Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 μελισσοκομικο βιβλιαριο

Πήγαινε κάτω 
+20
beespyros
Αγγελής60
Νικολαος
gianhs8
sotos
myrtos
varsamis
dim
gemininea
beezy
japetus
ΦΩΦΗ
Maikpigasos
granazis
Αποστολος Β.
cadalora
jimys
milmos
melissaris
pasxos
24 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
sotos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 1

μελισσοκομικο βιβλιαριο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Βιβλιαριο...   μελισσοκομικο βιβλιαριο - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 03, 2012 11:25 am

καλησπερα και απο μενα..
2 μηνες προτου φηγει το 2011 αποφασισα να αποκτησω μελισσοκομικο βιβλιαριο.
τα μελισια τα εχω στην ζωη μου απο πολυ μικρος μιας και ο πατερας μου τα διατιρει εδω και καμια 50αρια χρονακια.
οποτε μεγαλοσα μαζι με τα μελισια
αφου γραφτικα στον μελισσοκομικο συλλογο και πηρα την απαρετητη βεβαιοση ,εβγαλα τις 2 φωτογραφιες ,,η επομενη κινιση ηταν να παω στο γραφειο
αγροτικης αναπτηξης στον νομο μου,,εκει εγινε και η ετηση για να μου δοθει το βιβλιαριο.
Για να αποκτισω τα μελισια επρεπε λεει να μου τα μεταφερει απο το μελ/κο βιβλιαριο του πατερα μου στο δικο μου τον απαρετητο αριθμο,,εγω του εκανα την ερωτηση αν μπορουμε να μην τα λιγοστεψουμε απο τον πατερα μου και να γραψουμε οτι με καποιον τροπο τα βρηκα η τα αγορασα..
Και η απαντηση του υπευθηνου ..ηταν οτι αυτα δεν γινονται σε καμια περιπτωση.
οκ λεω κανενα προβλημα....
Χρονος αναμονης εγκρισης βιβλιαριου,,????????
2.5 ΜΗΝΕΣ. ο λογος οτι δεν μπορουσε να ερθει να ελενξει αν οντος τα εχω πηροσφραγισει διοτη τους εχουν κοψει τα μεταφορικα και οτι πρεπει να το συνδιασει με κατι παρομιο στην περιοχη μου.
Αφου τελικα ελενχθηκαν τα μελισια μετα απο 1 μηνα με πολλα τηλεφωνηματα ,,πιστευα οτι θα ηταν απλα τα πραγματα απο κει και μετα.ελα που δεν ηταν,,Γιατι επρεπε λεει να μπει και μια υπογραφη απο την αντιπειφεριαρχη και αυτη η υπογραφη μπηκε μετα απο 1 μηνα παλι,,,και με πολλα τηλεφωνηματα στον υπευθηνο.
Αυτα τα λιγα απο μενα...
Μετα σου λεει γινε νομιμος.


ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
myrtos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 224

μελισσοκομικο βιβλιαριο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικο βιβλιαριο   μελισσοκομικο βιβλιαριο - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Φεβ 28, 2012 8:42 pm

Την περασμενη Παρασκευη κατεθεσα την αιτηση για μελισσοκομικο βιβλιαριο. Οπως ελεγα κατεθεσα βεβαιωση του μελισσοκομικου συλλογου οτι εχω στην κατοχη μου 4 μελισσια μαζι με 2 φωτογραφιες, φωτοτυπια ταυτοτητας και φωτοαντιγραφο εκκαθαριστικου. Οποτε αν θελετε βιβλιαριο μην περιμενετε να γινουν 10 και παραπανω τα μελισσακια.Οταν τον ρωτησα για παραστατικα και οτι σε αλλες νομαρχιες δημιουργειται προβλημα αν δεν εχεις παραστατικα αποκτησης μελισσοσμηνων μου δηλωσε οτι δεν ειναι υποχρεωτικα. Βεβαια δεν ξερω τι γινεται αν πας να δηλωσεις απ' ευθειας 20-30 μελισσια.
Πηρα κωδικο και πυροσφραγισα με πυροσφραγιδα απο το συνεταιρισμο δανεικη και τωρα αναμενω τον ελεγχο. Οι περαιτερω διαδικασιες μαλλον θα καθυστερησουν γιατι περιμενουν ακομα εγκριση για εξοδα κινησης κτλ οποτε περιμενουμε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gianhs8
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 147

μελισσοκομικο βιβλιαριο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικο βιβλιαριο   μελισσοκομικο βιβλιαριο - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Φεβ 28, 2012 9:09 pm

και μενα ρε φιλε αυτο μου ειπαν (κατα συμπτωση και εγω την προηγουμενη παρασκευη εκανα αιτηση) πιγα σημερα να βρω τον γρωπονο για να κανονισουμε για την επιθεωρηση και μου απαντισε αυτο ακριβως οποτε περιμενουμε...........
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Νικολαος
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 76

μελισσοκομικο βιβλιαριο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικο βιβλιαριο   μελισσοκομικο βιβλιαριο - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Φεβ 28, 2012 9:45 pm

ωραια τοτε θα κινησω κι εγω διαδικασιες ξερει μημπως καποιος αν εχει ο πειραιας συλλογο και που ειναι ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

μελισσοκομικο βιβλιαριο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικο βιβλιαριο   μελισσοκομικο βιβλιαριο - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Φεβ 29, 2012 12:50 pm

[right] Καλημέρα παιδιά . Η δική μου εμπειρία έχει ως εξής. Ξέροντας ότι το μελισσοκομικό βιβλιάριο είναι προαιρετικό πήγα με δύο φωτογραφίες και την υπέυθυνη δήλωση αγοράς από τον μελισσοκόμο που δήλωνε ότι μου πούλησε 5 παραφυάδες έναντι ενός ποσού . Στην δήλωση αναγραφόταν και ο αριθμός βιβλιαρίου. Ως εδώ καλά. Κατέθεσα τα χαρτια και περίμενα 3 εβδομάδες να με πάρουν τηλέφωνο για την έγκριση του βιβλιαρίου. Αφού περίμενα τελικά πήγα εγώ στην Νομαρχία για να μου πουν ότι δεν διαθέτουν αυτοκίνητο αλλά ούτε κάποιες δουλειές προς την περιοχή που έχω τα μελίσσια μου , οπότε το μόνο που θα έπρεπε να κάνω είναι υπομονή μέχρι να τα πολαπλασιάσω αλλά και να έχουν και αυτοί κάποια δουλειά προς την περιοχή τοποθέτησης ώστε να έρθουν να τα δούν και να μου εκδώσουν το βιβλιάριο. Με λίγα λόγια ζήσε Μάη μου να φας τριφύλι . Αυτά για να καταλάβουμε και γιατί έφτασε η Ελλάδα μέχρι εδώ αλλά και γιατί ορισμένοι οδηγούνται στην παρανομία έστω και αν θέλουν να λειτουργήσουν νόμιμα. Δεν τους ενδιαφέρει αν εγώ δεν έχω ασφάλιση που αυτή τη στιγμή θα μπορούσα να κάνω τα χαρτιά μου και να συνεισφέρω σε αυτό το κακόμοιρο το ασφαλιστικό αλλά πάνω από όλα με καθυστερούν από το να λειτουργήσω νόμιμα αλλά και να μπορώ να νοιώθω μια ασφάλεια ασφαλιζόμενος, αλλά και καθυστερώντας με από άλλες δουλειές που πρέπει να κάνω για να έχω την μελισσοκομία σαν κύριο επάγγελμα . Δεν βιάζομαι είμαι νέος και άπειρος μελισσοκόμος αλλά κανένας δεν μπορεί να μου καθυστερεί το δικαίωμα στην εργασία και στην προσωπική μου εξέλιξη και δυστυχώς αυτό κάνουν γιατί απλά δεν ενδιαφέρονται. Αυτοί έχουν τη δουλειά τους και φοβούνται να κάνουν μια απλή παράβλεψη . Εννοώ όταν του είπα ότι θα μπορούσα να τον πάω με το δικό μου αυτοκίνητο να δει τα μελίσσια αυτός μου είπε ότι κάτι τέτοιο είναι παράνομο και μπορεί να δημιουργήσει κακές εντυπώσεις στην Υπηρεσία του και να έχει πρόβλημα. Όταν όμως τα παίρνουν κάτω από το τραπέζι τότε όλα είναι εντάξει . Αυτά και καλή συνέχεια σε όσους έχουν το ίδιο πρόβλημα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

μελισσοκομικο βιβλιαριο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικο βιβλιαριο   μελισσοκομικο βιβλιαριο - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Φεβ 29, 2012 6:18 pm

Μα γιατι τα κανετε τα πραγματα δυσκολα; Εδω ολοκληρο βουνο πηγε στον Μωαμεθ και δεν μπορειτε να πατε 5 μελισσακια στα γραφεια τους; Πηγαιντε τα εκει και αν σας πουν τιποτα ανοιγετε και τα πορτακια......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cyber2li
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
cyber2li


Αριθμός μηνυμάτων : 317

μελισσοκομικο βιβλιαριο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικο βιβλιαριο   μελισσοκομικο βιβλιαριο - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Φεβ 29, 2012 6:54 pm

beespyros έγραψε:
Μα γιατι τα κανετε τα πραγματα δυσκολα; Εδω ολοκληρο βουνο πηγε στον Μωαμεθ και δεν μπορειτε να πατε 5 μελισσακια στα γραφεια τους; Πηγαιντε τα εκει και αν σας πουν τιποτα ανοιγετε και τα πορτακια......

petheno petheno petheno petheno petheno petheno petheno petheno
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panos_patra
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
panos_patra


Αριθμός μηνυμάτων : 31

μελισσοκομικο βιβλιαριο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικο βιβλιαριο   μελισσοκομικο βιβλιαριο - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Απρ 20, 2012 8:44 pm

καλησπέρα και από εμένα φίλοι μου , πλέων έχω και εγώ βιβλιάριο ήταν απλό σε εμάς εδώ στην πατρα απλά μου είπανε πως πρέπει να έχω το λιγότερο 10 μελισσακια εγώ έχω κάτι τις παραπάνω κατέθεσα τα χαρτιά την μεγάλη τρίτη σήμερα τα πυροσφραγισα και μέχρι το μεσημέρι ήρθανε για ελέγχον ,πλέων περιμένω και ελπίζω να μην περάσει και πολύς καιρός μέχρι να παραλάβω το βιβλιάριο...πάντως να πω ήταν ταχύτατοι όλοι τούς και ειλικρινά τούς ευχαριστώ ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
myrtos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 224

μελισσοκομικο βιβλιαριο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικο βιβλιαριο   μελισσοκομικο βιβλιαριο - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Απρ 20, 2012 10:53 pm

Εμενα τελικα ηρθε ο υπαλληλος της νομαρχιας 20 μαρτη και απο 30 μαρτη ειμαι κατοχος βιβλιαριου με 4 μελισσακια. Μου ειπε οτι αφου τα αυξησω με περαφυαδες ή αφεσμους να ενημερωσω για να γινει νεος ελεγχος και να περαστουν και αυτα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jimys
Μέλος
Μέλος
jimys


Αριθμός μηνυμάτων : 88

μελισσοκομικο βιβλιαριο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικο βιβλιαριο   μελισσοκομικο βιβλιαριο - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μάης 27, 2012 11:00 am

καλημερα
αληθευει οτι καταργηθηκαν οι κατα τοπους συλλογοι και δεν μπορουμε να βγαλουμε βιβλιαριο χωρις την εγγραφη σε αυτους????
πηγε την προηγουμενη εβδομαδα συγγενικο μου προσωπο σε πρωην προεδρο συλλογου και του ειπε αυτο ακριβως το πραγμα.
για μολογατε τι ξερετε η τι μπορουμε να κανουμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

μελισσοκομικο βιβλιαριο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικο βιβλιαριο   μελισσοκομικο βιβλιαριο - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μάης 27, 2012 7:11 pm

Ο Γεωπόνος στην δική μου περιφέρεια δεν ζήτησε τέτοια βεβαίωση.
Το καταλαβάινει και αυτός ότι οι νόμοι είναι γραμμένοι από ανώμαλους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dim
Μέλος
Μέλος
dim


Αριθμός μηνυμάτων : 181

μελισσοκομικο βιβλιαριο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικο βιβλιαριο   μελισσοκομικο βιβλιαριο - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μάης 27, 2012 11:22 pm

Χρειάζεται βεβαίωση από μελισσοκομικό συνεταιρισμό ή από αγροτικό συνεταιρισμό αν δεν υπάρχει ο πρώτος. Πάντως πρέπει να γραφτείς κάπου. Με την βεβαίωση αυτή φωνάζεις τον γεωπόνο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vaso9
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 374

μελισσοκομικο βιβλιαριο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικο βιβλιαριο   μελισσοκομικο βιβλιαριο - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μάης 27, 2012 11:31 pm

Γεωπονο??????
Εγω μεχρι χτες ηξερα Νομαρχεια και μαλιστα για να κανει τον ελεγχο
πρεπει να τον πας και να τον φερεις λογω ελλειψης προσωπικου
κουφο???? lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

μελισσοκομικο βιβλιαριο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικο βιβλιαριο   μελισσοκομικο βιβλιαριο - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μάης 28, 2012 10:51 am

vaso9 έγραψε:
Γεωπονο??????
Εγω μεχρι χτες ηξερα Νομαρχεια και μαλιστα για να κανει τον ελεγχο
πρεπει να τον πας και να τον φερεις λογω ελλειψης προσωπικου
κουφο???? lol!
Τον γεωπόνο της Περιφέρειας (πρώην Νομαρχία), όχι ιδιώτη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jimys
Μέλος
Μέλος
jimys


Αριθμός μηνυμάτων : 88

μελισσοκομικο βιβλιαριο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικο βιβλιαριο   μελισσοκομικο βιβλιαριο - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μάης 28, 2012 2:39 pm

πηγα στην περιφερεια σημερα ουτε αυτοι ηξεραν τι πρεπει να γινει τωρα.
θα μου απαντησουν αυριο γιατι και αυτοι θα πανε ψαχτα.
ΕΛΛΑΔΑΡΑΑΑΑΑΑ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

μελισσοκομικο βιβλιαριο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικο βιβλιαριο   μελισσοκομικο βιβλιαριο - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μάης 28, 2012 3:45 pm

Για να βοηθησει κανεις απο Θηβα, λεω και εγω φετος να βγαλω μελ. βιβλ. Θα πρεπει λεει να εισαι γραμμενος σε καποιο μελισσοκομικο συλλογο και μιας και θελω να εχουν κωδικο Βοιοτιας για πειτε μου αν γνωριζετε διευθυνση μελισσοκομικου συλλογου στη Θηβα. Ευχαριστω εκ των προτερων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Christos335
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 19

μελισσοκομικο βιβλιαριο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικο βιβλιαριο   μελισσοκομικο βιβλιαριο - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Ιαν 25, 2013 11:14 pm

Καλησπέρα σε όλους.
Πήρα σήμερα τηλ στην Χαλκιδική για να βγάλω βιβλιάριο, αλλά μου είπαν ότι πρέπει να βγάλω στον τόπο διαμονής μου scratch , αφού εγώ θα τα έχω στη Χαλκιδική, θα πρέπει να τα φέρω Θεσσαλονίκη για να τα ελέγξουν;
Στην μεν Χαλκιδική μου είπαν ότι θέλουν πράξη μεταβίβασης, θεώρηση βιβλιαρίου πωλητή κλπ κλπ και ότι δεν είναι υποχρεωτικό να βγάλω με λιγότερο από δέκα, αν θέλω μπορώ να βγάλω.
Στην Θεσσαλονίκη μου είπαν ότι δεν μπορώ με λιγότερο από δέκα και ότι θα πρέπει να με κάνει μελισσοκόμο. Όταν τις είπα ότι έχω σκοπό να πάρω 3-4 και όταν μετά από 3-4 χρόνια τα κάνω 10 που θα βρω εγώ κάποιον να μου δώσει πράξη μεταβίβασης για 10 μελίσσια μου είπαν ότι για 10 με 15 δεν θέλει βεβαίωση scratch (θα πάω και Δευτέρα από κοντά).
Ποίος έχει δίκιο;
Κάνει κάθε νομαρχία οτι θέλει; με ή χωρίς πράξη κλπ κλπ


και
κάτι ακόμη για όποιον ξέρει,
αν κάποιος δηλώνει κάποιο μικρό αγροτικό εισόδημα ή είναι απλά κάτοχος κάποιον μελισσοσμηνών και χάσει την κύρια εργασία του (Ι.Υ.), θα δικαιούται ταμείο ανεργία ή το χάνει λόγο αυτού του εισοδήματος;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

μελισσοκομικο βιβλιαριο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικο βιβλιαριο   μελισσοκομικο βιβλιαριο - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 26, 2013 11:13 am

Μάλλον η κάθε Περιφέρεια κάνει ότι θέλει και αυτό εξαρτάται από πόσο γραφειοκράτης είναι ο εκεί Γεωπόνος.

Στην Αθήνα για παράδειγμα ο γεωπόνος ούτε βεβαίωση από Σύλλογο ζητάει, εκτός από μια υπεύθυνη δήλωση ότι κάποιος σου χάρισε 2-3 μελίσσια.

Βιβλιάριο σου δίνει και με ένα μελίσσι.

Πες του λοιπόν ότι πριν 3 χρόνια σου χάρισαν 2, στα επόμενα 2 χρόνια κόβοντας παραφυάδες τα έκανες 4 και ζήτα του βεβαίωση για 4 μελίσσια.

Αν μένεις αλλού και αλλόύ έχεις τα μελίσσια, δεν υπάρχει πρόβλημα ούτε κάνεις μεταφορές.
Απλά άλλος σου δίνει το βιβλιάριο και άλλος Γεωπόνος σου κάνει έλεγχο.
Συννενοούνται οι Γεωπόνοι μεταξύ τους υπηρεσιακά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
μελισσοκομικο βιβλιαριο
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» ερωτηση μελισσοκομικου βιβλιαριου
» μελισσοκομικο βιβλιαριο, διευθυνσεις και ονοματα
» μελισσοκομικο βιβλιάριο-λίγη βοήθεια
» Αγορά μελισσών με ή χωρίς δικαιώματα - Μελισσοκομικό Βιβλιάριο
» Βιβλιάριο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Η βιβλιοθήκη :: Νομοθεσία - Επιδοτήσεις-
Μετάβαση σε: