Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Διάμετρος ποτηροτρήπανου για τάπα τροφοδοσίας.

Πήγαινε κάτω 
+2
Throubee
monarchis
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Διάμετρος ποτηροτρήπανου για τάπα τροφοδοσίας. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Διάμετρος ποτηροτρήπανου για τάπα τροφοδοσίας.   Διάμετρος ποτηροτρήπανου για τάπα τροφοδοσίας. Icon_minitimeΠεμ Αυγ 20, 2015 7:59 pm

Παιδιά τη βοήθεια σας. Θέλω να κάνω τρύπες για τροφοδότες της ΑΝΕΛ στα καπάκια των κυψελών μου. Οι τάπες έχουν διάμετρο 40mm και στο εμπόριο κυκλοφορούν ποτηροτρήπανα των 38mm και το επόμενο μέγεθος είναι το 44. Για τα 44mm δεν το συζητάω είναι πολύ μεγάλο και δεν εξυπηρετεί. Το 38mm φοβάμαι πως οι τρύπες των μπουκαλιών τροφοδότησης που έχω φτιάξει θα βρίσκουν στα τοιχώματα και θα υπάρχει συνεχόμενη ροή με τον κίνδυνο των λεηλασιών. Δυστυχώς από την ΑΝΕΛ ακόμα περιμένω να με καλέσει ο υπεύθυνος που του άφησα το τηλέφωνο μου.
Έχει κάποιος γνώση αν το 38άρι κάνει ή αν υπάρχει 40αρι ποτηροτρήπανο;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Διάμετρος ποτηροτρήπανου για τάπα τροφοδοσίας. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάμετρος ποτηροτρήπανου για τάπα τροφοδοσίας.   Διάμετρος ποτηροτρήπανου για τάπα τροφοδοσίας. Icon_minitimeΠαρ Αυγ 21, 2015 10:45 am

Για τάπες Ανελ που αναφέρεις, 40mm διάμετρος το ποτήρι είναι το ιδανικό.
Καλημέρα..(επιβεβαιωμένο από την κατασκευάστρια εταιρία).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Διάμετρος ποτηροτρήπανου για τάπα τροφοδοσίας. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάμετρος ποτηροτρήπανου για τάπα τροφοδοσίας.   Διάμετρος ποτηροτρήπανου για τάπα τροφοδοσίας. Icon_minitimeΠαρ Αυγ 21, 2015 9:22 pm

Ευχαριστώ φίλε!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Διάμετρος ποτηροτρήπανου για τάπα τροφοδοσίας. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάμετρος ποτηροτρήπανου για τάπα τροφοδοσίας.   Διάμετρος ποτηροτρήπανου για τάπα τροφοδοσίας. Icon_minitimeΣαβ Αυγ 22, 2015 10:21 am

Monarchis βαλε ενα ling να δω αυτους τους τροφοδοτες αν θες . Αν δεν θελεις να κανεις διαφημιση στειλε σε pm.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Διάμετρος ποτηροτρήπανου για τάπα τροφοδοσίας. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάμετρος ποτηροτρήπανου για τάπα τροφοδοσίας.   Διάμετρος ποτηροτρήπανου για τάπα τροφοδοσίας. Icon_minitimeΣαβ Αυγ 22, 2015 10:58 am

ethnic69 έγραψε:
Monarchis βαλε ενα ling να δω αυτους τους τροφοδοτες αν θες . Αν δεν θελεις να κανεις διαφημιση στειλε σε pm.

Χρήστο οι τροφοδότες δεν είναι τίποτα άλλο από τα μπουκάλια του γάλακτος-πορτοκαλάδας Όλυμπος. Εφαρμόζουν ακριβώς μέσα στις τάπες της ΑΝΕΛ και με την ατμοσφαιρική πίεση -έχοντας κάνει βέβαια τρύπες στο πώμα οι μέλισσες τραβάνε σιγά σιγά το σιρόπι. Είχα διαβάσει την πατέντα στον Σπύρο

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιώργος-Κόρινθος
Μέλος
Μέλος
Γιώργος-Κόρινθος


Αριθμός μηνυμάτων : 107

Διάμετρος ποτηροτρήπανου για τάπα τροφοδοσίας. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάμετρος ποτηροτρήπανου για τάπα τροφοδοσίας.   Διάμετρος ποτηροτρήπανου για τάπα τροφοδοσίας. Icon_minitimeΠεμ Σεπ 10, 2015 10:02 pm

monarchis έγραψε:
Παιδιά τη βοήθεια σας. Θέλω να κάνω τρύπες για τροφοδότες της ΑΝΕΛ στα καπάκια των κυψελών μου. Οι τάπες έχουν διάμετρο 40mm και στο εμπόριο κυκλοφορούν ποτηροτρήπανα των 38mm και το επόμενο μέγεθος είναι το 44. Για τα 44mm δεν το συζητάω είναι πολύ μεγάλο και δεν εξυπηρετεί. Το 38mm φοβάμαι πως οι τρύπες των μπουκαλιών τροφοδότησης που έχω φτιάξει θα βρίσκουν στα τοιχώματα και θα υπάρχει συνεχόμενη ροή με τον κίνδυνο των λεηλασιών. Δυστυχώς από την ΑΝΕΛ ακόμα περιμένω να με καλέσει ο υπεύθυνος που του άφησα το τηλέφωνο μου.
Έχει κάποιος γνώση αν το 38άρι κάνει ή αν υπάρχει 40αρι ποτηροτρήπανο;

Υπάρχει ποτηροτρύπανο φ40.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Διάμετρος ποτηροτρήπανου για τάπα τροφοδοσίας. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάμετρος ποτηροτρήπανου για τάπα τροφοδοσίας.   Διάμετρος ποτηροτρήπανου για τάπα τροφοδοσίας. Icon_minitimeΠεμ Σεπ 10, 2015 10:53 pm

Γιώργο ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olomelia
BeeForce
BeeForce
olomelia


Αριθμός μηνυμάτων : 544

Διάμετρος ποτηροτρήπανου για τάπα τροφοδοσίας. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάμετρος ποτηροτρήπανου για τάπα τροφοδοσίας.   Διάμετρος ποτηροτρήπανου για τάπα τροφοδοσίας. Icon_minitimeΠαρ Σεπ 11, 2015 1:21 am

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

... tipos ... σου κάνω και οικονομία...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Διάμετρος ποτηροτρήπανου για τάπα τροφοδοσίας. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάμετρος ποτηροτρήπανου για τάπα τροφοδοσίας.   Διάμετρος ποτηροτρήπανου για τάπα τροφοδοσίας. Icon_minitimeΠαρ Σεπ 11, 2015 8:31 am

Παναγιώτη ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Διάμετρος ποτηροτρήπανου για τάπα τροφοδοσίας. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάμετρος ποτηροτρήπανου για τάπα τροφοδοσίας.   Διάμετρος ποτηροτρήπανου για τάπα τροφοδοσίας. Icon_minitimeΣαβ Σεπ 12, 2015 7:07 pm

Γιώργο,καλησπέρα. Μια ερώτηση γιατί είναι ενδιαφέρον τρόπος τροφοδοσίας. Το σιρόπι δεν έχει πρόβλημα με την έκθεση στο ηλιακό φως και την αντίστοιχη αύξηση της θερμοκρασίας στο μπουκάλι? Μήπως ανεβαίνει η hmf ή πήζει λόγω της θερμοκρασίας?
Οι τρύπες στο πώμα τι διαμέτρου είναι και ποσες περίπου?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Διάμετρος ποτηροτρήπανου για τάπα τροφοδοσίας. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάμετρος ποτηροτρήπανου για τάπα τροφοδοσίας.   Διάμετρος ποτηροτρήπανου για τάπα τροφοδοσίας. Icon_minitimeΚυρ Σεπ 13, 2015 10:11 am

Νίκο καλημέρα,

Οι τρύπες έγιναν με 2αρι λαμάκι. Σε μικρές παραφυαδούλες εγώ δίνω περίπου 250-500ml και δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με αναλογίες 1:1 (ζ:ν). Σε λίγες ώρες το έχουν πάρει. Σε περιπτώσεις που δίνω μεγαλύτερη αναλογία και ποσότητα πήζει λίγο αλλά και πάλι το πέρνουν. Απο hmf Νίκο δεν ξέρω, δεν έχω κάνει ανάλυση hmf όμως γενικά το καλοκαίρι τις μέλισσες τις έχω κάτω από ελιές σε ένα λιόφυτο μη ενεργό και το χειμώνα τις τραβάω 4-5 μέτρα για να τραβάνε περισσότερο ήλιο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Διάμετρος ποτηροτρήπανου για τάπα τροφοδοσίας. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάμετρος ποτηροτρήπανου για τάπα τροφοδοσίας.   Διάμετρος ποτηροτρήπανου για τάπα τροφοδοσίας. Icon_minitimeΚυρ Σεπ 13, 2015 10:23 am

Παρεμπιπτόντως ο κατασκευαστής δίνει διάμετρο στην ιστοσελίδα του φ42.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Διάμετρος ποτηροτρήπανου για τάπα τροφοδοσίας.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» καπακι με ταπα τροφοδοσιας η χωρις?
» Σύστημα τροφοδοσίας
» Συχνότητα τροφοδοσίας
» Ερωτηση περι τροφοδοσιας γυρης
» Έναρξη τροφοδοσίας

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Τροφοδοσία μελισσών-
Μετάβαση σε: