Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Αποθηκη? 90% κηφηνογόνος

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
LOBE
Μέλος
Μέλος
LOBE


Αριθμός μηνυμάτων : 133

Αποθηκη? 90% κηφηνογόνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αποθηκη? 90% κηφηνογόνος   Αποθηκη? 90% κηφηνογόνος Icon_minitimeΤετ Μάης 05, 2010 4:19 pm

Φιλοι μου γεια σας και παλι.
Ενα μελισσακι μου περσινη παραφυαδα των 7πλαισιων πληθυσμο εχει 3πλαισια γονο αλλα τι γονο.Τουλαχιστον στο 90%και παραπανω ειναι κηφηνογονος.Ημερος γονος αν και ελαχιστος υπαρχει φρεσκος αλλα ειναι σκορπιος.
Στο ενα πλαισιο ο κηφηνογονος ειναι συμπαγης απο ακρο σε ακρο και απο τις δυο πλευρες και υπαρχουν και 3 βασ/κυταρα.
Χαλασα οσο κηφηνογονο μπορουσα τα βασ/κυταρα δεν τα πειραξα.
Παρελειψα να πω οτι το μελισσι αυτο δειχνει την εικονα ενος υγειους σμηνους με πολυ καλο πεταγμα και πλουσια συλογη γυρης.
Διαισθανομαι οτι οι μελισσουλες θα μου την κανουν καποια στιγμη με τη βασιλοπουλα και θα μου αφησουν αμανατι τους κηφηνες με τις κηφηνομανες και η καταληξη της κυψελης να ειναι αδεια στην ΑΠΟΘΗΚΗ.
Φανταζομαι οτι καποιοι απο εσας θα εχετε αντιμετωπισει παρομοια περιστατικα.
Η καταληξη ποια ηταν?ΑΠΟΘΗΚΗ? :cry:

Ευχαριστω
Γιαννης
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mike.
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 42

Αποθηκη? 90% κηφηνογόνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποθηκη? 90% κηφηνογόνος   Αποθηκη? 90% κηφηνογόνος Icon_minitimeΠεμ Μάης 06, 2010 12:32 pm

προφανως η μανα ηταν πλεων στειρα
αν ειναι μεσα σκοτωσε την ,τα βασιλοκελα αν ειναι απο αυγα που ειναι στειρα η μανα δεν θα βγουν καλες μανες
το καλητερο κατα την γνωμη μου που πρεπει να κανεις ειναι να βαλεις μια αλλη μανα μεσα η να σηνενωσης με ενα αλλο
μπορεις ακομα και να βαλεις ενα πλαισιο με φρεσκο γονο απο αλλο μελιση για να κανουν απο αυτο την νεα μανα
η επιλογη ειναι δικη σου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
LOBE
Μέλος
Μέλος
LOBE


Αριθμός μηνυμάτων : 133

Αποθηκη? 90% κηφηνογόνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποθηκη? 90% κηφηνογόνος   Αποθηκη? 90% κηφηνογόνος Icon_minitimeΠεμ Μάης 06, 2010 3:48 pm

Mike μαλλον το τελευταιο που μου προτεινες εχω σκοπο να πραξω αλλα λεω να το ρισκαρω λιγο να δω τι θα γινει πρωτα με τα βασιλοκελια.
Σε ευχαριστω για τη συμμετοχη σου στο ερωτημα μου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Αποθηκη? 90% κηφηνογόνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποθηκη? 90% κηφηνογόνος   Αποθηκη? 90% κηφηνογόνος Icon_minitimeΠαρ Μάης 07, 2010 1:47 am

mike. έγραψε:
προφανως η μανα ηταν πλεων στειρα
αν ειναι μεσα σκοτωσε την ,τα βασιλοκελα αν ειναι απο αυγα που ειναι στειρα η μανα δεν θα βγουν καλες μανες
το καλητερο κατα την γνωμη μου που πρεπει να κανεις ειναι να βαλεις μια αλλη μανα μεσα η να σηνενωσης με ενα αλλο
μπορεις ακομα και να βαλεις ενα πλαισιο με φρεσκο γονο απο αλλο μελιση για να κανουν απο αυτο την νεα μανα
η επιλογη ειναι δικη σου



+100
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Αποθηκη? 90% κηφηνογόνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποθηκη? 90% κηφηνογόνος   Αποθηκη? 90% κηφηνογόνος Icon_minitimeΠαρ Μάης 07, 2010 1:59 am

το +100 παει μονο για την συνενωση.
αν αυτος ο κυφηνογονος ειναι απο τις μελισσες ,δεν δεχονται καμια βασιλισσα.
προσωπικα εχω παψει πια να ασχολουμε με καθε φυσης προβληματικα μελισσια ειναι χασιμο χρονου,το μονο καλο που εχουν
ειναι το πειραμα και το τι συμπερασματα θα βγαλεις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
LOBE
Μέλος
Μέλος
LOBE


Αριθμός μηνυμάτων : 133

Αποθηκη? 90% κηφηνογόνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποθηκη? 90% κηφηνογόνος   Αποθηκη? 90% κηφηνογόνος Icon_minitimeΠαρ Μάης 07, 2010 12:15 pm

Αν το συνενωσω στη περιπτωση που ο κηφηνογονος προερχετε απο τις μελισσες δεν θα κινδινευσει και αυτο που θα δεχτει τις μελισσες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Αποθηκη? 90% κηφηνογόνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποθηκη? 90% κηφηνογόνος   Αποθηκη? 90% κηφηνογόνος Icon_minitimeΠαρ Μάης 07, 2010 8:16 pm

οχι.φτανει στο κάτω οροφο να ειναι το μελισσι υγειες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
LOBE
Μέλος
Μέλος
LOBE


Αριθμός μηνυμάτων : 133

Αποθηκη? 90% κηφηνογόνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποθηκη? 90% κηφηνογόνος   Αποθηκη? 90% κηφηνογόνος Icon_minitimeΠαρ Μάης 07, 2010 8:42 pm

Σε εχαριστω καπετανιε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mike.
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 42

Αποθηκη? 90% κηφηνογόνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποθηκη? 90% κηφηνογόνος   Αποθηκη? 90% κηφηνογόνος Icon_minitimeΚυρ Μάης 09, 2010 2:01 pm

captain έγραψε:
οχι.φτανει στο κάτω οροφο να ειναι το μελισσι υγειες
διαφωνω
οι σηνενωση σε αυτην την περιπτωση ειναι 50-50
πρεπει να γνωριζεις αν ειναι απο εργατριες ο κηφηνογονος η απο βασιλισα που εμεινε στειρα
αν ειναι αρενοκτονο καλητερα να τιναξεις τις μελισες εξω μπροστα απο το κοπαδι σου
και να απομακρινεις απο εκει την κυψελι
ετσι η μελισες θα μπουν στις κοντινες διπλανες τους κυψελες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
johnnh47
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 49

Αποθηκη? 90% κηφηνογόνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποθηκη? 90% κηφηνογόνος   Αποθηκη? 90% κηφηνογόνος Icon_minitimeΚυρ Μάης 09, 2010 9:29 pm

σύμφωνο με τον μικε εαν ειναι κιφινογονο απο εργατρια να το τιναχτεί μακρια 100 μετρα
η μελισσες θα γυρίσουν πίσω αυτη που γεναι δεν μπορεί να πεταξη
εαν το ένωσής όπως ειναι υπαρχή η πιθανότητα η αρρενογονα να σκοτοση
την βασίλισσα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
LOBE
Μέλος
Μέλος
LOBE


Αριθμός μηνυμάτων : 133

Αποθηκη? 90% κηφηνογόνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποθηκη? 90% κηφηνογόνος   Αποθηκη? 90% κηφηνογόνος Icon_minitimeΚυρ Μάης 09, 2010 9:45 pm

Σημερα αποφασισα οτι επρεπε να αποφασισω πως να μεταχειριστω την ανωμαλια αυτη.
Αποφαση ομως δεν πηρα.Ειπα ας το ξαναδω και οτι μου`ρθει τη τελευταια στιγμη,και ειδα οτι καλυτερο.Φρεσκος γονος πουθενα αρα δεν υπαρχουν κηφηνομανες,τα βασιλοκελια ειχαν ανοιξει μια νεα ομορφη και χνουδατη βασιλισσα ειχε γεννηθει.
Ελπιζω οι μελισσες να μην ενοχληθηκαν που μπανισα την μαλλον παρθενα βασιλισσα και την κανουν κομματακια.Αν δεν ενοχληθηκαν και βρεθει και κανενας καρπερος κηφηνας η φρεσκοβαμμενη κυψελη μαλλον θα γλυτωσει την αποθηκη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
johnnh47
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 49

Αποθηκη? 90% κηφηνογόνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποθηκη? 90% κηφηνογόνος   Αποθηκη? 90% κηφηνογόνος Icon_minitimeΚυρ Μάης 09, 2010 9:48 pm

ωραίος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IxNiLaTiS
Μέλος
Μέλος
IxNiLaTiS


Αριθμός μηνυμάτων : 146

Αποθηκη? 90% κηφηνογόνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποθηκη? 90% κηφηνογόνος   Αποθηκη? 90% κηφηνογόνος Icon_minitimeΔευ Μάης 10, 2010 8:11 pm

Προφανώς οι μέλισσες κατάλαβαν οτι είχαν προβληματική βασίλισσα και την αντικατέστησαν μόνες τους.
Η Φύση ... !!! sunny
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αποθηκη? 90% κηφηνογόνος
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» διασπαρτος κηφηνογονος
» Μόνο κηφηνογονος
» Αδεια για μελισσοκομικη Αποθηκη
» Αποθηκη κηπου
» granazis ο μερακλής!!! Αποθήκη υλικού

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: