Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ΚΥΨΕΛΕΣ ΜΕ ΣΥΡΜΑΤΙΝΟ ΠΑΤΟ

Πήγαινε κάτω 
+2
kir
IONAS21
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
IONAS21
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

ΚΥΨΕΛΕΣ ΜΕ ΣΥΡΜΑΤΙΝΟ ΠΑΤΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΚΥΨΕΛΕΣ ΜΕ ΣΥΡΜΑΤΙΝΟ ΠΑΤΟ   ΚΥΨΕΛΕΣ ΜΕ ΣΥΡΜΑΤΙΝΟ ΠΑΤΟ Icon_minitimeΠεμ Νοε 17, 2016 10:49 am

Καλημέρα παιδιά!!!ενας φίλος μου μελισοκόμος χρησιμοποιεί κυψελες ολο το χρόνο με συρματινο πατο οταν τον ρώτησα αν εχει απώλειες χειμώνα μου είπε οτι μαζεύονται στο κεντρο οι μέλισσες και αν εχει καλή μόνωση απο πανω δεν εχουν προβλημα.Μου τόνισε οτι ειναι πιο καλες με συρματινο πατο γιατί δεν μαζευουν βρωμια,αερίζονται καλα το καλοκαίρι και δεν υπαρχει εστία μόλυνσης μεσα στο μελίσσι ωστε να δημιουργηθούν και πολλες άλλες ασθένειες.ποια είναι η γνώμη σας αξιζει καποιος να εχει τέτοιες κυψέλες?????



taxo pexi
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

ΚΥΨΕΛΕΣ ΜΕ ΣΥΡΜΑΤΙΝΟ ΠΑΤΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΥΨΕΛΕΣ ΜΕ ΣΥΡΜΑΤΙΝΟ ΠΑΤΟ   ΚΥΨΕΛΕΣ ΜΕ ΣΥΡΜΑΤΙΝΟ ΠΑΤΟ Icon_minitimeΠεμ Νοε 17, 2016 12:31 pm

Να σου πω την δική μου εμπειρία , αρχικά πήρα 3-4 βάσεις με σήτα να τις δοκιμάσω,
έβαλα την μια σε 10αρι και τις άλλες , όταν έκοψα παραφυάδες αρχές Μαρτίου.
Η 10αρα πήγαινε σφαίρα και μου έδωσε την εντύπωση ότι την ευνόησε (δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο)
Οι παραφυάδες με ανοιχτούς έδειξαν να ζορίζονται σε βαθμό που τις αντικατέστησα με κλειστές και πήρα την απόφαση να τις εγκαταλείψω, ώσπου πριν 2 μήνες πριν κάνω θεραπεία έφερα την κυψέλη με τον ανοιχτό πάτο 10αρα πλέον και την έβαλα στο μπαλκόνι.
Πάνω στο πλακάκι , φάνηκε όλη η σαβούρα και η βαρρόα που εγκατέλειπε το μελισσάκι !
Πλέον παραφυάδες κλειστοί και μαζί με τον όροφο αλλαγή βάσης με σήτα !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

ΚΥΨΕΛΕΣ ΜΕ ΣΥΡΜΑΤΙΝΟ ΠΑΤΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΥΨΕΛΕΣ ΜΕ ΣΥΡΜΑΤΙΝΟ ΠΑΤΟ   ΚΥΨΕΛΕΣ ΜΕ ΣΥΡΜΑΤΙΝΟ ΠΑΤΟ Icon_minitimeΠεμ Νοε 17, 2016 2:00 pm

Ο καλός αερισμός της κυψέλης ειναι το άλφα και το ωμέγα για την υγρασία. Λογο του οτι σε σεμινάριο που είχα παει μας είχε μιλήσει η Γούναρη για αυτο το θεμα την εμπιστεύτηκα απόλυτα.
Παντα ανοιχτός ο πάτος χειμώνα καλοκαίρι απλα κηροπανο το χειμώνα.
Προσοχη!!!!!
Εδω ειναι Αττική καταλαβενεις οτι δεν εχουμε τις ίδιες θερμοκρασιες.
Για εμενα δοκίμασε και πράξε ανάλογος.
Το μονο μειονεκτιμα του ανοιχτού πάτου ειναι η μεταφορά της κυψέλης που θελει πολυ προσοχη αλλα και η θεραπεία για το βαροα που απο οτι εχω καταλαβει με ανοιχτό πατο δεν γινεται σωστη θεραπεία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giannisae86
Μέλος
Μέλος
giannisae86


Αριθμός μηνυμάτων : 52

ΚΥΨΕΛΕΣ ΜΕ ΣΥΡΜΑΤΙΝΟ ΠΑΤΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΥΨΕΛΕΣ ΜΕ ΣΥΡΜΑΤΙΝΟ ΠΑΤΟ   ΚΥΨΕΛΕΣ ΜΕ ΣΥΡΜΑΤΙΝΟ ΠΑΤΟ Icon_minitimeΠεμ Νοε 17, 2016 5:04 pm

καλησπερα μπαμπη.νομιζω με ανοιχτους πατους γινεται αποτελεσματικοτερη η θεραπεια λογω οτι τα βαρροα πεφτουν κατω απο την κυψελη ενω με κλειστο μεσα κι ανεβαινουν παλι στις μελισσες.παντως 3 κυψελες που εχω με ανοιχτο πατο σημερα εβαλα τα συρταρια απο κατω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

ΚΥΨΕΛΕΣ ΜΕ ΣΥΡΜΑΤΙΝΟ ΠΑΤΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΥΨΕΛΕΣ ΜΕ ΣΥΡΜΑΤΙΝΟ ΠΑΤΟ   ΚΥΨΕΛΕΣ ΜΕ ΣΥΡΜΑΤΙΝΟ ΠΑΤΟ Icon_minitimeΠεμ Νοε 17, 2016 6:05 pm

Καλησπέρα. Πρώτον αν τα εχεις αθηνα πίστεψε με τσάμπα τα βάζεις. Αλλα αυτο ειναι δικό σου θεμα.
Αυτο που γραφεις για το βαροα ισχύει μονο όταν κανεις ξαλαφρωμένοι με αχνη. Ολα τα αλλα σκευάσματα σκοτώνουν το βαροα οποτε είτε εχεις ανοιχτό είτε κλειστό το πατο το βαροα θα σκοτωθεί.
Εγω εννοώ οτι η οποία δραστική ουσια εχουν τα φάρμακα δρα καλυτερα με κλειστό τον πατο(λιγότερες απώλειες της ουσίας) παρα με ανοιχτό.
Σε διαφορα πειράματα που κάναμε στην παρεα(ταινίες η και στο Αμιτραζ η ακομα και στο τζελ με μυρμηγκικο) καταλάβαμε οτι εχει διαφορα. Απλα θελουμε να το κανουμε και δεύτερη κ Τρίτη φορα για να ειμαστε σίγουροι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

ΚΥΨΕΛΕΣ ΜΕ ΣΥΡΜΑΤΙΝΟ ΠΑΤΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΥΨΕΛΕΣ ΜΕ ΣΥΡΜΑΤΙΝΟ ΠΑΤΟ   ΚΥΨΕΛΕΣ ΜΕ ΣΥΡΜΑΤΙΝΟ ΠΑΤΟ Icon_minitimeΠεμ Νοε 17, 2016 10:14 pm

Ο ανοικτός πάτος έχει το προτέρημα ότι το σμήνος θα αποφύγει την υγρασία που είναι και το μεγαλύτερο πρόβλημα του.
Το κρύο δεν είναι πρόβλημα για τις μέλισσες.
5 χρόνια (εδώ στην Αττική) τις έχω μόνιμα με ανοικτούς πάτους και νομίζω ότι πάνε καλύτερα από ότι να τις είχα με κλειστούς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
priamos1980
Μέλος
Μέλος
priamos1980


Αριθμός μηνυμάτων : 204

ΚΥΨΕΛΕΣ ΜΕ ΣΥΡΜΑΤΙΝΟ ΠΑΤΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΥΨΕΛΕΣ ΜΕ ΣΥΡΜΑΤΙΝΟ ΠΑΤΟ   ΚΥΨΕΛΕΣ ΜΕ ΣΥΡΜΑΤΙΝΟ ΠΑΤΟ Icon_minitimeΠεμ Νοε 17, 2016 11:47 pm

παιδια μην μπερδευεται την αθηνα με την ξανθη, ναι καλη ειναι η αεριζομενη πατοι χρησιμοποιω και γω αλλα για βορεια πρεπει να μονωσηςω το μελλισσι απο πανω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

ΚΥΨΕΛΕΣ ΜΕ ΣΥΡΜΑΤΙΝΟ ΠΑΤΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΥΨΕΛΕΣ ΜΕ ΣΥΡΜΑΤΙΝΟ ΠΑΤΟ   ΚΥΨΕΛΕΣ ΜΕ ΣΥΡΜΑΤΙΝΟ ΠΑΤΟ Icon_minitimeΠαρ Νοε 18, 2016 12:33 am

priamos1980 έγραψε:
παιδια μην μπερδευεται την αθηνα με την ξανθη, ναι καλη ειναι η αεριζομενη πατοι χρησιμοποιω και γω αλλα για βορεια πρεπει να μονωσηςω το μελλισσι απο πανω
Εννοειτε. Άλλωστε ηταν το πρωτο που τόνισα.αν και η Γούναρη δεν έθεσε θεμα γεωγραφίας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
priamos1980
Μέλος
Μέλος
priamos1980


Αριθμός μηνυμάτων : 204

ΚΥΨΕΛΕΣ ΜΕ ΣΥΡΜΑΤΙΝΟ ΠΑΤΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΥΨΕΛΕΣ ΜΕ ΣΥΡΜΑΤΙΝΟ ΠΑΤΟ   ΚΥΨΕΛΕΣ ΜΕ ΣΥΡΜΑΤΙΝΟ ΠΑΤΟ Icon_minitimeΚυρ Νοε 20, 2016 11:27 am

δεν ειναι θεμα γεωγραφιας το πιστευω αλλα κανεις δεν εχει κατσει να κανει πειραματα σετεοιες πειοχες και τετοιες θερμοκρασιες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΚΥΨΕΛΕΣ ΜΕ ΣΥΡΜΑΤΙΝΟ ΠΑΤΟ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» κυψελες κινητο πατο
» Κυψελες ξυλινες με πλαστικο πατο αντι-βαρροα?
» ερωτηση για πατο...
» σκουλίκι στον πάτο
» τι λέτε για πλαστικό διάτρητο πάτο της ANEL;

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: