Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια

Πήγαινε κάτω 
+7
psath
newbee
ethnic69
pointerst
alexiskon
Throubee
akis_a
11 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
akis_a
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 10

τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια   τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια Icon_minitimeΠεμ Οκτ 23, 2014 10:29 am

προσφατα σε συζητηση με μελισοκομο μιας κ λεω καποια στιγμη να ξεκινησω του χρονου τον ρωτησα με τι ταιζει τα μελισσια κ σε τι ποσοτητες.
μου ανεφερε χαρακτηριστικα οτι ταιζει μονο βανιλια το καλοκαιρι κ ζυμωτη το χειμωνα. ποτε σιροπι.
αναυδος τον ρωτησα γιατι?? μου ειπε οτι με αυτο τον τροπο δεν ειχε ποτε του νοζεμιαση ενω πολλα αλλα μελισοκομια στη γυρω περιοχη υπεφεραν.

μπορει να ευσταθει κατι τετοιο??? κ για ποιο λογο??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια   τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια Icon_minitimeΠεμ Οκτ 23, 2014 9:29 pm

Μάλλον θα του περισσεύουν τα γιούρος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
alexiskon
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 19

τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια   τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια Icon_minitimeΠεμ Οκτ 23, 2014 10:04 pm

Την ίδια αντιμετώπιση έχω και εγώ από τον μελισσοκόμο που μου δείχνει, δεν έχουμε χρησιμοποιήσει καθόλου σιρόπι, βάζουμε από Σεπτέμβρη μέχρι Μάιο τροφές εμπορίου. Δλδ για 25 μελίσσια πέρυσι μαζί με τα φάρμακα για την ψείρα έδωσα 900 ευρώ ! Το αποτέλεσμα ήταν να πάρω πίσω 200 κιλά έλατο σε μια χρονιά που στο έλατο έβρεχε συνεχώς. Ο συγκεκριμένος μελισσοκόμος λειτουργεί έτσι και στα δικά του μελίσσια.
Θα ήθελα να ακούσω και άλλες γνώμες στο θέμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια   τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια Icon_minitimeΠαρ Οκτ 24, 2014 1:31 pm

Δεν νομίζει να ευσταθεί αυτό...για να πιάσεις νοζεμίαση με σιρόπι θα πρέπει να συμβαίνουν πολλά ταυτόχρονα και να το παρακάνεις και εσύ.Επίσης πως γίνεται να έχει ο γείτονας και εσύ να μην έχεις ούτε δείγμα?Ένα άρρωστο να πάει στο νερό θα κολλήσουν πολλά....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akis_a
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 10

τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια   τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια Icon_minitimeΠαρ Οκτ 24, 2014 3:34 pm

φιλε αλεξη εδω κατω πελ/σο που τα εχει περιπου 10 κιλα τροφη καθε χρονο τρωει.

pointrest δε ξερω αν ευσταθει η οχι αλλα γενικα στη γυρω περιοχη ειδικα τη περιοδο του ελατου ειχαν αρκετοι νοζεμιαση αυτος οχι κ ουτε κολλησε.

τους λογους δεν τους ξερω γιαυτο μπηκα στη διαδικασια να ρωτησω μην τυχον κανει καποιος αλλος το ιδιο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
alexiskon
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 19

τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια   τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια Icon_minitimeΠαρ Οκτ 24, 2014 4:58 pm

10 κιλά το ένα, τα δικά μου τρώνε από Σεπτέμβρη μέχρι Γενάρη !

2 κιλά το μήνα από Σεπτέμβρη μέχρι Φεβρουάριο και μετά 1 ή 1.5 κιλό κάθε 12 -13 μέρες που τα βλέπω μέχρι μέσα Μαίου.

Μπορεί κάποιος να μου πει γνώμες για το παραπάνω πρόγραμμα τροφοδοσίας, οικονομικά σίγουρα δεν βγαίνω και πρέπει να το αλλάξω.

Να σημειώσω ότι τα μελίσσια τα πάω μόνο για έλατο στην ορεινή Ναυπακτία και την υπόλοιπη περίοδο την περνάνε σε χαμηλό υψόμετρο με καλές θερμοκρασίες κοντά στο Αιτωλικό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια   τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια Icon_minitimeΠαρ Οκτ 24, 2014 5:33 pm

alexiskon έγραψε:
10 κιλά το ένα, τα δικά μου τρώνε από Σεπτέμβρη μέχρι Γενάρη !

2 κιλά το μήνα από Σεπτέμβρη μέχρι Φεβρουάριο και μετά 1 ή 1.5 κιλό κάθε 12 -13 μέρες που τα βλέπω μέχρι μέσα Μαίου.

Μπορεί κάποιος να μου πει γνώμες για το παραπάνω πρόγραμμα τροφοδοσίας, οικονομικά σίγουρα δεν βγαίνω και πρέπει να το αλλάξω.

Να σημειώσω ότι τα μελίσσια τα πάω μόνο για έλατο στην ορεινή Ναυπακτία και την υπόλοιπη περίοδο την περνάνε σε χαμηλό υψόμετρο με καλές θερμοκρασίες κοντά στο Αιτωλικό.

Εξαρταται απο την δυναμικοτιτα του μελισσιου , και τα μελια που εχεις αφησει μεσα . Αλλο καταναλωνει ενα 5ρακι και αλλο ενα 10αρι ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
alexiskon
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 19

τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια   τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια Icon_minitimeΠαρ Οκτ 24, 2014 6:01 pm

Τρύγο στο κάτω πάτωμα δεν κάνουμε, έτσι αφείνουμε μέσα 2-3 πλαίσια μέλι.
Τα μελίσσια είναι κανονικής δυναμικής σε αντιστοιχία πάντα με την εποχή και πάντα τρώνε όλο το φαγητό τους, μαζί με τα λεφτά μου !
Δεν έχω ρωτήσει άλλον μελισσοκόμο να δω τι τακτική ακολουθεί, αλλά πιστεύω ότι η τροφοδοσία που κάνω δεν συμφέρει οικονομικά.
Μπορεί να μου δώσει κάποιος ένα εναλακτικό πλάνο τροφοδοσίας από Σεπτέμβρη μέχρι Μάιο;
Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
newbee
Μέλος
Μέλος
newbee


Αριθμός μηνυμάτων : 280

τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια   τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια Icon_minitimeΠαρ Οκτ 24, 2014 7:31 pm

8 μήνες τον χρόνο τάισμα??

Μήπως αγοράζεις τις τροφές απο τον φίλο σου?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
alexiskon
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 19

τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια   τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια Icon_minitimeΠαρ Οκτ 24, 2014 7:39 pm

Βασικά εγώ δίνω τα λεφτά και αυτός αγοράζει, είναι μπερδεμένη κατάσταση.
Η αλήθεια είναι ότι ήμουν σίγουρος ότι θα πληρώσω ένα τίμημα για τα μαθήματα που μου δίνει, αλλά από του χρόνου θα τα αναλάβω μόνος μου.
Γιαυτό ρωτάω πόσα κιλά τροφής καταναλώνει το ένα μέσα στην χρονιά; Η γνώμη του γνωστού μου είναι ότι δεν πρέπει να μένει χωρίς φαγητό το μελίσσι ποτέ, μόνο 20-30 μέρες πριν τον τρύγο και από Σεπτέμβρη πάλι τα ίδια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akis_a
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 10

τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια   τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια Icon_minitimeΠαρ Οκτ 24, 2014 8:34 pm

συγνωμη φιλε αλεξη που θα στο πω εσυ δε πληρωνειος απλο τιμημα αλλα γδαρσιμο..

ο γνωστος μου ειναι κ συγγενης οποτε μου λεει οτι μεσο ορο αναλογα δυναμικοτητας τρωει ενα μελισσι 10 κιλα τροφη.

εχει 120 μελισσια εδω κ μια δεκαετια κ τροφοδοτει με αυτο τον τροπο απο την αρχη,οποτε ειναι καρατσεκαρισμενη η ποσοτητα.

ενα παραδειγμα απο οταν επεστρεψε απο τον ελατο οπου κ τρυγησε χωρις να δωσει η καστανια εδω κατω κ η βελανιδια καθολου μελι εστω για να φανε τα μελισσια εχει ταισει 3-4 κιλα περιπου τωρα.


κ στη τελικη 10 κιλα τροφη χ 1 ευρω μεσο ορο = 10 ευρω μεσο ορο το καθε μελισσι..ε δεν νομιζω οτι δεν θα παρει 1 κιλο μελι απο καθε μελισσι για να βγαλει τα εξοδα τροφοδοσιας.

απλα ηθελα να θιξω το θεμα εαν ειναι συμβατικη και αποτελεσματικη αυτη η μεθοδος.



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια   τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια Icon_minitimeΠαρ Οκτ 24, 2014 10:44 pm

Έχω 1 χρόνο τα μελίσσια, καμιά 10αριά, και πιστεύω ότι δεν είναι σωστό να τα ταΐζω 8 μήνες. Αυτή την εποχή είναι 8-10άρια με 4-6 γόνο και πολλές γύρες και μέλια. Δε χρειάζονται τάισμα. Έτσι κρίνω εγώ. Βρίσκουν τροφή στα περιβόλια, τώρα έχουν τη μουσμουλιά. Τον Ιούνιο τα είχα στην καστανιά, απλά τα συντήρησα. Φίλε alexiskon, δεν είμαι έμπειρος αλλά θα σου πρότεινα να ελέγξεις εάν φέρνουν γύρες και έχουν μέλια. Εάν ισχύει αυτό πιστεύω ότι δε χρειάζονται τάισμα. Εάν όχι πρέπει να κυνηγήσεις ανθοφορίες. Εάν επιτρέπεται πόσο πληρώνεις το 1 κιλό ζαχαροζύμαρο;
900?:25=36? το κάθε μελίσσι; Εγώ άντε να τα τάισα 10 φορές με 1,2? το κιλό μας κάνει 12? άντε 15-16 με τη θεραπεία για βαρρόα κ.λ.π.. Τα 36? μου φαίνονται πολλά. Δεν ξέρω, άπειρος είμαι και μπορεί να κάνω λάθος...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια   τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια Icon_minitimeΠαρ Οκτ 24, 2014 11:03 pm

Συγνώμη...8!!!!!! Μήνες το χρόνο ταιζεις;.....
Που τα εχεις;;;;
Εγώ σε ημιορεινή περιοχή στη νότια Αττική και από το Φεβρουάριο έχουν γύρες και σιγά σιγά μαζεύουν και μέλια.....8 μήνες τάισμα!!!!!????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
alexiskon
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 19

τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια   τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια Icon_minitimeΣαβ Οκτ 25, 2014 12:47 am

Επιβεβαιώνεται ότι πληρώνω λόγο άγνοιας και κακής διαχείρισης.
Η παρατήρηση που έχω να κάνω είναι η εξής, από μέσα Φεβρουαρίου μέχρι και μέσα Μαΐου η τροφοδοσία γίνεται από εμένα, σε συνεργασία βέβαια με τον δάσκαλο-γνωστό, η τροφή που δίνουμε είναι όπως έγραψα πιο πριν 1-1.5 κιλά ανά 12-15 μέρες. Ο καιρός σε σύγκριση με πιο βόρειες περιοχές είναι φυσικά πιο καλός, αυτή η τροφοδοσία θεωρείται φυσιολογική ή υπερβολική; Να σημειώσω ότι κάθε φορά που επιθεωρώ η τροφή έχει καταναλωθεί, ειδικά φέτος που τα μελίσσια την άνοιξη είχαν μεγάλη ανάπτυξη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια   τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια Icon_minitimeΣαβ Οκτ 25, 2014 9:02 am

Αγαπητέ,μόλις έρθει η άνοιξη όλο και κάτι βρίσκουν τα μελίσσια.Οι πολλές τροφοδοσίες δεν κάνουν καλό,ούτε στα μελίσσια ούτε στην τσέπη.Αυτό που πρέπει να κάνει ο μελισσοκόμος με γνώμονα το κέρδος,είναι να τροφοδοτεί διεγερτικά μέχρι ένα μηνα πριν την ανθοφορία που θέλει να χτυπήσει,ώστε να δημιουργήσει δυνατά-μελοπαραγωγικά μελίσσια.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την pointerst στις Σαβ Οκτ 25, 2014 1:08 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akis_a
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 10

τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια   τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια Icon_minitimeΣαβ Οκτ 25, 2014 9:32 am

pointerst διεγερτικα με βανιλια ή ζυμωτη πως μπορεις να τροφοδοτησεις?? δινει λιγοτερη ποσοτητα αλλα καθε μερα πχ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια   τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια Icon_minitimeΣαβ Οκτ 25, 2014 11:00 am

Διεγερτικά με βανίλια.Προτιμώ όμως το σιρόπι που μπορείς να παίξεις με αναλογίες ανάλογα με τις μέρες.Το κακό με το σιρόπι είναι ότι απαιτεί να κάνεις επισκέψεις στο μελισσοκομείο ανάλογα με το πρόγραμμα τροφοδοσίας,ενώ τη βανίλια την βάζεις και δεν ξαναπας..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
alexiskon
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 19

τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια   τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια Icon_minitimeΣαβ Οκτ 25, 2014 11:56 am

Pointerst ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Ήμουν σίγουρος ότι κάτι λάθος γίνεται, αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι τον λόγο που τα μελίσσια τρώνε σε χρόνο ρεκόρ την τροφή που τους βάζω την άνοιξη, αφού όπως γράφεις μπορούν να συντηρηθούν μόνα τους;
Μπορείς να μου προτείνεις ένα πρόγραμμα τροφοδοσίας για να εξοικονομήσω χρήματα, θα ήθελα να αποφύγω το σιρόπι γιατί δεν είναι εύκολο να πηγαίνω συνέχεια στο μελισσοκομείο λόγω φόρτου εργασίας.
Να σημειώσω ότι δεν είχα πρόβλημα ανάπτυξης μέχρι τώρα, όλα προσπαθούσα να είναι ισοδύναμα, έκανα συνενώσεις και κατάφερνα να πάω στον έλατο 15 διώροφα και 5 τριώροφα, αλλά τώρα μου φαίνεται λογικό με τόσο φαγητό που είχαν φάει, πέταγαν !
Ευχαριστώ !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια   τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια Icon_minitimeΣαβ Οκτ 25, 2014 1:04 pm

Λογικό είναι να το τρώνε σε χρόνο ρεκός γιατί χρειάζονται ενέργεια,ταίζουν το γόνο κτλ κτλ.Δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι ειδικό μόνο να σου δώσω γενικές πληροφορίες,καθώς η κάθε περιοχή,το κάθε μελισσοκομείο και η κάθε χρήση που θέλεις να κάνεις διαφέρει.Ο κανόνας λέει ότι σταματάμε κάθε τροφοδοσία,ένα μήνα πριν την μεγάλη ανθοφορία που θέλουμε τρυγήσουμε.Οπότε στο μέτρο αυτού,μπορούμε να ταίζουμε μέχρι τότε για να δυναμώσουμε τα μελίσσια,αλλά θέλει προσοχή για να μην μπλοκαριστεί η βασίλισσα.Συνήθως η καλύτερη διέγερση γίνεται με το σιρόπι.Ξεκινάς δηλαδή με αναλογία 1:1 στις αρχές και όσο προχωράει ο καιρός το γυρίζεις σε 1:2,το αραιό σιρόπι που μοιάζει με μέλι,ξεγελάει την βασίλισσα και αυτή αυξάνει το γόνο της.Τώρα ως προς το ζυμάρι,δεν υπάρχει στάνταρ,αλλά από άποψη οικονομίας καλό θα ήταν να μην βάζεις το ένα μετά το άλλο.Αν φτιάχνεις τα μελίσσια σου δυόροφα και τριόροφα τότε δεν έχεις πρόβλημα...

κακά τα ψέματα αν θέλεις να κυνηγάς ποσότητες μελιών,πρέπει να κυνηγάς και τα μελίσσια σου.Ανθοφορίες,χώρους την κατάλληλη στιγμή,ασθένειες κτλ κτλ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
alexiskon
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 19

τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια   τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια Icon_minitimeΣαβ Οκτ 25, 2014 1:21 pm

Δηλαδή από τα παραπάνω καταλαβαίνω ότι το πρόγραμμα που ακολουθώ την άνοιξη είναι μάλλον σωστό, 1 κιλό ανά 12 μέρες δηλαδή χοντρικά 2 κιλά το μελίσσι αν μήνα. 4 μήνες Χ 25 μελίσσια Χ 2 κιλά = 200 κιλά τροφή Χ 1 ευρω = 200 ευρώ
Καταλαβαίνω ότι ο καθένας ακολουθεί το δικό του πρόγραμμα, και δεν υπάρχει κάποια έτοιμη λύση, απλά ακόμα δεν μπορώ να τα δουλέψω μόνος μου λόγω χρόνου και δεν μπορώ να προγραμματίσω σωστά.
Ευχαριστώ για όλα !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια   τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια Icon_minitimeΣαβ Οκτ 25, 2014 3:45 pm

το πιο βασικό,είναι να υπάρχει μπόλικη τροφή το χειμώνα.Τις άλλες εποχές,ειδικά αν έχει και κανένα χορταράκι τριγύρω δεν θα πειράξει και να μην ταίσεις....Θα τρώνε από τα έτοιμα και ότι βρίσκουν απ'έξω.Εγώ φέτος με τις κύριες ανθοφορίες να είναι αρχές άνοιξης,τάισα ελάχιστα μετά τις ανθοφορίες γιατί έβριξαν συνέχεια απ'έξω.Καλό θα είναι να προσέξεις την μια χρονιά τι παίζει,ώστε την επόμενη να είσαι σίγουρος και να μην κάνεις έξοδα.Γιατί αν δίνεις συνέχεια 200άρια και το μέλι που παίρνεις είναι ελάχιστο,δεν θα σου βγει σε καλό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: παγωμένη τροφή   τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια Icon_minitimeΠεμ Ιαν 01, 2015 10:05 am

Καλημέρα και καλή χρονιά. Αν παγώσει παιδιά η τροφή και αυτές τις ημέρες έχει πολύ χαμηλές θερμοκρασίες τι κάνουμε; Αν τις ζεστανούμε ελαφρώς; και τις ξαναδώσουμε είναι λύση;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
priamos1980
Μέλος
Μέλος
priamos1980


Αριθμός μηνυμάτων : 204

τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια   τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια Icon_minitimeΠαρ Ιαν 02, 2015 10:43 am

δεν κανεις τιποτα μια χαρα θα την φανε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
2nios
Μέλος
Μέλος
2nios


Αριθμός μηνυμάτων : 61

τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια   τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια Icon_minitimeΣαβ Ιαν 03, 2015 1:16 am

priamos1980 έγραψε:
δεν κανεις τιποτα μια χαρα θα την φανε



Συμφωνώ και εγώ. Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Η τροφή είναι πάνω από την μελισσόσφαιρα, η μελισσόσφαιρα αναπτύσσει θερμοκρασία , η ζεστή ανεβαίνει ψηλά οπότε mam παίρνει και η τροφή θερμοκρασία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
τροφοδοσια μονο με ζυμωτη ή βανιλια
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Ζυμωτή ή βανίλια
» Ζυμωτη με Θυμολη
» Ζυμωτη που μυριζει σαν μαγια
» ερωτηση για βανιλια
» σιρόπι vs βανίλια

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Τροφοδοσία μελισσών-
Μετάβαση σε: