Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Συσκευή συρματωσης πλαισίων

Πήγαινε κάτω 
+2
mpampis13
Mactas
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Mactas
Μέλος
Μέλος
Mactas


Αριθμός μηνυμάτων : 98

Συσκευή συρματωσης πλαισίων  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Συσκευή συρματωσης πλαισίων    Συσκευή συρματωσης πλαισίων  Icon_minitimeΣαβ Ιαν 17, 2015 9:24 pm

Σαν εκκολαπτόμενος ερασιτέχνης μελισσοκομος, είπα να φτιάξω κι εγω τη δική μου συσκευή συρματωσης πλαισίων. Φυσικα με βοήθησε πολυ η μελέτη στο φόρουμ και οι ιδεες που πηρα απο τις συσκευές που εχουν παρουσιαστεί τόσο εδω, οσο και στα διάφορα blogs.
Πιθανό να υπάρχουν ατέλειες, αλλα το σίγουρο ειναι οτι εγινε με πολυ μεράκι και πολυ όρεξη. Επίσης φαίνεται να δουλεύει καλά ακομα και απο ενα αρχάριο όπως εγω.
Ανεβάζω ενα βιντεακι με τη συσκευή.




Έχει επεξεργασθεί από τον/την Mactas στις Σαβ Ιαν 17, 2015 10:29 pm, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Συσκευή συρματωσης πλαισίων  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συσκευή συρματωσης πλαισίων    Συσκευή συρματωσης πλαισίων  Icon_minitimeΣαβ Ιαν 17, 2015 9:42 pm

δεν παιζει το βιντεο....βαλε μια φωτο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mactas
Μέλος
Μέλος
Mactas


Αριθμός μηνυμάτων : 98

Συσκευή συρματωσης πλαισίων  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συσκευή συρματωσης πλαισίων    Συσκευή συρματωσης πλαισίων  Icon_minitimeΣαβ Ιαν 17, 2015 9:57 pm

mpampis13 έγραψε:
δεν παιζει το βιντεο....βαλε μια φωτο


Δοκίμασε τώρα το βιντεακι. Το είχα κατα λάθος ιδιωτικό, αλλα το άλλαξα, sorry
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Θοδωρής
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 88

Συσκευή συρματωσης πλαισίων  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συσκευή συρματωσης πλαισίων    Συσκευή συρματωσης πλαισίων  Icon_minitimeΣαβ Ιαν 17, 2015 11:20 pm

Φοβερός, συγχαρητήρια και πάλι! cheers
Τα ραουλάκια τα βρήκες κάπου έτοιμα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mactas
Μέλος
Μέλος
Mactas


Αριθμός μηνυμάτων : 98

Συσκευή συρματωσης πλαισίων  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συσκευή συρματωσης πλαισίων    Συσκευή συρματωσης πλαισίων  Icon_minitimeΣαβ Ιαν 17, 2015 11:24 pm

Θοδωρής έγραψε:
Φοβερός, συγχαρητήρια και πάλι!  cheers
Τα ραουλάκια τα βρήκες κάπου έτοιμα;

Τα ραουλακια σκέτα απο μαγαζί με σιδηρικα και τα προσάρμοσα πανω στα λαμακια που βλεπεις με διπλα παξιμαδια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Θοδωρής
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 88

Συσκευή συρματωσης πλαισίων  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συσκευή συρματωσης πλαισίων    Συσκευή συρματωσης πλαισίων  Icon_minitimeΣαβ Ιαν 17, 2015 11:29 pm

Kαι τα εν λόγω λαμάκια σε κατάστημα σιδηρικών;
Πάντως είναι μια απλή σχετικά και εύκολη κατασκευή και πάρα πολύ πρακτική. Στο εμπόριο πρέπει να δώσεις πάνω από 100 Ευρώ για να πάρεις κάτι αντίστοιχο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mactas
Μέλος
Μέλος
Mactas


Αριθμός μηνυμάτων : 98

Συσκευή συρματωσης πλαισίων  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συσκευή συρματωσης πλαισίων    Συσκευή συρματωσης πλαισίων  Icon_minitimeΣαβ Ιαν 17, 2015 11:40 pm

Θοδωρής έγραψε:
Kαι τα εν λόγω λαμάκια σε κατάστημα σιδηρικών;
Πάντως είναι μια απλή σχετικά και εύκολη κατασκευή και πάρα πολύ πρακτική. Στο εμπόριο πρέπει να δώσεις πάνω από 100 Ευρώ για να πάρεις κάτι αντίστοιχο!


Τα λαμακια απο το praktiker στο ράφι που εχει διάφορες γωνιές και λαμακια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Συσκευή συρματωσης πλαισίων  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συσκευή συρματωσης πλαισίων    Συσκευή συρματωσης πλαισίων  Icon_minitimeΚυρ Ιαν 18, 2015 12:55 am

ok το ειδα πολυ καλη κατασκευη...πανω κατω οτι εχω φτιαξει και εγω απλα εχω ραουλα απο αυτοματη πορτα ανελκυστηρα,μετασχηματιστη απο βιομηχανικο πινακα(στα 3 δευτερολεπτα εχει κοει το κερι οπου εχει συρμα...) και αντι για βιδωτο στο πλαι γι ανα πιεσω το πλαισιο εχω πομολακι...μια χαρα δουλευουν με κοστος σχεδον μηδενικο....αντε καλα κερωματα!!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Θοδωρής
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 88

Συσκευή συρματωσης πλαισίων  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συσκευή συρματωσης πλαισίων    Συσκευή συρματωσης πλαισίων  Icon_minitimeΚυρ Ιαν 18, 2015 3:36 pm

Το κάτω νοβοπάν που έχεις βάλει είναι σχεδόν εφαρμοστό με τις εσωτερικές επιφάνειες του πλαισίου. Αυτό δε σε εμποδίζει να σφίξεις το πλαίσιο με το σφικτήρα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mactas
Μέλος
Μέλος
Mactas


Αριθμός μηνυμάτων : 98

Συσκευή συρματωσης πλαισίων  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συσκευή συρματωσης πλαισίων    Συσκευή συρματωσης πλαισίων  Icon_minitimeΚυρ Ιαν 18, 2015 6:32 pm

Θοδωρής έγραψε:
Το κάτω νοβοπάν που έχεις βάλει είναι σχεδόν εφαρμοστό με τις εσωτερικές επιφάνειες του πλαισίου. Αυτό δε σε εμποδίζει να σφίξεις το πλαίσιο με το σφικτήρα;

Θεοδωρη έτσι φαίνεται, αλλα εχει αρκετή απόσταση απο το πλαίσιο, οπότε δεν δημιουργεί απολύτως κανένα προβλημα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Συσκευή συρματωσης πλαισίων  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συσκευή συρματωσης πλαισίων    Συσκευή συρματωσης πλαισίων  Icon_minitimeΚυρ Ιαν 18, 2015 7:58 pm

Λοιπόν, Mactas, από ότι βλέπω το μικρόβιο το έχεις κολλήσει. Είσαι σε πολύ καλό δρόμο! Περιμένω πότε θα ξεκινήσεις να φτιάχνεις κυψέλες για να κάνω μαζική παραγγελία sostos zitao pola
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mactas
Μέλος
Μέλος
Mactas


Αριθμός μηνυμάτων : 98

Συσκευή συρματωσης πλαισίων  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συσκευή συρματωσης πλαισίων    Συσκευή συρματωσης πλαισίων  Icon_minitimeΚυρ Ιαν 18, 2015 9:20 pm

monarchis έγραψε:
Λοιπόν, Mactas, από ότι βλέπω το μικρόβιο το έχεις κολλήσει. Είσαι σε πολύ καλό δρόμο! Περιμένω πότε θα ξεκινήσεις να φτιάχνεις κυψέλες για να κάνω μαζική παραγγελία sostos zitao pola


Χαχαχα, Γιώργο είπαμε να γίνω μελισσοκομος, οχι μαραγκός χαχαχα. Προς το παρόν ξεκινάω με πλαστικές κυψέλες, οπότε θα ειναι δύσκολο να φτιάξω δικές μου lol! lol!
Πάντως το μικρόβιο όντως φαίνεται να το εχω κολλήσει για τα καλα. kolimenos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
av
Μέλος
Μέλος
av


Αριθμός μηνυμάτων : 68

Συσκευή συρματωσης πλαισίων  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συσκευή συρματωσης πλαισίων    Συσκευή συρματωσης πλαισίων  Icon_minitimeΚυρ Ιαν 18, 2015 10:22 pm

μπραβο Mactas, συγχαρητήρια και για αυτην και την εργαλιοθήκη σου.
εχω φτιαξει και εγω παρόμοια συσκευή με 2 παραλλαγές.... έχω τροχίσει τα ράουλα στο κέντρο για να είναι πιο σταθερό το σύρμα και το καπάκι το έκανα από γυαλί 4αρι για να βλέπω. και πάλι μπραβο φιλε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gio
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Συσκευή συρματωσης πλαισίων  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συσκευή συρματωσης πλαισίων    Συσκευή συρματωσης πλαισίων  Icon_minitimeΚυρ Μαρ 22, 2015 5:13 pm

Μου εκαναν δωρο αυτο το εργαλειο για το τεντωμα του συρματος πως χρησιμοποιειτε?

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Συσκευή συρματωσης πλαισίων
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» συρμα συρματωσησ πλαισιων
» Συσκευή Συρμάτωσης Πλαισίων
» Συσκευή συρμάτωσης πλαισίων
» Συσκευή Συρμάτωσης Πλαισίων BEE MASTER +
» Σύστημα συρμάτωσης πλαισίων

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: