Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Κυψέλη ΑΡΓΩ

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
AKROMEL
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 21

Κυψέλη ΑΡΓΩ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κυψέλη ΑΡΓΩ   Κυψέλη ΑΡΓΩ Icon_minitimeΤρι Δεκ 01, 2015 3:46 pm

Καλησπέρα και καλό μήνα!

Έχει κανείς δοκιμάσει να ξεχειμωνιάσει μικρά μελισσοσμήνη σε κυψέλη ΑΡΓΩ;
Ποιες είναι οι εντυπώσεις σας;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Κυψέλη ΑΡΓΩ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψέλη ΑΡΓΩ   Κυψέλη ΑΡΓΩ Icon_minitimeΣαβ Δεκ 05, 2015 9:42 pm

καλησπέρα Ακρομέλ,

πέρυσι ξεχειμώνιασα 8 σμήνη (2Χ4) πεντάρια που όμως τα είχα βάλει μέσα στις Αργώ από τον Ιουνιο... πολύ νωρίς. Τα σμήνη ξεχειμώνιασαν όλα, δεν ήταν πρώϊμα την άνοιξη, μα αναπτύχθηκαν σταθερά και έγιναν καλά μελίσσια.

Φέτος έστησα άλλες 5 κυψέλες Αργώ (επτά σε σύνολο) που όμως τις εποίκισα τον Αύγουστο-Σεπτέμβριο με τις πιό αργοπορημένες μου παραφυάδες.

Το σκέπτεσαι για τα δικά σου;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
AKROMEL
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 21

Κυψέλη ΑΡΓΩ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψέλη ΑΡΓΩ   Κυψέλη ΑΡΓΩ Icon_minitimeΔευ Δεκ 07, 2015 6:52 pm

Γεια σου olomelia, ευχαριστώ για την απάντηση.
Σκεφτόμουν πως οι καθυστερημένες παραφυάδες μου 3-4 και πέντε πλαισίων είναι μάλλον καταδικασμένες.
Έτοιμες ΑΡΓΩ δεν έχω αλλά δεν ξέρω και αν προλαβαίνω να φτιάξω τώρα. Εναλλακτική λύση τα τρικυψελίδια ή πενταράκια με εσωτερικό χώρισμα πολύ καλά μονωμένο. Αλλιώς ....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Κυψέλη ΑΡΓΩ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψέλη ΑΡΓΩ   Κυψέλη ΑΡΓΩ Icon_minitimeΔευ Δεκ 07, 2015 7:06 pm

γειά σου Ακρομέλ,
ούτως ή άλλως και να είχες έτοιμες κυψέλες, νομίζω δεν θάταν σωστό να τις βάλεις τώρα.
Επειδή το οριζόντιο πλαίσιο γίνεται κάθετο, χρειάζεται κάποιος χρόνος (πιθανολογώ ένας-ενάμισυ μήνας) για να αναδιατάξουν τροφές και γόνο, ώστε να τους βολέψει...

Θα σου πρότεινα να χρησμοποιήσεις τριπλοκυψελίδια με λεπτά χωρίσματα και μάλιστα στο κέντρο το πιο δυνατό σμήνος, σφιχτό, ώστε να δίνει θέρμη και στα δυό διπλανά. Αφθονη τροφή κι από πάνω, κηρόπανα πολλά.

Αν ανοίξεις στις Αλκυονίδες, θα δεις τα σμήνη να έχουν τις σφαίρες τους στα πλαίσια προς το κέντρο της κυψέλης. Ουσιαστικά, θα είναι μια κοινή μελισσόσφαιρα με το λεπτό διαχωριστικό ενδιάμεσα.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία και κάνε μια ενημέρωση τι αποφάσισες και πως πήγε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ilem
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 3

Κυψέλη ΑΡΓΩ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψέλη ΑΡΓΩ   Κυψέλη ΑΡΓΩ Icon_minitimeΤρι Δεκ 08, 2015 11:58 pm

AKROMEL έγραψε:
Γεια σου olomelia, ευχαριστώ για την απάντηση.
Σκεφτόμουν πως οι καθυστερημένες παραφυάδες μου 3-4 και πέντε πλαισίων είναι μάλλον καταδικασμένες.
Έτοιμες ΑΡΓΩ δεν έχω αλλά δεν ξέρω και αν προλαβαίνω να φτιάξω τώρα. Εναλλακτική λύση τα τρικυψελίδια ή πενταράκια με εσωτερικό χώρισμα πολύ καλά μονωμένο. Αλλιώς ....
Στις αργώ βάζεις 2 δυνατά (πεντάρια) διαγώνια και δίπλα τους τα πιο αδύνατα (ακόμα και τριάρια). Επειδή έχουν λίγο ως καθόλου ανοιχτό γόνο τέτοια εποχή, θα στρεσσαριστούν λιγότερο από το φυσιολογικό(εννοώ επειδή θα γυρίσουν τα πλαίσια κάθετα). Προλαβαίνεις να τις φτιάξεις (ακόμα δεν χειμώνιασε), αλλά δεν προλαβαίνεις να τις βάψεις (τις βάφεις τον Απρίλιο όταν θα τα βγάλεις).
Εναλλακτικά το πλαστικό τριπλοκυψελίδιο της Technoset κάνει πολύ καλή δουλειά.
Η αργώ όμως δεν παίζεται.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
AKROMEL
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 21

Κυψέλη ΑΡΓΩ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψέλη ΑΡΓΩ   Κυψέλη ΑΡΓΩ Icon_minitimeΤετ Δεκ 09, 2015 10:46 pm

Ευχαριστώ ilem!
Μια λύση ανάγκης , πιστεύω , θα ήταν και η ακόλουθη:
Διαίρεση πατώματος με κάθετο ,λεπτό , ξύλινο διάφραγμα , ξεχωριστοί μελισσοστεγανοί τροφοδότες και είσοδοι. Τα πλαίσια που λείπουν θα μπορούσαν να αντικατασταθούν προς τη μεριά του τοιχώματος της κυψέλης από σκληρό φελιζόλ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Κυψέλη ΑΡΓΩ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Κυψελη ΑΡΓΩ και 8ρα
» Νέα Κυψέλη
» Νέα Κυψέλη
» 8αρα κυψέλη
» Μελισσες σε νεα κυψελη...

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: