Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια)

Πήγαινε κάτω 
+6
Throubee
olomelia
koske
kir
priamos1980
matteus
10 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια)   Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια) Icon_minitimeΣαβ Οκτ 01, 2016 8:39 pm

Θελω να μεταφερω τα μελισσια μου, αλλα αυτες τις μερες βαζουν μεσα πολλα αγουρα μελια. Αν τα σηκωσω υπαρχει περιπτωση να πνιγουν στην μεταφορα? Λεω μηπως παω χαραματα και μπορεσω να τα μεταφερω χωρις κινδυνο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
priamos1980
Μέλος
Μέλος
priamos1980


Αριθμός μηνυμάτων : 204

Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια)   Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια) Icon_minitimeΔευ Οκτ 03, 2016 6:27 pm

οχι δεν θα εχεις θεμα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια)   Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια) Icon_minitimeΔευ Οκτ 03, 2016 8:53 pm

priamos1980 έγραψε:
οχι δεν θα εχεις θεμα

sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια)   Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια) Icon_minitimeΤρι Οκτ 04, 2016 10:42 am

matteus προκαλείς ασύστολα, δεν αισχύνεσαι .... lol!
εδώ κοντεύουμε να τα χάσουμε από πίνα και εσένα βάζουν πολλά μέλια και μεταφέρεις ? lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
koske
BeeForce
BeeForce
koske


Αριθμός μηνυμάτων : 308

Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια)   Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια) Icon_minitimeΤρι Οκτ 04, 2016 1:22 pm

Kir έτσι είναι τα σουσουρια αν θες φορτω και έλα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια)   Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια) Icon_minitimeΤρι Οκτ 04, 2016 5:30 pm

Τα μετεφερα ολα τελικα. Δεν επαθαν τιποτα affraid . Υποψιν απο τον χωματοδρομο βγηκα με αργα. Πολλοι μου ελεγαν οτι υπαρχει σοβαρος κινδυνος να πνιγουν μελισσες απο τα αγουρα μελια της σουσουρας. Τελικα μαλλον δεν ισχυει κατι τετοιο αλλα παντα θελει σκεψη και προσοχη οταν κανουμε τετοιες μεταφορες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια)   Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια) Icon_minitimeΤρι Οκτ 04, 2016 8:07 pm

Kir, ακόμη δεν φόρτωσες;

lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια)   Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια) Icon_minitimeΤρι Οκτ 04, 2016 9:01 pm

olomelia έγραψε:
Kir, ακόμη δεν φόρτωσες;

lol!

Τωρα τι να φορτωσει? που θα κοψει η σουσουρα ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
priamos1980
Μέλος
Μέλος
priamos1980


Αριθμός μηνυμάτων : 204

Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια)   Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια) Icon_minitimeΤρι Οκτ 04, 2016 9:54 pm

osa μελια και να πεσουν θα πανε οι αλλες και θα καθαρισουν αυτες που γεμισαν, ακομα και να ειναι αραι τα μελια οπως π.χ της κουμριας και να πεσουν στο πατωμα θα πνε οι μελισσες και θα ξαναβαλουν στην θεση τους. μονο αν σου πεσει απο τα χρια το μελισσι κατα την μεταφορα εχεις θεμα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια)   Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια) Icon_minitimeΤετ Οκτ 05, 2016 9:59 am

Καλή και όμορφη μέρα σε όλους!!!! Very Happy
Εδώ η περιοχές με σουσούρα σπανίζουν συνήθως τέτοια εποχή εμείς έχουμε κυρίως χαρουπιά και ακονιζά
αλλά εκτός από μια μικρή μπόρα που έκανε πριν 2 εβδομάδες έχουμε να δούμε νερό από το Φλεβάρη οπότε και η ανθοφορίες είναι σύντομες και διάσπαρτες στην ίδια περιοχή το ένα δέντρο έχει τελειώσει και το άλλο δεν έχει ανθίσει ακόμα.
Χωρίς να έχω εμπειρία έχω την εντύπωση ότι υπάρχει περίπτωση να πνιγούν μέλισσες στην μεταφορά όταν έχουμε μέσα μέλια και υψηλές θερμοκρασίες γιατί λιώνουν τα κεριά
όταν έχει πέσει η θερμοκρασία όπως τώρα δεν νομίζω ότι έχουμε θέμα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια)   Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια) Icon_minitimeΤετ Οκτ 05, 2016 11:30 am

kir έγραψε:
Καλή και όμορφη μέρα σε όλους!!!! Very Happy
Εδώ η περιοχές με σουσούρα σπανίζουν συνήθως τέτοια εποχή εμείς έχουμε κυρίως χαρουπιά και ακονιζά

+κρεμμύδα, αλμυρίκι, ακρέβατος,κισσός,πέυκο Sleep καλημέρα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια)   Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια) Icon_minitimeΤετ Οκτ 05, 2016 11:55 am

Καλημέρα Μιχάλη !!!
Ευχαριστώ για το συμπλήρωμα Very Happy Πάντα... Ο παλιός είναι αλλιώς !!! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
silahim
Μέλος
Μέλος
silahim


Αριθμός μηνυμάτων : 238

Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια)   Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια) Icon_minitimeΤετ Οκτ 05, 2016 1:27 pm

Throubee έγραψε:

+κρεμμύδα, αλμυρίκι, ακρέβατος,κισσός,πέυκο Sleep  καλημέρα!

Βρήκα ευκαιρία και θέλω να ρωτήσω κάτι.
Στην Οινόη που ε΄χω τα δικά μου έχει ανθήσει όντως και η κρεμμύδα.
Αλλά μετά από ώρες παρατήρησεις δεν είδα μέλισσες να πηγαίνουν για
νεκταρ ή έστω για γύρη. Δεν το προτιμούν ή συμβαίνει κάτι άλλο;
Να προσθέσω ότι τις πρωινές ώρες η υγρασία είναι μεγάλη και επίσης
ότι έχει βρέξη πριν από 2 βδομάδες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια)   Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια) Icon_minitimeΤετ Οκτ 05, 2016 2:42 pm

μιχαλη ποιος ειναι ο ακρεβατος ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια)   Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια) Icon_minitimeΤετ Οκτ 05, 2016 3:19 pm

Σμίλη η τραχεία (Smilax aspera) ή αρκουδόβατος
Νίκο εδώ έχει στο λοφάκι λίγο πριν τον προφήτη Ηλία
silahim η κρεμμύδα δεν είναι στης πρώτες προτιμήσεις τους, σίγουρα βρίσκουν κάτι άλλο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια)   Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια) Icon_minitimeΤετ Οκτ 05, 2016 3:27 pm

Η κρεμμύδα κάθε χρόνο ανθίζει μετά από μήνες ξηρασίας, πρόκειται για ένα φυτό πολύ "δυνατό" και ανθεκτικό στις καιρικές συνθήκες.
Προηγείται των υπόλοιπων ανθοφοριών και για κάποιο διάστημα παίζει "σόλο" οπότε και γίνεται πανηγύρι στα άνθη της. Μετά το διάστημα μερικών εβδομάδων ανοίγουν παράλληλα τα υπόλοιπα φθινοπωρινά άνθη, έτσι οι μέλισσες δείχνουν λιγότερο ενδιαφέρον για την κρεμμύδα.
Οι μέλισσες επισκέπτονται τα άνθη της νωρίς το πρωί.


kir έγραψε:
Καλημέρα Μιχάλη !!!
Ευχαριστώ για το συμπλήρωμα Very Happy  Πάντα... Ο παλιός είναι αλλιώς !!! lol!

δεν κάνει τίποτα κίρ...όσο για τα υπόλοιπα υπερβάλεις, απλά έχω ένα καλό υπολογιστή... afro
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια)   Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια) Icon_minitimeΤετ Οκτ 05, 2016 3:43 pm

Για την κρεμμύδα παραθέτω προσωπικές εκτιμήσεις-παρατηρήσεις: όπως όλες οι ανθοφορίες του φθινοπώρου ξεκινούν από τα πάνω προς τα κάτω (από τα ορεινά στα πεδινά) σε αντίθεση από τις ανοιξιάτικες που ξεκινούν από τα παραθαλάσσια στα ορεινά, έτσι και η σκυλοκρεμμύδα ξεκινάει από τα ορεινά. Στη σκυλοκρεμμύδα οι μέλισσες πέρνουν και γύρη και νέκταρ, όμως σε χρονιές όπως η φετινή στην Ανατολική Κρήτη που είναι φτωχή. Όμως τα μελίσσια που μαζεύουν γύρη από την κρεμμύδα ανανεώνουν πληθυσμούς ή το λιγότερο τους συντηρούν.
Φέτος είχα την ευχέρεια να συντηρώ μελισσοκομεία και σε ορεινές αλλά και σε πεδινές περιοχές. Ενώ στις ορεινές γινόταν πανικός από μέλισσες, ενώ στα χαμηλά δεν έδιναν καθόλου σημασία. Έβρισκαν εναλλακτικές τροφές. Συμπερασματικά θα μπορούσε κάποιος να ισχυριστεί πως οι μέλισσες πάνε στην κρεμμύδα όταν δεν υπάρχει εναλλακτική τροφή υψηλής διατροφικής αξίας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
silahim
Μέλος
Μέλος
silahim


Αριθμός μηνυμάτων : 238

Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια)   Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια) Icon_minitimeΤετ Οκτ 05, 2016 4:22 pm

Θα συμφωνήσω και εγώ μαζί σας.
Η κρεμμύδα δεν πρέπει να είναι πρώτη επιλογή αν βρίσκουν άλλη τροφή.
Και εγώ έχω πανχρωμία και μεγάλη ποσότητα γύρης αυτή την εποχή. Άρα δεν τη προτιμάνε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vtoutoun
Μέλος
Μέλος
vtoutoun


Αριθμός μηνυμάτων : 150

Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια)   Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια) Icon_minitimeΠεμ Οκτ 06, 2016 9:39 am

kir έγραψε:
matteus προκαλείς ασύστολα, δεν αισχύνεσαι .... lol!
εδώ κοντεύουμε να τα χάσουμε από πίνα και εσένα βάζουν πολλά μέλια και μεταφέρεις ? lol!

kir στη γειτονιά σου είναι τα μέλια και δεν το ξέρεις!!!! Μετέφερα μία παραφυάδα δική μου και τρεις ενός φίλου 1 χιλιόμετρο νότια απ το δασαρχείο στη φοινικιά και έχουν μπλοκάρει από τα μέλια!! Τώρα σκέφτομαι να τις φέρω όλες εκεί για κανένα εικοσαήμερο να γεμίσουν.
Σήμερα το πρωί παρατήρησα ότι οι ευκάλυπτοι που είναι έξω απ το λίντο σόκερ έχουν ανθίσει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια)   Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια) Icon_minitimeΠεμ Οκτ 06, 2016 10:18 am

vtoutoun άστα έχω φέρει 1 εδώ και το ξέρω, το θέμα είναι ότι δεν έχω χώρο (τη 1 την έχω στην ταράτσα) και δεν θέλω να έχω πρόβλημα με τους γείτονες !
Κανόνισε να πιούμε κανένα καφέ να σου φέρω τους σπόρους
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vtoutoun
Μέλος
Μέλος
vtoutoun


Αριθμός μηνυμάτων : 150

Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια)   Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια) Icon_minitimeΠεμ Οκτ 06, 2016 10:26 am

kir έγραψε:

Κανόνισε να πιούμε κανένα καφέ να σου φέρω τους σπόρους  

Μια απ αυτές τις μέρες θα το πιούμε να πούμε και τα νέα μας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια)   Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια) Icon_minitimeΠεμ Οκτ 06, 2016 10:45 am

οκ περιμένω τηλ lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια)
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Μεταφορά με μέλια
» επειγουσα μεταφορα μελισσιων
» Μεταφορά μελισσιών
» Μεταφορά και επαναφορά μελισσιών
» Μεταφορα μελισσιων στα 3,5 χιλιομετρα.

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: