Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ποτίστρα 2 σε 1

Πήγαινε κάτω 
+6
titoolos
lingistis
kritikos
monarchis
psath
Mactas
10 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Mactas
Μέλος
Μέλος
Mactas


Αριθμός μηνυμάτων : 98

Ποτίστρα 2 σε 1 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ποτίστρα 2 σε 1   Ποτίστρα 2 σε 1 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 01, 2015 12:06 am

Το μέρος που θα φιλοξενήσει το βασικό μου μελισσοκομείο δεν έχει παροχή νερού, οπότε είχα να ξεπεράσω δύο μικρά προβληματάκια. Το ένα ήταν να μπορέσω να παρέχω στις μέλισσες μου νεράκι, ώστε να το έχουν δίπλα τους και να μη σπαταλούν χρόνο και ενέργεια ψάχνοντας για νερό στην ευρύτερη περιοχή. Το άλλο ήταν να μπορώ να έχω κι εγώ λίγο νερό για να ξεπλύνω κάποια εργαλεία,  να πλύνω τα χέρια μου και να μπορώ να σβήνω το καπνιστήρι με ασφάλεια κάθε φορά.

Έτσι έφτιαξα μια ποτίστρα 2 σε 1
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Για περισσότερες φωτογραφίες και λεπτομέρειες σχετικά με την ποτίστρα μου μπορείτε να δείτε [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Ποτίστρα 2 σε 1 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποτίστρα 2 σε 1   Ποτίστρα 2 σε 1 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 01, 2015 7:29 pm

Πολύ ωραίο!!! Είχα πέρυσι δοκιμάσει το σύστημα με τον ιατρικό ορό αλλά δε λειτούργησε είτε γιατί έτρεχε πολύ νερό είτε για βούλωνε το λαστιχάκι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Ποτίστρα 2 σε 1 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποτίστρα 2 σε 1   Ποτίστρα 2 σε 1 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 01, 2015 7:33 pm

psath το είχα δοκιμάσει και εγώ με τον ορό αλλά δεν έκανε κάτι σπουδαίο.

Mactas keep going!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mactas
Μέλος
Μέλος
Mactas


Αριθμός μηνυμάτων : 98

Ποτίστρα 2 σε 1 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποτίστρα 2 σε 1   Ποτίστρα 2 σε 1 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 01, 2015 7:45 pm

Ευχαριστώ παιδια. Το ευχόμενο ΣΚ θα βάλω και νέα φωτο με την ποτιστρα τοποθετημένη στο μελισσοκομειο με πετρουλες και νερό μεσα στο σκαφακι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kritikos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
kritikos


Αριθμός μηνυμάτων : 11

Ποτίστρα 2 σε 1 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποτίστρα 2 σε 1   Ποτίστρα 2 σε 1 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 01, 2015 11:19 pm

Mactas έγραψε:
Ευχαριστώ παιδια. Το ευχόμενο ΣΚ θα βάλω και νέα φωτο με την ποτιστρα τοποθετημένη στο μελισσοκομειο με πετρουλες και νερό μεσα στο σκαφακι

υποθετω οτι το σκεπαζεις το σκαφακι να προστατευεται απο τον ηλιο confused
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Ποτίστρα 2 σε 1 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποτίστρα 2 σε 1   Ποτίστρα 2 σε 1 Icon_minitimeΤρι Μαρ 03, 2015 12:22 am

Mactas έγραψε:
Το ευχόμενο ΣΚ θα βάλω και νέα φωτο με την ποτιστρα τοποθετημένη στο μελισσοκομειο με πετρουλες και νερό μεσα στο σκαφακι

Φίλε Mactas κανε και μια αναλυτική παρουσίαση της κατασκευής (με κοστολόγιο).... ενθουσιάστηκα και λέω να σε ʽʽαντιγράψωʽʽ afro
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mactas
Μέλος
Μέλος
Mactas


Αριθμός μηνυμάτων : 98

Ποτίστρα 2 σε 1 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποτίστρα 2 σε 1   Ποτίστρα 2 σε 1 Icon_minitimeΤρι Μαρ 03, 2015 7:51 am

lingistis έγραψε:
Mactas έγραψε:
Το ευχόμενο ΣΚ θα βάλω και νέα φωτο με την ποτιστρα τοποθετημένη στο μελισσοκομειο με πετρουλες και νερό μεσα στο σκαφακι

Φίλε Mactas κανε και μια αναλυτική παρουσίαση της κατασκευής (με κοστολόγιο).... ενθουσιάστηκα και λέω να σε ʽʽαντιγράψωʽʽ afro

Ρίξε μια ματιά στο [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] , και ρώτα με για οποιαδήποτε διευκρίνηση.
Υ.Γ στα σχόλια αναφέρεται και το κόστος ανά εξάρτημα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
titoolos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Ποτίστρα 2 σε 1 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποτίστρα 2 σε 1   Ποτίστρα 2 σε 1 Icon_minitimeΤρι Μαρ 03, 2015 11:57 pm

μπράβο πολύ καλό και εξυπηρετικό κάτι τέτοιο είχα και εγώ στο μυαλό μου. γιατί τα έτοιμα είναι λίγο ακριβά και χωρίς το βαρέλι. είδα και το τρειλεράκι κούκλα το έκανες. με την άδεια για το τρέιλερ έκανες κάτι?
γιατί και εγώ καινούριος στο χώρο, τον απρίλιο θα πάρω τα πρώτα μου μελισσάκια. εχει ενας γνωστός μου τρέιλερ ιδιοκατασκευή αλλα λέει οτι έχει αλλάξει ο νόμος και δεν μπορώ να το πάρω .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Ποτίστρα 2 σε 1 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποτίστρα 2 σε 1   Ποτίστρα 2 σε 1 Icon_minitimeΤετ Μαρ 04, 2015 12:37 am

Νομίζω ότι αντί για το πατο του κλουβιού ακομα καλύτερο θα ήταν να βαλετε-ουμε μεγάλη σκάφη βαψιματος πλαστικού.....
Και χωράει το φλοτερ εκεί που καταλήγει η μπογιά και είναι επικλεινες για να μπορούν να προσγειώνονται τα κορίτσια και να πίνουν νερο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Ποτίστρα 2 σε 1 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποτίστρα 2 σε 1   Ποτίστρα 2 σε 1 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 05, 2015 5:41 pm

Μπραβο πολυ ωραιο.....!!!!! sostos sostos sostos sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mactas
Μέλος
Μέλος
Mactas


Αριθμός μηνυμάτων : 98

Ποτίστρα 2 σε 1 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποτίστρα 2 σε 1   Ποτίστρα 2 σε 1 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 05, 2015 7:39 pm

Η ποτίστρα τοποθετήθηκε ήδη στο μελισσοκομειο και μέσα στο σκαφακι μπήκαν και οι πέτρες. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
alsotiris
Μέλος
Μέλος
alsotiris


Αριθμός μηνυμάτων : 80

Ποτίστρα 2 σε 1 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποτίστρα 2 σε 1   Ποτίστρα 2 σε 1 Icon_minitimeΤετ Μαρ 25, 2015 6:58 am

Φίλε Mactas με έσωσε η πατέντα σου να σε καλά!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mactas
Μέλος
Μέλος
Mactas


Αριθμός μηνυμάτων : 98

Ποτίστρα 2 σε 1 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποτίστρα 2 σε 1   Ποτίστρα 2 σε 1 Icon_minitimeΤετ Μαρ 25, 2015 8:59 am

alsotiris έγραψε:
Φίλε Mactas με έσωσε η πατέντα σου να σε καλά!

Μπράβο alsotiris, πολυ χαίρομαι. Μια παραπάνω γιατι εισαι απο το νησί μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Ποτίστρα 2 σε 1 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποτίστρα 2 σε 1   Ποτίστρα 2 σε 1 Icon_minitimeΤετ Μαρ 25, 2015 12:13 pm

Γεια σου Τάσο Μερακλή!!! cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
alsotiris
Μέλος
Μέλος
alsotiris


Αριθμός μηνυμάτων : 80

Ποτίστρα 2 σε 1 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποτίστρα 2 σε 1   Ποτίστρα 2 σε 1 Icon_minitimeΤετ Μαρ 25, 2015 9:14 pm

αλήθεια? από πιο μέρος είσαι??
Mactas έγραψε:
alsotiris έγραψε:
Φίλε Mactas με έσωσε η πατέντα σου να σε καλά!

Μπράβο alsotiris, πολυ χαίρομαι.  Μια παραπάνω γιατι εισαι απο το νησί μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mactas
Μέλος
Μέλος
Mactas


Αριθμός μηνυμάτων : 98

Ποτίστρα 2 σε 1 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποτίστρα 2 σε 1   Ποτίστρα 2 σε 1 Icon_minitimeΤετ Μαρ 25, 2015 9:32 pm

alsotiris έγραψε:
αλήθεια? από πιο μέρος είσαι??
Mactas έγραψε:
alsotiris έγραψε:
Φίλε Mactas με έσωσε η πατέντα σου να σε καλά!

Μπράβο alsotiris, πολυ χαίρομαι.  Μια παραπάνω γιατι εισαι απο το νησί μου.
Ν


Ο πατέρας μου ειναι απο Θεολόγο, αλλα εγω γεννήθηκα και μεγάλωσα μεσα στη Ρόδο. Στον Άγιο Νικόλα ειναι το σπίτι μου. Εσύ απο που εισαι ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
alsotiris
Μέλος
Μέλος
alsotiris


Αριθμός μηνυμάτων : 80

Ποτίστρα 2 σε 1 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποτίστρα 2 σε 1   Ποτίστρα 2 σε 1 Icon_minitimeΤετ Μαρ 25, 2015 9:39 pm

Ρόδο μεγάλωσα κι εγώ.. έχω μια ρίζα από Λίνδο..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mactas
Μέλος
Μέλος
Mactas


Αριθμός μηνυμάτων : 98

Ποτίστρα 2 σε 1 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποτίστρα 2 σε 1   Ποτίστρα 2 σε 1 Icon_minitimeΤετ Μαρ 25, 2015 9:51 pm

alsotiris έγραψε:
Ρόδο μεγάλωσα κι εγώ.. έχω μια ρίζα από Λίνδο..

Σου έστειλα pm
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ποτίστρα 2 σε 1
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Ποτίστρα
» Ποτίστρα μελισσών
» Κινητή ποτίστρα
» Προχειρη ποτιστρα
» ποτιστρα νερου.

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: