Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Πήρα πήρα κυψέλες πλαστικές.

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
pnikolas
Μέλος
Μέλος
pnikolas


Αριθμός μηνυμάτων : 186

Πήρα πήρα κυψέλες πλαστικές. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πήρα πήρα κυψέλες πλαστικές.   Πήρα πήρα κυψέλες πλαστικές. Icon_minitimeΔευ Απρ 06, 2015 5:40 pm

Πήγα σήμερα από την εταιρία που τις κατασκευάζει και πήρα τα πρώτα 3. Δύο διόροφα και ένα μονό. Είχα ξαναπάει για άλλο λόγο, αλλά αυτό που μου μένει λάθε φορά είναι το ότι ο κυρ Αρίστος είναι πάρα πολύ καλός άνθρωπος και καλός τεχνίτης και αυτό φαίνεται. Κάθε φορά που πάω από εκεί τα λέμε και μου λέει φοβερές λεπτομέρειες.

Οι κυψέλες οκ είναι πολύ εντάξει και φαίνεται στιβαρές, γερές κατασκευές... Το νιώθει κανείς.

Αλλά γυρνώντας Αθήνα σκεφτόμουν στη διαδρομή αυτό, ότι λείπουν στις μέρες μας σωστοί τεχνίτες και άνθρωποι που να ξέρουν τι κάνουν. Μακάρι να μπορέσω κι εγώ να φτάσω σε ένα τέτοιο σημείο μια μέρα...

Όλα αυτά τα λέω γιατί έχω πάει σε εταιρίες και εταιρίες και τις περισσότερες γνωστές. Νομίζω είναι ο μόνος που πραγματικά ενδιαφέρεται για τον πελάτη ρε παιδί μου και δεν σου λέει πάρε αυτό πάρε εκείνο, αλλά σου δίνει αυτό που χρειάζεσαι και σου εξηγεί αυτό που παίρνεις.

Μακάρι να μπορούσα να γράψω όνομα εταιρίας. Νομίζω καταλαβαίνεται ποιον εννοώ. Απλά θεωρώ ότι είναι καλό ως καταναλωτές να πετάμε ορισμένους στον κάδο και να αναδεικνύουμε αυτούς που πρέπει.

Αυτά... Αρχής γενομένης αύριο αλλάζω σιγά σιγά όλες τις κυψέλες μου σε πλαστικές. Κρίμα γιατί πάντα υποστήριζα ξύλο, αλλά όταν μιλάμε για χρήματα παίζουν πολλά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Πήρα πήρα κυψέλες πλαστικές. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πήρα πήρα κυψέλες πλαστικές.   Πήρα πήρα κυψέλες πλαστικές. Icon_minitimeΔευ Απρ 06, 2015 10:32 pm

Πιστευω χωρις να ειμαι σιγουρος οτι μπορεις να αναφερεις το ονομα της εταιρειας. Τελος παντων καταλαβα σε ποιον ανεφερεσε. Ειναι σιγουρα αρκετα ευγενικος και φαινετε καλος και εντιμος επαγγελματιας, ειχα μιλησει μαζι του στο τηλεφωνο οταν εκανα μια παραγγελια.

Ειναι η δευτερη χρονια που εχω πλαστικες. Αυτο που εχω να πω ειναι οτι σε γενικες γραμμες ειναι ενταξει εκτος απο τα καπακια τα οποια χαλανε πολυ ευκολα. Ομως το βαρος της κυψελης χωρις τον πληθυσμο αυξανεται δραματικα με το πλαστικο. Επισης για καποιον λογο οταν η προπολη ειναι παγωμενη κρυα τα τελαρα κινουνται με αρκετα μεγαλυτερη δυσκολια πανω στο πλαστικο.

Πλεον χρησιμοποιω πλαστικες βασεις και ξυλινους οροφους, καπακια. Ειναι το καλυτερο combo γιατι και το βαρος μειωνεται αλλα μπορεις και να σερνεις την κυψελη στις μεταφορες πανω στην καροτσα χωρις να φοβασαι μην χτυπησει η σαπισει το ξυλο απο την υγρασια.


Καλο Πασχα cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mfit
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 15

Πήρα πήρα κυψέλες πλαστικές. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πήρα πήρα κυψέλες πλαστικές.   Πήρα πήρα κυψέλες πλαστικές. Icon_minitimeΔευ Απρ 06, 2015 10:46 pm

matteus έγραψε:
Ειναι η δευτερη χρονια που εχω πλαστικες. Αυτο που εχω να πω ειναι οτι σε γενικες γραμμες ειναι ενταξει εκτος απο τα καπακια τα οποια χαλανε πολυ ευκολα.

Μπορείς να διευκρινήσεις τι εννοείς οτι χαλάνε πολύ εύκολα;
Τι συνέβη; Χτυπήθηκαν κάπως; Αχρηστεύθηκαν;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Πήρα πήρα κυψέλες πλαστικές. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πήρα πήρα κυψέλες πλαστικές.   Πήρα πήρα κυψέλες πλαστικές. Icon_minitimeΤρι Απρ 07, 2015 3:21 am

Μερικες αρχισαν να κανουν κατι σαν μικρες επιφανειακες ρωγμες. Αρκετες αλλαξαν και χρωμα προς στο σκουρο σαν να καηκε, ταλαιπωρηθηκε το πλαστικο απο τον ηλιο και τις βροχες.

Τα πατωματα δεν εχουν παθει το παραμικρο, ειναι αψογα προς το παρον. Μπορω να πω οτι δεν ξεβαψαν το χρωμα τους σχεδον καθολου κιολας.

Θα αναρτησω φωτογραφιες με την πρωτη ευκαιρια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pnikolas
Μέλος
Μέλος
pnikolas


Αριθμός μηνυμάτων : 186

Πήρα πήρα κυψέλες πλαστικές. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πήρα πήρα κυψέλες πλαστικές.   Πήρα πήρα κυψέλες πλαστικές. Icon_minitimeΤρι Απρ 07, 2015 8:38 am

οκ πάντως άσχετα με τι λέει για την ποιότητα νομίζω ότι κανένα πλαστικό δεν γλυτώνει την φθορά από την φύση αλλά είναι τόσο μεγάλη...? post φωτογραφίες να διούμε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Πήρα πήρα κυψέλες πλαστικές. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πήρα πήρα κυψέλες πλαστικές.   Πήρα πήρα κυψέλες πλαστικές. Icon_minitimeΤρι Απρ 07, 2015 6:28 pm

με'γεια με'γεια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Πήρα πήρα κυψέλες πλαστικές.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ΠΛΑΣΤΙΚΕΣ ΚΥΨΕΛΕΣ
» Πλαστικές κυψέλες
» ξυλινες vs πλαστικες κυψελες
» Πλαστικές Κυψέλες
» Πλαστικές Κηρήθρες

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: