Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Με το ετσι θελω.....σμηνουργια!

Πήγαινε κάτω 
+4
matteus
psath
Στέλιος1
mpampis13
8 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Με το ετσι θελω.....σμηνουργια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Με το ετσι θελω.....σμηνουργια!   Με το ετσι θελω.....σμηνουργια! Icon_minitimeΤρι Απρ 14, 2015 2:50 am

Χριστός Ανέστη και χρονια πολλά.
Πριν 3 βδομάδες σε δεκαρι μελίσσι ανέβασα όροφο μια και είχε πιάσει τα 9 πλαίσια με γόνο.Στην τότε επιθεώρηση είχα βρει πάνω από 10 κελιά σμηνουργιας.
Σήκωσα όροφο και εδωσα αρκετό χώρο για γεννά.
Από τότε,αν και η γεννά έχει μεταφερθεί κατά 70% πάνω,η βασιλισσα συμπεριφερετε αριστα με πολύ καλή και συμπαγή γεννα.
Παρόλα αυτά κάθε σ/κ που κανω επιθεώρηση,το τριτο ειναι αυτο που μας περασε,αν και υπάρχει πάντα χώρος για γεννα βρισκω τουλάχιστον 5-6 κελιά σμηνουργιας.
Ακομα και σημερα που εβαλα σιρόπι και έριξα μια πολύ πρόχειρη ματια ξανά ετοιμάζουν από την αρχή κελιά μια και τους τα χάλασα το Μ. Σαββατο.
Η Βασιλισσα είναι περσινή.
Να πω ότι όλο αυτό το καιρο έχω βρει και 3-4 κελιά αντικατάστασης.
Αν εξαιρέσουμε το ....για να το κάνουν αυτές κάτι ξέρουν....για πιο λόγο μπορεί να συμβαινει αυτό;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Στέλιος1
Μέλος
Μέλος
Στέλιος1


Αριθμός μηνυμάτων : 282

Με το ετσι θελω.....σμηνουργια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με το ετσι θελω.....σμηνουργια!   Με το ετσι θελω.....σμηνουργια! Icon_minitimeΤρι Απρ 14, 2015 3:23 am

απο την στιγμή που ξεκίνησε διαδικασία για σμηνουργία δύσκολα του την βγάζεις από το μυαλό μόνο με σήκωμα ορόφου αυτό έχει νόημα μονάχα πριν αρχίσει κελιά

Η μόνη λύση είναι να το (σμηνουργήσεις) εσύ. το κόβεις σε 2-3 παραφυάδες αφήνεις την μάνα στην μια με 3-4 πλαίσια και στις άλλες δίνεις πλαίσια με βασιλικά κελιά , κάνα δυο όχι παραπάνω γιατί μπορεί να σμηνουργήσουν και αυτές
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Με το ετσι θελω.....σμηνουργια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με το ετσι θελω.....σμηνουργια!   Με το ετσι θελω.....σμηνουργια! Icon_minitimeΤρι Απρ 14, 2015 7:49 am

Καλημέρα! Κι εγώ τα ίδια τραβάω! Άργησα να δώσω πάτωμα και χαλάω βασιλοκέλια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Με το ετσι θελω.....σμηνουργια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με το ετσι θελω.....σμηνουργια!   Με το ετσι θελω.....σμηνουργια! Icon_minitimeΤρι Απρ 14, 2015 9:39 am

Καλημερα στειλτε κανα βκ ρε παιδια να χωρισω κανα μελισσι γιατι ακομα απο βασιλοτροφεια δεν σκαμπαζω χαχα cheers .

Τωρα περα απο την πλακα, οταν λεμε δινουμε εγκαιρα οροφο τι εννουμε?

Να εχει 7 και πανω γονους αλλα να εχει ανοιξει η βασιλισσα την γεννα της εντελως πανω σε αυτα τα 7 τελαρα??? Εγω π.χ που ειμαι πιο βορεια ακομα ειμαι στους 6 γονους, οι οποιοι δεν εχουν απλωθει πανω στα τελαρα καλα απο ακρη ως ακρη.

Αμα βιαστουμε και δωσουμε οροφο στους 6 γονους, τι το αρνητικο θα δουμε? Λογικα δεν εκμεταλλευομαστε πληρως την οριζοντια αναπτυξη??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PETROS84
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
PETROS84


Αριθμός μηνυμάτων : 45

Με το ετσι θελω.....σμηνουργια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με το ετσι θελω.....σμηνουργια!   Με το ετσι θελω.....σμηνουργια! Icon_minitimeΤρι Απρ 14, 2015 10:19 am

Αν θυμάμαι καλά από τον παππού μου κοίταζε να πατάνε οι μέλισσες στα 9 10 πλαισια και να είχαν αποθηκεύσει τροφές και στα τελευταία τότε έβαζε όροφο ανεξάρτητα από τον αριθμό των γονων.
Matteus αν έχει χώρο η βασίλισσα κάτω πιστεύω ότι δεν θα ανέβει αλλα να μας πουν και οι πιο εμπειρει και αν βάλουμε όροφο να βάλουμε αμέσως 10 πλαισια;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Με το ετσι θελω.....σμηνουργια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με το ετσι θελω.....σμηνουργια!   Με το ετσι θελω.....σμηνουργια! Icon_minitimeΤρι Απρ 14, 2015 10:27 am

PETROS84 έγραψε:
Αν θυμάμαι καλά από τον παππού μου κοίταζε να πατάνε οι μέλισσες στα 9 10 πλαισια και να είχαν αποθηκεύσει τροφές και στα τελευταία τότε έβαζε όροφο ανεξάρτητα από τον αριθμό των γονων.
Matteus αν έχει χώρο η βασίλισσα κάτω πιστεύω ότι δεν θα ανέβει αλλα να μας πουν και οι πιο εμπειρει και αν βάλουμε όροφο να βάλουμε αμέσως 10 πλαισια;

Από του χρόνου θα κάνω ό,τι έλεγε ο παππούς σου!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PETROS84
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
PETROS84


Αριθμός μηνυμάτων : 45

Με το ετσι θελω.....σμηνουργια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με το ετσι θελω.....σμηνουργια!   Με το ετσι θελω.....σμηνουργια! Icon_minitimeΤρι Απρ 14, 2015 10:40 am

Αυτό προσπαθώ κι εγώ ρε psath να κάνω ότι θημαμαι. Ναναι καλά αυτή η σελιδα γιατί από τότε που έκανα εγγραφή ερχοντε στο μυαλό μου πολλά πράγματα με την συζήτηση απλός τα λέω όλα με επιφύλαξη και θα ήθελα επιβεβαίωση από εμπειρους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

Με το ετσι θελω.....σμηνουργια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με το ετσι θελω.....σμηνουργια!   Με το ετσι θελω.....σμηνουργια! Icon_minitimeΤρι Απρ 14, 2015 11:00 pm

matteus έγραψε:
Καλημερα στειλτε κανα βκ ρε παιδια να χωρισω κανα μελισσι γιατι ακομα απο βασιλοτροφεια δεν σκαμπαζω χαχα cheers .

Τωρα περα απο την πλακα, οταν λεμε δινουμε εγκαιρα οροφο τι εννουμε?

Να εχει 7 και πανω γονους αλλα να εχει ανοιξει η βασιλισσα την γεννα της εντελως πανω σε αυτα τα 7 τελαρα??? Εγω π.χ που ειμαι πιο βορεια ακομα ειμαι στους 6 γονους, οι οποιοι δεν εχουν απλωθει πανω στα τελαρα καλα απο ακρη ως ακρη.

Αμα βιαστουμε και δωσουμε οροφο στους 6 γονους, τι το αρνητικο θα δουμε? Λογικα δεν εκμεταλλευομαστε πληρως την οριζοντια αναπτυξη??

οι γόνοι σου δεν έχουν απλωθεί από άκρη σε άκρη γιατί έδινες πλαίσιο για γέννα χωρίς να το χρειάζεται και το άπλωνες το μελίσσι. Το μελίσσι πρέπει να είναι σφιχτό και να δίνεις πλαίσιο όταν το χρειάζεται. Τότε μπορείς να καρφώσεις πλαίσιο χτισμένο στη μέχση της γονοφωλιάς και σε τρεις μέρες το έχει γεννημένο από άκρη σε άκρη χωρίς σταφανώματα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Με το ετσι θελω.....σμηνουργια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με το ετσι θελω.....σμηνουργια!   Με το ετσι θελω.....σμηνουργια! Icon_minitimeΤρι Απρ 14, 2015 11:13 pm

PETROS84 έγραψε:
Αυτό προσπαθώ κι εγώ ρε psath να κάνω ότι θημαμαι. Ναναι καλά αυτή η σελιδα γιατί από τότε που έκανα εγγραφή ερχοντε στο μυαλό μου πολλά πράγματα με την συζήτηση απλός τα λέω όλα με επιφύλαξη και θα ήθελα επιβεβαίωση από εμπειρους.

idea fatsoulas Ψυχαναλυτική Μελισσολογία!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PETROS84
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
PETROS84


Αριθμός μηνυμάτων : 45

Με το ετσι θελω.....σμηνουργια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με το ετσι θελω.....σμηνουργια!   Με το ετσι θελω.....σμηνουργια! Icon_minitimeΤρι Απρ 14, 2015 11:56 pm

cheers νααιιιι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Με το ετσι θελω.....σμηνουργια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με το ετσι θελω.....σμηνουργια!   Με το ετσι θελω.....σμηνουργια! Icon_minitimeΠεμ Απρ 16, 2015 9:43 am

thoma.sbees έγραψε:
matteus έγραψε:
Καλημερα στειλτε κανα βκ ρε παιδια να χωρισω κανα μελισσι γιατι ακομα απο βασιλοτροφεια δεν σκαμπαζω χαχα cheers .

Τωρα περα απο την πλακα, οταν λεμε δινουμε εγκαιρα οροφο τι εννουμε?

Να εχει 7 και πανω γονους αλλα να εχει ανοιξει η βασιλισσα την γεννα της εντελως πανω σε αυτα τα 7 τελαρα??? Εγω π.χ που ειμαι πιο βορεια ακομα ειμαι στους 6 γονους, οι οποιοι δεν εχουν απλωθει πανω στα τελαρα καλα απο ακρη ως ακρη.

Αμα βιαστουμε και δωσουμε οροφο στους 6 γονους, τι το αρνητικο θα δουμε? Λογικα δεν εκμεταλλευομαστε πληρως την οριζοντια αναπτυξη??

οι γόνοι σου δεν έχουν απλωθεί από άκρη σε άκρη γιατί έδινες πλαίσιο για γέννα χωρίς να το χρειάζεται και το άπλωνες το μελίσσι. Το μελίσσι πρέπει να είναι σφιχτό και να δίνεις πλαίσιο όταν το χρειάζεται. Τότε μπορείς να καρφώσεις πλαίσιο χτισμένο στη μέχση της γονοφωλιάς και σε τρεις μέρες το έχει γεννημένο από άκρη σε άκρη χωρίς σταφανώματα


Καλημερα thoma.sbees εχεις δικαιο, δεν τα ειχα σφιξει καλα τα μελισσια για ξεχειμωνιασμα. Σημερα θα παω να δωσω οροφο ομως γιατι τα εχω μεταφερει στο ρεικι και δινει. Σε μελισσι με καλη μανα θα γινοταν να μπουν χτισμενα στις θεσεις 3 και 7 για να τα γεννησει η ειναι παρακινδυνεμενο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ionis
Μέλος
Μέλος
ionis


Αριθμός μηνυμάτων : 207

Με το ετσι θελω.....σμηνουργια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με το ετσι θελω.....σμηνουργια!   Με το ετσι θελω.....σμηνουργια! Icon_minitimeΠεμ Απρ 16, 2015 11:24 am

Για να ξεκινησει η σμηνουργια πρεπει να συντρεχουν λογοι. Η κυψελη ει αι μια κοινωνια που βασιζετε σε μυρωδιες (φερομωνες).
Οταν η βασιλικη φερομωνη δεν φτανει σε ολη τη κυψελη τοτε ενεργοποιουντε στις εργατριες οι εντολες για κατασκευη βασιλικων κελιων σμηνουργιας. Επισης οταν οι φερομωνες του νεου γονου εκλειψουν (θανατος βασιλισσας) τοτε ενεργοποιουντε οι εντολες στις εργατριες για κατασκευη βκ αντικαταστασης.
Οπως τα λες εσυ κατι συμβαινει με τις φερομωνες στο μελισσι. Μηπως εχεις κανει καμια θυμολη? Μηπως καποια μυρωδια καλυπτει τις φερομωνες στο μελισσι?
Αν οντως το μελισσι θελει να σμηνουργησει θα πρεπει στα βκ σμηνουργιας να βρεις λαβρα. Αυτο σημαινει πως οι οι εργατριες ταιζουν φουλ τη βασιλισσας βπ για να γεννησει στα βκ σμηνουργιας. Αν δεν υπαρχει λαβρα τοτε τα βκ σμηνουργιας ειναι καθαρα απο ελειψη φερομωνης βασιλισσας στα περιφεριακα πλαισια.
Παντως κοιταξε το θεμα με τις μυρωδιες. :
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

Με το ετσι θελω.....σμηνουργια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με το ετσι θελω.....σμηνουργια!   Με το ετσι θελω.....σμηνουργια! Icon_minitimeΠεμ Απρ 16, 2015 10:02 pm

matteus έγραψε:
thoma.sbees έγραψε:
matteus έγραψε:
Καλημερα στειλτε κανα βκ ρε παιδια να χωρισω κανα μελισσι γιατι ακομα απο βασιλοτροφεια δεν σκαμπαζω χαχα cheers .

Τωρα περα απο την πλακα, οταν λεμε δινουμε εγκαιρα οροφο τι εννουμε?

Να εχει 7 και πανω γονους αλλα να εχει ανοιξει η βασιλισσα την γεννα της εντελως πανω σε αυτα τα 7 τελαρα??? Εγω π.χ που ειμαι πιο βορεια ακομα ειμαι στους 6 γονους, οι οποιοι δεν εχουν απλωθει πανω στα τελαρα καλα απο ακρη ως ακρη.

Αμα βιαστουμε και δωσουμε οροφο στους 6 γονους, τι το αρνητικο θα δουμε? Λογικα δεν εκμεταλλευομαστε πληρως την οριζοντια αναπτυξη??

οι γόνοι σου δεν έχουν απλωθεί από άκρη σε άκρη γιατί έδινες πλαίσιο για γέννα χωρίς να το χρειάζεται και το άπλωνες το μελίσσι. Το μελίσσι πρέπει να είναι σφιχτό και να δίνεις πλαίσιο όταν το χρειάζεται. Τότε μπορείς να καρφώσεις πλαίσιο χτισμένο στη μέχση της γονοφωλιάς και σε τρεις μέρες το έχει γεννημένο από άκρη σε άκρη χωρίς σταφανώματα


Καλημερα thoma.sbees εχεις δικαιο, δεν τα ειχα σφιξει καλα τα μελισσια για ξεχειμωνιασμα. Σημερα θα παω να δωσω οροφο ομως γιατι τα εχω μεταφερει στο ρεικι και δινει. Σε μελισσι με καλη μανα θα γινοταν να μπουν χτισμενα στις θεσεις 3 και 7 για να τα γεννησει η ειναι παρακινδυνεμενο?

καλό είναι να αφήσεις τη μάνα να τα γεννήσει καλά. αν τα έχει γεννήσει μονόπατα (από μπροστά μέχρι τη μέση ή από πίσω μέχρι τη μέση) κάνε αναστροφή ανά ένα (ένα ναι ένα όχι) και άστο να τα γεννήσει για 4-5 μέρες και μετά βάλε όροφο. Υποθέτω από τον τρόπο της γέννας ότι το μελίσσι δεν πρέπει να είναι καλό δεκάρι (το καλό μελίσσι όταν το ανοίγεις μεσημέρι πρέπει να μαυρίζουν τα πλαίσια από τον πληθυσμό που τα πατά)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Με το ετσι θελω.....σμηνουργια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με το ετσι θελω.....σμηνουργια!   Με το ετσι θελω.....σμηνουργια! Icon_minitimeΠαρ Απρ 17, 2015 11:26 am

ionis έγραψε:
Για να ξεκινησει η σμηνουργια πρεπει να συντρεχουν λογοι. Η κυψελη ει αι μια κοινωνια που βασιζετε σε μυρωδιες (φερομωνες).
Οταν η βασιλικη φερομωνη δεν φτανει σε ολη τη κυψελη τοτε ενεργοποιουντε στις εργατριες οι εντολες για κατασκευη βασιλικων κελιων σμηνουργιας. Επισης οταν οι φερομωνες του νεου γονου εκλειψουν (θανατος βασιλισσας) τοτε ενεργοποιουντε οι εντολες στις εργατριες για κατασκευη βκ αντικαταστασης.
Οπως τα λες εσυ κατι συμβαινει με τις φερομωνες στο μελισσι. Μηπως εχεις κανει καμια θυμολη? Μηπως καποια μυρωδια καλυπτει τις φερομωνες στο μελισσι?
Αν οντως το μελισσι θελει να σμηνουργησει θα πρεπει στα βκ σμηνουργιας να βρεις λαβρα. Αυτο σημαινει πως οι οι εργατριες ταιζουν φουλ τη βασιλισσας βπ για να γεννησει στα βκ σμηνουργιας. Αν δεν υπαρχει λαβρα τοτε τα βκ σμηνουργιας ειναι καθαρα απο ελειψη φερομωνης βασιλισσας στα περιφεριακα πλαισια.
Παντως κοιταξε το θεμα με τις μυρωδιες. :

Καλημερα.πρωτα από όλα ευχαριστώ για όλες τις απαντησεις.
Κοιτα οταν ξεκίνησε η όλη διαδικασία δεν είχα βάλει κάτι μέσα στο μελίσσι που να επηρέασε.
Απλά μου έκανε μια τρελή γεννά και είχε όλα τα πλαίσια εκτός ενός με γόνο...ανοιχτο και κλειστο...
Οπότε το μελίσσι μάλον ξεκίνησε την σμηνουργια λόγο χώρου.
Μετά που σήκωσα όροφο εβαλα μέσα μια ταινία θυμοβαρ.
Μεσα σε όλα τα Βκ που χαλάω υπαρχει μέσα λαβρα καλοθρεμενη...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Στέλιος1
Μέλος
Μέλος
Στέλιος1


Αριθμός μηνυμάτων : 282

Με το ετσι θελω.....σμηνουργια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με το ετσι θελω.....σμηνουργια!   Με το ετσι θελω.....σμηνουργια! Icon_minitimeΠαρ Απρ 17, 2015 12:19 pm

το μελίσσι σου βάλθηκε να σου χαρίσει και άλλα μελίσσια
μην του χαλάς χατίρι...... σπάσε το σε 2-3 κομμάτια

έχεις και αρκετό χρόνο να πάρεις μέλια και από αυτό και απο τις παραφυάδες που θα κόψεις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Με το ετσι θελω.....σμηνουργια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με το ετσι θελω.....σμηνουργια!   Με το ετσι θελω.....σμηνουργια! Icon_minitimeΣαβ Απρ 18, 2015 10:17 am

thoma.sbees έγραψε:
matteus έγραψε:
thoma.sbees έγραψε:
matteus έγραψε:
Καλημερα στειλτε κανα βκ ρε παιδια να χωρισω κανα μελισσι γιατι ακομα απο βασιλοτροφεια δεν σκαμπαζω χαχα cheers .

Τωρα περα απο την πλακα, οταν λεμε δινουμε εγκαιρα οροφο τι εννουμε?

Να εχει 7 και πανω γονους αλλα να εχει ανοιξει η βασιλισσα την γεννα της εντελως πανω σε αυτα τα 7 τελαρα??? Εγω π.χ που ειμαι πιο βορεια ακομα ειμαι στους 6 γονους, οι οποιοι δεν εχουν απλωθει πανω στα τελαρα καλα απο ακρη ως ακρη.

Αμα βιαστουμε και δωσουμε οροφο στους 6 γονους, τι το αρνητικο θα δουμε? Λογικα δεν εκμεταλλευομαστε πληρως την οριζοντια αναπτυξη??

οι γόνοι σου δεν έχουν απλωθεί από άκρη σε άκρη γιατί έδινες πλαίσιο για γέννα χωρίς να το χρειάζεται και το άπλωνες το μελίσσι. Το μελίσσι πρέπει να είναι σφιχτό και να δίνεις πλαίσιο όταν το χρειάζεται. Τότε μπορείς να καρφώσεις πλαίσιο χτισμένο στη μέχση της γονοφωλιάς και σε τρεις μέρες το έχει γεννημένο από άκρη σε άκρη χωρίς σταφανώματα


Καλημερα thoma.sbees εχεις δικαιο, δεν τα ειχα σφιξει καλα τα μελισσια για ξεχειμωνιασμα. Σημερα θα παω να δωσω οροφο ομως γιατι τα εχω μεταφερει στο ρεικι και δινει. Σε μελισσι με καλη μανα θα γινοταν να μπουν χτισμενα στις θεσεις 3 και 7 για να τα γεννησει η ειναι παρακινδυνεμενο?

καλό είναι να αφήσεις τη μάνα να τα γεννήσει καλά. αν τα έχει γεννήσει μονόπατα (από μπροστά μέχρι τη μέση ή από πίσω μέχρι τη μέση) κάνε αναστροφή ανά ένα (ένα ναι ένα όχι) και άστο να τα γεννήσει για 4-5 μέρες και μετά βάλε όροφο. Υποθέτω από τον τρόπο της γέννας ότι το μελίσσι δεν πρέπει να είναι καλό δεκάρι (το καλό μελίσσι όταν το ανοίγεις μεσημέρι πρέπει να μαυρίζουν τα πλαίσια από τον πληθυσμό που τα πατά)



Αστα φιλαρακι την πατησα. Τα ειχα στα βασιλικα θεσσαλονικης και τελευταια φορα που τα ειδα ειχαν 6 γονους στην κατασταση που ανεφερα. Τα πηγα στα ρεικια και μεσα σε 2 μερες πως γινεται να εφτασαν οι γονοι τους 7 και 8. Πεταξαν βασιλοκελια..... οι μανες ηταν σμηνουργιας περσινες. Τα χαλασα ολα τα ΒΚ τωρα και τροφοδοτησα μεγαλη ποσοτητα σιροπι, δεν εβαλα οροφους. Θα παω σε 6-7 μερες να κοψω παραφυαδες απο αυτα. Δεν πειραζει θα μεγαλωσει και το κοπαδι αλλα γιατι κατι μου λεει οτι καθε χρονο θα μεγαλωνει χωρις να το θελω  htipieme
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ionis
Μέλος
Μέλος
ionis


Αριθμός μηνυμάτων : 207

Με το ετσι θελω.....σμηνουργια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με το ετσι θελω.....σμηνουργια!   Με το ετσι θελω.....σμηνουργια! Icon_minitimeΣαβ Απρ 18, 2015 10:23 am

Να κανεις το σταυρο σου που μεγαλωνει το κοπαδι. Γιατι ερχεται καμια φορα ο χειμωνας, οι σφηγκες και τα σερσενια και δεν προλαβαινεις να μαζευεις αδειες κυψελες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Με το ετσι θελω.....σμηνουργια! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με το ετσι θελω.....σμηνουργια!   Με το ετσι θελω.....σμηνουργια! Icon_minitimeΣαβ Απρ 18, 2015 10:39 am

ionis έγραψε:
Να κανεις το σταυρο σου που μεγαλωνει το κοπαδι. Γιατι ερχεται καμια φορα ο χειμωνας, οι σφηγκες και τα σερσενια και δεν προλαβαινεις να μαζευεις αδειες κυψελες.


Ευτυχως εδω εμεις δεν εχουμε σερσενια. Εχουμε ομως κατι μεγαλυτερα που ειναι χειροτερα και πιο σιχαμενα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Με το ετσι θελω.....σμηνουργια!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Χειρισμος ετσι ωστε να παρω λιγο μελι
» Θέλω τη γνώμη σας
» θέλω μια βοήθεια...
» θέλω να κάνω μελισσια
» Θέλω να αυξήσω τον αριθμό των μελισσιών μου

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: