Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Χειρισμοι στο θυμάρι

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
BASILISP
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 407

Χειρισμοι στο θυμάρι  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Χειρισμοι στο θυμάρι    Χειρισμοι στο θυμάρι  Icon_minitimeΠαρ Μάης 01, 2015 11:06 pm

Στις 5 κυψελες μου εχω (περίπου)
1) 13 πλαισια μελισσες, 10 γονο - 2 όροφο
2) 11 πλαίσια μελισσες, 7 γονο - 2 όροφο
3) 10 πλαίσια μελισσες, 7 γονο - 2 όροφο
4) 10 πλαίσια μελισσες, 6 γονο - 2 οροφο
5) 6 πλαίσια μελισσες 5 γονο - 1 όροφο

Η ερώτηση μου αφορά τον κατάλληλο χειρισμό για να παρω θυμάρισιο μελι. Στην γειτονιά μου υπολογίζω ότι το θυμάρι θα ανθίσει περίπου σε 2 εβδομάδες... Ας ελπίσουμε να μην τελείωσει τοσο γρήγορα οπως πέρσι.
Θα ήμουν ευτυχισμένος με 30 κιλα, πολλές υποχρεώσεις σε φιλους και οικογένεια lol!
Εχω βασιλοδιαφραγματα με και χωρίς επιπλεον εξοδο.
Τι θα με συμβουλευατε; Ευχαριστώ πολύ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Χειρισμοι στο θυμάρι  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειρισμοι στο θυμάρι    Χειρισμοι στο θυμάρι  Icon_minitimeΣαβ Μάης 02, 2015 1:18 pm

Αν και δεν χρειαστηκε να το κανω, θα απαντησω θεωρητικα με την μικρη εμπειρια μου.

Οι γονοι σου ειναι σε καλη εκταση ?
Ενα πλαισο γονου φουλ γεννημενο απ' ακρη σ' ακρη και στις δυο πλευρες, οταν εκκολαφθει ειναι δυο πλαισια μελισσες.
Σε δυο εβδομαδες που υπολογιζεις το θυμαρι, θα εχουν εκκολαφθει οι γονοι σου ? Αν ναι πας αρκετα δυνατος στο θυμαρι. Αν οχι θα πρεπει να πας σε συννενωσεις μελισσιων και μετα σε διαιρεσεις. Φυσικα το καλυτερο θα ηταν ολος αυτος γονος να ειχε σκασει 21 μερες νωριτερα, για να ειναι ολος συλλεκτριες μελισσες, αλλα κι ετσι αν παει καλα το θυμαρι πιστευω 20-30 κιλα θα τα παρεις. Υποθετω ομως οτι θα πας με χτισμενα πλαισια και οχι να χτιζουν κηρηθρες. Επισης εγω θα περιοριζα την βασιλισσα κατω με Βασ διαφραγμα οσο κρατα η ανθοφορια και πανω θα ειχα αδεια χτισμενα.
Ας πει ομως και κανενας εμπειροτερος αν υπαρχει αλλος τροπος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BASILISP
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 407

Χειρισμοι στο θυμάρι  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειρισμοι στο θυμάρι    Χειρισμοι στο θυμάρι  Icon_minitimeΣαβ Μάης 02, 2015 7:54 pm

Καλησπερα spithoyras ,
οι γονοι αναλογα το μελισσι θα ελεγα οτι ειναι σε καλη εκταση.
Οι περισσοτεροι γονοι θα εχουν γεννηθει μεχρι τοτε , οποτε οπως ειπες μαλλον (για τα δικα μου δεδομενα) περιμενω να βγαλω θυμαρισιο φετος (εχω προμηθευτει 2 κουβαδες των 25 κιλων εκαστος kalo pedi ) .
Συνενωση ,οσο και να αξιζει για αποδοση, δεν ψηνομαι να κανω...
Χτισμενα δεν εχω για ολα τα πλαισια,ακομα χτιζουν. Τις βοηθαω με 250ml σιροπι 1:1 καθε 2 ημερες, ακομα για λιγο. Μηπως και προλαβουμε!
Τοτε οταν ανοιξουν τα πρωτα θυμαρια, θα βαλω βασιλοδιαφραγμα!
Εχω στην διαθεση μου και μισοπατωματα ,αχτιστα. Λενε οτι ειναι βολικα για ανθοφοριες μικρης διαρκειας,οπως το θυμαρι. Θα δουμε ... Πολλα ζηταω , αλλα ειναι και η πρωτη χρονια που κανω οτι χρειαζεται, τις προηγουμενες λογω δουλειας κυριως, παντα κατι πηγαινε στραβα.

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου idea
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Χειρισμοι στο θυμάρι  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειρισμοι στο θυμάρι    Χειρισμοι στο θυμάρι  Icon_minitimeΣαβ Μάης 02, 2015 9:28 pm

Να'σαι καλα φιλε. Καλα μελια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Χειρισμοι στο θυμάρι
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Χειρισμοί στο θυμάρι
» Θυμάρι...
» να παω στο θυμαρι
» πρώτοι χειρισμοί
» Μελισσοκομικοί χειρισμοί

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: