Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Επιλογή τοποθεσία

Πήγαινε κάτω 
+3
kir
olomelia
chriszan
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
chriszan
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 38

Επιλογή τοποθεσία  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Επιλογή τοποθεσία    Επιλογή τοποθεσία  Icon_minitimeΤρι Μάης 09, 2017 1:53 am

Καλησπέρα στην παρεα όπως ειχα γράψει σε αλλο θεμα π ειχα πρόβλημα με αγρότη οτι τον ενοχλούν οι μέλισσες πλέον δέχομαι πλ πίεση και εχω φτάσει σε σημείο π πρέπει να φυγω απο το μέρος μου. Το πρόβλημα είναι οτι δεν εχω π να παω δν μπορω να βρω κάποιον να μου παραχωρήσει καποιο χωράφι να τα βάλω και ετσι σκέφτηκα να ψάξω να βρω ενα μόνος μου. Αν βρω ενα μέρος πως θα ξέρω αν ειναι κάποιου? Μπορώ να παω να απλα να τα αφήσω πως θα ξέρω αν θα ενοχλούν? Και υπάρχει και κίνδυνος για κλοπή κάτι π στοιχίζει πλ. Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Επιλογή τοποθεσία  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιλογή τοποθεσία    Επιλογή τοποθεσία  Icon_minitimeΤρι Μάης 09, 2017 8:18 am

καλημέρα Κρις,

είναι πολλά τα μελίσσια;

ρώτησε όλους τους φίλους κ συγγενείς σου - δεν μπορεί, κάποιος θα έχει να σου προτείνει μια λύση... κάποιο κτήμα, ένα δροσερό δασάκι...

Αν είναι ιδιωτική έκταση, σίγουρα πρέπει να πάρεις την έγκριση του ιδιοκτήτη. Αν είναι δημόσια, προφανώς κ μπορείς (50 μέτρα από κατοικίες, κτλ) αλλά θα είναι εκτεθειμένα.

Καλό είναι ν' αποφύγεις να τα βάλεις οπουδήποτε χωρίς συννενοήσεις προηγουμένως, γιατί μάλλον κάποιος θα διαμαρτυρηθεί...

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Επιλογή τοποθεσία  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιλογή τοποθεσία    Επιλογή τοποθεσία  Icon_minitimeΤρι Μάης 09, 2017 10:50 am

Παιδιά δεν υπάρχει κάποιος από βόλο να μπορεί να φιλοξενήσει τον άνθρωπο μέχρι να δει τι θα κάνει ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Επιλογή τοποθεσία  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιλογή τοποθεσία    Επιλογή τοποθεσία  Icon_minitimeΤρι Μάης 09, 2017 11:50 am

chriszan έγραψε:
Καλησπέρα στην παρεα όπως ειχα γράψει σε αλλο θεμα π ειχα πρόβλημα με αγρότη οτι τον ενοχλούν οι μέλισσες πλέον δέχομαι πλ πίεση και εχω φτάσει σε σημείο π πρέπει να φυγω απο το μέρος μου. Το πρόβλημα είναι οτι δεν εχω π να παω δν μπορω να βρω κάποιον να μου παραχωρήσει καποιο χωράφι να τα βάλω και ετσι σκέφτηκα να ψάξω να βρω ενα μόνος μου. Αν βρω ενα μέρος πως θα ξέρω αν ειναι κάποιου? Μπορώ να παω να απλα να τα αφήσω πως θα ξέρω αν θα ενοχλούν? Και υπάρχει και κίνδυνος για κλοπή κάτι π στοιχίζει πλ. Ευχαριστώ


Δεν καταλαβα ακριβως ποιο ειναι το προβλημα.

Τα εχεις μεσα σε περιφραγμενο ιδιοκτητο χωραφι και απλα εχεις προβλημα με καποιον αγροτη που εχει χωραφι και αυτος εκει κοντα?

Μηπως υπαρχουν σπιτια εκει κοντα ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Επιλογή τοποθεσία  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιλογή τοποθεσία    Επιλογή τοποθεσία  Icon_minitimeΤρι Μάης 09, 2017 12:59 pm

Έκατσα και ξαναδιάβασα το θέμα σου με το πρόβλημμα με τον αγρότη και σου απαντώ εκεί.

https://melissologia.forumgreek.com/t5468-topic
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chriszan
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 38

Επιλογή τοποθεσία  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιλογή τοποθεσία    Επιλογή τοποθεσία  Icon_minitimeΤρι Μάης 09, 2017 2:35 pm

Οχι δεν υπάρχει κανένα σπιτι σε κοντινή απόσταση ειναι πάνω απο 200 μετρα μπορει κ παραπάνω το χωράφι μ ειναι διπλα απο το δικό τ το οποιο αυτοςτο νοικιάζει και ηρθε κ μ είπε με έχουν κατά φάει δν μπορω α δουλέψω είναι ο μονος π το χει πει γτ παραδίπλα ειναι ακόμα ενας με μαντρί χωρίς κανένα πρόβλημα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Επιλογή τοποθεσία  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιλογή τοποθεσία    Επιλογή τοποθεσία  Icon_minitimeΤρι Μάης 09, 2017 2:37 pm

lingistis έγραψε:
Έκατσα και ξαναδιάβασα το θέμα σου με το πρόβλημμα με τον αγρότη και σου απαντώ εκεί.

https://melissologia.forumgreek.com/t5468-topic

Θα συμφωνήσω.

Όμως, γράψε λίγο αναλυτικά τι έχει συμβεί από τον Ιούλιο μέχρι σήμερα και πόσα μελίσσια έχεις. Υποψιάζομαι πως τα μελίσσια πηγαίνουν στις ταΐστρες και τις ποτίστρες των ζώων. Τηρείς τις σωστές αποστάσεις;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chriszan
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 38

Επιλογή τοποθεσία  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιλογή τοποθεσία    Επιλογή τοποθεσία  Icon_minitimeΤρι Μάης 09, 2017 2:46 pm

Κοτες έχει μονο βασικά και δν ενοχλούν καθόλου καμια φορα τις βαζω σε εμένα και τρώνε κανενα χορταρακι περασα τον χειμώνα με 2 Μελίσσια και τώρα τα εκανα 5 μόλις ειδε οτι έγιναν 5 ήρθε αμέσως κ ειπε δν νομίζω ότι τον ενοχλούν απλα φοβάται οτι τα 2 έγιναν 5 και τα 5 θα γίνουν 25
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Επιλογή τοποθεσία  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιλογή τοποθεσία    Επιλογή τοποθεσία  Icon_minitimeΤρι Μάης 09, 2017 2:47 pm

chriszan έγραψε:
Οχι δεν υπάρχει κανένα σπιτι σε κοντινή απόσταση ειναι πάνω απο 200 μετρα μπορει κ παραπάνω  το χωράφι μ ειναι διπλα απο το δικό τ το οποιο αυτοςτο νοικιάζει και ηρθε κ μ είπε με έχουν κατά φάει δν μπορω α δουλέψω είναι ο μονος π το χει πει γτ παραδίπλα ειναι ακόμα ενας με μαντρί χωρίς κανένα πρόβλημα.

Με πρόλαβες κιαπάντησες! Οι μέλισσες επιτίθενται γύρω από την κυψέλη το πολύ 10έτρα. Σε μεγαλύτερη απόσταση όλες και οι δικές σου και οι δικές μου που έχουν κυψέλη 2χμ. μακριά συμπεριφέρονται το ίδιο. Αν δεν έχει πρόβλημα ο κτηνοτρόφος με τα ζώα, τις ποτίστρες και τις ταΐστρες πώς έχει αυτός; Τσιμπήματα είδες; Δε νομίζω. Πήγαινε μαζί του να δεις τι τον έχει καταφάει. Κάτι άλλο συμβαίνει. Υποψιάζομαι χρήση φυτοφαρμάκων...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Επιλογή τοποθεσία  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιλογή τοποθεσία    Επιλογή τοποθεσία  Icon_minitimeΤρι Μάης 09, 2017 2:49 pm

chriszan έγραψε:
Κοτες έχει μονο βασικά και δν ενοχλούν καθόλου καμια φορα τις βαζω  σε εμένα και τρώνε κανενα χορταρακι περασα τον χειμώνα με 2 Μελίσσια και τώρα τα εκανα 5 μόλις ειδε οτι έγιναν 5 ήρθε αμέσως κ  ειπε δν νομίζω ότι τον ενοχλούν απλα φοβάται οτι τα 2 έγιναν 5 και τα 5 θα γίνουν 25

Κάνε ό,τι γράφει ο Γιάννης. Να τα εκατοστήσεις τα μελίσσια και καλά μέλια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Επιλογή τοποθεσία  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιλογή τοποθεσία    Επιλογή τοποθεσία  Icon_minitimeΤρι Μάης 09, 2017 3:52 pm

Στην δύσκολη εποχή που διανύουμε ο κρυφός πόθος "να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα" , πολλαπλασιάζετε και εκδηλώνετε , από την στιγμή που είναι έτσι τα πράγματα πες του ότι είσαι νομιμότατος και αν συμβεί κάτι στα μελίσσια θα πρέπει να πάρει και αυτός τις κότες , αν σου μιλήσει άσκημα ενημερώνεις τον εισαγγελέα και τον καλεί για σύσταση όποτε θα σου τα προσέχει κ' ολας να μην πάθουν κάτι γιατί θα μπλέξει.
ΕΕΕΛΛΑΑΑΑ με τον κάθε τρελαμένο που έχει θέμα με 5 μελισσάκια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Επιλογή τοποθεσία  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιλογή τοποθεσία    Επιλογή τοποθεσία  Icon_minitimeΤρι Μάης 09, 2017 11:11 pm

Κατι για το συμπλήρωμα.....
Γιά να εισαι καλυμμένος αν αγριέψουν,ΚΑΙ ΜΟΝΟ, τα πραγματα του λες οτι για να εισαι και εσυ σίγουρος οτι δεν θα πάθεις κακό,θα αναγκαστείς να αναφέρεις ως συμβάν το περιστατικό στην τοπική αστυνομια(συμβάν=ενοχλήσει για κατι που εισαι νόμιμος και έμεση απειλή εναντίον σου και τις περιουσίας σου. )
Το συμβάν θα καταγράφει επίσημα. Μετα απο αυτο οτι και να συμβεί στα μελίσσια σου ο πρώτος ύποπτος θα ειναι ο ίδιος ,χώρις να κανεις καποια κινηση εσυ.
Πίστεψε με θα κάτσει απέξω να τα φυλάει. Δοκιμασμένο και πετυχημένο!!!!!!
Μονο αν φτάσεις στο απροχώρητο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Επιλογή τοποθεσία
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» τοποθεσία
» Επιλογή φυλής
» Τοποθεσια με αμυγδαλιες
» αποκεντρωση και επιλογη νομού
» Ειναι καλη η τοποθεσια ?????

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: