Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Εισαγωγή γονιμοποιημένης βασσίλισας

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
asapostol
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
asapostol


Αριθμός μηνυμάτων : 15

Εισαγωγή γονιμοποιημένης βασσίλισας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Εισαγωγή γονιμοποιημένης βασσίλισας   Εισαγωγή γονιμοποιημένης βασσίλισας Icon_minitimeΔευ Απρ 20, 2015 11:51 am

Καλημέρα,

Μπορώ να εισάγω γονιμοποιημένη βασιλισσα σε παραφυάδες που τις έχω κόψει ένα μήνα. Είναι ορφανά, ή δεν γονιμοποιήθηκε η δικιά τους ή κάτι τέτοιο .. είναι αργά θα μου την κόψουν λέτε?..αν το χει κάνει κανείς ας μου πει!!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Milve
Μέλος
Μέλος
Milve


Αριθμός μηνυμάτων : 116

Εισαγωγή γονιμοποιημένης βασσίλισας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εισαγωγή γονιμοποιημένης βασσίλισας   Εισαγωγή γονιμοποιημένης βασσίλισας Icon_minitimeΔευ Απρ 20, 2015 3:21 pm

Πρέπει να δεις αν είναι αρρενοτόκα. Εάν όχι τότε θα την δεχτούν. Εμένα πέρυσι μου συνέβη αυτό σε δυο παραφυάδες. Το ένα την δέχτηκε κανονικά, αλλά το δεύτερο δεν το πρόλαβα και μου έγινε αρρενοτόκο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

Εισαγωγή γονιμοποιημένης βασσίλισας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εισαγωγή γονιμοποιημένης βασσίλισας   Εισαγωγή γονιμοποιημένης βασσίλισας Icon_minitimeΔευ Απρ 20, 2015 7:24 pm

asapostol έγραψε:
Καλημέρα,

Μπορώ να εισάγω γονιμοποιημένη βασιλισσα σε παραφυάδες που τις έχω κόψει ένα μήνα. Είναι ορφανά, ή δεν γονιμοποιήθηκε η δικιά τους ή κάτι τέτοιο .. είναι αργά θα μου την κόψουν λέτε?..αν το χει κάνει κανείς ας μου πει!!

Καλησπέρα.
Ταιζεις το μελισσακι,και την επόμενη εισάγεις την βασίλισσα συνοδεία μπόλικου καπνου.
Την αφήνεις μια μέρα και την επόμενη σπας την ασφάλεια απο το κλουβάκι για να απελευθερωθεί.
Μετά απο καμια βομάδα τσεκάρεις.Δεν θα έχεις πρόβλημα.
Αν βέβαια είναι αρενοτόκο οι πιθανότητες μειώνονται δραματικά.
Αν δεν είναι θα φωνάξουν με μια φωνή!!ΜΑΝΟΥΛΑΑΑ!!!
Καλή επιτυχία!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xarhs
Μέλος
Μέλος
xarhs


Αριθμός μηνυμάτων : 73

Εισαγωγή γονιμοποιημένης βασσίλισας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εισαγωγή γονιμοποιημένης βασσίλισας   Εισαγωγή γονιμοποιημένης βασσίλισας Icon_minitimeΔευ Απρ 20, 2015 8:02 pm

Πρόσεξε τις κηρήθρες μην άρχισαν να γεννάνε οι εργάτριες. Αν δεις πολλά αυγα γεννημένα ακόμη και στα τοιχώματα των κελιών είναι αρρενοτόκο. Αν όχι θα δεχτούν την βασίλισσα με μεγάλη επιτυχία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Εισαγωγή γονιμοποιημένης βασσίλισας
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Εισαγωγή Βασίλισσας γονιμοποιημένης σε παραφυάδα
» Παραφυάδα με εισαγωγή γονιμοποιημένης βασίλισσας
» Εισαγωγή βασίλισσας με βασιλοκελί
» Αγορα γονιμοποιημενης βασιλησας
» Εισαγωγή Βασίλισσας

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: