Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Απορια για παραφυαδες

Πήγαινε κάτω 
+10
Throubee
giota
stratos
matteus
olomelia
NikoT
mpampis13
Ar_lo
kir
joncr
14 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
joncr
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
joncr


Αριθμός μηνυμάτων : 40

Απορια για παραφυαδες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απορια για παραφυαδες    Απορια για παραφυαδες  Icon_minitimeΠεμ Μαρ 31, 2016 10:34 am

Καλημερα. Την Κυριακή φιλος μελισσοκομος μου εξασφαλισε 2 10αρια μελισσια από αλλο συναδελφο , για να ξεκινησω. Μου προτεινε να τα σπασω κατευθειαν σε παραφυαδες και μετα να τα παω στο μερος που θα τα τοποθετησω.
Τι με συμβουλευετε;
Να τα αφησω ως εχουν , και αν χρειαστει να βαλω οροφο;
Μπορω να τα σπασω αργοτερα σε παραφυαδες ( σε 10 μερες) οπου με βολευει πρακτικά , και εντομεταξυ να εχω βρει και βασιλισες βασιλοτροφιας να βαλω;
Να αφησω το ενα ως εχει και να σπασω το αλλο ;

Να πω οτι αλλες δυο παραφυαδες εχω κλεισει για μεσα Απριλη απο μελισσοκομο της περιοχης ( προεδρο του συλογου) , οποτε τα 5-6 μελισσακια που θα ηθελα να εχω για αρχη ειναι κανονισμενα

Τι λετε;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

Απορια για παραφυαδες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορια για παραφυαδες    Απορια για παραφυαδες  Icon_minitimeΠεμ Μαρ 31, 2016 11:14 am

joncr ένας βασικός εξοπλισμός που δυστυχώς δεν μπορείς να αγοράσεις και δεν μπορείς να προχωρήσεις χωρίς αυτόν είναι οι χτισμένες κηρήθρες , οι 10αρες θα σου χτίσουν πιο εύκολα από ότι 2 πενταράκια και κόβεις αργότερα που θα έχει σταθεροποιηθεί και ο καιρός
Οπότε η γνώμη μου να ξεκινήσεις από το χτίσιμο αλλά καλύτερα να ακούσουμε τους παλιότερους
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ar_lo
Μέλος
Μέλος
Ar_lo


Αριθμός μηνυμάτων : 78

Απορια για παραφυαδες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορια για παραφυαδες    Απορια για παραφυαδες  Icon_minitimeΠεμ Μαρ 31, 2016 4:22 pm

αφού θέλεις να έχεις 5-6 για αρχή, και έχεις 2 + 2 που θα πάρεις τον Απρίλη, εγώ θα σου προτείνω να κόψεις το ένα (ποιο πολύ για εμπειρία) και να βάλεις όροφο στα άλλα.
με αυτή την τακτική και μέλι θα πάρεις, και κερήθρες χτισμένες θα αποκτήσεις και εμπειρία.
κάθε αρχή και δύσκολη... μην το ξεχνάς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
joncr
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
joncr


Αριθμός μηνυμάτων : 40

Απορια για παραφυαδες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορια για παραφυαδες    Απορια για παραφυαδες  Icon_minitimeΠεμ Μαρ 31, 2016 5:41 pm

Ευχαριστω παιδια. Αυτο θα κανω. Θα δωσω οροφο στο ενα δεκαρακι , και το αλλο θα το σπασω στα 2 πενταρακια , + απο 2 αχτιστα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Απορια για παραφυαδες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορια για παραφυαδες    Απορια για παραφυαδες  Icon_minitimeΠεμ Μαρ 31, 2016 7:12 pm

Τελικά βρήκες ρε φιλε μπραβο. Ρώτησες και για αυτο που είπαμε;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
joncr
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
joncr


Αριθμός μηνυμάτων : 40

Απορια για παραφυαδες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορια για παραφυαδες    Απορια για παραφυαδες  Icon_minitimeΠεμ Μαρ 31, 2016 7:16 pm

mpampis13 έγραψε:
Τελικά βρήκες ρε φιλε μπραβο. Ρώτησες και για αυτο που είπαμε;
Ναι εχω βρει , αλλα μετα 15 Απριλη . Θα σε παρω τηλ αυριο να σου πω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikoT
Μέλος
Μέλος
NikoT


Αριθμός μηνυμάτων : 54

Απορια για παραφυαδες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορια για παραφυαδες    Απορια για παραφυαδες  Icon_minitimeΠαρ Απρ 01, 2016 9:51 pm

Για να μην ανοίγω άλλο Post αφού το θέμα είναι ίδιο,

Όταν ξεκινάμε με παραφυάδες, ας πούμε 3-4 πλαισίων, τέλη Απρίλη,
σε ΣΤΑΘΕΡΟ μελισσοκομείο (βιολογική μελισσοκομία) και ας πούμε
χάρη του σεναρίου, σε πλούσια περιοχή από τροφές,

1. Χρειάζονται/θα χρειαστούν τάισμα ? (με μέλι για ανάπτυξη)
Αν ναι, έχουμε κάποιον μπούσουλα σε τι ποσότητα ανα κυψέλη ?

2. Οι παραφυάδες του Απριλίου, θα αφήσουν μέλι στον μελισσοκόμο στο τέλος ?
(εκτός από το μέλι που θα χρειαστεί να αφήσουμε για να ξεχειμωνιάσουμε βέβαια)

3. Οι παραφυάδες του Απριλίου, πότε θα είναι έτοιμες για κόψιμο σε άλλες παραφυάδες ?

4. Σε γενικές γραμμές, μια παραφυάδα Απριλίου, ετοιμάζεται (να είναι παραγωγικό)
για την επόμενη χρονιά ? (αν όλα πανε καλα τον χειμώνα)


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Απορια για παραφυαδες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορια για παραφυαδες    Απορια για παραφυαδες  Icon_minitimeΠαρ Απρ 01, 2016 10:46 pm

ΝίκοΤ, κάπως ιδιαίτερος ο τρόπος των ερωτήσεων σου...

τα μελίσσια είναι πολύ ξεχωριστή εκτροφή ( ; ) και η επιτυχία εξαρτάται από πλήθος παράγοντες... ανάλογα την χρονιά, την ετήσια ανθοφορία, το ίδιο το μελίσσι σαν υπεροργανισμός (ασθένειες, ενοχλήσεις, κα), τους χειρισμούς του μελισσοκόμου και πόσο έγκαιροι είναι, έρχεται το τελικό αποτέλεσμα. Υπάρχουν χρονιές που θα χρειαστεί να ταϊσεις για να επιβιώσουν και άλλες που δεν θάχεις δοχεία για το μέλι...

Οι παραφυάδες λόγω μικρού πληθυσμού, δυσκολεύονται να αντιμετωπίσουν παράγοντες όπως εντατική γέννα, ρύθμιση θερμοκρασίας, εχθρούς, κλπ. και χρειάζονται ιδιαίτερη φροντίδα και βοήθεια. Τα παραγωγικά μελίσσια συνήθως, έχουν εύκολες λύσεις για καταστάσεις που μπορούν να οδηγήσουν μια παραφυάδα στην απώλεια, οπότε τελείως γενικά:

1Α) Ναι: ζαχαροζύμαρο, ζαχαρόνερο ή μέλι. 1Β) Όχι. Όσο χρειαστούν.
2) Μπορεί και μπορεί όχι... (15-85%)
3) ( Ουπς! τι εννοείς; ) Περίπου σε έναν χρόνο.
4) Ναι.

Πάντως η μέλισσα, έχει το δικό της τέμπο που σπανίως συμπίπτει με τις προσδοκίες του παράφορου εραστή της, ή ενός ανθρώπου που επίμονα ψάχνει επαγγελματική λύση (φυσικά, δεν αναφέρομαι προσωπικά σ'εσένα).

Ελπίζω να βοήθησα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikoT
Μέλος
Μέλος
NikoT


Αριθμός μηνυμάτων : 54

Απορια για παραφυαδες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορια για παραφυαδες    Απορια για παραφυαδες  Icon_minitimeΣαβ Απρ 02, 2016 10:59 am

olomelia έγραψε:
ΝίκοΤ, κάπως ιδιαίτερος ο τρόπος των ερωτήσεων σου...

τα μελίσσια είναι πολύ ξεχωριστή εκτροφή ( ; ) και η επιτυχία εξαρτάται από πλήθος παράγοντες... ανάλογα την χρονιά, την ετήσια ανθοφορία, το ίδιο το μελίσσι σαν υπεροργανισμός (ασθένειες, ενοχλήσεις, κα), τους χειρισμούς του μελισσοκόμου και πόσο έγκαιροι είναι, έρχεται το τελικό αποτέλεσμα. Υπάρχουν χρονιές που θα χρειαστεί να ταϊσεις για να επιβιώσουν και άλλες που δεν θάχεις δοχεία για το μέλι...

Οι παραφυάδες λόγω μικρού πληθυσμού, δυσκολεύονται να αντιμετωπίσουν παράγοντες όπως εντατική γέννα, ρύθμιση θερμοκρασίας, εχθρούς, κλπ. και χρειάζονται ιδιαίτερη φροντίδα και βοήθεια. Τα παραγωγικά μελίσσια συνήθως, έχουν εύκολες λύσεις για καταστάσεις που μπορούν να οδηγήσουν μια παραφυάδα στην απώλεια, οπότε τελείως γενικά:

1Α) Ναι: ζαχαροζύμαρο, ζαχαρόνερο ή μέλι. 1Β) Όχι. Όσο χρειαστούν.
2) Μπορεί και μπορεί όχι... (15-85%)
3) ( Ουπς! τι εννοείς; ) Περίπου σε έναν χρόνο.
4) Ναι.

Πάντως η μέλισσα, έχει το δικό της τέμπο που σπανίως συμπίπτει με τις προσδοκίες του παράφορου εραστή της, ή ενός ανθρώπου που επίμονα ψάχνει επαγγελματική λύση (φυσικά, δεν αναφέρομαι προσωπικά σ'εσένα).

Ελπίζω να βοήθησα...

Καλημέρα, ναι βοήθησες πολύ Olomelia ήσουν κατατοπιστικότατος,
για το 3ο εννοούσα, πότε θα είναι δυνατή μια παραφυάδα, να έχει γίνει δυνατή, για να μπορέσω να διαιρέσω απο αυτή.... την ίδια χρονιά ή την επόμενη (?)

Ξέρω ότι όλα είναι ευμετάβλητα στην μελισσοκομία, ο καιρός, οι ασθένειες, το μέρος,
οι χειρισμοί, κοκ. Απλά ήθελα να επιβεβαιώσω, ότι όταν αγοράζουμε παραφυάδες,
δεν είναι δυνατόν να περιμένουμε παραγωγή μελιού από αυτές
(μόνο για το ίδιο το μελίσσι)

Άρα....συνοψίζοντας... Αν κάποιος έχει σκοπό παραγωγή μελιού στην ίδια χρονιά,
αγοράζει έτοιμο, δυνατό μελίσσι, αν θέλει ανάπτυξη με πολλά μελίσσια, αγοράζει
πολλές παραφυάδες και περιμένει....μάλλον την επόμενη χρονιά !

Στην μία περίπτωση (έτοιμο σμήνος) αγοράζεις ακριβά αλλά θα έχεις μέλι,
στην άλλη περίπτωση (παραφυάδα) αγοράζεις φθηνά αλλά έχεις τάισμα/τάντεμα
και πας για μέλι την άλλη χρονιά.

Μπορώ να ρωτήσω λοιπόν τους πιο έμπειρους ή αυτούς που ξεκινήσαν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, ποιον προτιμούν και τελικά ποιος είναι ο πιο συμφέρον ? scratch



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Απορια για παραφυαδες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορια για παραφυαδες    Απορια για παραφυαδες  Icon_minitimeΣαβ Απρ 02, 2016 11:40 am

Γεια σου NikoT.

Θα σου πω και εγω την γνωμη μου. Ξεκινησα τον Μαιο του 13 και στην πορεια αγορασα παραφυαδες αλλα και μελισσια ετοιμα 10αρια. Τα πρωτα 10αρια που πηρα λογω απειριας που ειχα αλλα και γιατι οι μανες ηταν γριες δεν δωσανε μελι, αναγκαστικα τα περισσοτερα να τα σπασω. Οποτε ηταν ασυμφορα για καποιον που μολις ξεκιναει. Βεβαια εδω εχεις την σιγουρια οτι και ολα λαθος να τα κανεις αντε το 15αρι μελισσι να σου μεινει 5αρι. Οι παραφυαδες απο την αλλη μερια με καινουργιες μανες μου εδωσαν την δυνατοτητα να ασχοληθω μαζι τους να αναπτυχθουν και ακομα και φετος θα ειναι παραγωγικες. Αγορασα ξανα 10αρια μελισσια την επομενη χρονια αλλα επειδη πλεον γνωριζα πως να τους συμπεριφερθω εβγαλαν τα λεφτα τους με το παραπανω. Εαν καποιος αγορασει 10αρια μελισσια οι μανες στην καλυτερη περιπτωση θα ειναι της προηγουμενης χρονιας και οχι φετινες. Τωρα για το αν θα ειναι παραγωγικες οι παραφυαδες που θα κοψει καποιος την ιδια την χρονια η του χρονου εξαρτατε απο πολλους παραγοντες οπως σου ειπαν και τα παιδια. Ας υποθεσουμε οτι κοβω π.χ μεσα στον απριλιο σχετικα μεγαλες παραφυαδες και τους δινω πλαισια χτισμενα. Με ταισμα αλλα η αν πετυχει η καστανια αυτα τα μελισσια θα ειναι παραγωγικα για τα πευκα την ιδια χρονια. Βεβαια στο κοπαδι μεσα παντα θα βλεπεις μελισσια που προοδευουν απο την ιδια χρονια και αλλα που σερνονται γιατι η βασιλισσα τους δεν τραβαει. Οποτε το συμπερασμα το δικο μου ειναι καποιος που μολις ξεκιναει ειναι προτιμοτερο να αγορασει παραφυαδες με καινουργιες μανες. Να τις τοποθετησει καπου σχετικα κοντα και να ασχολειτε μαζι τους οσο περισσοτερο μπορει. Στην χειροτερη περιπτωση κανει και μερικα ταισματα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikoT
Μέλος
Μέλος
NikoT


Αριθμός μηνυμάτων : 54

Απορια για παραφυαδες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορια για παραφυαδες    Απορια για παραφυαδες  Icon_minitimeΣαβ Απρ 02, 2016 12:05 pm

Πολύ καλά matteus, Efharisto

Κάπως έτσι το κατάλαβα και εγώ... απλά, επειδή εγω ασχολούμαι με την
βιολογική μελισσοκομία και αν χρειαστεί να ταίσω, θα ταίσω με ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ μέλι,
εκει λίγο κρατήθηκα.... γιατι εάν χρειαστώ αρκετή ποσότητα, ξέρεις/ξέρετε ότι το βιολογικό μέλι κοστίζει και αναρωτήθηκα, μήπως δεν με συμφέρει...αν οι ποσότητες
είναι πολλές....
Αν δηλαδή, η παραφυάδα χρειαστεί μέχρι να "σταθεί" μόνη της 10 κιλά βιολογικό μέλι,
ε ας το καλύτερα, να πάρω έτοιμο σμήνος.... klama


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stratos
Μέλος
Μέλος
stratos


Αριθμός μηνυμάτων : 126

Απορια για παραφυαδες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορια για παραφυαδες    Απορια για παραφυαδες  Icon_minitimeΣαβ Απρ 02, 2016 12:16 pm

Η δική μου γνώμη είναι πως αν δεν εχεις πείρα αυτό που πρεπεί να κοιτάξεις δεν είναι ουτε το μέλι , ούτε η γρήγορη ανάπτυξη , αυτά θα έρθουν .
Το συμαντικότερο είναι η πείρα . Πάρε 3 παραφείαδες των 4-5 τελάρων και προσπάθησε να τα κάνεις δυνατά μελισσάκια για τον χειμώνα .
Άν έχεις πειρα πάρε 10άκι θα σου κάνει απόσβεσει και μέλι να μην πάρεις μια παραφύδα σίγουρα .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikoT
Μέλος
Μέλος
NikoT


Αριθμός μηνυμάτων : 54

Απορια για παραφυαδες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορια για παραφυαδες    Απορια για παραφυαδες  Icon_minitimeΣαβ Απρ 02, 2016 12:31 pm

@stratos

Στις μέρες μας, καλώς ή κακώς και η πείρα αγοράζεται...
Ο έμπειρος μελισσοκόμος-εκπαιδευτής μου, με άφησε να επιλέξω
και εγώ κάνω "σκονάκι" και παίρνω την βοήθεια του κοινού......

poli cool
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Απορια για παραφυαδες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορια για παραφυαδες    Απορια για παραφυαδες  Icon_minitimeΣαβ Απρ 02, 2016 8:57 pm

ΝίκοΤ, ποιές δεσμεύσεις έχει η βιολογική πιστοποίηση;

(η δική μου γνώμη είναι να ξεκινήσεις με ενήλικα μελίσσια)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikoT
Μέλος
Μέλος
NikoT


Αριθμός μηνυμάτων : 54

Απορια για παραφυαδες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορια για παραφυαδες    Απορια για παραφυαδες  Icon_minitimeΣαβ Απρ 02, 2016 9:18 pm

olomelia έγραψε:
ΝίκοΤ, ποιές δεσμεύσεις έχει η βιολογική πιστοποίηση;

(η δική μου γνώμη είναι να ξεκινήσεις με ενήλικα μελίσσια)

Τα γράφετε πολλή ωραία και εδώ μέσα, αλλά τα αναφέρω εν συντομία..

-Δεν ταΐζουμε, μόνο από το δικό τους μέλι (επιτρέπουν υπο προϋποθέσεις
και κάποιες βιολογικές ζάχαρες, μελια κοκ αλλα εγώ δεν το κάνω)
-μελισσοκομεία μακρια από ρύπανση (αυτοκινητόδρομους) φάρμακα (καλλιέργειες) κοκ
δηλαδή δηλώνεις την τοποθεσία των μελισσοκομείων σου,
-Όχι φάρμακα και χημικά για την καταπολέμηση ασθενειών,
-και γενικότερα "βιολογικούς" χειρισμούς, πχ βιολογικές κηρήθρες
(εγώ δεν βάζω καθόλου μέχρι να φτιάχνω εγω)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stratos
Μέλος
Μέλος
stratos


Αριθμός μηνυμάτων : 126

Απορια για παραφυαδες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορια για παραφυαδες    Απορια για παραφυαδες  Icon_minitimeΚυρ Απρ 03, 2016 3:49 pm

Τι θέλει για την πιστοποίηση  και πόσο κοστίζει ? 
Για την βαρρόα κάνεις ξελάφρωμα με κηφηνοκέλια ή κάτι άλλο ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikoT
Μέλος
Μέλος
NikoT


Αριθμός μηνυμάτων : 54

Απορια για παραφυαδες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορια για παραφυαδες    Απορια για παραφυαδες  Icon_minitimeΚυρ Απρ 03, 2016 4:21 pm

stratos έγραψε:
Τι θέλει για την πιστοποίηση  και πόσο κοστίζει ? 
Για την βαρρόα κάνεις ξελάφρωμα με κηφηνοκέλια ή κάτι άλλο ?

Στράτο, και τα δύο τα ερωτήματα δεν μπορούν να απαντηθούν έτσι εύκολα
διότι έχουν πολλούς παραμέτρους και εύκολα μπορούμε να υποπέσουμε σε λάθη....
Μπορώ να σου πω μονάχα για το μεν πρώτο ότι είναι διαφορετικές οι διαδικασίες και το κόστος εάν το ξεκινάς εξ αρχής (όπως εγώ) και διαφορετικά να τροποποιήσεις ήδη υπάρχον σμήνη...Εσύ για ποια κατηγορία ενδιαφέρεσαι ?
Για το μεν δεύτερο, εκτός ότι δεν είμαι και ο πλέον ειδικός και έμπειρος,
καθότι τώρα ξεκίνησα και εγώ, το σκεπτικό εδώ είναι να έχεις πάντα δυνατά και γενετικά άριστα σμήνη, έτσι ώστε να μπορούν να ανταπεξέλθουν από μόνα τους σε κάθε πρόκληση και να έχουν ισχυρό dna.
Στην πρώτη επαφή για την καταπολέμηση βαρρόα, που ελπίζω να είναι αρκετά αργότερα,
θα σου πω τι χειρισμούς κάναμε (έκανε δλδ ο εκπαιδευτής μου)

sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giota
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
giota


Αριθμός μηνυμάτων : 326

Απορια για παραφυαδες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορια για παραφυαδες    Απορια για παραφυαδες  Icon_minitimeΚυρ Απρ 03, 2016 9:38 pm

Μια απορία ακόμη: σε παραφιάδα με βασιλικέλια βάζουμε
1)το πλαίσιο με τα βασιλοκέλια που έχει πολύ κλειστό κ ανοικτό γόνο
2)ένα πλαίσιο με τροφές μελι -γυρη και
3)ένα κενό πλαίσιο χτισμένο ή άχτιστο, τί είναι πιο σωστό;
σε τριπλοκυψελίδιο εννοείται.
και απο πάνω ζαχαροζύμαρο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stratos
Μέλος
Μέλος
stratos


Αριθμός μηνυμάτων : 126

Απορια για παραφυαδες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορια για παραφυαδες    Απορια για παραφυαδες  Icon_minitimeΔευ Απρ 04, 2016 12:00 am

Νίκο επειδή δεν έχω βιβλιάριο ας πούμε για νέο που ξεκινάει τώρα .
Για το δεύτερο το έχω ακούσει ξανά άλλα μου ακούγεται πολύ ριψοκίνδυνο διότι το βαρρόα είναι ένας παράγοντας που δεν μπορεί το μελίσσι να αναπτυχτή  οπότε θα είναι πολύ ρίσκο .
Έτσι το βλέπω ( αν και αυτό έκανα στα δικά μου Smile ) άλλα θέλω να κάνω ξαλάφρωμα με κηφηνόγονο γι΄αυτό σε ρωτάω .

γιώτα σε τριπλοκυψελίδιο για γρήγορη ανάπτυξη 2 γόνους και 1 μέλι 
( οι γόνοι έτοιμοι να σκάσουν , λόγο θερμότητας και ανάγκης μελισσιών )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikoT
Μέλος
Μέλος
NikoT


Αριθμός μηνυμάτων : 54

Απορια για παραφυαδες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορια για παραφυαδες    Απορια για παραφυαδες  Icon_minitimeΤρι Απρ 05, 2016 12:01 pm

stratos έγραψε:
Νίκο επειδή δεν έχω βιβλιάριο ας πούμε για νέο που ξεκινάει τώρα .
Για το δεύτερο το έχω ακούσει ξανά άλλα μου ακούγεται πολύ ριψοκίνδυνο διότι το βαρρόα είναι ένας παράγοντας που δεν μπορεί το μελίσσι να αναπτυχτή  οπότε θα είναι πολύ ρίσκο .
Έτσι το βλέπω ( αν και αυτό έκανα στα δικά μου Smile ) άλλα θέλω να κάνω ξαλάφρωμα με κηφηνόγονο γι΄αυτό σε ρωτάω .

γιώτα σε τριπλοκυψελίδιο για γρήγορη ανάπτυξη 2 γόνους και 1 μέλι 
( οι γόνοι έτοιμοι να σκάσουν , λόγο θερμότητας και ανάγκης μελισσιών )

1. Στράτο, για ο,τι κάνεις, αγορά σμηνών, κυψελών, κηρήθρων, κοκ παίρνεις αποδείξεις/βεβαιώσεις συμμόρφωσης με τους κώδικες περί βιολογικής εκτροφής
(πχ 2092/91, 1804/99) μπορείς επίσης να έρθεις σε επικοινωνία με έναν οργανισμό ελέγχου και πιστοποίησης βιολογικών προϊόντων (ΔΗΩ, Βιοελλας, TUV hellas, οξυγόνο,κοκ) ή και να χαζέψεις στα site τους, που έχουν προϋποθέσεις και άλλα διάφορα ενδιαφέροντα. Το κόστος δεν είναι μεγάλο για να έρθει κάποιος ή για να σε πιστοποιήσουν αλλα σε αυτά που πρέπει να κάνεις, υποδομές, αγορές, κτλ
Για κάθε παρτίδα προϊόντος που θα διαθέτεις, θα σου εκδίδει πιστοποιητικό παρτίδας !


2. Όχι Στράτο, δεν κάνουμε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Απορια για παραφυαδες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορια για παραφυαδες    Απορια για παραφυαδες  Icon_minitimeΤετ Απρ 06, 2016 1:03 am

Εμενα η βιολογικη μελισσοκομια μου ακουγεται αστειο συγγνωμη. Ξερετε πολλα μεροι στην ελλαδα που να μην εχει σε αποσταση 4 χιλιομετρων καλλιεργειες? Πρεπει να πιασεις μεσα τα βουνα και παλι σιγουρος δεν εισαι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Απορια για παραφυαδες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορια για παραφυαδες    Απορια για παραφυαδες  Icon_minitimeΤετ Απρ 06, 2016 8:17 am

έχεις απόλυτο δίκαιο Ματέο,

είναι στην λογική: "διυλίζουμε τον κώνωπα και καταπίνουμε την κάμηλο"
έρχεται ο επιθεωρητής και σε πιστοποιεί "βιολογικό" στο πευκόδασος και σε τρεις μέρες φορτώνεις και πας στο βαμβάκι... νάχαμε να λέγαμε...

ενώ φάρμακα, αντιβιοτικά στο λχ. κρέας, γαλακτοκομικά πάνε σύννεφο, στο μέλι δεν πρέπει να υπάρχει ούτε ίχνος...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Απορια για παραφυαδες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορια για παραφυαδες    Απορια για παραφυαδες  Icon_minitimeΤετ Απρ 06, 2016 9:19 am

+1 για mateus και olo.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikoT
Μέλος
Μέλος
NikoT


Αριθμός μηνυμάτων : 54

Απορια για παραφυαδες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορια για παραφυαδες    Απορια για παραφυαδες  Icon_minitimeΤετ Απρ 06, 2016 10:37 am

Ελληνική νοοτροπία.....anyway...
Σε όλες τις δουλειές υπάρχει η απάτη/εξαπάτηση.
Η επιλογή δική σου. cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Απορια για παραφυαδες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απορια για παραφυαδες    Απορια για παραφυαδες  Icon_minitimeΤετ Απρ 06, 2016 9:28 pm

δεν είναι θέμα νοοτροπίας ΝίκοΤ...

η βιολογική πιστοποίηση στη μελισσοκομία, έτσι όπως γίνεται, είναι απάτη. Δεν εξασφαλίζει σε καμμιά περίπτωση τον βιολογικό καταναλωτή από τους πονηρούς. Αλήθεια, πόσο χρεώνουν οι εταιρείες για την πιστοποίηση;

Ακόμη κι εμείς που θέλουμε να αποφύγουμε τις βεβαρυμένες καλλιέργειες, δεν μπορούμε να γλυτώσουμε... κάποιος-κάπου στα πέντε χιλιόμετρα, θάχει RoundUp στο χωραφάκι του...

Αν μάλιστα επιτραπούν και τα γενετικά τροποποιημένα φυτά... κλάφτα!
Θα μείνουμε με το ΤΥΦ στο χέρι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Απορια για παραφυαδες
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» απορια για παραφυαδες
» ΑΠΟΡΙΑ ΑΠΟ ΝΕΟ
» απορια ?
» απορια!!!!
» μια απορια?

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Βασίλισσες, Βασιλοτροφία & Παραφυάδες-
Μετάβαση σε: