Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Συχνότητα τροφοδοσίας

Πήγαινε κάτω 
+7
NINAS
MILIBEE
milmos
cyber2li
varsamis
Dias
karnet
11 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

Συχνότητα τροφοδοσίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Συχνότητα τροφοδοσίας   Συχνότητα τροφοδοσίας Icon_minitimeΤρι Νοε 29, 2011 1:23 pm

Καλησπέρα,
Από τις 18 ΟΚΤ που έκανα τον τελευταίο τρύγο, βάζω ζαχαροζύμαρο ( Βανίλια νομίζω, είναι πολύ μαλακό δεν παγώνει καθόλου ).
Πρόσεξα πως τρώνε περίπου 2 κιλά / εβδομάδα. Είναι φυσιολογικό αυτό ? Έτσι πρέπει να συνεχίσω όλο το χειμώνα μέχρι να βάλω σιρόπι την άνοιξη ? Γενικώς πρέπει να έχει τροφές και γύρη ( στην κυψέλη καθώς ο πρώτος όροφος είναι απείρακτος και επί ένα μήνα μέχρι τώρα δούλευε και έβαζε μέλι στο δεύτερο ) και έξω καθώς είναι δίπλα από πεύκο και κοντά < 0,5χλμ. κουμαριά. Γύρη φέρνει σίγουρα το βλέπω.

Θωμάς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dias
Μέλος
Μέλος
Dias


Αριθμός μηνυμάτων : 233

Συχνότητα τροφοδοσίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συχνότητα τροφοδοσίας   Συχνότητα τροφοδοσίας Icon_minitimeΤρι Νοε 29, 2011 4:37 pm

Συνάδελφε,
Καταρχήν πες μας σε ποια περιοχή έχεις τα μελίσσια σου. Οι μέλισσες τρώνε για να ζήσουν, δεν ζούνε για να τρώνε. Αυτό σημαίνει ότι για να καταναλώνουν την τροφή σε μία εβδομάδα μάλλον πεινάνε και τρώνε. Όπως επίσης ότι μάλλον δεν τα φτάνει η τροφή (μέλι) που έχεις αφήσει ή έχει συλλεχθεί μέσα στην κυψέλη. Το ότι έχει πεύκο κοντά αυτή την εποχή, δεν νομίζω να βοηθάει μιας και το πεύκο νομίζω ότι έχει σταματήσει να δίνει. Τώρα για τα κούμαρα που αναφέρεις, όντως είναι στην ακτίνα δράσεις του σμήνους, αλλά πίστεψε αυτές (οι μέλισσες) ξέρουν καλύτερα από σένα και μένα το τι θέλουν. Όπως μου λέει και ένας φίλος μου <<Οι μέλισσες έκαναν την δουλειά τους πολύ πριν αποφασίσεις εσύ να ασχοληθείς με την μελισσοκομία>> . Συνέχισε να τους βάζεις τροφούλα όποτε τελειώνει. mam
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

Συχνότητα τροφοδοσίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συχνότητα τροφοδοσίας   Συχνότητα τροφοδοσίας Icon_minitimeΤρι Νοε 29, 2011 6:06 pm

Η επαρχία Κόνιτσας είναι η περιοχή. Ένα σμήνος έχω για να μαθαίνω, από άνοιξη λέω περίπου 6-7 να κάνω το επόμενο βήμα. Όσον αφορά το πεύκο στους "χειρισμούς Δεκεμβρίου" αναφέρει πως δίνει και πάλι τον Δεκ. σε μικρότερο βαθμό. Φίλος μελισσοκόμος μου είπε πως όταν τους βάζω συνέχεια τροφή "τεμπελιάζουν" . Οπότε συμπέρασμα από εδώ και πέρά τέτοια εποχή μόλις τελειώνει η τροφή βάζουμε πάλι, θα είναι επιτρεπτό αυτό όμως όταν θα έχει πραγματικά κακό καιρό ? Γιατί μέχρι τώρα όλο το Νοέμβριο άντε να έβρεξε 1-2 φορές και γενικά είχε καλές μέρες.

Ευχαριστώ
Θωμάς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
varsamis
Μέλος
Μέλος
varsamis


Αριθμός μηνυμάτων : 157

Συχνότητα τροφοδοσίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συχνότητα τροφοδοσίας   Συχνότητα τροφοδοσίας Icon_minitimeΤετ Νοε 30, 2011 9:25 am

karnet έγραψε:
Όσον αφορά το πεύκο στους "χειρισμούς Δεκεμβρίου" αναφέρει πως δίνει και πάλι τον Δεκ. σε μικρότερο βαθμό. Φίλος μελισσοκόμος μου είπε πως όταν τους βάζω συνέχεια τροφή "τεμπελιάζουν" .
Θωμάς.

Θωμά καλώς ήρθες!
Τα βιβλία μπορεί να αναφέρουν οτι το πεύκο δίνει λίγο και το Δεκέμβριο αλλά μπορεί για κάποιο λόγο να μην δουλεύει το παράσιτο που δίνει το μελίτωμα . Εσύ πρέπει να δεις αν τα μελίσσια κουβαλάνε μέλι.Αν πάλι βάζεις τροφή και την τρώνε τότε πεινάνε . Αν πάλι δεν βάλεις γιατί κάποιος σου είπε οτι γίνονται τεμπέλικα (αυτό κατα την γνώμη δεν ευσταθεί) ίσως λιμοκτονήσουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

Συχνότητα τροφοδοσίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συχνότητα τροφοδοσίας   Συχνότητα τροφοδοσίας Icon_minitimeΤετ Νοε 30, 2011 11:17 am

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,
Αυτό που με απασχολεί είναι όμως όταν ανοίγουμε την κυψέλη μόνο για να βάλουμε τροφή, πρέπει να είναι καλή η μέρα όπως για την επιθεώρηση ? Δηλαδή αν ψιλοβρέχει χωρίς πολύ κρύο, ανοίγουμε την κυψέλη 1 λεπτό μόνο για τροφή? Στην περίπτωση αυτή ο καπνός είναι απαραίτητος, με την χειμερινή είσοδο μήπως τα πνίγει ο καπνός ?

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cyber2li
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
cyber2li


Αριθμός μηνυμάτων : 317

Συχνότητα τροφοδοσίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συχνότητα τροφοδοσίας   Συχνότητα τροφοδοσίας Icon_minitimeΤετ Νοε 30, 2011 12:08 pm

Καλημέρα.
Καπνός στολή πάντα!!! Προς αποφυγή δυσάρεστων καταστάσεων (πολλα τσιμπήματα δλδ).Όντως πρέπει να ειναι καλη μέρα ακόμα για για τοποθετηση τροφής. Η βροχή, ψιλόβροχο γενικώς αναστατώνει τις μέλισσες οπότε γίνονται και πιο επιθετικές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dias
Μέλος
Μέλος
Dias


Αριθμός μηνυμάτων : 233

Συχνότητα τροφοδοσίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συχνότητα τροφοδοσίας   Συχνότητα τροφοδοσίας Icon_minitimeΤετ Νοε 30, 2011 7:01 pm

karnet έγραψε:
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,
Αυτό που με απασχολεί είναι όμως όταν ανοίγουμε την κυψέλη μόνο για να βάλουμε τροφή, πρέπει να είναι καλή η μέρα όπως για την επιθεώρηση ? Δηλαδή αν ψιλοβρέχει χωρίς πολύ κρύο, ανοίγουμε την κυψέλη 1 λεπτό μόνο για τροφή? Στην περίπτωση αυτή ο καπνός είναι απαραίτητος, με την χειμερινή είσοδο μήπως τα πνίγει ο καπνός ?

Τον καπνό τον χρησιμοποιούμε για να διώξουμε τις μελισσούλες από τους κεριθροφορείς του τελάρου και να ακουμπήσουμε το ζυμαράκι μας χωρίς να τις σκοτώσουμε. Εναλλακτικά, κάποια φορά, που πήγα βιαστικά για τροφούλες, τις έδιωχνα και φυσώντας με το στόμα. Το χειμώνα, οι μελισσούλες λόγο χαμηλών θερμοκρασιών κάνουν μελισσόσφαιρα και είναι υποτονικές ακόμη και προς την επιθετικότητά τους. Γνώμη μου πάντως είναι να φοράς πάντα την στολή.
Οι επέμβαση για τροφοδότηση κατά την διάρκεια του χειμώνα γίνετε καταδρομικά. Προσωπικά, έχω ανοίξει με βροχή και κρατώντας από πάνω την ομπρέλα για να βάλω τροφή, στα γρήγορα και χωρίς πολλά-πολλά. Προτίμησα να τα ταΐσω παρά να λιμοκτονήσουν. Το ίδιο ισχύει και για τις θερμοκρασίες. Δεν περιμένεις να πάει 15 βαθμούς και άνω για να ανοίξεις να ταΐσεις. Τάισμα κάνεις όχι επιθεώρηση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Συχνότητα τροφοδοσίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συχνότητα τροφοδοσίας   Συχνότητα τροφοδοσίας Icon_minitimeΤετ Νοε 30, 2011 9:39 pm

προχθές πήγα να τις ταϊσω και έξω είχε 7 βαθμούς.
καπνιστήρι δεν άναψα.
όλες είχαν κουρνιάσει μέσα και δεν είχαν καμία όρεξη να επιτεθούν.

άρα σε κρύα μέρα μη φοβάσαι.
είναι απασχολημένες με το πώς να ζεσταθούν
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Συχνότητα τροφοδοσίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συχνότητα τροφοδοσίας   Συχνότητα τροφοδοσίας Icon_minitimeΠεμ Δεκ 01, 2011 9:22 am

Εννοειτε πως με 7 βαθμους δεν ανοιγουμε κυψελη , γιατι αφου ειναι απασχολημενες με το να εχουν τον γονο σε σταθερη θερμοκρασια, εμεις ανοιγουμε και ολη η θερμοκρασια καθως και η μελισσοσφαιρα ...........χαλαει.
Η θεωρια λεει να ανοιγουμε απο 15 βαθμους και επανω ,φυσικα μια ηλιολουστη μερα με 14 βαθμους δεν ειναι απαγορευτικη , παντα γρηγοροι χειρισμοι για να μην κρυωσει ο λιγοστος γονος.
Τωρα θα μου πειτε, μα καλα αν δεν εχουν τροφες να πανε απο πεινα?
Οχι βεβαια ,αλλα πρεπει παντα να παρακολουθουμε τον καιρο και οχι μολις δουμε 7 βαθμους να θυμηθουμε πως τα μελισσια δεν εχουν τροφες.
Δοξα να χει εχουμε πια την δυνατοτητα να ξερουμε τον καιρο τουλαχιστο 3 μερες πριν.
Ο λογος που δεν ανοιγουμε με κρυο ειναι, οχι επειδη φοβομαστε πως θα ειναι επιθετικες, αλλα επειδη θα κρυωσει ο γονος.
Επισης οταν τα συννεφα ειναι πολυ χαμηλα βροχερες μερες ,τα ηλεκτομαγνητικα πεδια που δημιουργουνται τις κανουν επιθετικες.
Εχω δει τα μελισσακια με 10 βαθμους χειμωνα με λιακαδα να δουλευουν και στους 8, ενω εβγαιναν να πεθαινουν πριν μπουν στην κυψελη απο το κρυο.
Καποια πραγματα ειναι νομος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Συχνότητα τροφοδοσίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συχνότητα τροφοδοσίας   Συχνότητα τροφοδοσίας Icon_minitimeΠεμ Δεκ 01, 2011 1:23 pm

melibee
ήταν για 10 συνεχόμενες μέρες με κακό καιρό.
παρακολουθούσα το δελτίο αλλά καμία μέρα δεν έβρισκα με καλύτερο.
οπότε μόλις βρήκα και ελεύθερη μέρα αναγκαστικά πήγα γιατί έπρεπε να φάνε.
η τροφή μπήκε σε χρόνο dt.
δεν πρόλαβαν να καταλάβουν τι έγινε.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Συχνότητα τροφοδοσίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συχνότητα τροφοδοσίας   Συχνότητα τροφοδοσίας Icon_minitimeΠεμ Δεκ 01, 2011 6:28 pm

milmos έγραψε:
melibee
ήταν για 10 συνεχόμενες μέρες με κακό καιρό.
παρακολουθούσα το δελτίο αλλά καμία μέρα δεν έβρισκα με καλύτερο.
οπότε μόλις βρήκα και ελεύθερη μέρα αναγκαστικά πήγα γιατί έπρεπε να φάνε.
η τροφή μπήκε σε χρόνο dt.
δεν πρόλαβαν να καταλάβουν τι έγινε.


και εγώ στην θέση σου το ίδιο θα έκανα.

νομίζω ότι οι συνθήκες για καθε μελισσοκόμο έχουν σχέση και με τις συνθήκες της περιοχής του, και με τις συνθήκες της ζωής του.

δεν νομίζω ότι, ότι κάνουμε το κάνουμε επειδή έτσι μας έκατσε, ή επειδή έτσι το θυμηθήκαμε.

όσο για τα μετεωρολογικά δελτία είναι πολύ γενικά. πχ χθές έδειχνε την Αίγινα 15 βαθμούς.
Ξέρετε πόσο είχε στο μελισσοκομείο μου στις 1 το μεσημέρι;;;; 25 βαθμούς.

τρελλό πάρτυ οι κυρίες. όλες στην τσάρκα είχαν βγεί.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dias
Μέλος
Μέλος
Dias


Αριθμός μηνυμάτων : 233

Συχνότητα τροφοδοσίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συχνότητα τροφοδοσίας   Συχνότητα τροφοδοσίας Icon_minitimeΠεμ Δεκ 01, 2011 7:14 pm

NINAS έγραψε:
milmos έγραψε:
melibee
ήταν για 10 συνεχόμενες μέρες με κακό καιρό.
παρακολουθούσα το δελτίο αλλά καμία μέρα δεν έβρισκα με καλύτερο.
οπότε μόλις βρήκα και ελεύθερη μέρα αναγκαστικά πήγα γιατί έπρεπε να φάνε.
η τροφή μπήκε σε χρόνο dt.
δεν πρόλαβαν να καταλάβουν τι έγινε.


και εγώ στην θέση σου το ίδιο θα έκανα.

νομίζω ότι οι συνθήκες για καθε μελισσοκόμο έχουν σχέση και με τις συνθήκες της περιοχής του, και με τις συνθήκες της ζωής του.

δεν νομίζω ότι, ότι κάνουμε το κάνουμε επειδή έτσι μας έκατσε, ή επειδή έτσι το θυμηθήκαμε.

όσο για τα μετεωρολογικά δελτία είναι πολύ γενικά. πχ χθές έδειχνε την Αίγινα 15 βαθμούς.
Ξέρετε πόσο είχε στο μελισσοκομείο μου στις 1 το μεσημέρι;;;; 25 βαθμούς.

τρελλό πάρτυ οι κυρίες. όλες στην τσάρκα είχαν βγεί.


Συνάδελφοι,
Μια επισήμανση σχετικά με την θερμοκρασία που δίνουν τα μετεωρολογικά δελτία. Όταν τα δελτία καιρού αναφέρουν την θερμοκρασία την αναφέρουν ΥΠΟ ΣΚΙΑ. Σίγουρο είναι επομένως ότι εκεί που <<βλέπει>> ο ήλιος η θερμοκρασία να είναι αισθητά ανώτερη. Γι’αυτό το καλύτερο είναι να προσθέσουμε στα μελισσοκομικά μας εργαλεία και ένα θερμόμετρο περιβάλλοντος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Συχνότητα τροφοδοσίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συχνότητα τροφοδοσίας   Συχνότητα τροφοδοσίας Icon_minitimeΠεμ Δεκ 01, 2011 7:25 pm


Ευχαριστώ Παναγιώτη, δεν το ήξερα.

πολύ καλή η επισήμανση.


Αλλά βρε παιδί μου εδώ σ΄αυτή τη γειτονιά της Αίγινας ο θεός του καιρού είναι τελείως τρελλός.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
LOBE
Μέλος
Μέλος
LOBE


Αριθμός μηνυμάτων : 133

Συχνότητα τροφοδοσίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συχνότητα τροφοδοσίας   Συχνότητα τροφοδοσίας Icon_minitimeΠεμ Δεκ 01, 2011 7:28 pm

karnet έγραψε:
Καλησπέρα,
Από τις 18 ΟΚΤ που έκανα τον τελευταίο τρύγο, βάζω ζαχαροζύμαρο ( Βανίλια νομίζω, είναι πολύ μαλακό δεν παγώνει καθόλου ).
Πρόσεξα πως τρώνε περίπου 2 κιλά / εβδομάδα. Είναι φυσιολογικό αυτό ?
Φιλε μου γεια σου.
Μηπως εισαι λιγο υπερβολικος?
2kgr την εβδομαδα αυτη την εποχη?Προσεξες μηπως το αποθηκευουν?
Για μενα δεν ειναι φυσιολογικο.
Αν ειχες 200 μελισσια θα ηθελες 400 κιλα την εβδομαδα????και τον μαρτη μηνα που χρειζονται τριπλασιες ποσοτητητες τι θα εκανες?θα πουλαγες το σπιτι σου για να ταισεις τα μελισσια?
Η μελισσα δεν ειναι σαν ενα σκυλακι που το εχουμε δεμενο και το ταιζουμε καθε μερα.Στο λιποσωμα της μπορει να αποθηκευσει αρκετη τροφη και αν ειναι και πλουσια σε πρωτεινες τοτε μπορει να μεινει αρκετες μερες νηστικη ειδικα αυτην την εποχη που υπαρχει ελαχιστος γονος και ουτε κανει πολλες πτησεις για να καταναλωσει θερμιδες.
Εγω πριν ενα δεκαημερο περιπου τους εβαλα απο 1 κιλο και δεν σκοπευω να τα ενοχλησω για μια εβδομαδα ακομη.
Για αυτο μην σας πιανει πανικος αν χαλασει ο καιρος.Καποια στιγμη θα φτιαξει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

Συχνότητα τροφοδοσίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συχνότητα τροφοδοσίας   Συχνότητα τροφοδοσίας Icon_minitimeΠεμ Δεκ 01, 2011 7:39 pm

Όχι δεν είμαι σε θέση να σας πω αν το αποθηκεύει, ούτε την εμπειρία έχω αλλά και τέτοια εποχή δεν βγάζω τα πλαίσια. Πάντωςμάλλον θα μειώσω την τροφοδοσία. Εδώ και ένα μήνα έχει καλό καιρό και δούλευει καλά, φέρνει και γύρη μικρά φορτία ( προς το άσπρο ), είναι σε Κουμαριά δίπλα. Αν συνεχίσω χωρίς εξαιρέσεις με 1 κιλό ανά 15 μέρες είναι νορμάλ από την εμπειρίας σας ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
LOBE
Μέλος
Μέλος
LOBE


Αριθμός μηνυμάτων : 133

Συχνότητα τροφοδοσίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συχνότητα τροφοδοσίας   Συχνότητα τροφοδοσίας Icon_minitimeΠεμ Δεκ 01, 2011 7:58 pm

Ουτε και εγω ειμαι σε θεση να σου πω γιατι δεν εχω εικονα του μελισσιου σου.Απο οτι βλεπω οι επομενες μερες θα ειναι αρκετα καλες,κανε μια γρηγορη επιθερωρηση να δεις τι γινεται απο μελια και γονους και τα ξαναλεμε.
Το σιιγουρο ειναι οτι τα 2 κιλα ειναι υπερβολικα την εβδομαδα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dias
Μέλος
Μέλος
Dias


Αριθμός μηνυμάτων : 233

Συχνότητα τροφοδοσίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συχνότητα τροφοδοσίας   Συχνότητα τροφοδοσίας Icon_minitimeΠεμ Δεκ 01, 2011 8:01 pm

karnet έγραψε:
Όχι δεν είμαι σε θέση να σας πω αν το αποθηκεύει, ούτε την εμπειρία έχω αλλά και τέτοια εποχή δεν βγάζω τα πλαίσια. Πάντωςμάλλον θα μειώσω την τροφοδοσία. Εδώ και ένα μήνα έχει καλό καιρό και δούλευει καλά, φέρνει και γύρη μικρά φορτία ( προς το άσπρο ), είναι σε Κουμαριά δίπλα. Αν συνεχίσω χωρίς εξαιρέσεις με 1 κιλό ανά 15 μέρες είναι νορμάλ από την εμπειρίας σας ?

Στο τάισμα δεν υπάρχει νορμάλ ρυθμός. Αλλιώς τρως εσύ, αλλιώς τρώω εγώ. Το ίδιο και οι μέλισσες. Ακόμα και να το αποθηκεύουν, δεν βρίσκω κάτι το κακό. Αυτές θα το φάνε πάλι στις δύσκολες μέρες του χειμώνα. Μήπως υπάρχει περίπτωση να τρυγήσεις και φοβάσαι; Μέχρι την άνοιξη δεν θα έχει μείνει τίποτα ακόμα και από τα αποθηκευμένα. Κάλιο να περισεύουν παρά να μην φτάνουν. Πάντως το αφεντικό είσαι εσύ και αποφασίζεις, όπως και εσύ μέσω των μελισσιών σου θα είσαι ο εισπράκτορας τον πράξεών σου, καλών ή κακών.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
LOBE
Μέλος
Μέλος
LOBE


Αριθμός μηνυμάτων : 133

Συχνότητα τροφοδοσίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συχνότητα τροφοδοσίας   Συχνότητα τροφοδοσίας Icon_minitimeΠεμ Δεκ 01, 2011 8:23 pm

Δια φιλε μου επετρεψε μου να διαφωνησω.
Δυστυχως τα ζυμαρια που δινουμε στα μελισσια μας ειναι αναγκαιο κακο.
Αναγκαιο ειναι γιατι τα τροφοδοτουμε με ζαχαροζυμες η βανιλιες για να μην λιμοκτονησουν,και κακο ειναι γιατι κατα την γνωμη μου και την εμπειρια μου μαζι με τις τεχνητες τροφες ΑΜΦΙΒΟΛΟΥ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ σχεδον ολες, αλλα και φτωχες σε πρωτεινες αμινοξεα ιχνοστοιχεια κλπ,τροφοδοτουμε τα μελισσια μας και με ασθενειες.
Γιατι λοιπον αυτη η αναγκαστικη τροφη να πλεοναζει στη κυψελη?
Δεν υπαρχει λογος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dias
Μέλος
Μέλος
Dias


Αριθμός μηνυμάτων : 233

Συχνότητα τροφοδοσίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συχνότητα τροφοδοσίας   Συχνότητα τροφοδοσίας Icon_minitimeΠεμ Δεκ 01, 2011 9:39 pm

LOBE έγραψε:
Δια φιλε μου επετρεψε μου να διαφωνησω.
Δυστυχως τα ζυμαρια που δινουμε στα μελισσια μας ειναι αναγκαιο κακο.
Αναγκαιο ειναι γιατι τα τροφοδοτουμε με ζαχαροζυμες η βανιλιες για να μην λιμοκτονησουν,και κακο ειναι γιατι κατα την γνωμη μου και την εμπειρια μου μαζι με τις τεχνητες τροφες ΑΜΦΙΒΟΛΟΥ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ σχεδον ολες, αλλα και φτωχες σε πρωτεινες αμινοξεα ιχνοστοιχεια κλπ,τροφοδοτουμε τα μελισσια μας και με ασθενειες.
Γιατι λοιπον αυτη η αναγκαστικη τροφη να πλεοναζει στη κυψελη?
Δεν υπαρχει λογος

Προς Θεού, και θα διαφωνούμε και την άποψή μας θα παραθέτουμε. Σεβαστή η γνώμη σου και τεκμηριωμένη. Αυτό είναι και το καλλίτερο γιατί μέσα από τη διαφωνία ακούγονται όλα τα σενάρια και ενδεχόμενα. Κανείς δεν υποστηρίζει ότι ο λόγος του είναι ευαγγέλιο. Διαβάζεις, εφαρμόζεις, δοκιμάζεις και βγάζεις τα συμπεράσματά σου.
Τώρα σχετικά με την ποιότητα της τροφής που αναφέρεις. Οι ποιο πολύ γνωρίζουμε τι πρέπει να προσέξουμε στις τροφές για την αποφυγή μετάδοσης κάποιας ασθένειας. Για όσους τυχόν δεν το γνωρίζουν, αυτό είναι το μέλι που μπαίνει ως πρόσθετο στις τροφές και είναι αμφιβόλου προέλευσης και υγείας μπορεί να γίνει φορέας ασθενειών.
Όλοι μας έχουμε δοκιμάσει πάρα πολλές τροφές, αλλά καταλήξαμε σε αυτή που βλέπουμε ότι καταναλώνουν με ευχαρίστηση η μελισσούλες μας, της κρατάει δυνατές και ακμαίες έτσι ώστε να ξεχειμωνιάσουν. Τώρα για το αν είναι φτωχές σε διάφορα στοιχεία αυτό είναι στο χέρι μας τι θα δώσουμε. Από όλα έχει ο μπαξές (η αγορά) εμπλουτισμένες και μη. Το ίδιο και οι χειροποίητες.
Το καλύτερο θα ήταν να αφήναμε μέσα στη γονοφωλιά πολλά μέλια για να έχουν να τρώνε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jimmys
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 106

Συχνότητα τροφοδοσίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συχνότητα τροφοδοσίας   Συχνότητα τροφοδοσίας Icon_minitimeΔευ Δεκ 05, 2011 11:23 am

karnet εάν έχεις βάλεις βανίλια τότε την αποθυκέυουν σύντομα. Το ότι δεν την βλέπεις στο σακουλάκι σε 10 ημέρες δεν σημαίνει ότι την έφαγαν.
Υπολόγησε ένα 2κιλο περίπου τον μήνα.
Εάν έιναι κοντά σε πευκο υπάρχει ενδεχόμενο να δώσει ο πευκος μέσα σο χειμώνα. Για αυτό το λόγο δεν αφήνουμε 10 πλαίσια μέσα αλλά μόνο όσα ΠΑΤΑΕΙ το μελίσσι. Όχι όταν είναι μελισσόσφαιρα. Δεν πρέπει να αποθηκευει το μέλι απο πευκο γιατι θα αρρωστήσει το μελίσσι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GREEN
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
GREEN


Αριθμός μηνυμάτων : 301

Συχνότητα τροφοδοσίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συχνότητα τροφοδοσίας   Συχνότητα τροφοδοσίας Icon_minitimeΔευ Δεκ 05, 2011 11:28 pm

Jimmys, γιατι αρωσταινει το μελισσι οταν αποθηκευει μελι απο πευκο?? scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
drakos
Μέλος
Μέλος
drakos


Αριθμός μηνυμάτων : 190

Συχνότητα τροφοδοσίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συχνότητα τροφοδοσίας   Συχνότητα τροφοδοσίας Icon_minitimeΤρι Δεκ 06, 2011 7:48 am

Φίλε μου, τα μελιτώματα γενικώς, όταν καταναλωθούν από τις μέλισσες, τους δημιουργούν πολλά περιτώματα, και αν δεν μπορούν λόγω καιρού να βγουν έξω να αφοδεύσουν, αρωσταίνουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GREEN
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
GREEN


Αριθμός μηνυμάτων : 301

Συχνότητα τροφοδοσίας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συχνότητα τροφοδοσίας   Συχνότητα τροφοδοσίας Icon_minitimeΤρι Δεκ 06, 2011 9:39 am

sevasmos Efharisto
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Συχνότητα τροφοδοσίας
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Συχνοτητα επιθεωρησεων
» Συχνοτητα επιθεωρησης
» Έναρξη τροφοδοσίας
» Σύστημα τροφοδοσίας
» Ερωτηση περι τροφοδοσιας γυρης

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Τροφοδοσία μελισσών-
Μετάβαση σε: