Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Αλλαγή κυψελών.

Πήγαινε κάτω 
+3
lingistis
gemininea
fidemporas
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
fidemporas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 104

Αλλαγή κυψελών. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αλλαγή κυψελών.   Αλλαγή κυψελών. Icon_minitimeΤρι Φεβ 01, 2011 2:56 pm

Καλησπέρα σε όλους.
Οι νέες μου κυψέλες είναι σχεδόν έτοιμες, βαμένες και αριθμημένες...
Πότε είναι η κατάλληλη στιγμή να αλλάξει κάποιος τις κυψέλες του; Χρειάζονται ειδικοί χειρισμοί; Θα έχουν επίπτωση στα σμήνη τα διαφορετικά χρώματα των νέων κυψελών;
Λέω να περιμένω να πάει η θερμοκρασία γύρω στους 20 βαθμούς ...είναι προς την σωστή κατεύθυνση η σκέψη μου ;

Βαγγέλης Ζ.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την fidemporas στις Τρι Φεβ 01, 2011 4:22 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gemininea
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 135

Αλλαγή κυψελών. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή κυψελών.   Αλλαγή κυψελών. Icon_minitimeΤρι Φεβ 01, 2011 4:08 pm

όποιος κάνει τον κόπο να απαντήσει στον fidemporas ας δώσει μια πιο ολοκληρωμένη απάντηση δλδ γιατί αλλάζουμε κυψέλες και κάθε πότε ....

Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Αλλαγή κυψελών. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή κυψελών.   Αλλαγή κυψελών. Icon_minitimeΤρι Φεβ 01, 2011 4:17 pm

Για την ώρα έχε κάπου τις κυψέλες όπου θα αερίζονται καλά... εάν υπάρχει η δυνατότητα τρίψε τις από μέσα με μελισσόχορτο ή κάποιο άλλο χόρτο - βότανο – κερόπανο (= ρίξε σε ένα καθαρό βαμβακερό πανί, π.χ. από παλιό σεντόνι, λιωμένο κερί και όταν κρυώσει είσαι έτοιμος) για να μην μυρίζουν τόσο από την φρέσκια μπογιά.

Θα αρχίσεις να τις αλλάζεις κατά τις πρώτες επιθεωρήσεις που θα δουλέψεις τα μελίσσια. Έτσι και αλλιώς τότε θα βγάλεις όλα τα πλαίσια για να τα ελέγξεις αλλά και για να καθαρίσεις τις βρομιές του χειμώνα... οπότε θα δώσεις στα μελίσσια σου νέες και καθαρές κυψέλες με λίγη φασαρία για αυτά και εύκολο καθάρισμα για σένα στο εργαστήριο.

Απλά προσπάθησε η νέα κυψέλη να έχει όσο το δυνατόν το ίδιο χρώμα με την παλιά…. Αυτές που θα έχουν αναγκαστικά διαφορετικό χρώμα άλλαξε τις το απόγευμα και φρόντισε οι διπλανές τους να μην αλλαχτούν την ίδια μέρα.


Κυψέλες αλλάζουμε την άνοιξη για να δώσουμε συντηρημένες και απολύμασμένες κυψέλες στα μελίσσια μας. Όσες κυψέλες πάνε στο εργαστήριο απολυμένονται και συντηρούνται. Την ίδια διαδικασία ακολουθούν πολλοί και το Σεπτέμβριο όταν συνενόνουν μελίσια και τα ετοιμάζουν για ξεχειμώνιασμα. Αν οι κυψέλες είναι σε καλή κατάσταση τότε με 2 - 4 έξτρα κυψέλες (μία από κάθε χρώμα) μπορούμε να τις απολυμάνουμε επί τόπου με φλώγοστρο χεριού... αυτά τα μικρά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gemininea
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 135

Αλλαγή κυψελών. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή κυψελών.   Αλλαγή κυψελών. Icon_minitimeΤρι Φεβ 01, 2011 5:51 pm

Ευχαριστώ
ήσουν σαφέστατος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
fidemporas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 104

Αλλαγή κυψελών. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή κυψελών.   Αλλαγή κυψελών. Icon_minitimeΤετ Φεβ 02, 2011 11:16 pm

Excellent...

Basketball Basketball
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
parosbees
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα



Αριθμός μηνυμάτων : 262

Αλλαγή κυψελών. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή κυψελών.   Αλλαγή κυψελών. Icon_minitimeΠεμ Φεβ 03, 2011 6:29 am

Καλό είναι να μην αλλαχθούν όλες μαζί όπως ΄λέει και ο Γιάννης.
Προσωπικά αλλάζω όλες τις κυψέλες Οκτώβρη-Νοέμβρη για να ξεχειμωνιάσουν τα μελίσσια σε καθαρές κάσες από πλευράς ασθενειών τα μελίσσια.Είναι κόπος το ξέρω αλλά το κάνω εδώ και πολλά χρόνια.Ένα άλλο ατού της παραφίνης είναι και αυτό οτι οι κάσες μου είναι ίδιες σε χρωματισμό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jimmys
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 106

Αλλαγή κυψελών. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή κυψελών.   Αλλαγή κυψελών. Icon_minitimeΚυρ Μαρ 06, 2011 8:50 pm

Χθές άλλαξα την πρώτη μου κυψέλη. Μου έδειξε ένας μελισσοκόμος με πείρα 20 χρόνων. Κάναμε τα εξης:
βάλαμε την κυψέλη επάνω στην παλιά για 15 λεπτά. Κατόπιν μετακινήσαμε την παλιά 20 εκατοστα μπροστα και πίσω μπήκε η παλιά. Βγάλαμε τα πλαίσια και τα βάλαμε με γρήγορες κινήσεις στην καινούργια. Επειδή πολλές μέλισσες δεν τις πήραμε με τα πλαίσια αλλά έμειναν στον πάτο της παλια κυψέλης την γυρισαμε τουμπα και την ρίξαμε στο έδαφος μπροστά ακριβώς απο την νέα κυψέλη. Τοποθετήσαμε ένα ξύλο στην είσοδο της κυψέλης ως πλατφόρμα ώστε οι μέλισσες που ήταν στην γη να ανέβουν προς την είσοδο της νεας κυψελης. Καπνίζαμε περιοδικά τις μέλισσες στο έδαφος από τις μακυτερα απο την κυψελη μέχρι τις κοντύτερα. Το όλο εγχείρημα έγινε 16:30 μ.μ. Κάτι ακόμα η νέα κυψελη είχε ξαναχρησιμοποιηθεί οπότε δεν χρειάστηκε μελισόχορτο ή κάτι άλλο. Πιστευω να βοήθησα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Αλλαγή κυψελών. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή κυψελών.   Αλλαγή κυψελών. Icon_minitimeΚυρ Μαρ 06, 2011 9:13 pm

Τι θερμοκρασια ειχε οταν εγινε αυτο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nopi
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 81

Αλλαγή κυψελών. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: αλλαγη κυψελων   Αλλαγή κυψελών. Icon_minitimeΚυρ Μαρ 06, 2011 10:07 pm

γεια ! ευχαριστω Jimmy , αυτη θα ηταν η επομενη ερωτηση μου, με προλαβες, και το καταλαβα και εκολα! εμενα με βοηθησες! αυριο αρχιζω να βαψω, σημερα τις περασα με φλογιστρο. το μονο που θα δυσκολευτω ειναι το στοκαρισμα, ειναι υποχρεωτικο? sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jimmys
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 106

Αλλαγή κυψελών. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή κυψελών.   Αλλαγή κυψελών. Icon_minitimeΔευ Μαρ 07, 2011 10:19 am

Καλημέρα. Θεωρώ το στοκάρισμα απαραίτητο. Το εφαρμόζεις μόνο εξωτερικά και σε σημεία όπως: σημεία με τις καρφωμένες πρόκες τον πλευρών, ρόζους και σημεία όπου εφάπτεται το ένα ξύλο με το άλλο π.χ. γωνίες. Θέλω να πω με αυτό τον τρόπο ότι δεν στοκάρεις όλη της επιφάνεια της κυψέλης. Τουλάχιστον εγω συτό κάνω. Μετά άφησετο να στεγνώσει λίγο και τρίψτο με γυαλόχαρτο ελαφρά. Σκούπισε μετά με ένα πανί την σκόνη από τον τριμένο στόκο και συνέχισε με της βαφή. Καλό βάψιμο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nopi
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 81

Αλλαγή κυψελών. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: αλλαγη κυψελων   Αλλαγή κυψελών. Icon_minitimeΤρι Μαρ 08, 2011 11:10 pm

γειααα και ευχαριστω Jimmy!!!! ομως εκανε τοσο κρυο που δεν μπορεσα τελικα να αρχισω το βαψιμο, θα τα στοκαρω οπως μου τα λες. sostos εδω πανω κανει πολυ πολυ κρυο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αλλαγή κυψελών.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Αλλαγή κυψελών
» αφεσμος και αλλαγη μανας
» Αλλαγή Βασιλισσας
» Αλλαγή βασίλισσας και παραφυάδες
» Αλλαγή κυψέλης

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: