Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Νεκρες μελισσες

Πήγαινε κάτω 
+8
giorgos500
captain
helias
NINAS
drakos
granazis
milmos
giota
12 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
giota
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
giota


Αριθμός μηνυμάτων : 326

Νεκρες μελισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Νεκρες μελισσες   Νεκρες μελισσες Icon_minitimeΚυρ Νοε 27, 2011 4:32 pm

Παλι προβλημα με νεκρες μελισσες.Μετεφερα πριν μια εβδομαδα τα μελισσακια μου σε προσήλιο μερος, τους έβαλα κ 2 του κιλου σακκουλακια ζυμαρι κ σήμερα σε μια κυψελη με 6 πλαισια ειδα παλι αρκετες, καμμια 50αριά μελισσες νεκρες με την προβοσκυδα έξω κ χωρις άλλα αλλοιωμενα χαρακτηριστικα. confused
Έχω βαλει ενα βετεξ 2χ 15 με θυμολη σε ηλιελαιο.
Τι μπορει να συμβαινει κ τι να κάνω;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Νεκρες μελισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεκρες μελισσες   Νεκρες μελισσες Icon_minitimeΚυρ Νοε 27, 2011 4:47 pm

μήπως είδες και σφήκες νεκρές έξω από την κυψέλη?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giota
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
giota


Αριθμός μηνυμάτων : 326

Νεκρες μελισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεκρες μελισσες   Νεκρες μελισσες Icon_minitimeΚυρ Νοε 27, 2011 5:47 pm

Όχι καθόλου, οι σφηκες εχουν ελατωθει πολυ λογω χαμηλων θερμοκρασιών.
μπορει να οφείλεται σε λεηλασία; τις ταϊσα μεσημερι. confused
Φοβαμαι καμμιά αρρώστια αλλά δεν είδα ούτε βαρόα , ούτε αλλοιωμενα φτερά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

Νεκρες μελισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεκρες μελισσες   Νεκρες μελισσες Icon_minitimeΚυρ Νοε 27, 2011 6:03 pm

giota......Γιατι με ηλιελαιο...η θυμολη...????
Λεηλασια παντως δεν ειναι ....γιατι θα σου ειχαν κατασπαραξει ολα τα μελια στα πλαισια και τις μελισσες μαζι.....ο πατος θα ηταν γεματος τριμενα κερια....και πολες μςλισσες θα ηταν νεκρες μεσα στη κυψελη.....!!!!!
Ενα απαισιο θεαμα......!!!!!!!
Δοσε ομως λιγο τις αναλογιες που εβαλες θυμολη......γιατι κατι μου λεει οτι μπερδεψες το τακ τικ με τη θυμολη.....!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giota
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
giota


Αριθμός μηνυμάτων : 326

Νεκρες μελισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεκρες μελισσες   Νεκρες μελισσες Icon_minitimeΚυρ Νοε 27, 2011 7:27 pm

φιλε granazis, σ' ευχαριστώ.
Τα 3 cc υγρης θυμολης μέσα σε 300 cc ηλιελαιου, σύμφωνα με τις οδηγιες έμπειρου μελισσοκομου, μαλιστα ο ίδιος μου το έδωσε κι εγω υπάκουσα βεβαιως-βεβαιως, χωρις αντιρήσεις γιατι δεν ......καταλαβαινω ακόμη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

Νεκρες μελισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεκρες μελισσες   Νεκρες μελισσες Icon_minitimeΚυρ Νοε 27, 2011 10:29 pm



Giota...... ti na po

Απο οτι ξερω..η θυμολη ειναι αδιαλητη στο νερο......ποσο μαλον στο λαδι που εχει μεγαλητερη πικνοτητα.....!!!
Για εφαρμογη με λαδι ...πρωτη φορα ακουω.......!!!
Μεσα στο φορουμ θα βρεις υλικο με αφαρμογες της θυμολης....
Εγω εφαρμοζω τη συνταγη του Ανθιμου Σιγκουδη ........δλδ..... 30gr θυμολη τα διαλυουμε σε 150ml οινοπνευμα........και απο αυτο το διαλυμα....ριχνουμε 1cc σε καθε λιτρο σιροπιου 1/1.... η" σιροπιου γενικα....... (2/1 , 1/2 κλπ )....
Μια δυο εφαρμογες που ειχα κανει σε βετεξ με διαλυμα θυμολης 1/1 σε οινοπνευμα...και απο αυτο 3cc σε καθε κοματι .....ειχα το ιδιο προβλημα με εσενα....!!!!!!
Πολλες μελισσες νεκρες, διασπαρτες εξω απο την κυψελη , σε ακτινα 1m..... και σε μερικα εχασα και τη βασιλησα.....!!!!
Απο τοτε ......κομενες οι μαγκιες.........!!!!!!!!!!
Ο επιστημονας ξερει καλητερα.....!!!!!
Εχω παθει πολλες λαχταρες με <<συνταγες>> απο παλιους....!!!!!
Στους <<παλιους>> θα βγαζεις το καπελο και θα τους ρωτας για χειρισμους ΜΟΝΟ μελισσοκομικους ....... ( τροδοσιες, τοποθεσιες,πολλαπλσιασμους ,συνενωσεις,βασιλοτροφια....κλπ)..
Για φαρμακολογεια......ΜΑΚΡΙΑ.......... ειναι ικανοι να σου προτεινουν ακομη .....μαβρικ και μαλαθειο......
Αν θες κατι ....για φαρμακα η σκευασματα....ενα τηλ στα πανεπιστημια.......και να εισαι σιγουρη οτι σηκωνουν παντα το τηλ.........
Για την ωρα... βγαλε το βετεξ απο τις κυψελες.....και μαλον θα συνελθουν τα μελισσακια σου.........!!!!!
parigoria
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giota
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
giota


Αριθμός μηνυμάτων : 326

Νεκρες μελισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεκρες μελισσες   Νεκρες μελισσες Icon_minitimeΚυρ Νοε 27, 2011 11:17 pm

sevasmos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Νεκρες μελισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεκρες μελισσες   Νεκρες μελισσες Icon_minitimeΔευ Νοε 28, 2011 9:43 am

φίλε granazis
αυτό το 1 ml διαλύματος (θυμόλη+οινόπνευμα) σε 1 λίτρο σιρόπι για πόσες συνεχόμενες μέρες το εφαρμόζεις?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Νεκρες μελισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεκρες μελισσες   Νεκρες μελισσες Icon_minitimeΔευ Νοε 28, 2011 9:50 am

και κάτι ακόμα...
η βαρόα είναι παράσιτο που βρίσκεται πάνω στο σώμα της μέλισσας ή βρίσκεται σαν αυγό μέσα σε κάποια κελιά.

το να δώσεις θυμόλη+οινοπνευμα σε σιρόπι που θα πιουν οι μέλισσες, με ποιό τρόπο αυτό το σιρόπι που πάει στην κοιλιά της μέλισσας, σκοτώνει το παράσιτο που βρίσκεται στην πλάτη της?

δεν αμφισβητώ το ότι έτσι γίνεται, αλλά θέλω να μάθω τον τρόπο που επιδρά το φάρμακο πάνω στο παράσιτο.

αν ήταν παράσιτο που ενδημούσε μέσα στην κοιλιά της θα το καταλάβαινα πολύ πιο καλά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
drakos
Μέλος
Μέλος
drakos


Αριθμός μηνυμάτων : 190

Νεκρες μελισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεκρες μελισσες   Νεκρες μελισσες Icon_minitimeΔευ Νοε 28, 2011 3:36 pm

Φίλε μου , η θυμόλη περνάει στο, ας πούμε, αίμα της μέλισσας.
Το βαρόα τρέφεται από το αίμα της μέλισσας και παθαίνει στείρωση, οπότε δεν μπορεί να πολλαπλασιαστεί και εξαλείφεται.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Νεκρες μελισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεκρες μελισσες   Νεκρες μελισσες Icon_minitimeΔευ Νοε 28, 2011 10:10 pm

τώρα μάλιστα

σ'ευχαριστώ drako
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Νεκρες μελισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεκρες μελισσες   Νεκρες μελισσες Icon_minitimeΤρι Νοε 29, 2011 12:31 am



ακόμα με την βαρρόα milmos !!!!!!


η βαρόα είναι παράσιτο που πιάνεται πάνω στην μέλισσα και τρέφεται απο την αιμολέμφο - την ξετινάζει εν ολίγοις.

ακόμα μπαίνει μέσα στο κελί λίγο πριν σφραγιστεί, και πίνει την αιμολέμφο της προνύμφης. Μόλις σφραγιστεί το κελί γεννάει 1 αυγό κάθε 30 ώρες. Το πρώτο είναι αρσενικό και τα υπόλοιπα θηλυκά. Σε 5-6 μέρες ενηλικιώνεται το αυγό και το αρσενικό γονιμοποιεί τα θηληκά . Πάντα μέσα στο σφραγισμένο κελί. Μπορεί μέσα στο κελί να προλάβουν να μπούν και 2 ή 3 βαρρόα. Έτσι όταν βγεί η νεαρή μέλισσα -αν βγεί ζωντανή - θα βγούν μαζί της και η μαμά βαρρόα και οι κόρες της οι οποίες θα έχοιυν ήδη γονιμοποιηθεί μέσα στο κελί απο το αρσενικό. Το αρσενικό και οι μη γονιμοποιημένες βαρρόα δεν θα ζήσουν. Έτσι έτοιμες γονιμοποιημένες βαρρόα θα συνεχίσουν το έργο τους είτε πάνω στο σώμα των μελισσών είτε σε μεγάλο βαθμό μέσα στα κελιά για συνέχιση της αναπαραγωγής.

Επειδή γεννάει κάθε 30 ώρες γιαυτό προτιμάει τα κελιά των κηφήνων, γιατί εκεί έχει περισσότερο χρόνο να γεννήσει περισσότερα αυγά.

Γιαυτό η αντιμετώπιση της βαρρόα γίνεται όταν το μελίσσι δεν έχει γόνο.

Όλα τα φάρμακα σκοτώνουν την βαρρόα που είναι απροστάτευτη μέσα την κυψέλη, πάνω στις μέλισσες. Μέσα σε σφραγισμένο κελί δεν μπορούν να την εξοντόσουν.

Η θυμόλη στην τροφή χρησιμοποιείται για την νοζεμίαση, όχι για την βαρρόα.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
drakos
Μέλος
Μέλος
drakos


Αριθμός μηνυμάτων : 190

Νεκρες μελισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεκρες μελισσες   Νεκρες μελισσες Icon_minitimeΤρι Νοε 29, 2011 8:53 am

Το βαρόα μέσα στο σφραγισμένο γόνο, μόνο το φορμικό οξύ το σκοτώνει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Νεκρες μελισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεκρες μελισσες   Νεκρες μελισσες Icon_minitimeΤρι Νοε 29, 2011 9:09 am


στα μαθήματα και στα βιβλία λένε ότι τίποτα δεν τα σκοτώνει μέσα στο γόνο.

τίποτα που να μην σκοτώνει και τις μέλισσες.

δεν ξέρω τι είναι το φορμικό οξύ, αλλά αυτό δεν το αναφέρανε πουθενά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
helias
Μέλος
Μέλος
helias


Αριθμός μηνυμάτων : 214

Νεκρες μελισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεκρες μελισσες   Νεκρες μελισσες Icon_minitimeΤρι Νοε 29, 2011 2:26 pm

Έχω δεί και εγώ νεκρές μέλισσες έξω από τις κυψέλες μου scratch .
Καμιά τριανταριά έξω από κάθε κυψέλη.
Αυτό όμως το θεωρώ φυσιολογικό για τέτοια εποχή. Πιστεύω ότι ανανεώνεται ο πληθυσμός και οι γερασμένες ti na po , έξω από την κυψέλη για να μείνουνε καθαρά μέσα!

Είμαι λάθος ;;; confused
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Νεκρες μελισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεκρες μελισσες   Νεκρες μελισσες Icon_minitimeΤρι Νοε 29, 2011 8:55 pm

οχι fatsoulas
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Νεκρες μελισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεκρες μελισσες   Νεκρες μελισσες Icon_minitimeΤρι Νοε 29, 2011 9:55 pm



Ηλία δεν είσαι λάθος.

Επειδή είχα και εγώ το πρόβλημα ρώτησα τον εκπαιδευτή και μου είπε ότι 30-50 μέλισσες είναι φυσιολογικό για την εποχή.
Όπως είπες είναι η αλλαγή του πληθυσμού.

Αλλά αν είναι παραπάνω Γιώτα μήπως είναι δηλητηρίαση;;;;;

Να σου προτείνω να στείλεις ένα δείγμα στο πανεπιστήμιο αν επιμενει το φαινόμενο και δεν μπορείς να βρείς άκρη;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Νεκρες μελισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεκρες μελισσες   Νεκρες μελισσες Icon_minitimeΤρι Νοε 29, 2011 10:04 pm



Τώρα είδα σημειώσεις μου .

Γιώτα ψηφίζω δηλητηρίαση.

σήμερα κάναμε τις δηλητηριάσεις και μας είπε ότι όταν είναι νεκρές με την προβοσκίδα έξω είναι απο δηλητηρίαση.

να έκανες μία έρευνα τι έχουν ψεκάσει τις τελευταίες 6-7 ημέρες εκεί γύρω, και πότε έγινε ο ψεκασμός για να βρείς αν είναι απο νέκταρ , ή γύρη και να δράσεις ανάλογα;;;

αν είναι απο γύρη βγάλε τα πλαίσια με την γύρη, αν είναι νέκταρ και είναι πρόσφατο δηλ πρίν1-2 μέρες πάλι μεταφορά μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο.

και εδώ στην Αθήνα γίνεται χαμός με ψεκασμούς στους φοίνικες. Έχετε φοίνικες εκεί;;;;; ti na po ti na po
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giorgos500
Μέλος
Μέλος
giorgos500


Αριθμός μηνυμάτων : 69

Νεκρες μελισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεκρες μελισσες   Νεκρες μελισσες Icon_minitimeΚυρ Ιαν 15, 2012 10:01 am

granazis έγραψε:


Εγω εφαρμοζω τη συνταγη του Ανθιμου Σιγκουδη ........δλδ..... 30gr θυμολη τα διαλυουμε σε 150ml οινοπνευμα........και απο αυτο το διαλυμα....ριχνουμε 1cc σε καθε λιτρο σιροπιου 1/1.... η" σιροπιου γενικα....... (2/1 , 1/2 κλπ )....
Μια δυο εφαρμογες που ειχα κανει σε βετεξ με διαλυμα θυμολης 1/1 σε οινοπνευμα...και απο αυτο 3cc σε καθε κοματι .....ειχα το ιδιο προβλημα με εσενα....!!!!!!
parigoria


καλημέρα
αυτή τη δοσολογία με το συρόπι και τη θυμόλη ποσες φορές την επαναλαμβάνουμε ?
και κάτι ακόμη ,
αφου η θυμόλη καταπολεμά την νοζεμίαση μπορούμε να ταίζουμε με συρόπι και τωρα το χειμώνα ? (με την προιπόθεση ποσ το συρόπι θα έχει και θυμόλη μέσα στυην αναλογίπου πρότεινε ο granazis)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
myrtos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 224

Νεκρες μελισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεκρες μελισσες   Νεκρες μελισσες Icon_minitimeΚυρ Ιαν 15, 2012 8:26 pm

Η χρηση της θυμολης στο σιροπι γινεται κατα κυριο λογω για βαρροα. Τρωγωντας το σιροπι η μελισσα τρεφεται εμμεσα και η βαρροα και στειρωνεται. Η θεραπεια ειναι για 25 περιπου μερες τροφοδοτοντας 250-500 ml ανα 1-2 μερες και καλυτερα η τροφοδοσια να γινεται καθημερινα για να το παιρνουν οι μελισσες ως ημερησια τροφη και να μην την αποθηκευουν. Για τη νοζεμιαση εκτιμαται απο μετεπειτα ερευνες οτι μαλλον βοηθαει.
Αυτα για τη θυμολη στο σιροπι.
Τωρα το χειμωνα αποφευγεται το σιροπι ομως λογω υγρασιας και λογω του οτι οταν οι μελισσες σχηματιζουν σφαιρα δεν τη χαλανε για να παρουν το σιροπι με αποτελεσμα να ξυνιζει και να παθαινουν νοζεμιαση.Γι' αυτο προτιμουνται οι στερεες τροφες αυτη την εποχη . Ασε που δεν μπορεις να κανεις τωρα τετοιου ειδους θεραπεια καθημερινη. Αυτη η θεραπεια γινεται κυριως ανοιξη ή φθινοπωρο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giota
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
giota


Αριθμός μηνυμάτων : 326

Νεκρες μελισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεκρες μελισσες   Νεκρες μελισσες Icon_minitimeΔευ Ιαν 23, 2012 7:10 pm

γεια σας, μετα απο ημερες πολικου ψυχους, σημερα με 10 βαθμους ,επισκεφθηκα τις κοπελιές μου για να δω στα γρηγορα το φαγητο τους, ειχαν κανει οικονομια κ δεν με ξοδεψανε παλι, με στενοχωρησαν ομως, γιατι ειδα παλι αρκετες νεκρες μελισσες έξω απο την κυψελη αλλά κ μεσα απο τις εισοδους. confused
Ειναι φυσιολογικο για χειμωνα νομιζω.
στην είσοδο μιας κυψελης ειδα νωπες καφετιες σταγονες, δεν μυριζαν άσχημα! ειναι πολυ ανησυχητικο; confused
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosf13
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 222

Νεκρες μελισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεκρες μελισσες   Νεκρες μελισσες Icon_minitimeΔευ Ιαν 23, 2012 8:39 pm

Γιωτα δεν μου εχει τυχει ακομα κατι τετοιο αλλα οι λεκεδες που βρηκες ειναι συμπτωμα νοζεμιασης απο οσα εχω διαβασει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μαρίνα
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 94

Νεκρες μελισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεκρες μελισσες   Νεκρες μελισσες Icon_minitimeΔευ Ιαν 23, 2012 11:35 pm

Το λογικό είναι ότι θα υπάρχουν απώλειες γιατί ο φετινός χειμώνας δεν είναι φυσιολογικός.
Και για να εξηγήσουμε τι εννοείς πολικές θερμοκρασίες .............
από το Νοέμβρη σε όλη τη δυτική Μακεδονία κάθε βράδυ η θερμοκρασία κατέβαινε πολύ -5, -6,-8, και τον τελευταίο μήνα από 20/12/2011 μέχρι τώρα οι μέρες που θερμοκρασία ήταν από -10 εώς -16 ήταν πολλές και δυστυχώς δεν τελείωσαν έχουμε και συνέχεια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NIKOS79
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 35

Νεκρες μελισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεκρες μελισσες   Νεκρες μελισσες Icon_minitimeΠεμ Ιαν 26, 2012 11:47 pm

σε μια επιθεωριση που εκανα τις προηγουμενες μερες λογο καλου καιρου για ελενχο τροφης παρατηρησα οτι ενω ολα τα μελισσια ητανε ζωηρα ενα μονο ειχε νεκρες μελισσες περισσοτερες απο τ αλλα μπροστα και καποιες ειχανε και την προβοσκιδα εξω, παρατηρησα ακομη οτι αυτο δεν ηταν τοσο ζωηρο οσο τ αλλα και καποιες μελισσες ηταν σαν αγαλμα μονο οταν τις ακουμπουσα με το χερι περπαρτουσαν. λογικο λογο χειμωνα οι νεκρες μελισσες αλλα τα υπολοιπα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Νεκρες μελισσες
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Νεκρές μέλισσες
» Πολλές νεκρές μέλισσες
» Δεκάδες νεκρές
» Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια
» Νεκρές μέλισσες έξω από τις κυψέλες

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Ασθένειες, εχθροί και άλλα κακά-
Μετάβαση σε: