Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Μεταφορά με διάτρητες βάσεις !

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Μεταφορά με διάτρητες βάσεις ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μεταφορά με διάτρητες βάσεις !   Μεταφορά με διάτρητες βάσεις ! Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 21, 2016 11:20 am

Έχω αρχίσει να σκέφτομαι να μεταφερθώ σε διάτρητες βάσεις αλλά σε συζήτηση που είχα με άλλο μελισσοκόμο μου είπε ότι έχουν πρόβλημα στις μεταφορές γιατί οι μέλισσες προσπαθούν να βγουν έξω με αποτέλεσμα να σωριάζονται όλες πάνω στην βάση και θα ήθελα αν είναι εύκολο την άποψη σας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Themis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Themis


Αριθμός μηνυμάτων : 335

Μεταφορά με διάτρητες βάσεις ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά με διάτρητες βάσεις !   Μεταφορά με διάτρητες βάσεις ! Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 21, 2016 11:34 am

Και εγώ διάτρητες έχω και έχω κάνει αρκετές μεταφορές.
Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο αν και δεν το αποκλείω.
Το ίδιο βέβαια φαντάζομαι πως θα συμβαίνει, αν ισχύει, με τις σίτες στα καπάκια.

Αν συμβαίνει, σου ανέφερε κάποια επίπτωση;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Μεταφορά με διάτρητες βάσεις ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά με διάτρητες βάσεις !   Μεταφορά με διάτρητες βάσεις ! Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 21, 2016 11:37 am

Καλημερα. Εγω εχω μονο διάτρητους πατους.
Το το γινεται μεσα στην κυψελη δεν το ξερω. Αλλα κάνενα θέμα δεν εχω δει μετα την μεταφορά.
Οι διάτρητοι έχουν αλλα θεματάκια. Ένα βασικό ειναι στην μεταφορά θέλουν μια κάποια προσοχή στο να μην χτυπηθούν απο κάτω και ανοίξει η σίτα. Η ας πουμε στο νέο μέροσ θελει προσοχή πως θα τις αφήσεις μην σου χτυπήσει την σίτα βραχακι η πέτρα μεσα στο σκοτάδι.
Επίσης ένα αλλο θέμα ειναι στο κλείσιμο των κυψελών για μεταφορά. Συνήθως κάτω απο την κυψελη πανω στην σίτα υπαρχουν δεκάδες μελισσες ισως και πανω απο 150 κάθε φορα. Εκει βγάζουν το βράδυ γιατί οτι ωρα και βα εχω μεταφέρει παντα εκει εχει μελισσες. Ένα θεματάκι ειναι αυτο μια και αν δεν τις σκοτώσεις δεν φεύγουν και γεμίζει ο τόπος μελισσες που πετάνε και που ειναι τυφλές και πολυ επιθετικές.
Λύση για ολα αυτά ειναι να βάζεις το κόντρα πλακέ μια μερα πριν την μεταφορά και να το βγάζεις στο τελικό προορισμό.
Αυτά τα λίγα


Έχει επεξεργασθεί από τον/την mpampis13 στις Πεμ Ιουλ 21, 2016 4:38 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Themis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Themis


Αριθμός μηνυμάτων : 335

Μεταφορά με διάτρητες βάσεις ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά με διάτρητες βάσεις !   Μεταφορά με διάτρητες βάσεις ! Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 21, 2016 11:47 am

mpampis13 έγραψε:
Καλημερα. Εγω εχω μονο διάτρητους πατους.
Το το γινεται μεσα στην κυψελη δεν το ξερω. Αλλα κάνενα θέμα δεν εχω δει μετα την μεταφορά.
Οι διάτρητοι έχουν αλλα θεματάκια. Ένα βασικό ειναι στην μεταφορά θέλουν μια κάποια προσοχή στο να μην χτυπηθούν απο κάτω και ανοίξει η σίτα. Η ας πουμε στο νέο μέροσ θελει προσοχή πως θα τις αφήσεις μην σου χτυπήσει την σίτα βραδάκι η πέτρα μεσα στο σκοτάδι.
Επίσης ένα αλλο θέμα ειναι στο κλείσιμο των κυψελών για μεταφορά. Συνήθως κάτω απο την κυψελη πανω στην σίτα υπαρχουν δεκάδες μελισσες ισως και πανω απο 150 κάθε φορα. Εκει βγάζουν το βράδυ γιατί οτι ωρα και βα εχω μεταφέρει παντα εκει εχει μελισσες. Ένα θεματάκι ειναι αυτο μια και αν δεν τις σκοτώσεις δεν φεύγουν και γεμίζει ο τόπος μελισσες που πετάνε και που ειναι τυφλές και πολυ επιθετικές.
Λύση για ολα αυτά ειναι να βάζεις το κόντρα πλακέ μια μερα πριν την μεταφορά και να το βγάζεις στο τελικό προορισμό.
Αυτά τα λίγα

ή να βγαίνει το κόντρα πλακέ αφού κλείσουν οι πόρτες ώστε να μη χάνεται το πλεονέκτημα του αερισμού κατά τη μεταφορά.

Πάντως Μπάμπη αυτό με την πέτρα στη σήτα κατά την τοποθέτηση, δεν το είχα σκεφτεί και σκιάχτηκα λίγο τώρα bounce
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Μεταφορά με διάτρητες βάσεις ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά με διάτρητες βάσεις !   Μεταφορά με διάτρητες βάσεις ! Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 21, 2016 4:36 pm

Χαχαχχα εγω που τα έβαζα στην βραχώδη περιοχή της Μακρονήσου το σκέφτηκα πολυ και παραλίγο να είχαμε και ατύχημα. Απλα στην βάση μας λογο των θέσεων που ειναι για πολυ καιρό δεν το σκεφτόμαστε.
Μην νομίζεις όταν πήγα τις κυψέλες στην βάρκα να τις περάσουμε απέναντι και έμαθαν τα φιλαράκια οτι ειναι με ανοιχτό πάτο τα χρειάστηκαν. Αυγά να ακουμπούσαν κάτω πιο μαλακά δεν θα τα έβαζαν lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Μεταφορά με διάτρητες βάσεις ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά με διάτρητες βάσεις !   Μεταφορά με διάτρητες βάσεις ! Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 21, 2016 9:16 pm

mpampis13 έγραψε:
Λύση για ολα αυτά ειναι να βάζεις το κόντρα πλακέ μια μερα πριν την μεταφορά και να το βγάζεις στο τελικό προορισμό.
Αυτά τα λίγα

Με τις πλαστικες τι γινεται που δεν κλεινουν :/ Πεταμα σταδιακα?


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Μεταφορά με διάτρητες βάσεις ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά με διάτρητες βάσεις !   Μεταφορά με διάτρητες βάσεις ! Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 22, 2016 9:31 am

Ναι και εμένα είναι όλες πλαστικές και γενικά είμαι ευχαριστημένος , αν κάνουν κάτι και με τα πορτάκια να μην ανοίγουν εύκολα ώστε να μην χρειάζεται να κλίνουμε με σφουγγάρια θα ήταν μια χαρά !
Για το κλείσιμο των πλαστικών διάτρητων τώρα πουλάνε κομμάτια PVC που μπορούν να σκεπάσουν την βάση άλλα το θέμα είναι αν υπάρχει λόγος να κλείσει για να μην πλακώνονται οι μέλισσες ή είναι καλύτερα ανοιχτός να αερίζονται .

Κώδικας:
Καλημερα. Εγω εχω μονο διάτρητους πατους.
Το το γινεται μεσα στην κυψελη δεν το ξερω. Αλλα κάνενα θέμα δεν εχω δει μετα την μεταφορά.
Οι διάτρητοι έχουν αλλα θεματάκια. Ένα βασικό ειναι στην μεταφορά θέλουν μια κάποια προσοχή στο να μην χτυπηθούν απο κάτω και ανοίξει η σίτα.

Οπότε θα κρατήσω αυτό που λέει ο Μπάμπης ( μιας και με βολεύει κιόλας lol! ) με λίγο μεγαλύτερη προσοχή στην τοποθέτηση!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sotto
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 77

Μεταφορά με διάτρητες βάσεις ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά με διάτρητες βάσεις !   Μεταφορά με διάτρητες βάσεις ! Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 24, 2016 3:23 pm


Θταν κανεις μεταφορα σε 100-150 μελισσια εκτος απο ολα τα αλλα που κανεις εχεις τον χρονο να ανοιγεις και να κλεινεις πατους (κοντραπλακε)???????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Μεταφορά με διάτρητες βάσεις ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά με διάτρητες βάσεις !   Μεταφορά με διάτρητες βάσεις ! Icon_minitimeΔευ Ιουλ 25, 2016 9:44 am

Κοιτα θεωρητικά η μεταφορά εχει μια προετοιμασία και την επόμενη μερα.....
Ανάλογος. Αν δεν εχεις χρονο η αν δεν θελεις μην τις κλείσεις. Απλα προσεχείς.
Βέβαια αν εχεις 150 μελίσσια ξέρεις τ κανεις και πως μια και το εχεις κανεις εκατοντάδες φορές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μεταφορά με διάτρητες βάσεις !
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» κυψελες κινητο πατο
» ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΥΨΕΛΕΣ
» μεταφορα
» ΒΑΣΕΙΣ ΚΥΨΕΛΩΝ...ΕΡΩΤΗΣΗ.
» Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: