Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Στο πεύκο με δίπατη ??

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
sonaht
Μέλος
Μέλος
sonaht


Αριθμός μηνυμάτων : 62

Στο πεύκο με δίπατη ?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Στο πεύκο με δίπατη ??   Στο πεύκο με δίπατη ?? Icon_minitimeΔευ Μάης 04, 2015 3:21 pm

Καλησπέρα

Έχω μία απορία για την οποία προσπαθώ αν βρω μία απάντηση.

Επειδή δεν θα παω τυς κυψέλες μου για θυμάρι αλλά μόνο για πεύκο, όσους ρωτώ μου λεν ότι στο πεύκο μονόπατες σφικτές πρέπει να είναι.

Εγώ ρωτώ, υπάρχει κάποιος λόγος να μην είναι δίπατες, με πληθυσμό παραπάνω του αρκετού?

Υπάρχει κάποιος λόγος ιδιαίτερος που να μου το "απαγορεύσει" ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos37
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 280

Στο πεύκο με δίπατη ?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στο πεύκο με δίπατη ??   Στο πεύκο με δίπατη ?? Icon_minitimeΔευ Μάης 04, 2015 10:24 pm

Χωρίς να έχω δική μου πείρα αλλά απο συζήτηση με παλιό μελισσοκόμοι τα πήγαινε διπατα και όταν ο πλυθησμός έπεφτε στον ενα όροφο τα έπαιρνε ώστε να μπορούν να ξεχειμωνιάσουν με ασφάλεια.δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιος κανονας απλα ειναι η τακτικη που ακολουθουν πολλοι μελισσοκομοι.άλλο που μου είχε πει ηταν οτι δεν πήγαινε ποτε όλα τα μελίσσια στο πεύκο απο την αρχή αλλά περιπου τα μισά και τα αλλα μισά σε αλλες ανθοφορίας και όταν βέβαιονοταν οτι το πεύκο έδινε τα πήγαινε ολα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Στο πεύκο με δίπατη ?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στο πεύκο με δίπατη ??   Στο πεύκο με δίπατη ?? Icon_minitimeΔευ Μάης 04, 2015 10:31 pm

sonaht αυτό σου το λένε γιατί ίσως να μιλάνε για φθινοπωρινό πεύκο όπου τα μελίσσια είναι σχεδόν εξαντλημένα από την κούραση. Με την ισάτοπο επαγωγή αν έχεις ας πούμε ένα δεκαοχτάρι μελίσσι είτε στο ανοιξιάτικο είτε στο φθινοπωρινό θα το κόψεις σε δεκάρι και οχτάρι για να έχεις το δεκάρι σφιχτό...;
Άλλωστε υπάρχει ένας κανόνας που δεν έχει καταρριφθεί στη μελισσοκομία: όσο πιο δυνατό το μελίσσι τόσο πιο πολλά μέλια θα φέρει!

Υ.Γ. Μίλησα με μαθηματική γλώσσα γιατί ξέρω πως σου αρέσει αδερφέ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sonaht
Μέλος
Μέλος
sonaht


Αριθμός μηνυμάτων : 62

Στο πεύκο με δίπατη ?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στο πεύκο με δίπατη ??   Στο πεύκο με δίπατη ?? Icon_minitimeΤρι Μάης 05, 2015 9:57 am

monarchis έγραψε:

Υ.Γ. Μίλησα με μαθηματική γλώσσα γιατί ξέρω πως σου αρέσει αδερφέ!

Ευχαριστώ πολύ.


Τα περί δύναμης μελισσιού τα δέχομαι και με την πολύ μικρή μου εμπειρία αυτό έχω καταλάβει. Άλλωστε εφόσον δεν θα πάω σε θυμάρι, μέχρι τον πεύκο θα είναι τρίπατες όσες δεν κοπούν σε πουλιά. Αυτές λοιπόν λέω να κάνω "σφικτές" δίπατες.

Εν πάση περιπτώσει, η φετινή χρονιά είναι για μένα χρονιά δοκιμών, και έχουν ανοίξει τα μάτια μου. Καταλαβαίνω κάποια θεωριτικά στην πράξη και προχωρώ.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιώργος-Κόρινθος
Μέλος
Μέλος
Γιώργος-Κόρινθος


Αριθμός μηνυμάτων : 107

Στο πεύκο με δίπατη ?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στο πεύκο με δίπατη ??   Στο πεύκο με δίπατη ?? Icon_minitimeΤρι Μάης 05, 2015 10:39 pm

Στο πεύκο πρέπει τα μελίσσια σοου να είναι σφικτά και τρυγημένα,αν θές να κάνεις παιχνίδι.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melissakri
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
melissakri


Αριθμός μηνυμάτων : 42

Στο πεύκο με δίπατη ?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στο πεύκο με δίπατη ??   Στο πεύκο με δίπατη ?? Icon_minitimeΤετ Μάης 06, 2015 12:48 am

Καλησπερα,
διπατα και τριπατα πρεπει να ειναι στα πευκα!!!!
Ελαβα μερος στο πρωτο μου μελισσοκομικο σεμηναριο το σκ,
ο καθηγητης ειπε χαρακτηριστικα οτι "δυο 10αρια δεν μπορουν με τιποτα
να κανουν την δουλεια που κανει ενα 20αρι"!!!
Ασε που χανουν πολυ πλυθησμο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιώργος-Κόρινθος
Μέλος
Μέλος
Γιώργος-Κόρινθος


Αριθμός μηνυμάτων : 107

Στο πεύκο με δίπατη ?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στο πεύκο με δίπατη ??   Στο πεύκο με δίπατη ?? Icon_minitimeΤετ Μάης 06, 2015 10:35 pm

melissakri έγραψε:
Καλησπερα,
διπατα και τριπατα πρεπει να ειναι στα πευκα!!!!
Ελαβα μερος στο πρωτο μου μελισσοκομικο σεμηναριο το σκ,
ο καθηγητης ειπε χαρακτηριστικα οτι "δυο 10αρια δεν μπορουν με τιποτα
να κανουν την δουλεια που κανει ενα 20αρι"!!!
Ασε που χανουν πολυ πλυθησμο.

Συμφωνώ εν μέρη...μπορείς να έχεις πρησμένο 20αρι μελίσσι τον Αύγουστο για το 1ο βάρεμα;

10άρια να ξεχειλίζουν όμως υπάρχουν πολλά! Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Στο πεύκο με δίπατη ??
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Το γίνεται με το πεύκο; Πεύκο Κρήτη
» Πεύκο
» ΠΕΥΚΟ - ΡΕΙΚΙ
» πευκο-γυρη
» Πευκο Εύβοια

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: