Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Υπάρχει μελισσοκομία στην Ελλάδα ;

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Kyriazisb
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 5

Υπάρχει μελισσοκομία στην Ελλάδα ;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Υπάρχει μελισσοκομία στην Ελλάδα ;    Υπάρχει μελισσοκομία στην Ελλάδα ;  Icon_minitimeΔευ Οκτ 19, 2015 12:37 am

Γεια σας και πάλι. Αφού σας συστήθηκα, σκέφτηκα να μοιραστώ μαζί σας έναν πολύ πρόσφατο προβληματισμό μου. Σήμερα, είχα ραντεβού με έναν γνωστό τυποποιητή - συσκευαστή μελιού στην περιοχή της Θεσσαλονίκης. Επιθυμία μου είναι να μπορώ να συσκευάζω το μέλι μου και να το διαθέτω σε καταστήματα της αγοράς σύμφωνα με τα όσα ορίζει ο νόμος. Και εδώ ακριβώς αρχίζουν τα δύσκολα. Αυτό που κατάλαβα είναι, ότι πέραν του πολύ μεγάλου κόστους που έχει αυτό , το τελικό προϊόν που προκύπτει είναι ένα επεξεργασμένο βιομηχανικό μέλι. Και αυτό συμβαίνει επειδή έτσι γίνεται η διαδικασία. (θέρμανση μελιού κλπ), αλλά έχεις στα χέρια σου όλα τα χρήσιμα πιστοποιητικά. Από τη μία, δεν γίνεται να διαθέσεις χέρι-χέρι 500-1000 κιλά μέλι και από την άλλη για να βάλω την πολύ όμορφη και ΤΙΜΙΑ ετικέτα μου σε βαζάκια πρέπει να γίνω βιομήχανος...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xunilz
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Υπάρχει μελισσοκομία στην Ελλάδα ;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υπάρχει μελισσοκομία στην Ελλάδα ;    Υπάρχει μελισσοκομία στην Ελλάδα ;  Icon_minitimeΔευ Οκτ 19, 2015 12:56 am

Καλός τον , ναι κάπως έτσι είναι τα πράγματα όπως και σε όλα σχεδόν τα προιόντα διατροφής. Στόχος το χέρι σε χέρι κατα την δική μου άποψη και εν συνεχεία το περίσευμα σε χονδρική .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
περης
Μέλος
Μέλος
περης


Αριθμός μηνυμάτων : 131

Υπάρχει μελισσοκομία στην Ελλάδα ;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υπάρχει μελισσοκομία στην Ελλάδα ;    Υπάρχει μελισσοκομία στην Ελλάδα ;  Icon_minitimeΤρι Οκτ 20, 2015 9:30 pm

ότι σου είπε ο τυποποιητης αφορά την τυποποίηση του μελιού σου για να πωληθει από άλλον, δλδ από κατάστημα άλλου. για να το πουλήσεις ο ίδιος στον καταναλωτή είναι πιο απλή η διαδικασία. νομίζω υπάρχουν αναφορές της νομοθεσίας στο φόρουμ, διάβασέτες καλύτερα και διασταύρωσέτες μόνος σου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Υπάρχει μελισσοκομία στην Ελλάδα ;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.
» Αναπτυξη μελισσιων στην βορεια ελλαδα.
» Συζήτηση για τη μελισσοκομία στην Κρήτη
» Χτίσιμο κηρηθρών στην βιολογική μελισσοκομία.
» Εκπαιδευτικό τριήμερο για τη μελισσοκομία στην Κυπαρισσία

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Η βιβλιοθήκη :: Νομοθεσία - Επιδοτήσεις-
Μετάβαση σε: