Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Μελίσσια στον Υμηττό;

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
AlexGr
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 20

Μελίσσια στον Υμηττό; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μελίσσια στον Υμηττό;   Μελίσσια στον Υμηττό; Icon_minitimeΣαβ Δεκ 10, 2016 6:18 pm

Σκέφτομαι την άνοιξη να ξεκινήσω και εγώ με 2-3 κυψέλες.Το πρόβλημά μου είναι η τοποθεσία.Μένω στην Αθήνα και ο Υμηττός είναι σχετικά κοντά μου.Είπα λοιπόν να πάω μια βόλτα και δω τι γίνεται.
Συμπεράσματα :
A:Στο αισθητικό δάσος της Καισαριανής απαγορεύονται τα μελίσσια
Β:Στο Βύρωνα πίσω από το στρατόπεδο Σακέτα και προς το σκοπευτήριο είδα μερικές κυψέλες και αρκετά πλαίσια πεταμένα απο εδώ και απο εκεί.Στον δρόμο που πάει προς το λατομείο έχει μια μπάρα κλειδωμένη (από το δασαρχείο?) και στο βάθος πάνω σε έναν λόφο είδα μερικές κυψέλες ακόμα.
Γ:Στον Καρέα πάλι μπάρες στο τέλος του δρόμου, αλλά εκει είναι ολα καμμένα.
Σε αυτές τις μεριές του βουνού κοίταξα.
Οι απορίες που έχω είναι αυτός που έχει μελίσσια πίσω απο τις μπάρες που βρήκε τα κλειδιά, από το δασαρχείο;
Υπάρχουν σημεία σε κάποια άλλη πλευρά του βουνού που μπορώ να βάλω;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Μελίσσια στον Υμηττό; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελίσσια στον Υμηττό;   Μελίσσια στον Υμηττό; Icon_minitimeΣαβ Δεκ 10, 2016 6:31 pm

Δε ξέρω για τον Υμηττό αλλά στην Πάρνηθα το Δασαρχείο είναι αυτό που σου δίνει κλειδί για να μπεις από τις μπάρες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μελίσσια στον Υμηττό;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Μελίσσια στη Νάξο;
» Τι νέα από τα μελίσσια μας;
» Μελίσσια στη δρυ
» Μελίσσια
» Nεος στα μελισσια

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Μελισσότοποι...-
Μετάβαση σε: