Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 2 νεκρες βασίλισσες

Πήγαινε κάτω 
+6
olomelia
xunilz
monarchis
xristosalfisti
psath
BASILISP
10 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
BASILISP
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 407

2 νεκρες βασίλισσες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: 2 νεκρες βασίλισσες    2 νεκρες βασίλισσες  Icon_minitimeΔευ Μαρ 21, 2016 11:19 pm

Γεια σας παιδιά,
Πριν απο 1 μήνα, στη πρώτη επιθεώρηση της χρονιάς, έβαψα τις βασίλισσες μου με ειδικό μαρκαδορο . Λόγω καιρού, βροχών , δουλειάς και βορειαδων άνοιξα πριν 10 ημέρες και είδα βασιλικά κελια . Γονος πουθενά.
Αυτό έγινε σε 2 μελίσσια απο τα 6 που έχω. Το έχω ξανακάνει και παλαιότερα χωρίς απώλειες. Οι βασίλισσες αυτές ήταν πολύ καλές. Αναρωτιέμαι εάν φταίει η εποχή που αποφάσισα να τις μαρκαρω η κάτι άλλο...
Τώρα περιμένω να βγούνε οι νεες βασίλισσες και να δούμε την ποιότητα τούς. Δυστυχώς βέβαια χάσαμε πολύτιμο χρόνο.
Σας έχει ξανασυμβεί κάτι παρόμοιο;
Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

2 νεκρες βασίλισσες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 2 νεκρες βασίλισσες    2 νεκρες βασίλισσες  Icon_minitimeΔευ Μαρ 21, 2016 11:27 pm

Έχεις φωτό των βασιλοκελιών; Μήπως είναι αντικατάστασης; Κηφηνοκέλια είχαν αρκετά;
Μπορεί να τρόμαξαν οι βασίλισσες, να άρχισαν να τρέχουν και να τις έκοψαν...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BASILISP
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 407

2 νεκρες βασίλισσες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 2 νεκρες βασίλισσες    2 νεκρες βασίλισσες  Icon_minitimeΔευ Μαρ 21, 2016 11:39 pm

Φωτο δεν έχω... Τα κηφηνοκελια είναι λογικά για την εποχή. Δεν είχαν λόγω να κάνουν αντικατασταση... Περσινες βασίλισσες και πολύ καλές ήταν... Ίσως είναι αυτό που λες. Δεν νομίζω να τις ξαναβαψω πάντως. Στεναχωρηθηκα...
Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xristosalfisti
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 140

2 νεκρες βασίλισσες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 2 νεκρες βασίλισσες    2 νεκρες βασίλισσες  Icon_minitimeΔευ Μαρ 21, 2016 11:57 pm

Συμβαίνει κάποιες φορές. Τυχαίνει κάποιες φορές να κόβουν τις μάνες είτε γιατί μυρίζει το χρώμα και δεν φυσύξαμε καλά τη μάνα για να στεγνώσει πρην την αφήσουμε ελεύθερη στην κυψέλη, είτε γιατί την ημέρα που τις βάφουμε είχε συννεφια και κακοκαιρία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

2 νεκρες βασίλισσες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 2 νεκρες βασίλισσες    2 νεκρες βασίλισσες  Icon_minitimeΤρι Μαρ 22, 2016 12:16 am

xristosalfisti έγραψε:
Συμβαίνει κάποιες φορές. Τυχαίνει κάποιες φορές να κόβουν τις μάνες είτε γιατί μυρίζει το χρώμα και δεν φυσύξαμε καλά τη μάνα για να στεγνώσει πρην την αφήσουμε ελεύθερη στην κυψέλη, είτε γιατί την ημέρα που τις βάφουμε είχε συννεφια και κακοκαιρία.

Δεν φυσάμε ποτέ τη μάνα για να στεγνώσει. Μπορεί να αρπάξει κρύωμα arostisa αφήνουμε τη μάνα ήσυχη για λίγα λεπτά για να στεγνώσει ο μαρκαδόρους ή να εξατμιστεί η ακετόνη (ασετόν) του χρώματος από το πινελάκι.

Αυτό με τη συννεφιά και την κακοκαιρία το ακούω πρώτη φορά. xristosalfisti ξέρουμε πηγή πληροφόρησης;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

2 νεκρες βασίλισσες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 2 νεκρες βασίλισσες    2 νεκρες βασίλισσες  Icon_minitimeΤρι Μαρ 22, 2016 12:30 am

Ίσως διότι έχει πολλές συλλέκτριες μέσα και συνωστισμό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xunilz
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

2 νεκρες βασίλισσες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 2 νεκρες βασίλισσες    2 νεκρες βασίλισσες  Icon_minitimeΤρι Μαρ 22, 2016 1:12 am

Εγω μία που έχασα φέτος ή τα έδωσε όλα στην γεννα (2015 μάνα ήταν) και κακάρωσε ή απλα της έκανα εγώ με λαθος κίνηση το μνημόσηνο της !!! Περιμένω να δώ τι θα βγάλουνε ΄τώρα ήταν απο τα ποιο δυνατά μελισσάκια μου 12-13 πλαισια ήταν μαλον θα χάσω την χρόνια σε αυτό μέχρι να βγει την περιμένω γονιμοποιημένη κοντά στης 5 Απρίλη και φυσικα να δω τι σοι μανα θα είναι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

2 νεκρες βασίλισσες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 2 νεκρες βασίλισσες    2 νεκρες βασίλισσες  Icon_minitimeΤρι Μαρ 22, 2016 1:13 am

καλησπέρα σε όλους,

BASILISP, το μαρκάρισμα βασιλισσών είναι μεγάλος βραχνάς...

πρόπερσι πιάνω βασίλισσα παραφυάδας-να την μαρκάρω (είχε ήδη γεννήσει δυό πλαίσια γόνο πολύ φροντισμένο). Την πιάνω από τα φτερά υποδειγματικά, την μαρκάρω τέλεια... (σπάνια έχω μαρκάρει τόσο καλά, στην χειρότερη γίνονται λούτσα). Η Β. μένει ακίνητη στο χέρι μου, παξιμάδι.

Την κρατάω αμήχανα κανα-δυό λεπτά και αποφασίζω να την αφήσω πάνω στους κηρηθροφορείς... την αφήνω.   ta xapia mou

Μετά από μισή ώρα ανοίγω πάλι και η Β. είναι στο ίδιο σημείο, ακίνητη περιτριγυρισμένη μέλισσες... (τηλφνική σύσκεψη με τον γκουρού) λιποθυμία μου λέει, από το στρες. Κάνε της μαλάξεις στην κοιλιά ν'αρχίσει πάλι να αναπνέει, 90% θα επανέλθει... το κάνω, δείχνει δειλά-δειλά να αναπνέει... την ξαναφήνω στην κυψέλη...

Μετά δυό μέρες βασιλοκελλιά...

Φέτος (αφού περιέλουσα την καλύτερή και πιό πρώϊμή μου Β. με πορτοκαλί μελάνι μαρκαδόρου) αγόρασα ένα πλαστικό σωλήνα μαρκαρίσματος. Δεν αντέχω άλλο να βάζω τα χεράκια και να βγάζω τα ματάκια μου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BASILISP
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 407

2 νεκρες βασίλισσες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 2 νεκρες βασίλισσες    2 νεκρες βασίλισσες  Icon_minitimeΤρι Μαρ 22, 2016 8:16 am

Με αυτά τα ωραία που διαβάζω (και έπαθα) μάλλον δεν ξαναβαφω βασίλισσα... Ευχαριστώ παιδιά study
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stratos
Μέλος
Μέλος
stratos


Αριθμός μηνυμάτων : 126

2 νεκρες βασίλισσες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 2 νεκρες βασίλισσες    2 νεκρες βασίλισσες  Icon_minitimeΤρι Μαρ 22, 2016 8:57 am

Χρειάζεται όμως το μαρκάρισμα να την βρίσκεις εύκολα , να γνωρίζεις την χρόνια της , να καταλαβαίνεις αν την αντικατέστησαν ή να σμηνούργησε και έφυγε η παλιά 
να και ένας εύκολος τρόπος 
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BASILISP
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 407

2 νεκρες βασίλισσες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 2 νεκρες βασίλισσες    2 νεκρες βασίλισσες  Icon_minitimeΤρι Μαρ 22, 2016 11:21 pm

Και εγώ πολύ γρήγορα τις έβαψα, με προσοχή αλλά και ταχύτητα... το αποτέλεσμα το ξέρετε. Πραγματικά είναι πολύ βολικό αλλά δεν νομίζω να το ξανακάνω. 1 κρίσιμος μήνας και 2 πολύ καλές βασίλισσες χάθηκαν...
Ευχαριστώ ξανά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

2 νεκρες βασίλισσες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 2 νεκρες βασίλισσες    2 νεκρες βασίλισσες  Icon_minitimeΤετ Μαρ 23, 2016 12:44 pm

Κριμα φιλαρακι αλλα δεν πειραζει. Γερος να εισαι και θα δεις θα κανεις πολλες καλες βασιλισσες. Υπαρχουν και χειροτερες περιπτωσεις παντως. Ειχα παει σε εναν φιλο να τον βοηθησω στο ξεμελιασμα ,(στην αποθηκη*) δινοντας του τα πλαισια με το μελι ειδα μια βασιλισσα σε ενα πανω απο αυτα και νομιζε οτι του κανω πλακα χαχαχα.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την matteus στις Τετ Μαρ 23, 2016 3:51 pm, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xristosalfisti
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 140

2 νεκρες βασίλισσες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 2 νεκρες βασίλισσες    2 νεκρες βασίλισσες  Icon_minitimeΤετ Μαρ 23, 2016 3:38 pm

Μονάρχη σιγά μην ανεβάσει και πυρετό....😂 Φυσάμε κανονικότατα για να στεγνώσει και να μη μυρίζει το χρώμα και την κόψουν. Εγώ αυτό κάνω αφού δεν χρησιμοποιώ τα πλαστικά που την παγιδεύουν προσωρινά μιας και τις βάφω πιάνοντάς τες.Αναφορικά με την κακοκαιρία το λέω από προσωπική εμπειρία, διότι οι μέλισσες γίνονται πολύ πιο επιθετικές και καχύποπτες με τη συννεφιά και μπορεί να κόψουν μια μάνα που μυρίζει έστω και λίγο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

2 νεκρες βασίλισσες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 2 νεκρες βασίλισσες    2 νεκρες βασίλισσες  Icon_minitimeΤετ Μαρ 23, 2016 9:37 pm

Μην παραλειψετε να βουρτσιζεται τα δοντια σας πιο μπροστα παιδια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BASILISP
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 407

2 νεκρες βασίλισσες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 2 νεκρες βασίλισσες    2 νεκρες βασίλισσες  Icon_minitimeΠεμ Απρ 07, 2016 2:58 pm

Στην σημερινη επιθεωρηση ειδα οτι επιτελους οι νεες  βασιλισσες γεννανε κανονικα .Ολα καλα εδω , ομως...
Στην κυψελη νο6 (10 πλαισια μελισσες , εχω δωσει οροφο) δεν βρηκα γονο μικρης ηλικιας και οσο και αν εψαξα δεν βρηκα ιχνος της βασιλισσας.
Στην περιοχη δεν υπαρχουν καλωδια ρευματος,οι επιθεωρησεις που κανω ειναι μικρης διαρκειας χωρις πολυ ενοχληση και ο καιρος ειναι πολυ καλος... Επισης δεν εχω βαροα (εγινε χρηση οξαλικου τον χειμωνα με πολυ καλα αποτελεσματα) , ουτε και αρρωστιες.
Ρωτωντας μερικους συναδελφους και διαβαζοντας για το θεμα στο ιντερνετ,εχουν παρατηρησει αρκετοι το ιδιο προβλημα. Σε σημειο που ολα φαινονται να πηγαινουν πολυ καλα, ξαφνικα δεν υπαρχει γονος ΑΛΛΑ ουτε και κελια αντικαταστασης ή σμηνουργιας!!!
Οι μελισσες συνεχιζουν την δουλεια τους αλλα εχω την εντυπωση οτι δεν φερνουν γυρη (αρα δεν υπαρχει βασιλισσα; ) ...
Αυτο που εκανα ειναι να βαλω ενα πλαισιο με γονο 1-3 ημερων και να τροφοδοτησω με σιροπι. Λεω να κοιταξω μετα απο 2-3 ημερες για να δω αν κανανε βασιλοκελια.
Τι στο καλο εγινε παλι;
Εκει που ελεγα οτι φετος θα ειναι η χρονια μου και θα παμε πολυ καλα, τωρα μετα απο τοσες καθυστερησεις...
Ουφ... Αντε να παρεις τωρα καποιον και να ζητησεις μονο 1 βασιλισσα, τετοια εποχη.  scratch
3 νεκρες βασιλισσες στις 6 που εχω συνολο ειναι μεγαλο ποσοστο... study
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stratos
Μέλος
Μέλος
stratos


Αριθμός μηνυμάτων : 126

2 νεκρες βασίλισσες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 2 νεκρες βασίλισσες    2 νεκρες βασίλισσες  Icon_minitimeΠεμ Απρ 07, 2016 3:55 pm

Αδερφέ σε καταλαβαίνω και εγώ μια από τα ίδια ,για  του χρόνου μου φαίνεται θα κάνω τράπεζα βασιλισσών .......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BASILISP
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 407

2 νεκρες βασίλισσες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 2 νεκρες βασίλισσες    2 νεκρες βασίλισσες  Icon_minitimeΠεμ Απρ 07, 2016 11:23 pm

Μαλλον η τραπεζα ειναι η καλυτερη λυση...κριμα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BASILISP
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 407

2 νεκρες βασίλισσες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 2 νεκρες βασίλισσες    2 νεκρες βασίλισσες  Icon_minitimeΠεμ Απρ 14, 2016 2:34 pm

Σε συνεχεια του θεματος,
αυριο θα βαλω για 3η φορα γονο απο αλλο μελισσι. Στην χθεσινη επιθεωρηση παλι δεν εχω γονο,ουτε ειδα την βασιλισσα. Ουτε και βασιλικα κελια , απλα συνεχιζουν να χτιζουν (παραξενο) δεν φερνουν γυρη ... (μηπως υπαρχει αγονιμοποιητη βασιλισσα και δεν την εχω δει; ) ...
Στην εισοδο , υπαρχει πολυ κινηση , ολα φαινονται κανονικα.
Θα περιμενω καποιες μερες και αν και παλι δεν γινει κατι , με βλεπω να παραγγελνω 2 βασιλισσες και να χωρισω στην μεση αυτο το μελισσι και βλεπουμε για αποτελεσματα.
Εσεις τι λετε;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

2 νεκρες βασίλισσες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 2 νεκρες βασίλισσες    2 νεκρες βασίλισσες  Icon_minitimeΠεμ Απρ 14, 2016 2:56 pm

Υπάρχει περίπτωση να έχει βασίλισσα μέσα αλλά να μην έχει γονιμοποιηθεί. Σε αυτή την περίπτωση η Β. είναι μικρόσωμη και δυστυχώς δεν εντοπίζεται εύκολα....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce
kir


Αριθμός μηνυμάτων : 602

2 νεκρες βασίλισσες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 2 νεκρες βασίλισσες    2 νεκρες βασίλισσες  Icon_minitimeΠεμ Απρ 14, 2016 3:12 pm

Βασίλη χώρισε το στην μέση σε δυο κυψέλες η μια δίπλα στην άλλη μετά από κανένα μισάωρο αυτό με την βασίλισσα 1ον θα έχει πάρει σχεδόν όλες της συλλέκτριες και 2ον από την αναστάτωση θα φαίνεται πιο δεν έχει βασίλισσα, την επόμενη δωστου μια (θα την δεχτεί και καλύτερα με λιγότερες πεθερες) lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BASILISP
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 407

2 νεκρες βασίλισσες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 2 νεκρες βασίλισσες    2 νεκρες βασίλισσες  Icon_minitimeΠεμ Απρ 14, 2016 3:30 pm

Οποτε , αυριο δινω γονο και περιμενω λιγες ημερες. Μετα ξανακανω ελεγχο για υπαρξη βασιλισσας η βασιλικων κελιων. Στην περιπτωση που δεν βρισκω κατι μετα απο καποιες ημερες κανω την κινηση που προτεινει ο φιλος kirkinis, αφου πρωτα παραγγειλω βασιλισσες απο βασιλοτροφο.
Τι τραβαμε και εμεις οι μελισσοκομοι...  lol!
Ευχαριστω πολυ και παλι!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

2 νεκρες βασίλισσες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 2 νεκρες βασίλισσες    2 νεκρες βασίλισσες  Icon_minitimeΠεμ Απρ 14, 2016 10:44 pm

Είχα και εγώ μία ορφανή φέτος την οποία διαπίστωσα την απουσία μάνας στις 12 του γεναρη. Από τότε της έδωσα τουλάχιστον 4 φορές φρέσκο γόνο αλλά δεν έκαναν β.κ. με τίποτα. Αυτό κράτησε μέχρι τέλος μαρτη χωρίς να γίνει αρρενοτοκο, όπου πλεον του έδωσα ώριμο β.κ. από βασιλοτροφο, γιατί δεν εβρισκα έτοιμη μάνα ,και τωρα γεννάει μία χαρά!  
Γιατί δεν έκαναν β.κ. τόσο καιρό με τόσο γόνο που τους έδωσα? Μάνα δεν υπήρχε σίγουρα και δεν έδειχναν και κανένα σημάδι ορφανιας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BASILISP
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 407

2 νεκρες βασίλισσες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 2 νεκρες βασίλισσες    2 νεκρες βασίλισσες  Icon_minitimeΠεμ Απρ 14, 2016 11:48 pm

Οπως εγραψα και σε αλλο θεμα,τελικα υπαρχει αυτο το μυστηριο...

Εδω [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] διαβασα για το ιδιο προβλημα . Καποιοι συναδελφοι δινουν την εξηγηση τους...

Επισης η ερωτηση υπαρχει ηδη και στο [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (ερωτηση 37 και 38) .
Η απαντηση που δινεται εδω ειναι η παρακατω
"Η περίπτωση που αναφέρετε είναι περίεργη ιδιαίτερα από το σημείο που βασίλισσα και γόνος εξαφανίζονται. Εκεί θα πρέπει να εστιάσουμε διότι υπάρχει ένα κενό σε αυτήν την παρατήρηση. Ακόμα και στην περίπτωση που βλέπατε σφραγισμένο γόνο και δεν παρατηρούσατε για αυγά, θεωρούσατε ότι έχετε βασίλισσα ενώ δεν είχατε, θα έπρεπε να σχηματιστεί κάποιο βασιλικό κελί αντικατάστασης ή ορφάνιας. Υπάρχει περίπτωση να είδατε σε κάποια φάση ένα τέτοιο κελί, να το θεωρήσατε σμηνουργίας, να το χαλάσατε και να απομακρύνατε κάθε πιθανότητα να βγάλει νέα βασίλισσα. Ίσως μια πιο προσεχτική ματιά στο ημερολόγιο του συγκεκριμένου μελισσιού να μας βοηθούσε περισσότερο.Το πιθανότερο είναι να ήταν αντικατάστασης και να ήταν μόνο 1 κελί που σας διέφυγε ή αν κάνατε πολλές μέρες να επιθεωρήσετε το μελίσσι, είχαν καταστρέψει τα υπολείμματα του βασιλικού κελιού. " ...

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
2 νεκρες βασίλισσες
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Κλειστά Β.Κ. με νεκρές Βασίλισσες
» Νεκρές βασίλισσες σε κλουβάκια
» Νεκρες νυμφες
» Νεκρές μέλισσες
» Νεκρές μέλισσες

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Βασίλισσες, Βασιλοτροφία & Παραφυάδες-
Μετάβαση σε: