Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ΓΕΝΑ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑΣ

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
DIMILIOD
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 248

ΓΕΝΑ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΓΕΝΑ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑΣ   ΓΕΝΑ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑΣ Icon_minitimeΔευ Ιουν 15, 2015 11:55 am

γεια σασ παιδια.εχω μια απορια οσο αναφορα την γενα 2 βασιλισσων.εχω 2 δεκαρεσ νεεσ μελισσεσ,και οταν τουσ εβαλα οροφο,τουσ εβαλα,ενα πλαισιο φρεσκοχτισμενο μεσα στο γονο και δεν το γεναει η βασιλισσα.δεν μπορω να καταλαβω τον λογο.υπαρχει καποιοσ τροποσ να την κανω να γεναει τα πλαισια που τησ βανω?υπαρχει και γυρεοπιτα και σιροπι μεσα στην κυψελη και οι μελισσεσ χτιζουν κανονικα τα νεα αχτιστα πλαισια που τουσ βαζω,αλλα η βασιλισσα δεν τα γεναει!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

ΓΕΝΑ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΑ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑΣ   ΓΕΝΑ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑΣ Icon_minitimeΔευ Ιουν 15, 2015 12:07 pm

Προσπάθησε να βάλεις τα χτισμένα στο κέντρο, στη θέση 5 ή 6.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
demone
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 10

ΓΕΝΑ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κερί   ΓΕΝΑ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑΣ Icon_minitimeΤρι Ιουν 16, 2015 7:45 am

Πρόσεξε το φύλλο κεριού που τους έβαλες να χτίσουν. Αν το φύλλο ήταν πολύ μάπα η βασίλισσα δεν θα το γεννήσει. Πρώτα θα το γεμίσουν μέλι, μετά θα το καθαρίσουν και μετά θα γεννήσει η βασίλισσα. Μου έχει τύχει και εμένα παρόμοιο ζήτημα με κερί που είχα πάρει 0.65 ευρώ και είχε τραγική ποιότητα. Συγκεκριμένα οι μέλισσες το έχτισαν αλλά ακόμα και ανάμεσα στο γόνο να το έβαζα η μάνα δεν το έπιανε. Πλέον προμηθεύομαι κεριά από τοπικό μελισσοκόμο που φτιάχνει τα δικά του κεριά από παλιές κηρήθρες και δεν μου έχει ξανατύχει τέτοιο πρόβλημα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DIMILIOD
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 248

ΓΕΝΑ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΑ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑΣ   ΓΕΝΑ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑΣ Icon_minitimeΤρι Ιουν 16, 2015 8:37 am

καλημερα και ευχαριστω οσουσ απαντησαν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DIMILIOD
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 248

ΓΕΝΑ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΑ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑΣ   ΓΕΝΑ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑΣ Icon_minitimeΚυρ Ιουν 21, 2015 7:22 pm

καλησπερα και επανερχομαι στο θεμα μου.monarchis,πηγα και εκανα οτι μου ειπεσ και οι βασιλισσεσ παλι δεν τα γενανε?σχεδον σε ολεσ μου τοισ κυψελεσ (διπλεσ(14-15 πλαισια πλυθησμο) και μονεσ δεν τα γενανε η τα γενανε σε πολυ μικρη εκταση ενω τα χτιζουν κανονικα!μεσα στοισ κυψελεσ εχω ζυμαρι και γυρεοπιτα και στοισ μονεσ εβαζα 200γραμμαρια σιροπι καθε μερα ενω στοισ διπλεσ 300(σωστο αυτο?)την τελευταια εβδομαδα το ειχα κοψει το σιροπι γιατι στα πλαισια εβλεπα οτι αντι να γεναει η βασιλισσα εβαζαν μελι.τι να κανω για να αναπτυξω τοισ μελισσεσ μου σε γονουσ και να γενανε τα καινουρια πλαισια που τουσ βανω?οποιοσ αλλοσ ξερει,ασ μου πει την γνωμη του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

ΓΕΝΑ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΑ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑΣ   ΓΕΝΑ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑΣ Icon_minitimeΔευ Ιουν 22, 2015 8:47 am

DIMILIOD δεν ξέρω τι άλλο μπορείς να κάνεις και δεν θέλω να μπω σε περιπτωσιολογία. Μια ερώτηση τη γυρεόπιτα την έχεις για πιο λόγο; Γύρες έξω δεν έχει;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DIMILIOD
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 248

ΓΕΝΑ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΑ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑΣ   ΓΕΝΑ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑΣ Icon_minitimeΔευ Ιουν 22, 2015 9:22 am

monarchis,την γυρεοπιτα την εχω γιατι καπου ειχα διαβασει οτι για να χτισουν πλαισια και να κανουν γονουσ εκτοσ ανοιξησ πρεπει να υπαρχει πολυ γυρη η υποκαταστατο,οταν ανοιγα τοισ κυψελεσ εβλεπα οτι υπηρχε γυρη στα πλαισια αλλα λιγη για αυτο εβαλα την γυρεοπιτα.τωρα λεω να ξανααρχισω το σιροπι(ειναι σωστοσ ο τροποσ που τουσ τοδινω?)εσυ τι θα εκανεσ?λεσ να φταιει το κερι?τα νεα κερια τα πηρα απο τον συνεταιρισμο και ηταν απο την πανω ελλαδα,γιατι αυτη ειχαν ελειψη απο δικο μασ κερι,η τιμη ηταν η ιδια,και μου το εγκυηθηκαν το κερι.τι να κανω?κανενασ αλλοσ εχει να μου πει τιποτα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

ΓΕΝΑ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΑ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑΣ   ΓΕΝΑ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑΣ Icon_minitimeΔευ Ιουν 22, 2015 2:15 pm

DIMILIOD αν έχει κόψει έξω η γύρη λογικό είναι να μην γεννάει η μάνα καθότι για να διατραφεί ο γόνος χρειάζεται γύρη και νέκταρ. Από ότι έχω καταλάβει δεν έχεις κάνει κάποιον προγραμματισμό και δεν έχεις κάποια ανθοφορία στόχο όπως το θυμάρι.
Πες μας αν θέλεις να πάρεις μέλι ή απλά να κλείσεις έναν μελισσοκομικό κύκλο εμπειρίας; Θέλεις να πάρεις πευκόμελο, θυμαρόμελο κάποια άλλη ανθοφορία;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DIMILIOD
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 248

ΓΕΝΑ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΓΕΝΑ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑΣ   ΓΕΝΑ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑΣ Icon_minitimeΔευ Ιουν 22, 2015 3:36 pm

monarchis,σχεδιαζα για πευκο,αλλα δεν υπολογισα σωστα.δεν περιμενα να κοψει η γενα τησ βασιλισσασ απο την στιγμη που ειχα γυρεοπιτα και ζυμαρι και λιγο σιροπι μεσα στην κυψελη.τωρα δεν ξερω εαν θα προλαβω η οχι.εκει που εχω τοισ μελισσεσ εχει και λιγο θυμαρακι και δεν ξερω εαν θα γενηση τοτε η βασιλισσα,γιατι τωρα σιγα-σιγα ανθιζει.ευχαριστω για τοισ απαντησεισ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΓΕΝΑ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑΣ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» γενα βασιλισσασ
» Αντικατάσταση βασίλισσας?
» Απώλεια βασιλισσας
» Δολοφονία βασιλισσας
» Τα τερτιπια της βασιλισσας

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: