Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Συμβουλές για προγραμματισμό μελισσόκηπου

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
sd21gr
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 56

Συμβουλές για προγραμματισμό μελισσόκηπου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Συμβουλές για προγραμματισμό μελισσόκηπου   Συμβουλές για προγραμματισμό μελισσόκηπου Icon_minitimeΤρι Απρ 12, 2016 9:29 pm

Καλησπέρα σε όλους,

έχω ένα μικρό μελισσόκηπο που αποτελείται από 4 κυψέλες, 3 εκ των οποίων έχουν εδώ και περίπου 20 μέρες όροφο. Έχω μια σχετική εμπειρία ως βοηθός και ξεκινάω τώρα μόνος. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να αποκτήσω εμπειρία και γνωσεις γύρω από τις μέλισσες, με σκοπό να διατηρώ ένα μικρό μελισσόκηπο με τον οποίο θα πειραματίζομαι αρκετά, να κάνω βασσιλοτροφία και να βγάλω και λίγο μέλι (αν εχω 100 κιλά τον χρόνο θα είμαι ευχαριστημένος). Έχω αρκετά βιβλία και παρακολουθώ και το φόρουμ εννοείται. Ήθελα να ρωτήσω , σε πρώτη φάση πως θα προτείνατε να κινηθώ; Δηλαδή να κυνηγήσω ανθοφορίες, να κόψω παραφυάδες, να δοκιμάσω από τώρα εμβολιασμούς..; Προς το παρόν απλώς περιμένω να χτίσουν οι 3 διόροφες και να προχωρήσει η μονή που έχει μείνει στάσιμη .

Ελπίζω να βγάζουν νόημα αυτά που γράφω , οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη!
Efharisto


Έχει επεξεργασθεί από τον/την sd21gr στις Τετ Απρ 13, 2016 12:19 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xunilz
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Συμβουλές για προγραμματισμό μελισσόκηπου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλές για προγραμματισμό μελισσόκηπου   Συμβουλές για προγραμματισμό μελισσόκηπου Icon_minitimeΤρι Απρ 12, 2016 11:53 pm

Όλα είναι σχετικά εσύ πρέπει να αποφασίσεις τι θέλεις να κάνεις ποιος ο στόχος σου όλα μαζύ σίγουρα δεν γίνονται , επίσης βασιλοτροφεία με 4 μελίσσια δεν θα το συζητούσα καν να το κάνεις καταστρέφεις μελίσσια όταν πάς για βασιλοτροφεία τα αδυνατίζεις όσο τραβάνε. Οι παραφύαδες μπορείς να τις κάνεις αρκεί να μελίσσάκια να έχουνε γόνους αρκετούς για τα κόψεις κατάλληλα και να προχωρήσουνε . Εγώ θα περίμενα ανάλογα την περιοχή να δώ αν δώσει μέλι την περιόδο που θα έδινε και μετά θα έκοβα παραφυάδες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Συμβουλές για προγραμματισμό μελισσόκηπου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλές για προγραμματισμό μελισσόκηπου   Συμβουλές για προγραμματισμό μελισσόκηπου Icon_minitimeΤετ Απρ 13, 2016 8:27 am

Αν σε ενδιαφέρει να πάρεις λίγο μέλι για το σπίτι και για κανένα φίλο,τότε τα αφήνεις έτσι και τρυγας στη ώρα τους.Αλλιώς αν θέλεις να μεγαλώσεις το μελισσοκομείο σου,τότε κάνεις παραφυάδες.Για βασιλοτροφία είναι νωρίς ακόμα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Συμβουλές για προγραμματισμό μελισσόκηπου
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Συμβουλές
» ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ
» Συμβουλές για νέο στα μελίσσια
» Συμβουλες απο εμπειρους
» προβλημα σε μικρο μελισσοκομειο ζητουνται συμβουλες

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: