Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Αποθηκη κηπου

Πήγαινε κάτω 
+5
vtoutoun
mpampis13
monarchis
dm4891
BASILISP
9 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
BASILISP
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 407

Αποθηκη κηπου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αποθηκη κηπου   Αποθηκη κηπου Icon_minitimeΠεμ Μαρ 23, 2017 1:16 pm

Γεια σας παιδια,
σε ιδιοκτητο χωρο εχω σκαψει ενα πετρωδες κομματι γης 3χ3 (το εδαφος ειχε κλιση) και σκεφτομαι να ριξω λιγο τσιμεντο για να ισιωσει το μερος. Θα ηθελα να κανω ενα σπιτακι/αποθηκη εξωτερικου χωρου για να βαζω τις αδειες κυψελες,εργαλεια κτλ. Να μπορω να μπω μεσα και να βγαλω την στολη και να ξεκουραστω για λιγο.
Εχω μονο 6 κυψελες αλλα η αποθηκη μου τωρα βρισκεται στα 150 μετρα απο τις κυψελες (με μεγαλη κλιση και ειναι κουραστικο να μεταφερω πραγματα).
Στην αρχη σκεφτομουν να κανω κατι με λαμαρινα βαμμενη αλλα μαλον τωρα λεω να βαλω ενα ξυλινο σπιτακι . Κοιταξα στα μεγαλα μαγαζια για ηδη ετοιμα. Αναρωτιεμαι εαν εχει καποιος προσωπικη πειρα για την ποιοτητα τους ή καποια αλλη ιδεα.
Αν γινει καταγγελια δεν θελω να μπλεξω, απλα να το βγαλω και τελος... Επισης δεν θελω να ασχοληθω με αδειες και να κανω σπιτι απο τουβλα κτλ.
Ευχαριστω , Βασιλης
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dm4891
Μέλος
Μέλος
dm4891


Αριθμός μηνυμάτων : 99

Αποθηκη κηπου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποθηκη κηπου   Αποθηκη κηπου Icon_minitimeΠεμ Μαρ 23, 2017 7:12 pm

Μια καλή λύση είναι
Ένα κοντεινερ
Και δεν μπλέκεις με άδειες
Τώρα κατά πόσο μπορείς οικονομικά........ δεν ξερω κ που είσαι αν έχεις πρόσβαση.....
Όσο για αυτά που λες από τα μεγάλα καταστήματα......πατάτα.... δεν κάνουν ούτε για το σκυλο .......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Αποθηκη κηπου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποθηκη κηπου   Αποθηκη κηπου Icon_minitimeΠεμ Μαρ 23, 2017 8:09 pm

Θα συμφωνήσω κι εγώ με το Δημήτρη, τα πλαστικά σκευρώνουν και τα ξύλινα φθείρονται μετά τον 2ο χρόνο από τις βροχές και τον ήλιο. Το καλύτερο είναι μια ιδιοκατασκευή που θα τη φέρεις στα μέτρα και τις ανάγκες σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Αποθηκη κηπου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποθηκη κηπου   Αποθηκη κηπου Icon_minitimeΠεμ Μαρ 23, 2017 9:45 pm

dm4891 έγραψε:
Μια καλή λύση είναι
Ένα κοντεινερ
Και δεν μπλέκεις με άδειες
Τώρα κατά πόσο μπορείς οικονομικά........ δεν ξερω κ που είσαι αν έχεις πρόσβαση.....
Όσο για αυτά που λες από τα μεγάλα καταστήματα......πατάτα.... δεν κάνουν ούτε για το σκυλο .......
Καλησπέρα. Μίκρυνε την φωτο που εχεις βάλει. (Στα κινητά τουλαχιστον) όπου γραφεις δημιουργητε προβλημα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BASILISP
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 407

Αποθηκη κηπου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποθηκη κηπου   Αποθηκη κηπου Icon_minitimeΠεμ Μαρ 23, 2017 11:11 pm

Ευχαριστώ για την βοήθεια. Κοντέινερ δεν γίνεται λόγω απόστασης από τον δρόμο... Πρέπει να συνεχίσω το ψάξιμο, μέχρι να βρω μία καλή και οικονομική λύση!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vtoutoun
Μέλος
Μέλος
vtoutoun


Αριθμός μηνυμάτων : 150

Αποθηκη κηπου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποθηκη κηπου   Αποθηκη κηπου Icon_minitimeΠαρ Μαρ 24, 2017 9:29 am

Το παρακάτω σπιτάκι το έφτιαξα για το άλογό μου αλλά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για ότι θες. Είναι πανεύκολο στο να φτιαχτεί αρκεί βέβαια να πιάνουν όπως λέμε τα χέρια σου. Οι διαστάσεις του δικού μου είναι 3Χ4 και το κόστος ανήλθε στα 300 ευρώ.

Αποθηκη κηπου 2013-010
Αποθηκη κηπου 2013-011
Αποθηκη κηπου 2013-012
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BASILISP
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 407

Αποθηκη κηπου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποθηκη κηπου   Αποθηκη κηπου Icon_minitimeΠαρ Μαρ 24, 2017 1:27 pm

Ενδιαφερον!
Τι χρησιμοποιησες για στεγη; Επισης το ξυλο ειναι ραμποτε ή σανιδες ; Το εβαψες με ξυλοντεκορ ή με κατι αλλο; Δωσε λιγα στοιχεια παραπανω σε παρακαλω!
Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vtoutoun
Μέλος
Μέλος
vtoutoun


Αριθμός μηνυμάτων : 150

Αποθηκη κηπου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποθηκη κηπου   Αποθηκη κηπου Icon_minitimeΠαρ Μαρ 24, 2017 3:15 pm

Λαμαρίνα έβαλα για στέγη έχει διάφορες ποιότητες ανάλογα τί θέλεις διαφέρει βέβαια και το κόστος. Στον ένα στάβλο οι λαμαρίνες είναι απλές και κόστισαν 70 ευρώ στον άλλο είναι τύπου κεραμίδι και κόστισαν 200!!
Το ξύλο είναι σανίδες και λέγονται σκουρέτα. Μπορείς να τις βρεις άβαφτες ή εμποτισμένες σε φάρμακο. Εγώ τις πήρα άβαφτες και τις πέρασα ένα λάδι.
Έχουν περάσει 3 χρόνια και δεν έχουν πάθει τίποτα. Δεν έχω κάνει κάτι άλλο. Νομίζω αν περνάς κάθε δύο χρόνια ένα συντηρητικό ξύλου θα είναι αθάνατο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BASILISP
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 407

Αποθηκη κηπου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποθηκη κηπου   Αποθηκη κηπου Icon_minitimeΣαβ Μαρ 25, 2017 3:46 pm

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Θα το ψάξω λιγάκι και θα επανέλθω για βοήθεια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sakis74
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 3

Αποθηκη κηπου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποθηκη κηπου   Αποθηκη κηπου Icon_minitimeΠαρ Απρ 14, 2017 1:58 pm

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Αποθηκη κηπου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποθηκη κηπου   Αποθηκη κηπου Icon_minitimeΠαρ Απρ 14, 2017 4:28 pm

Στη χώρα των μνημονίων όταν γίνεται αεροφωτογράφηση, κάθε σκεπαστό θεωρείται κτίσμα κι αν δεν έχει άδεια πολεοδομίας (δηλαδή χαράτσι), πάει για παράνομη κατασκευή...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Αποθηκη κηπου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποθηκη κηπου   Αποθηκη κηπου Icon_minitimeΠαρ Απρ 14, 2017 10:40 pm

vassilis έγραψε:
Στη χώρα των μνημονίων όταν γίνεται αεροφωτογράφηση, κάθε σκεπαστό θεωρείται κτίσμα κι αν δεν έχει άδεια πολεοδομίας (δηλαδή χαράτσι), πάει για παράνομη κατασκευή...

Σωστά! Φίλος νομιμοποίησε μια ψησταριά-φούρνο και πλήρωσε για να μη την γκρεμίσει, δε θυμάμαι πόσα. Στην είσοδο της αυλής έβαλε κεραμοσκεπή με 20 περίπου κεραμίδια και πλήρωσε 500?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Αποθηκη κηπου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποθηκη κηπου   Αποθηκη κηπου Icon_minitimeΣαβ Απρ 15, 2017 8:28 am

psath έγραψε:
vassilis έγραψε:
Στη χώρα των μνημονίων όταν γίνεται αεροφωτογράφηση, κάθε σκεπαστό θεωρείται κτίσμα κι αν δεν έχει άδεια πολεοδομίας (δηλαδή χαράτσι), πάει για παράνομη κατασκευή...

Σωστά! Φίλος νομιμοποίησε μια ψησταριά-φούρνο και πλήρωσε για να μη την γκρεμίσει, δε θυμάμαι πόσα. Στην είσοδο της αυλής έβαλε κεραμοσκεπή με 20 περίπου κεραμίδια και πλήρωσε 500?

Κι εγώ αυτά τα γράφω από προσωπική εμπειρία. Παθώς μαθώς... lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gianhs8
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 147

Αποθηκη κηπου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποθηκη κηπου   Αποθηκη κηπου Icon_minitimeΤρι Απρ 18, 2017 11:28 am

vtoutoun έγραψε:
Το παρακάτω σπιτάκι το έφτιαξα για το άλογό μου αλλά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για ότι θες. Είναι πανεύκολο στο να φτιαχτεί αρκεί βέβαια να πιάνουν όπως λέμε τα χέρια σου. Οι διαστάσεις του δικού μου είναι 3Χ4 και το κόστος ανήλθε στα 300 ευρώ.

Αποθηκη κηπου 2013-010
Αποθηκη κηπου 2013-011
Αποθηκη κηπου 2013-012

μηπως ειναι ευκολο να γραψεις ποσες ταβλες χρειαζωνται για το συγκεκριμενο και ποσο τις πληρωσες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vtoutoun
Μέλος
Μέλος
vtoutoun


Αριθμός μηνυμάτων : 150

Αποθηκη κηπου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποθηκη κηπου   Αποθηκη κηπου Icon_minitimeΤρι Απρ 18, 2017 11:44 am

Οι σανίδες είναι τετράμετρες και λέγονται σκουρέτα. Χρειάζονται 60 σανίδες 15 στην κάθε πλευρά, Το σπιτάκι εγώ το έκανα 3Χ4 οπότε έβγαλα και ρετάλια. μπορεί να γίνει 4Χ4 να μην πετάξεις τίποτα.
Το κόστος της σανίδας ήταν αν δεν κάνω λάθος γύρω στα 2 με 3 ευρώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gianhs8
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 147

Αποθηκη κηπου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποθηκη κηπου   Αποθηκη κηπου Icon_minitimeΤρι Απρ 18, 2017 12:43 pm

μηπως θυμασαι και υψος; ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vtoutoun
Μέλος
Μέλος
vtoutoun


Αριθμός μηνυμάτων : 150

Αποθηκη κηπου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποθηκη κηπου   Αποθηκη κηπου Icon_minitimeΤρι Απρ 18, 2017 1:01 pm

Αν εννοείς τις σανίδες βγαίνουν σε δύο τύπους 15 και 20 πόντους. Οι συγκεκριμένες είναι 20.
Το ύψος τώρα της αποθήκης εξαρτάται από το πόσο θα βάλεις τις σανίδες να καβαλάνε η μία την άλλη. Αν δεις στις φωτογραφίες για να μην περνάει το νερό ξεκινάς να βάζεις από κάτω και οι επόμενες τις καβαλάνε.
Αν τις καβαλάνε π.χ. 1 πόντο το ύψος το τελικό θα είναι 2,10.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gianhs8
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 147

Αποθηκη κηπου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποθηκη κηπου   Αποθηκη κηπου Icon_minitimeΤρι Απρ 18, 2017 1:51 pm

το υψος της αποθικης εννοουσα αλλα με καλυψες πληρως ωραια κατασκευη ωταν θα ολοκληρωσω την δικια μου θα ανεβασω φωτογραφιες ευχαριστω για τον χρονο σου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αποθηκη κηπου
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Αποθηκη? 90% κηφηνογόνος
» Αδεια για μελισσοκομικη Αποθηκη
» Πλαίσια με μέλι στην αποθήκη
» granazis ο μερακλής!!! Αποθήκη υλικού

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: