Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Παραφυάδα

Πήγαινε κάτω 
+3
psath
priamos1980
PETROS84
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
PETROS84
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
PETROS84


Αριθμός μηνυμάτων : 45

Παραφυάδα  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Παραφυάδα    Παραφυάδα  Icon_minitimeΤετ Απρ 01, 2015 3:24 pm

Γεια σε ολους!!!σημερα εκανα την ποληποθητη πρωτη επιθεωρηση στα διακοπια με ετημη βασιλισσα και ειδα το εξης παραξενο η βασιλισσα γενουσε στο πλαισιο που ηταν και στο διπλα πλαισιο ειχε πεταξει βασιλοκελια τα οποια τα χαλασα!! Ακομα δεν βγηκε απο το αυγο καλα καλα και ετοιμαζετε να την κανει;; εγω μπορω να κανω κατι αλλο;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
priamos1980
Μέλος
Μέλος
priamos1980


Αριθμός μηνυμάτων : 204

Παραφυάδα  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφυάδα    Παραφυάδα  Icon_minitimeΤετ Απρ 01, 2015 8:54 pm

μηπως ηταν κελια αντικαταστασης; την ειδες τραυματισμενη;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Παραφυάδα  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφυάδα    Παραφυάδα  Icon_minitimeΤετ Απρ 01, 2015 9:14 pm

Ήταν στο κέντρο της κερήθρας ή κοντά στο τελάρο; Όσον αφορά τον αριθμό μάλλον αντικατάστασης μου φαίνεται, όπως ρωτάεικαι ο priamos1980.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PETROS84
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
PETROS84


Αριθμός μηνυμάτων : 45

Παραφυάδα  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφυάδα    Παραφυάδα  Icon_minitimeΤετ Απρ 01, 2015 9:45 pm

Μου φενετε περιεργο γιατι ειναι κενουρια βασιλισσα και γενναει παρα πολυ καλα!!δεν μου φανηκε τραυματισμενη αλλα θα την ξανακοιταξω!!τα βασιλοκελια μαλλον αντικαταστασης ηταν γιατι ηταν στη μεση του πλαισιου 3 και αλλα 2 ηταν ακριανα συνολο 5!! Αν ξαναβγαλει βκ να τα αφισω λετε;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Παραφυάδα  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφυάδα    Παραφυάδα  Icon_minitimeΤετ Απρ 01, 2015 9:47 pm

Δώσε μας στοιχεία για το μελίσσι πλαίσια γόνου κ.λ.π. Έτσι θα απαντήσουμε πιο αξιόπιστα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PETROS84
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
PETROS84


Αριθμός μηνυμάτων : 45

Παραφυάδα  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφυάδα    Παραφυάδα  Icon_minitimeΤετ Απρ 01, 2015 9:55 pm

Λυπον την εκοψα την περασμενη τριτη με 2 πλαισια γονο σφραγησμενο και λιγο ασφραγιστο και ενα πλαισιο γυρη. Μετα απο απο 2 μερες ηρθαν οι βασιλισσες και τις εβαλα στις παραφιαδες εκανα 10 και δεχτικαν οι 9 τις βασιλισσες και δεν ξερω με αυτη τωρα τι θα γινει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Παραφυάδα  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφυάδα    Παραφυάδα  Icon_minitimeΤετ Απρ 01, 2015 10:02 pm

Μήπως είχαν ξεκινήσει βασιλοκέλια στο αρχικό μελίσσι προτού το μοιράσεις; Άστο και βλέπεις. Αν ξανακάνουν βασιλοκέλια αντικατάστασης σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά. Λογικά πρέπει να το αφήσεις στην ησυχία του. Αυτό ξέρει καλύτερα. Τάισέ το καλά για να βγάλει καλή βασίλισσα. Εγώ έτσι θα έκανα. Περίμενε να απαντήσουν και οι εμπειρότεροι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PETROS84
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
PETROS84


Αριθμός μηνυμάτων : 45

Παραφυάδα  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφυάδα    Παραφυάδα  Icon_minitimeΤετ Απρ 01, 2015 10:27 pm

Σ ευχαριστω πολυ psath για την βοηθεια ετσι θα κανω!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Παραφυάδα  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφυάδα    Παραφυάδα  Icon_minitimeΤετ Απρ 01, 2015 10:40 pm

θα συμφωνήσω με τον Psath χωρίς να παίρνω όρκο εφόσον δεν έχω πλήρη εικόνα από το μελίσσι σου, πάντως όταν κόβουμε παραφυάδες, πριν εισάγουμε είτε μάνα είτε σφραγισμένο βασιλικό κελί, χαλάμε τυχών κελιά που ξεκίνησαν εφόσον ορφάνεψαν..αν δεν το κάνουμε πιθανό να κόψουν είτε τα κελιά είτε τη μάνα..στην πράξη τώρα αν την βρεις και γεννάει καλά, χάλασε τα, αλλιώς συνένωση ή πλαίσιο με αυγά, τάισμα και άνοιγμα μετά από 25 μέρες.
good luck!
afro
Mike
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PETROS84
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
PETROS84


Αριθμός μηνυμάτων : 45

Παραφυάδα  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφυάδα    Παραφυάδα  Icon_minitimeΠεμ Απρ 02, 2015 8:53 am

Αυτο μου φαινετε παραξενο επειδη αργησαν να ερθουν οι βασιλισσες λογο acs κοιταξα ολες τις παραφιαδες και δεν ειχαν βασιλοκελια..

Εχθες τα χαλασα και θα δουμε τι θα γινει!!αν ξανακανει θα το αφισω να παρει τον δρομο του..παντως γενναει παρα πολυ καλα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Παραφυάδα  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφυάδα    Παραφυάδα  Icon_minitimeΠεμ Απρ 02, 2015 3:28 pm

Από πού αγόρασες βασίλισσες; Ήταν φετινές; Στείλε π.μ. γιατί ενδιαφέρομαι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PETROS84
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
PETROS84


Αριθμός μηνυμάτων : 45

Παραφυάδα  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφυάδα    Παραφυάδα  Icon_minitimeΠεμ Απρ 02, 2015 4:49 pm

Ο συντεκνος μου τις παράγγειλε απο κάποιο Αντωνόπουλο αν γράψεις στο google θα στον βγάλει.. Πήραμε 10 και 10 Φετινές και μέχρι στιγμής εκτός μιας που δεν την δέχτηκαν καθόλου και άλλης μιας με το παραπάνω πρόβλημα γεννάνε πολυ καλα!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Παραφυάδα  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφυάδα    Παραφυάδα  Icon_minitimeΠεμ Απρ 02, 2015 5:07 pm

Με προβληματίζει το εξής: ενώ στην Κρήτη που οι καιρικές συνθήκες είναι άστατες φέτος και δεν επικρατούν σταθερές θερμοκρασίες-ζεστές μέρες οι μεγάλοι βασιλοτρόφοι τώρα ξεκινούν δειλά δειλά να κάνουν βασιλοτροφία. Στην υπόλοιπη Ελλάδα τι καιρικές συνθήκες επικρατούσαν όλο αυτό το διάστημα για να βγάλουν και να επιβεβαιώσουν την αποτελεσματικότητα των βασιλισσών; Εκτός κι αν μιλάμε για βασίλισσες του "σωλήνα".
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Παραφυάδα  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφυάδα    Παραφυάδα  Icon_minitimeΠεμ Απρ 02, 2015 5:12 pm

Κι εγώ την ίδια απορία έχω. Φίλος βασιλοτρόφος μου είπε ότι αρχές Μαΐου θα βγάλει βασίλισσες. 15 ? η μία. Πέρσι πήρα μία άριστη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
περης
Μέλος
Μέλος
περης


Αριθμός μηνυμάτων : 131

Παραφυάδα  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφυάδα    Παραφυάδα  Icon_minitimeΠεμ Απρ 02, 2015 11:24 pm

99% είναι περσυνές οι μάνες σου, αλλά δεν είναι πρόβλημα αυτό (κι εγώ φθινοπωρινές πήρα την προηγούμενη βδομάδα). αν μήνει 2 μέρες ορφανή η παραφυάδα δεν είναι παράξενο να ξεκινίσει β.κ. διάσωσης. καλά έκανες και τα χάλασες, έτσι κι αλλιώς 9 στις 10 που σου πιάσανε δεν είναι υπερβολική αποτυχία, άρα έκοψες σωστά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PETROS84
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
PETROS84


Αριθμός μηνυμάτων : 45

Παραφυάδα  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφυάδα    Παραφυάδα  Icon_minitimeΠαρ Απρ 03, 2015 8:07 am

Μmonarchi.Απο τον πύργο Ηλίας πείρα τις βασιλισσες τις περίμενα απο της 10. Του Μάρτη και τις πείρα στης 26 λογικά δεν ήταν γονιμοποιημένες για αυτό πιστεύω ότι ειναι φετινές όσο για την Κρήτη εχεις δίκιο όσους πείρα τηλ μου είπαν μετά της 15 με 20 Απριλίου.

Όσο για το κόψιμο Περη το ψιλοδιακινδινευσαμε με τον συντεκνο μου γιατι κοψαμε και της βαλαμε στα 15 μετρα περιπου αποσταση απο τις μανες με 24 ωρες κλεισημο έφυγαν οι συλλέκτριες αλλα είχαμε βάλει αρκετές παρπαράμανες το κακό με αυτό ειναι ότι δεν ειναι ισάξιες παραφιαδες και σκέφτομαι να συμπληρώσουμε παράμανες στα ποιο αδύνατα η να κανω αλλαγή θέσης. εσεις τι προτείνετε;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostasid
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 114

Παραφυάδα  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφυάδα    Παραφυάδα  Icon_minitimeΠαρ Απρ 03, 2015 3:57 pm

Για να μην επιστρέφουν οι συλλέκτριες κλείσιμο για 48 ώρες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PETROS84
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
PETROS84


Αριθμός μηνυμάτων : 45

Παραφυάδα  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφυάδα    Παραφυάδα  Icon_minitimeΠαρ Απρ 03, 2015 4:05 pm

kostasid έγραψε:
Για να μην επιστρέφουν οι συλλέκτριες κλείσιμο για 48 ώρες.
Ευχαριστω kostasid το επομενο κοψιμο θα το αφησω 48 ωρες. Ληνοντε τα χέρια μου με αυτη την τεχνική γιατι δεν εχω ακομα μέσον.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Παραφυάδα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» παραφυαδα
» παραφυαδα
» παραφυάδα
» παραφυαδα
» νεα παραφυαδα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: