Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης

Πήγαινε κάτω 
+3
2nios
av
monarchis
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης   Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης Icon_minitimeΠαρ Νοε 28, 2014 9:55 am

Ο μελισσοκόμος και συγγραφέας μελισσοκομικών βιβλίων Δημήτρης Καρακούσης εξέδωσε το νέο του βιβλίο Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου. Οι νομές είναι από τους βασικότερους παράγοντες για την αύξηση της παραγωγής της μελισσοκομίας. Σε αυτό το βιβλίο θα διαβάσετε ποια φυτά δίνουν γύρη, ποια φυτά δίνουν νέκταρ και ποια μας δίνουν και από τα δύο. Κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Αθ. Σταμούλη.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Καλό διάβασμα, study !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
av
Μέλος
Μέλος
av


Αριθμός μηνυμάτων : 68

Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης   Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης Icon_minitimeΠαρ Νοε 28, 2014 4:19 pm

ενδιαφέρον θεματολογία... μου φαίνεται ότι αυτό θα είναι το δώρο από εμένα προς εμένα για τα χριστούγεννα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης   Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης Icon_minitimeΠαρ Νοε 28, 2014 4:21 pm

Σωστός av study
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
2nios
Μέλος
Μέλος
2nios


Αριθμός μηνυμάτων : 61

Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης   Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης Icon_minitimeΠαρ Νοε 28, 2014 6:20 pm

ναι όντος ένα τέτοιο βιβλίο δεν υπάρχει στα (εφόδια) μου. Θα στείλω γράμμα στον Αϊ Βασίλη ageloudi
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης   Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης Icon_minitimeΠαρ Νοε 28, 2014 7:28 pm

Ξερουμε τιμουλα??

Ολοκληρη βιβλιοθηκη εχω με μελισσοκομικα βιβλια κ θελω να τη φουλαρω... αν σας πω οτι μεσα σε μια εβδομαδα εχω διαβασει κοντα 2 βιβλια με καμια 500αρια σελιδες εκαστο τι θα μου πειτε?? Τωρα πχ κοντευω το "μελισσοκομια - μεθοδοι εντατικης εκμεταλλευσης" του νικολαιδη.. το προηγουμενο σαββατο διαβαζα τη "μελισσοκομια" του προστ... το επομενο ειναι το "ολα γυρω απ τη γυρη"... εν ολιγοις μεχρι να τα παρω εχω διαβασει στο δρομο τα μισα... queen Smile

Δε φταιω εγω... οι μελισσες φταινε που με εκαναν κ δε θελω να ξεκολλησω... Smile Smile


Έχει επεξεργασθεί από τον/την queen στις Παρ Νοε 28, 2014 7:36 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης   Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης Icon_minitimeΠαρ Νοε 28, 2014 7:34 pm

Περίπου 15?.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
queen


Αριθμός μηνυμάτων : 370

Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης   Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης Icon_minitimeΠαρ Νοε 28, 2014 7:39 pm

Τηλ αυριο για παραγγελια.. ενα μελισσοκομικο δωρακι κατω απ το ελατο (ας ηταν κ αληθινο μπας κ τρωγαμε κ λιγο ελατομελο...)

Ευχαριστω πολυ!! Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης   Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης Icon_minitimeΤετ Δεκ 03, 2014 4:31 pm

Κι επειδή πάντα μου αρέσει να παρουσιάζω τα νεα "εργαλεία" της δουλειάς μας μια μικρή παρουσίαση στο προσωπικό μου ιστολόγιο:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
av
Μέλος
Μέλος
av


Αριθμός μηνυμάτων : 68

Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης   Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης Icon_minitimeΤετ Δεκ 03, 2014 9:30 pm

ωραια παρουσιαση monarchi και ωραιο το blog. το εχω διαβασει κατα καιρους και δεν ηξερα οτι ειναι δικό σου, μπραβο.
οσο για το βιβλιο εμαθα πως θα ειναι στην γιορτη μελιού οποτε θα το παρω εκει study
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης   Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης Icon_minitimeΤετ Δεκ 03, 2014 10:01 pm

av σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Δυστυχώς εγώ δεν θα μπορέσω να ανέβω στο φεστιβάλ για να πίναμε κανα καφεδομπυρομεζεκλίκι όπως είχαμε πει στο Επιστημονικό αλλά επιφυλάσσομαι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΜπαμπηςΚαστορια
Μέλος
Μέλος
ΜπαμπηςΚαστορια


Αριθμός μηνυμάτων : 119

Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης   Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης Icon_minitimeΚυρ Δεκ 07, 2014 11:00 pm

Ωραιο βιβλιο ,ωραιες φωτογραφιες. Στις πληροφοριες για το καθε φυτο θα με ενδιεφερε π.χ και η στρεμματικη αποδοση σε μελι την οποια δεν αναφερει. Στα 16 ευρω αγορα αξιζει τα λεφτα του. Ωραιο δωρακι για ολους μας. Εγω παντως το τσιμπησα το δωρακι μου.......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
av
Μέλος
Μέλος
av


Αριθμός μηνυμάτων : 68

Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης   Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης Icon_minitimeΚυρ Δεκ 07, 2014 11:11 pm

συμφωνο και εγω, ωραιο βιβλιο ωραιες φωτογραφιες. το καλο με τις φωτο ειναι οτι εχει μια με ανθος και μια σε αλλη φαση ωστε να ειναι πιο ευκολα αναγνωρισιμο. στρεμματικη αποδοση ειδαμονο στην λεβαντα. επισης καλο ειναι και ο πινακας με την γυρη ανα χρωμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης   Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης Icon_minitimeΚυρ Δεκ 07, 2014 11:22 pm

Αυτό με την στρεμματική απόδοση με βρίσκει αντίθετο. Έχουν κλείσει μελισσοκομικές οικογένειες τέτοιες πληροφορίες αφού η απόδοση εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως οι καιρικές συνθήκες, χειρισμοί κλπ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Pater_Familias
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 88

Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης   Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης Icon_minitimeΔευ Δεκ 08, 2014 9:32 am

monarchis έγραψε:
Αυτό με την στρεμματική απόδοση με βρίσκει αντίθετο. Έχουν κλείσει μελισσοκομικές οικογένειες τέτοιες πληροφορίες αφού η απόδοση εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως οι καιρικές συνθήκες, χειρισμοί κλπ.

Αν είναι να μπαίνουν τέτοιες πληροφορίες καλό είναι να μπαίνει η ελάχιστη και η μέγιστη απόδοση της καλλιέργειας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης   Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης Icon_minitimeΔευ Δεκ 08, 2014 3:36 pm

Παρα πολύ καλή δουλεια.το αγορασα από την εκθεση(15ευρω).
Κατά τυχη ήταν εκεί και ο συγγραφέας του βιβλιου και έκανα μια 10 λεπτή κουβεντα μαζί του.Πολυ προσιτός και φιλικός άνθρωπος με το χαμόγελο στα χείλη.Η δουλεια του πολύ καλή,με φωτο σε όλα τα φυτά,με κατάλογο ανθοφοριας,αναφερει σε καθε φυτο τον τρπο πολλαλασιασμου του και τα εδαφη που αγαπα να μεγαλωνει,οπως επισης αναφερει και οποιες παρατηρησεις εχει κανει οπως επισκεψιμοτητα μελισσων κλπ.
σε παρα πολυ καλή έκδοση και για τα 15 ευρώ που έχει είναι απλα θεικο.
Μαλον η καλύτερη αγορά που έκανα στην έκθεση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΜπαμπηςΚαστορια
Μέλος
Μέλος
ΜπαμπηςΚαστορια


Αριθμός μηνυμάτων : 119

Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης   Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης Icon_minitimeΤρι Δεκ 09, 2014 9:34 am

monarchis έγραψε:
Αυτό με την στρεμματική απόδοση με βρίσκει αντίθετο. Έχουν κλείσει μελισσοκομικές οικογένειες τέτοιες πληροφορίες αφού η απόδοση εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως οι καιρικές συνθήκες, χειρισμοί κλπ.



Σαν πληροφορία θα μπορούσε να αναφέρεται η στρεμματική απόδοση και να αξιολογείται από τον καθένα μας. Δεν αναφέρομαι σε απόλυτα νούμερα απλά ένα εύρος τιμών ή μια μέση τιμή η οποία και σίγουρα θα εξαρτάται από καιρικές συνθήκες κ.τ.λ. Ιδίως στα καλλιεργούμενα φυτά θα ήταν χρήσιμο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης   Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης Icon_minitimeΤρι Δεκ 09, 2014 2:09 pm

Νομίζω ότι δεν είναι αυτος ο σκοπός του βιβλιου,άλλωστε ο άνθρωπος δεν είναι γεωπόνος.
Αναφέρει την οποία εκτίμηση από προσωπική εμπειρία έχει αλλά και ότι πληροφορίες έχει μαζέψει....αλλωστε είναι σε λιγα φυτά αυτος ο τομέας.
Νομίζω όμως ότι οποίος πάει να κάνει ένα τέτοιο βήμα,καλιεργεια κάποιου φυτού,δεν μπορεί ποτέ να στηρίζετε σε ένα βιβλίο κάποιου συγγραφέα αντίθετος θα πρεπει να κάνει μεγάλη κουβέντα και ερευνα με τους κατά τόπους γεωπόνους και γεωργούς ώστε να πάρει μια ιδέα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΜπαμπηςΚαστορια
Μέλος
Μέλος
ΜπαμπηςΚαστορια


Αριθμός μηνυμάτων : 119

Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης   Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης Icon_minitimeΤρι Δεκ 09, 2014 6:57 pm

mpampis13 έγραψε:
Νομίζω ότι δεν είναι αυτος ο σκοπός του βιβλιου,άλλωστε ο άνθρωπος δεν είναι γεωπόνος.
Αναφέρει την οποία εκτίμηση από προσωπική εμπειρία έχει αλλά και ότι πληροφορίες έχει μαζέψει....αλλωστε είναι σε λιγα φυτά αυτος ο τομέας.
Νομίζω όμως ότι οποίος πάει να κάνει ένα τέτοιο βήμα,καλιεργεια κάποιου φυτού,δεν μπορεί ποτέ να στηρίζετε σε ένα βιβλίο κάποιου συγγραφέα αντίθετος θα πρεπει να κάνει μεγάλη κουβέντα και ερευνα με τους κατά τόπους γεωπόνους και γεωργούς ώστε να πάρει μια ιδέα.


Γειά σου συνονόματε! Είναι λίγο δύσκολο να πάρεις πληροφορίες από γεωπόνους και αγρότες για την στρεμματική απόδοση σε μέλι μιας καλλιέργειας εκτός κι αν είναι και ίδιοι έμπειροι μελισσοκόμοι. Για μένα η βιβλιογραφία είναι η βάση για ένα σωστό ξεκίνημα. Ίσως η συγκεκριμένη πληροφορία για την απόδοση σε μέλι δεν μπορούσε να βρεθεί εύκολα απο τον συγγραφέα και να μην μπόρεσε να την συμπεριλάβει στο βιβλίο.Παρόλα αυτά είναι ένα ωραίο βιβλίο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Τροφή και Στέγη για τα Μελίσσια μου - Δημήτρης Καρακούσης
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Συνέντευξη - Δημήτρης Καρακούσης
» Συνέντευξη - Δημήτρης Καρακούσης
» Βασιλοτροφία και Παραγωγή Βασιλικού Πολτού - Δημήτρης Καρακούσης
» ΚΗΡΟΤΕΧΝΙΕΣ φτιάχνω ΚΗΡΑΛΟΙΦΕΣ, ΚΕΡΙΑ, ΣΑΠΟΥΝΙΑ με φυσικό κερί μέλισσας-Δημήτρης Καρακούσης
» τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Η βιβλιοθήκη :: Τα Μ.Μ.Ε.-
Μετάβαση σε: