Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Αλλαγή βασίλισσας τον χειμώνα.

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Adami Drone
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Αλλαγή βασίλισσας τον χειμώνα. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αλλαγή βασίλισσας τον χειμώνα.   Αλλαγή βασίλισσας τον χειμώνα. Icon_minitimeΔευ Ιαν 12, 2015 7:23 pm

Χρόνια πολλά καλή χρονιά εύχομαι, με χαρά και υγειά για εμάς, τις οικογένειες μας και τα μελισσάκια μας!!!

Στο θέμα μας όμως ..... klama μετά από επιθεώρηση σε μελισσάκι μου (πριν την κακοκαιρία την πολύ στην Κρήτη και λόγω αγωγής οξαλικού με ψεκασμό στα μελίσσια) βρήκα αντικαταστάτρια μάνα .... Πως ? Που ? Δεν το πήρα χαμπάρι!!! τώρα όμως τι γίνεται? υποθέτω συνενώνω και τέλος, όμως τι θα γίνει αν περιμένω μέχρι τον Φεβρουάριο και βάλω γόνο για νέα μάνα? Αυτή δεν υπάρχει περίπτωση να έχει γονιμοποιηθεί... οι μέλισσες αυτήν την εποχή ζουν περισσότερο και με μάνα μέσα δεν θα γίνει αρρενοτόκο ...θα προλάβω να βγάλω άλλη μάνα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Αλλαγή βασίλισσας τον χειμώνα. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή βασίλισσας τον χειμώνα.   Αλλαγή βασίλισσας τον χειμώνα. Icon_minitimeΔευ Ιαν 12, 2015 8:01 pm

Συνένωση φίλε μου, είναι πολύ νωρίς Φεβρουάριο και λίγο αργότερα σου εύχομαι να κάνεις πολλές και καλές μάνες για τα πουλάκια σου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aetos79
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 42

Αλλαγή βασίλισσας τον χειμώνα. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή βασίλισσας τον χειμώνα.   Αλλαγή βασίλισσας τον χειμώνα. Icon_minitimeΤρι Ιαν 13, 2015 1:42 pm

τι ενεοεις συνενωση φιλε μου?και πως καταλαβε ο φιλος μας οτι αλαξε η μανα?την ειχε σημαδεμενη?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Αλλαγή βασίλισσας τον χειμώνα. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή βασίλισσας τον χειμώνα.   Αλλαγή βασίλισσας τον χειμώνα. Icon_minitimeΤρι Ιαν 13, 2015 2:57 pm

Συνένωση όταν ενώνουμε σμήνη μεταξύ τους..τα άλλα θα στα πει ο Adami drone..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Adami Drone
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Αλλαγή βασίλισσας τον χειμώνα. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή βασίλισσας τον χειμώνα.   Αλλαγή βασίλισσας τον χειμώνα. Icon_minitimeΤρι Ιαν 13, 2015 5:57 pm

Πράγματι τις είχα σημαδέψει (κόκκινη), να είναι κόρη και μάνα μαζί.. και είδα μόνο την κόρη!! δεν ξέρω... δεν κάνει και καιρό να κάνω μια επιθεώρηση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aetos79
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 42

Αλλαγή βασίλισσας τον χειμώνα. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή βασίλισσας τον χειμώνα.   Αλλαγή βασίλισσας τον χειμώνα. Icon_minitimeΤετ Ιαν 14, 2015 11:28 am

για να μην ανηγω αλλο τοπικ μια ερωτηση μονο..πηγα εχθες να δω τα μελισσακια μου και παρατηρησα σε δυο οτι ειχαν μαζευτει σε τρια ακρινα πλαισια οι μελισουλες μου..υποψιν οτι εχουν επτα πλαισια μεσα...και σαν να ηταν λιγοτερος πληθυσμος μεσα...ειναι φυσιολογικο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Adami Drone
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Αλλαγή βασίλισσας τον χειμώνα. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή βασίλισσας τον χειμώνα.   Αλλαγή βασίλισσας τον χειμώνα. Icon_minitimeΤετ Ιαν 14, 2015 12:10 pm

aetos79 δώσε παραπάνω πληροφορίες έχει μέσα 7 πλαίσια ? άλλα 7 πλαίσια τροφές.... ή πληθυσμό? αν δεν τα είχες σφίξει αρκετά τώρα κάνουν μελισόσφαιρα και θα σου φαίνονται λίγες ... έχουν τροφές μέσα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αλλαγή βασίλισσας τον χειμώνα.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Αλλαγή Βασιλισσας
» Αλλαγή κυψελών.
» Αλλαγή βασίλισσας και παραφυάδες
» Αλλαγή θέσης κυψέλης
» Αλλαγή κυψελών

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: