Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Αποτυχία εισαγωγής βασιλισσών 100%

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
IxNiLaTiS
Μέλος
Μέλος
IxNiLaTiS


Αριθμός μηνυμάτων : 146

Αποτυχία εισαγωγής βασιλισσών 100% Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αποτυχία εισαγωγής βασιλισσών 100%   Αποτυχία εισαγωγής βασιλισσών 100% Icon_minitimeΔευ Απρ 26, 2010 10:01 am

Είχα παραγγείλει 30 βασίλισσες από γνωστό επαγγελματία βασιλοτρόφο της Πελοποννήσου. Ο λόγος που παρήγγειλα από Πελοπόννησο είναι ότι εκεί ο καιρός είναι ηπιότερος σε σχέση με την ηπειρωτική Ελλάδα και νόμιζα ότι θα τις είχα νωρίτερα. Μετά το Πάσχα έλαβα τις βασίλισσες σε κλουβάκια της ANEL.

Χώρισα τα μελίσσια μου που ήταν διώροφα, σε δύο πατώματα με ίσους πληθυσμούς – γόνους – τροφές, και στα αβασίλευτα έβαλα τα κλουβάκια με τις βασίλισσες. Έκανα και 4 παραφυάδες με πλαίσια 1 γόνο – 1 τροφή, για να έχω ρεζέρβα τις 4 βασίλισσες που μου περίσσευαν.

Σε απλό σύντομο έλεγχο μετά από δύο ημέρες διαπίστωσα ότι τα κλουβάκια είχαν πλέον ανοίξει, και άρα οι βασίλισσες είχαν ελευθερωθεί. Στον επόμενο έλεγχο που ήταν σχολαστικός, περίμενα να δω τις βασίλισσες να έχουν ξεκινήσει την γέννα τους.

Αμ δε !!!

Στα δυνατά δεν υπήρχε ούτε μία βασίλισσα, και είχαν ρίξει βασιλικά κελιά διάσωσης ( στη μέση της περιοχής του γόνου). Ωστόσο οι 4 παραφυάδες των 1 γόνο – 1 τροφές πλαισίων τις είχαν δεχθεί, και είχαν ξεκινήσει την γέννα τους.

Με λίγα λόγια η αποτυχία μου στα δυνατά μελίσσια ήταν 100% , πράγμα που με παραξενεύει γιατί πέρσι το φθινόπωρο ( με βασίλισσες από άλλον βασιλοτρόφο ) είχα επιτυχία 100%.

Επειδή ο βασιλοτρόφος αυτός είναι επαγγελματίας και ένας από τους μεγαλύτερους, δεν νομίζω πως ευθύνεται εκείνος. Δεν μπορεί να είναι στραβός ο γιαλός, μάλλον εγώ στραβά αρμενίζω.

Τι νομίζετε ότι μπορεί να συνέβη;
Τι λάθος μπορεί να έκανα;
Που πάει το μυαλό σας;

Τι να κάνω τώρα, να συνενώσω και να πάω στα έλατα, ή πάω στα έλατα τα βασιλευμένα και τα αβασίλευτα να τα αφήσω να φτιάξουν νέες μάνες και να τα κρατήσω για τον πεύκο;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IxNiLaTiS
Μέλος
Μέλος
IxNiLaTiS


Αριθμός μηνυμάτων : 146

Αποτυχία εισαγωγής βασιλισσών 100% Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποτυχία εισαγωγής βασιλισσών 100%   Αποτυχία εισαγωγής βασιλισσών 100% Icon_minitimeΔευ Απρ 26, 2010 10:20 am

Μόλις μίλησα με τον βασιλοτρόφο. Πριν του πω ότι είχα κάνει και 4 μικρά που τις δέχθηκαν, μου είπε ότι τα δυνατά μελίσσια δύσκολα δέχονται βασίλισσες. Θα έπρεπε να κάνω μικρότερες παραφυάδες λιγότερων πλαισίων και όχι δεκάρια γεμάτα πληθυσμό.

Εσείς τι γνώμη έχετε πάνω σʼ αυτό; Εισάγετε ποτέ βασίλισσα σε δυνατό μελίσσι;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Βελουχιωτης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 19

Αποτυχία εισαγωγής βασιλισσών 100% Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μυστήριο?   Αποτυχία εισαγωγής βασιλισσών 100% Icon_minitimeΔευ Απρ 26, 2010 10:38 am

IxNiLaTiS έγραψε:
Μόλις μίλησα με τον βασιλοτρόφο. Πριν του πω ότι είχα κάνει και 4 μικρά που τις δέχθηκαν, μου είπε ότι τα δυνατά μελίσσια δύσκολα δέχονται βασίλισσες. Θα έπρεπε να κάνω μικρότερες παραφυάδες λιγότερων πλαισίων και όχι δεκάρια γεμάτα πληθυσμό.

Εσείς τι γνώμη έχετε πάνω σʼ αυτό; Εισάγετε ποτέ βασίλισσα σε δυνατό μελίσσι;

καλημέρα φίλε μου,

Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω εισάγει ποτέ βασίλισσες σε τόσο δυνατά μελίσσια. Κάπου είχα διαβάσει οτι τόσο εισαγωγή βασιλισσών όσο και βασιλικών κελιών είναι καλύτερο να γίνεται σε μικρότερα μελίσσια, και αυτά μετά να αυξάνονται ή να συνενώνονται με δυνατά. Πιστεύω οτι ο λόγος μπορεί να είναι η ευκολότερη και πιο γρήγορη διάδοση της βασιλικής ουσίας (φερομόνης) σε μικρό πληθυσμό...αλλά ποιος ξέρει?

-Πέρσι που είχες 100% επιτυχία, ήταν τα μελίσσια σου μικρότερα σε πληθυσμό?
-πρίν εισάγεις τη βασίλισσα στο μελίσσι είχε καταλάβει την ορφάνια του (πόσες ώρες είχαν περάσει?)
-Αφαίρεσες από το κλουβάκι τις συνοδούς-μέλισσες πριν την εισαγωγή?
-Υπήρχε μελιτοφορία στη περιοχή κατα την εισαγωγή?

Να μερικές ερωτήσεις για να γίνουμε...ντέντεκτιβ μήπως και λύσουμε το μυστήριο!!!

καλή δύναμη ευχομαι

Κώστας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IxNiLaTiS
Μέλος
Μέλος
IxNiLaTiS


Αριθμός μηνυμάτων : 146

Αποτυχία εισαγωγής βασιλισσών 100% Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποτυχία εισαγωγής βασιλισσών 100%   Αποτυχία εισαγωγής βασιλισσών 100% Icon_minitimeΔευ Απρ 26, 2010 11:53 am

Κώστα ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

-Πέρσι που είχες 100% επιτυχία, ήταν τα μελίσσια σου μικρότερα σε πληθυσμό?
Ναι, τότε ήταν τριάρια.


-πρίν εισάγεις τη βασίλισσα στο μελίσσι είχε καταλάβει την ορφάνια του (πόσες ώρες είχαν περάσει?)
Όχι, έκανα εισαγωγή αμέσως, γιατί αν υπάρξει καθυστέρηση και καταλάβουν την ορφάνια τους, μπορεί να ξεκινήσουν δικά τους βασιλοκύταρα και να μην αποδεχθούν τις βασίλισσες.

-Αφαίρεσες από το κλουβάκι τις συνοδούς-μέλισσες πριν την εισαγωγή?
Πέρσι ναι. Φέτος όχι. Το περσινό κλουβάκι ήταν κατάλληλο: Είχε δύο θέσεις ανοίγματος, η πρώτη άφηνε να βγούν έξω μόνον οι παραμάνες. Το φετεινό κλουβάκι της ANEL δεν είχε τέτοια δυνατότητα και τις έβαλα όλες μέσα.

-Υπήρχε μελιτοφορία στη περιοχή κατα την εισαγωγή?
Όχι, είχε πέσει μεγάλη πείνα .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Βελουχιωτης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 19

Αποτυχία εισαγωγής βασιλισσών 100% Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Γνώμη   Αποτυχία εισαγωγής βασιλισσών 100% Icon_minitimeΔευ Απρ 26, 2010 1:20 pm

Καλημέρα και πάλι,
Θα σου πώ τη γνώμη μου και θα ήθελα να ακούσω και των άλλων συναδέλφων γιατι ενα μυαλό δε φτάνει να εξηγήσεις τα μυστήρια της μέλισσας.

Όχι, έκανα εισαγωγή αμέσως, γιατί αν υπάρξει καθυστέρηση και καταλάβουν την ορφάνια τους, μπορεί να ξεκινήσουν δικά τους βασιλοκύταρα και να μην αποδεχθούν τις βασίλισσες.
Σωστό είναι αυτό που λές αλλά αν η εισαγωγή γίνει λίγες ώρες (2-3) μετά την απομάκρυνση της βασίλισσας τότε απο τη μια το μελίσσι δεν έχει προλάβει να ξεκινήσει βασιλικά κελια αλλά απο την άλλη έχει καταλάβει την ορφάνια του και είναι περισσότερο δεκτικό στη μυρωδιά της νέας βασίλισσας.

Πέρσι ναι. Φέτος όχι. Το περσινό κλουβάκι ήταν κατάλληλο: Είχε δύο θέσεις ανοίγματος, η πρώτη άφηνε να βγούν έξω μόνον οι παραμάνες. Το φετεινό κλουβάκι της ANEL δεν είχε τέτοια δυνατότητα και τις έβαλα όλες μέσα.
Καλύτερα είναι να απομακρύνεται η συνοδεία όσο κι αν αυτό είναι δύσκολο: οι εργάτριες του μελισσιού μπορεί να είναι εχθρικές με τη συνοδεία του κλουβιου και αφενός να γίνουν αψιμαχίες με πιθανότητα να πληγωθεί και η βασίλισσα, αφετέρου οι εργάτριες του μελισσιού να μην ενδιαφερθούν για τη φροντίδα της εγκλωβισμένης βασίλισσας.

Όχι, είχε πέσει μεγάλη πείνα .
Η υπαρξη μελιτοφορίας ευνοεί πάντα την αποδοχή της βασίλισσας, και για αυτό όταν δεν υπάρχει θα πρέπει να γίνεται τροφοδοσία των μελισσιών...

Φυσικά δε νομίζω οτι η απάντηση στο ερώτημα "γιατί απέτυχε η εισαγωγή" είναι ευκολη-αποψή μου είναι οτι η αιτία είναι όχι ένας από τους παράγοντες που συζητήσαμε αλλά συνδυασμός παραγόντων, αυτών που αναφέρθηκαν δηλαδή αλλά ίσως και άλλων που δε μπορούμε να φανταστούμε...

Ελπίζω να βοήθησα λίγο στη λύση του μυστηρίου, θα μου άρεσε να ακούσω και τις άπόψεις των περισσότερο έμπειρων.

Η μελισσοκομία όλη είναι ενα μυστήριο γι αυτό και μας αρέσει!!!

Φιλικά

Κώστας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Αποτυχία εισαγωγής βασιλισσών 100% Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποτυχία εισαγωγής βασιλισσών 100%   Αποτυχία εισαγωγής βασιλισσών 100% Icon_minitimeΤρι Απρ 27, 2010 12:22 am

Συμφωνώ με όσα γράφει ο Κώστας και για να μην ξαναγαγράφω τα ίδια δές [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostasc
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 17

Αποτυχία εισαγωγής βασιλισσών 100% Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποτυχία εισαγωγής βασιλισσών 100%   Αποτυχία εισαγωγής βασιλισσών 100% Icon_minitimeΠεμ Ιουν 10, 2010 10:03 pm

ειδα το σχολιο που εκανες για τους λαγους στο μπλοκ σου.....

Σημείωση Melissologia H.B.F.

Αναρτήσεις-σχόλια που απευθύνονται σε μέλη με θέμα άσχετο της συζήτησης μπορούν να στέλνονται απευθείας στο μέλος με π.μ. έτσι ώστε κα να μην χαλάνε και το γενικό θέμα. Σχεδόν όλοι με μια πρώτη ανάγνωση δεν καταλάβαμε τι δουλειά έχουν οι βασίλισσες με τους λαγούς και για να βγάλουμε κάποια άκρη μετά από ψάξιμο ανοίξαμε αρκετά θέματα στο μπλοκ του άλλου μέλους στο οποίο απευθυνότανε το σχόλιο. Για το λόγο αυτό η ανάρτηση σβήστηκε.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Melissologia στις Σαβ Ιουν 12, 2010 12:00 am, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Άσχετη με το θέμα σχόλιο)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αποτυχία εισαγωγής βασιλισσών 100%
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» αποτυχια με παραφυαδες,και τωρα?
» Η κριση των βασιλισσων
» Φυλές βασιλισσων
» ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΒΑΣΙΛΙΣΣΩΝ
» Αντικατασταση βασιλισσων

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Βασίλισσες, Βασιλοτροφία & Παραφυάδες-
Μετάβαση σε: