Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Χειρισμός παραφυάδας

Πήγαινε κάτω 
+5
περης
mpampis13
pointerst
κολεγκας
pierios
9 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
pierios
Μέλος
Μέλος
pierios


Αριθμός μηνυμάτων : 66

Χειρισμός παραφυάδας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Χειρισμός παραφυάδας   Χειρισμός παραφυάδας Icon_minitimeΣαβ Φεβ 28, 2015 8:02 pm

Το επόμενο διάστημα σκοπεύω να αγοράσω 5 παραφυάδες των 5πλαισίων. Γίνεται να μπουν σε 10άρα κυψέλη ή θέλει οπωσδήποτε 5ράκι;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
κολεγκας
Μέλος
Μέλος
κολεγκας


Αριθμός μηνυμάτων : 246

Χειρισμός παραφυάδας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειρισμός παραφυάδας   Χειρισμός παραφυάδας Icon_minitimeΣαβ Φεβ 28, 2015 8:23 pm

καλησπέρα.εγω όταν κοβω παραφυάδες επειδή δεν εχω 5αρες κυψέλες,βαζω 10αρα και την χωριζω με πρασινο φελιζολ που βαζουμε για μονοση,και με το ιδιο υλικο μικραίνω και την εισοδο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pierios
Μέλος
Μέλος
pierios


Αριθμός μηνυμάτων : 66

Χειρισμός παραφυάδας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειρισμός παραφυάδας   Χειρισμός παραφυάδας Icon_minitimeΣαβ Φεβ 28, 2015 8:29 pm

Έχω τέτοιο ΦΕΛΙΖΟΛ, θα χρησιμοποιήσω τη συμβουλή σου φίλε μου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Χειρισμός παραφυάδας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειρισμός παραφυάδας   Χειρισμός παραφυάδας Icon_minitimeΣαβ Φεβ 28, 2015 9:45 pm

Eγώ όταν κόβω παραφυάδες,τις βάζω απ'ευθείας στις κυψέλες τους.10 άρες οι κυψέλες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pierios
Μέλος
Μέλος
pierios


Αριθμός μηνυμάτων : 66

Χειρισμός παραφυάδας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειρισμός παραφυάδας   Χειρισμός παραφυάδας Icon_minitimeΚυρ Μαρ 01, 2015 9:46 am

Καλημέρα σε όλους! Αν βάλω την παραφυάδα των 5 πλαισίων σε 10άρα κυψέλη και δεν τοποθετήσω ΦΕΛΙΖΟΛ για να την στενέψω, θα πρέπει να συμπληρώσω και τα υπόλοιπα πλαίσια με άχτιστα (χτισμένα που να βρω);
Μόλις τα φέρω στο χώρο τους θα πρέπει να τα ταϊσω mam με σιρόπι 1-1 και για πόσο διάστημα;
Πότε να κάνω την πολυπόθητη 1η επιθεώρηση και τι να προσέξω;

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Χειρισμός παραφυάδας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειρισμός παραφυάδας   Χειρισμός παραφυάδας Icon_minitimeΚυρ Μαρ 01, 2015 11:24 am

Όχι δεν χρειάζετε και δεν πρέπει να βάλεις αχτιστα ακομα,μια και χτισμένα δεν εχεις.
Επίσης το σιρόπι είναι ανάλογα της θερμοκρασίες περιβάλοντος.
Ποτέ θα πάρεις τις παραφυάδες;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pierios
Μέλος
Μέλος
pierios


Αριθμός μηνυμάτων : 66

Χειρισμός παραφυάδας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειρισμός παραφυάδας   Χειρισμός παραφυάδας Icon_minitimeΚυρ Μαρ 01, 2015 1:19 pm

Μάλλον προς το τέλος του Μάρτη, θα εξαρτηθεί από τον καιρό για το πότε θα κόψουν οι Μελισσοκόμοι παραφυάδες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Χειρισμός παραφυάδας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειρισμός παραφυάδας   Χειρισμός παραφυάδας Icon_minitimeΚυρ Μαρ 01, 2015 1:46 pm

Επειδή φαίνεται πως δεν ξέρεις,θα σου πούμε κάποιες πληροφορίες.Καλά κάνεις και ρωτάς, και να ρωτάς ακόμα και αυτό που νομίζεις ότι ακούγεται χαζό.

Μόλις πάρεις την παραφυάδα και την βάλεις στην κυψέλη σου και την μεταφέρεις στο μελισσοκομείο που έχεις διαλέξει,δεν θα ανοίξεις απ'ευθείας τις πόρτες,αλλά μετά από 30 λεπτά.
Στην περιοχή που θα τα εγκαταστήσεις,θα ψάξεις να δεις και να μάθεις αν υπάρχουν ανθοφορίες.Αν υπάρχει κάποια δυνατή ανθοφορία,δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα.Αν δεν είναι κάποια δυνατή,θα δίνεις λίγο σιρόπι το ΣΟΥΡΟΥΠΟ.Μπορείς να δίνεις 250ml κάθε 2-3 μέρες,μέχρι να δεις ότι έχουν πάρει τα πάνω τους.
Η τοποθέτηση κηρηθρών πρέπει να γίνεται προοδευτικά και σε σημεία που δεν χαλάει το μελίσσι.Δηλαδή όταν θα βάλεις ένα άχτιστο,δεν θα το βάλεις ανάμεσα στο γόνο,αλλά μετά την τελευταία κηρήθρα ή ανάμεσα σε μέλια.
Επιθεώρηση μπορείς να κάνεις ακόμα και την επόμενη μέρα από την εγκατάσταση τους.Θα είσαι προσεκτικός,δεν θα βιάζεσαι και δεν θα αγχόνεσαι.Προσπάθησε να μάθεις όλα τα γνωστά μυστικά μέχρι να τις πάρεις και φυσικά να μάθεις τι πρέπει να βλέπεις σε κάθε επιθεώρηση.Στο youtube υπάρχουν πολλά βίντεο που δείχνουν πως γίνεται η επιθεώρηση.Δες τα ξανα και ξανα και ξανα.Το φόρουμ που είμαστε,παρέχει πολλές πληροφορίες,τόσο για προχωρημένο επιπεδο όσο και για πιο αρχάριο.Ρείξε ματιές!
Καλή αρχή,μπαίνεις σε ένα κόσμο μαγικό,όρεξη και μεράκι για δουλειά να έχεις και όλα θα γίνουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pierios
Μέλος
Μέλος
pierios


Αριθμός μηνυμάτων : 66

Χειρισμός παραφυάδας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειρισμός παραφυάδας   Χειρισμός παραφυάδας Icon_minitimeΚυρ Μαρ 01, 2015 7:05 pm

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε, θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου. όσο για τα βιντεάκια στο youtube τα έχω δει αρκετές φορές. Τα μελισσάκια θα τα τοποθετήσω στον κήπο μου. Το σπίτι μου βρίσκεται στην άκρη ενός χωριού με πολύ πλούσια βλάστηση τριγύρω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
περης
Μέλος
Μέλος
περης


Αριθμός μηνυμάτων : 131

Χειρισμός παραφυάδας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειρισμός παραφυάδας   Χειρισμός παραφυάδας Icon_minitimeΚυρ Μαρ 01, 2015 9:29 pm

έχω μια ένσταση για τα διάφορου τύπου μονωτικά, για ευνόητους λόγους. φτιάχνοντας μια παραφυάδα σε 10άρα κυψέλη, μπορούμε να τοποθετήσουμε, μετά το τελευταίο πλαίσιο που πατάν οι μέλισσες ένα άχτιστο. α) για να περιορίσουμε το σμήνος β) για να μπορεί να εκμεταλλευτεί και την έξω πλευρά του τελευταίου χτισμένου άνετα γ) για να έχουμε εικόνα χωρίς έλεγχο αναλυτικό αν χρειάζεται χώρο το μελίσσι. αφού δούμε ότι πιάνουν και χτίζουν την εσωτερική πλευρά του άχτιστου, το βάζουμε πιο μέσα (ακριβώς μετά το τελευταίο πλαίσιο γόνου προτείνω) για να το τελειώσουν και ξανατοποθετούμε άλλο άχτιστο για να ξαναπεριορίσουμε το σμήνος κοκ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pierios
Μέλος
Μέλος
pierios


Αριθμός μηνυμάτων : 66

Χειρισμός παραφυάδας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειρισμός παραφυάδας   Χειρισμός παραφυάδας Icon_minitimeΚυρ Μαρ 01, 2015 10:01 pm

Γιατί φίλε Πέρη είσαι επιφυλακτικός με τα μονωτικά υλικά; Ποιοι είναι οι ευνόητοι λόγοι που αποτρέπουν τη χρήση τους;
Για το τάισμα με σιρόπι θα χρησιμοποιήσω τροφοδότη-πλαίσιο;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
περης
Μέλος
Μέλος
περης


Αριθμός μηνυμάτων : 131

Χειρισμός παραφυάδας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειρισμός παραφυάδας   Χειρισμός παραφυάδας Icon_minitimeΚυρ Μαρ 01, 2015 10:21 pm

pierios πάρα πολλά μονωτικά υλικά δεν προδιαράφοντε για επαφή με τρόφιμα. κατα τη γνώμη μου φια παραφυάδες που σκοπεύουν να εξελιχθούν σε μελίσσι καλύτερος είναι ο τροφοδότης οροφής. οι πλαισιοτροφοδότες προτιμούντε στη βασιλοτροφία, στις παραφυάδες γονιμοποιησης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Χειρισμός παραφυάδας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειρισμός παραφυάδας   Χειρισμός παραφυάδας Icon_minitimeΚυρ Μαρ 01, 2015 10:25 pm

pierios έγραψε:
Γιατί φίλε Πέρη είσαι επιφυλακτικός με τα μονωτικά υλικά; Ποιοι είναι οι ευνόητοι λόγοι που αποτρέπουν τη χρήση τους;
Για το τάισμα με σιρόπι θα χρησιμοποιήσω τροφοδότη-πλαίσιο;

Πολλά μονωτικά υλικά, όπως το γαλάζιο Dow στο παρελθόν έχει κατηγορηθεί πως περιέχει φρέον το οποίος είναι τοξικό για τις μέλισσες και επιβλαβές για την ανθρώπινη υγεία και τα τρόφιμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Χειρισμός παραφυάδας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειρισμός παραφυάδας   Χειρισμός παραφυάδας Icon_minitimeΚυρ Μαρ 01, 2015 10:28 pm

Φίλε pierios αν δεν έχεις διαβάσει κάποιο μελισσοκομικό βιβλίο θα σου πρότεινα να διαβάσεις την πρακτική μελισσοκομία του Θρασυβούλου ή/και το εμπειρίες ενός Μελισσοκόμου του Καρακούση. Και στα δύο βιβλιλα μπορείς να αντλήσεις αρκετές πληροφορίες για να ασκήσεις τη μελισσοκομία.

Εμείς είμαστε εδώ για οτιδήποτε χρειαστείς!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Χειρισμός παραφυάδας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειρισμός παραφυάδας   Χειρισμός παραφυάδας Icon_minitimeΔευ Μαρ 02, 2015 2:36 pm

Θα συμφωνήσω και εγώ για τα μονωτικά.
Φετος έκανα μια κίνηση για δοκιμή που μια χαρά ήταν.
Πήρα πλαίσιο άδειο και κάρφωσα μπρος πίσω κόντρα πλακέ λίγο μικρότερο από τον απόστατη του πλαισίου.
Μια χαρά ηταν σχετικά φτηνή κατασκευή,ευκολη και .....βιολογικη.... lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gio
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Χειρισμός παραφυάδας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειρισμός παραφυάδας   Χειρισμός παραφυάδας Icon_minitimeΔευ Μαρ 23, 2015 9:12 pm

Να ρωτησω....γιατι δεν ξερω
Εστω οτι εχω αγορασει 4 παραφυαδες (2 των 3πλαισιων & 2 των 5 πλαισιων) πριν λιγες μερες.
Επειδη δεν θελω μελια φετος.Η λογικη λεει οτι οταν γεμισει το κατω πατωμα θα πρεπει να βαλω και τον οροφο. Εγω ομως θελω να αυξησω τα μελισσια μου αλλα και τα δυναμωσω για αυτην τη χρονια.
1. Μπορω να τα κανω φετος και τα δυο με τις παραφυαδες? Ή ειτε θα κανω 2ο οροφο , είτε θα κοψω?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

Χειρισμός παραφυάδας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειρισμός παραφυάδας   Χειρισμός παραφυάδας Icon_minitimeΔευ Μαρ 23, 2015 10:28 pm

gio έγραψε:
Να ρωτησω....γιατι δεν ξερω
Εστω οτι εχω αγορασει 4 παραφυαδες (2 των 3πλαισιων & 2 των 5 πλαισιων) πριν λιγες μερες.
Επειδη δεν θελω μελια φετος.Η λογικη λεει οτι οταν γεμισει το κατω πατωμα θα πρεπει να βαλω και τον οροφο. Εγω ομως θελω να αυξησω τα μελισσια μου αλλα και τα δυναμωσω για αυτην τη χρονια.
1. Μπορω να τα κανω φετος και τα δυο με τις παραφυαδες? Ή ειτε θα κανω 2ο οροφο , είτε θα κοψω?

Εσύ βασικά θέλεις αυτό που λέει ο λαός και την πίττα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο. Εγώ θα σου πρότεινα να αναπτύξης τα μελίσσια σου από τη στιγμή που θα ταπάρεις για να πάρεις και κάποιες ποσότητες μελιού το καλοκαίρι και προς το τέλος Αυγούστου τα κόβεις. Εξαρτάται και από το χρόνο που θα τα πάρεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Χειρισμός παραφυάδας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειρισμός παραφυάδας   Χειρισμός παραφυάδας Icon_minitimeΔευ Μαρ 23, 2015 10:33 pm

To τελικό αποτέλεσμα εξαρτάται από ένα συνδυασμό γνώσεων,ικανοτήτων και της φύσης.Δηλαδή θεωρητικά μπορείς να πάρεις μέλια και μετά να κόψεις παραφυάδες,αλλά θέλεις γνώσεις και φυσικά να υπάρχει υποστήριξη από ανθοφορίες πριν και μετά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gio
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Χειρισμός παραφυάδας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειρισμός παραφυάδας   Χειρισμός παραφυάδας Icon_minitimeΤρι Μαρ 24, 2015 8:08 pm

Αν τα κοψω αργα (πχ Αυγουστο) δεν ξερω αν θα προλαβουν να δυναμωσουν μεχρι τον οκτωβριο-νοεμβριο.
Μελια θελω μονο για τροφη, οχι να παρω.
Και λογω απειριας το βλεπω δυκολο να τα μεγαλωσω αριθμητικα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

Χειρισμός παραφυάδας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειρισμός παραφυάδας   Χειρισμός παραφυάδας Icon_minitimeΤρι Μαρ 24, 2015 9:18 pm

gio έγραψε:
Αν τα κοψω αργα (πχ Αυγουστο) δεν ξερω αν θα προλαβουν να δυναμωσουν μεχρι τον οκτωβριο-νοεμβριο.
Μελια θελω μονο για τροφη, οχι να παρω.
Και λογω απειριας το βλεπω δυκολο να τα μεγαλωσω αριθμητικα.

Αν τα πάρεις αρχές Μαϊου με τάισμα μέσα στο Μάιο θα γίνουν τούρμπο και στα βαμβάκια θα πάρεις αρκετά μέλια. Στη συνέχεια τα κόβεις τον αύγουστο και θα τα βάλλεις έτοιμες βασίλισσες. Τα μελίσσια σου θα είναι αρκετά μεγάλα και μέσα στο σεπτέμβριο με σιρόπι θα γίνουν άριστα για ξεχειμώνιασμα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gio
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Χειρισμός παραφυάδας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειρισμός παραφυάδας   Χειρισμός παραφυάδας Icon_minitimeΤετ Μαρ 25, 2015 8:17 pm

Ευχαριστω γα τις χρησιμες πληροφοριες.
Να βαλω τον οροφο ή να τα κοψω πριν?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

Χειρισμός παραφυάδας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειρισμός παραφυάδας   Χειρισμός παραφυάδας Icon_minitimeΤετ Μαρ 25, 2015 10:10 pm

gio έγραψε:
Ευχαριστω γα τις χρησιμες πληροφοριες.
Να βαλω τον οροφο ή να τα κοψω πριν?


μελίσσια έχεις ή θα....πάρεις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gio
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Χειρισμός παραφυάδας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειρισμός παραφυάδας   Χειρισμός παραφυάδας Icon_minitimeΠεμ Μαρ 26, 2015 10:06 am

Τα εχω ολα ετοιμα να υποδεχτω τις μελισσες, μετα το Πασχα. Εχω 8 2οροφες κυψελες ετοιμες. Ελεγα να παρω 4 παραφυαδες (3 ή 5 πλαισια) και μετα απο ...(πόσο?)...να δω αν θα τις κοψω ή θα τις αφησω να μεγαλωσουν σε οροφο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sonaht
Μέλος
Μέλος
sonaht


Αριθμός μηνυμάτων : 62

Χειρισμός παραφυάδας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειρισμός παραφυάδας   Χειρισμός παραφυάδας Icon_minitimeΠεμ Μαρ 26, 2015 12:21 pm

mpampis13 έγραψε:
Θα συμφωνήσω και εγώ για τα μονωτικά.
Φετος έκανα μια κίνηση για δοκιμή που μια χαρά ήταν.
Πήρα πλαίσιο άδειο και κάρφωσα μπρος πίσω κόντρα πλακέ λίγο μικρότερο από τον απόστατη του πλαισίου.
Μια χαρά ηταν σχετικά φτηνή κατασκευή,ευκολη και .....βιολογικη.... lol!

Ακριβώς το ίδιο και δούλεψε τέλεια!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 298

Χειρισμός παραφυάδας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χειρισμός παραφυάδας   Χειρισμός παραφυάδας Icon_minitimeΠεμ Μαρ 26, 2015 2:28 pm

gio έγραψε:
Τα εχω ολα ετοιμα να υποδεχτω τις μελισσες, μετα το Πασχα. Εχω 8 2οροφες κυψελες ετοιμες. Ελεγα να παρω 4 παραφυαδες (3 ή 5 πλαισια) και μετα απο ...(πόσο?)...να δω αν θα τις κοψω ή θα τις αφησω να μεγαλωσουν σε οροφο.

΄πάρε τις παραφυάδες και εδώ είμαστε να τα πούμε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Χειρισμός παραφυάδας
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» χειρισμος παραφυαδας
» Χειρισμός παραφυάδας. Λάθος ???? Τι συμβουλή σας.
» Χειρισμός για παραφυαφες
» Χειρισμός για τρύγο λόγω έλλειψης χτισμένων πλαισίων
» Σφιχτό μελίσσι και χειρισμός .

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: