Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Μεταφορά με μέλια

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Nickapple
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 28

Μεταφορά με μέλια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μεταφορά με μέλια   Μεταφορά με μέλια Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 11, 2015 3:53 pm

Καλησπέρα συντρόφια!
Εντός της επόμενης εβδομαδας σκοπεύω να μεταφέρω τα κορίτσια στη βάση τους! Τα είχα πάει σε μέρος με καστανιές, αλλά λόγω των βροχών η καστανιά δεν έδωσε καλά κτλ. κτλ.
Τώρα λοιπόν θέλω να τα επαναφέρω κοντά για να τα ταΐσω κάποιες μέρες με σιροπάκι! Το θέμα είναι ότι 2-3 έχουν μέλια ασφράγιστα μέσα και γίναμε να τα μεταφέρω για να μην πνιγούν! Παρεπιπτόντως τα μέλια αυτά ΔΕΝ είναι για τρύγο γιατί έχουν ταϊστεί ήδη αλλά και λόγω θεραπείας!
Τι να κάνω λοιπόν για μια ασφαλή μεταφορά; Η απόσταση με το αυτοκίνητο είναι κάτι λιγότερο απο μια ώρα κι η θερμοκρασία από 25 έως 30 το πολύ βαθμούς! Αν είναι επικίνδυνο, τι μου προτείνετε να κάνω!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Μεταφορά με μέλια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά με μέλια   Μεταφορά με μέλια Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 11, 2015 8:17 pm

Καλησπέρα, μπορεί να μη γίνει και τίποτα ,αλλά μην το διακινδυνεύσεις. Βάλε τα μελιά σε ένα άδειο πάτωμα και τους τα ξαναδινεις μετα. Στη θέση σου θα έβγαζα και τα σφραγισμενα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nickapple
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 28

Μεταφορά με μέλια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά με μέλια   Μεταφορά με μέλια Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 11, 2015 8:41 pm

Αυτό μου πέρασε κι εμένα από το μυαλό! Ευχαριστώ πάντως!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μεταφορά με μέλια
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Μεταφορα μελισσιων (αγουρα μελια)
» Μέλια μέλια παντού
» Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια
» ποτε να βγαλω τους τροφοδοτες οροφης?
» Ηρθαν τα κοριτσια !!!!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: