Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Αρχάριος με απορίες στο στήσιμο

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
angel demis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

Αρχάριος με απορίες στο στήσιμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αρχάριος με απορίες στο στήσιμο   Αρχάριος με απορίες στο στήσιμο Icon_minitimeΔευ Ιαν 15, 2018 9:36 pm

Γεια σας και πάλι! Έχοντας λοιπόν 4 κυψέλες στο μελισσοκομείο (5 πλαισίων) για ξεχειμώνιασμα σκέφτομαι πως να οργανώσω την νέα χρονιά. Ο στόχος μου είναι να φτάσω τις 8 ενεργές κυψέλες του χρόνου τέτοια εποχή. Εχω και 4 ορόφους στο σπίτι έτοιμους για δράση. Σκέφτομαι 2 επιλογές που έχω και ίσως και καμιά ιδέα αν έχετε να μου προτείνετε. 1) να αγοράσω καπάκια και πάτους για να κάνω τους ορόφους κυψέλες.
2) να αγοράσω 4 καινούριες κυψέλες και να κρατήσω τους ορόφους για μελλοντική χρήση.
Θεωρώ ότι για να κάνω τις κυψέλες μου διώροφες λογικά θα είναι πιο δύσκολο και θα απαιτεί ειδικούς χειρισμούς. Επίσης σκοπεύω να έχω σταθερό το μελισσοκομείο μου σε μια περιοχή που δίνει πολλά πράματα (φασκόμηλο, θυμάρι, κουμαριές, χαρουπιές). Θα ήθελα τις γνώμες σας περί τούτων ώστε να έχω μια πιο "ασφαλή" πορεία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
silahim
Μέλος
Μέλος
silahim


Αριθμός μηνυμάτων : 238

Αρχάριος με απορίες στο στήσιμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρχάριος με απορίες στο στήσιμο   Αρχάριος με απορίες στο στήσιμο Icon_minitimeΤρι Ιαν 16, 2018 1:44 pm

Προσωπικά θα σου πρότεινα να αγοράσεις κυψέλες. Διότι αν
φέτος που σου το ευχομαι, πας καλά την άνοιξη, θα χρειαστείς οποσδήποτε
πατώματα.Ή έστω του χρόνου.
Πατώματα θα χρειάστείς, έτσι και αλλιώς.
Επίσης,αν η περιοχή σου είναι καλή,δεν έχεις λόγο να φοβάσαι για φέτος.
Με μία καλή διέγερση, πιστεύω ότι θα πας καλά! Γιατί όχι!! Ακόμα και διώροφα!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Αρχάριος με απορίες στο στήσιμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρχάριος με απορίες στο στήσιμο   Αρχάριος με απορίες στο στήσιμο Icon_minitimeΤετ Ιαν 17, 2018 9:48 am

angel demis έγραψε:
Γεια σας και πάλι! Έχοντας λοιπόν 4 κυψέλες στο μελισσοκομείο (5 πλαισίων) για ξεχειμώνιασμα σκέφτομαι πως να οργανώσω την νέα χρονιά. Ο στόχος μου είναι να φτάσω τις 8 ενεργές κυψέλες του χρόνου τέτοια εποχή. Εχω και 4 ορόφους στο σπίτι έτοιμους για δράση. Σκέφτομαι 2 επιλογές που έχω και ίσως και καμιά ιδέα αν έχετε να μου προτείνετε. 1) να αγοράσω καπάκια και πάτους για να κάνω τους ορόφους κυψέλες.  
2) να αγοράσω 4 καινούριες κυψέλες και να κρατήσω τους ορόφους για μελλοντική χρήση.
Θεωρώ ότι για να κάνω τις κυψέλες μου διώροφες λογικά θα είναι πιο δύσκολο και θα απαιτεί ειδικούς χειρισμούς. Επίσης σκοπεύω να έχω σταθερό το μελισσοκομείο μου σε μια περιοχή που δίνει πολλά πράματα (φασκόμηλο, θυμάρι, κουμαριές, χαρουπιές). Θα ήθελα τις γνώμες σας περί τούτων ώστε να έχω μια πιο "ασφαλή" πορεία.

Καλημέρα και καλώς όρισες στην παρέα μας. Οι όροφοι είναι πιο ευέλικτοι από τις γονοφωλιές (ενιαίος όροφος και βάση) αν αυτό εννοείς κυψέλη. Το μόνο μειονέκτημα που υπάρχει είναι ίσως το κόστος όμως αυτό εξισορροπείται με μακροχρόνια οφέλη.
Σε σταθερό μελισσοκομείο δυστυχώς οι αποδόσεις είναι ελάχιστες. Αν βρίσκεσαι στη Χερσόνησο Ηρακλείου υπάρχει έντονος ανταγωνισμός λόγω του ότι αρκετοί μελισσοκόμοι έχουν εκεί κυψέλες οπότε οι αποδόσεις μειώνονται επιπλέον.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
angel demis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

Αρχάριος με απορίες στο στήσιμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρχάριος με απορίες στο στήσιμο   Αρχάριος με απορίες στο στήσιμο Icon_minitimeΤετ Ιαν 17, 2018 10:12 pm

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Το σκέφτομαι ακόμα αλλά νομίζω πως τελικά θα πάρω 4 κυψέλες μονές καινούριες και θα κρατήσω τους ορόφους για βοηθητική χρήση ή και αν απαιτηθεί ως μελιτοθαλάμους. Φίλε silahim νομίζω πως τελικά έχεις δίκιο και γιαυτό τείνω προς αυτή την επιλογή που προτείνεις και συ. Φίλε monarchis δεν γνωρίζω άλλους μελισσοκόμους στην περιοχή, είμαι όντως στην Χερσόνησο Ηρακλείου, αλλά εκεί που τις πάω έχει άλλους 2 μελισσοκόμους με 30 περίπου κυψέλες έκαστος σε μια περιοχή πολλών στρεμμάτων. Δεν έχω ανταγωνισμό επί της ουσίας. Νομίζω πως η περιοχή έχει δυνατότητες να θρέψει πολύ κόσμο. Επίσης δεν θέλω τις πάω φέτος στο πεύκο λόγω υπερεκμετάλλευσης και υπερ-συνωστισμού. Εφόσον λοιπόν το αποφασίσω σκέφτομαι να πάρω πλαστικές κυψέλες αυτή τη φορά, πιο πολύ από περιέργεια και για λόγους σύγκρισης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αρχάριος με απορίες στο στήσιμο
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Σαλαμίνα - Αρχάριος σε ξεκίνημα. Απορίες
» Αγορά και στήσιμο κυψελών έτους 2013
» Αποριες για τα μελισσακια
» Νεος και οι αποριες....
» Επιθεωρηση και αποριες...

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: