Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 sousura τελος κ, στην κομοτηνη

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
xristos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 21

sousura τελος κ, στην κομοτηνη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: sousura τελος κ, στην κομοτηνη   sousura τελος κ, στην κομοτηνη Icon_minitimeΠαρ Οκτ 24, 2014 10:56 pm

καλησπερα παιδια, δεν λεω συναδελφη διοτι φετος ξεκινησα,τα ειχα λοιπον στην σουσουρα μεχρι την προηγουμενη εβδομαδα .οπου κ, πηρα λιγο μελι απ,τα 2οροφα κ, τα υπολειπα για δυναμομα. Πευκο δεν τα πηγα,κ,ετση τα μετεφερα στο μελισσοκομειο μου,κ, πητε μου τωρα αν γνωριζεται τι κανω με τα διοροφα,που εχουν φουλ πληθησμο με ασφραγιστο μελι,κ, χωρις γονο επανω;μπορω να ενοισχισω καποια αδυνατα κ, αν ναι πως θα το κανω;φανταζομε οτι επανω θα ειναι μονο συλεκτριες ;
Ευχαριστω κε,τον προτερον
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
περης
Μέλος
Μέλος
περης


Αριθμός μηνυμάτων : 131

sousura τελος κ, στην κομοτηνη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: sousura τελος κ, στην κομοτηνη   sousura τελος κ, στην κομοτηνη Icon_minitimeΣαβ Οκτ 25, 2014 3:02 pm

κατέβασε κάτω στη γονοφωλιά όσα περισότερα μέλια χωράν (στα 2όροφα και αν περισσ
εψουν βάλτα στα πιο αδύναμα. αυτά αν θέλεις να κατεβάσεις ορόφους επειδή δεν πολύ πατάνε στον όροφο ή επειδή δεν έχουν και στα 10 πλαίσια μέλι. αν είναι γεμάτος μέλι ασφράγιστο ο όροφος, μπορείς να το αφήσεις 2όροφο έως και αργά το χειμώνα κι ύστερα συμπιέζεις. σε ποιό μέρος τα έχεις αν επιτρέπεται στο νομό? ρωτάω γιατί εντόπισα κάτι πεύκα στην παραλία, από μαρώνεια έως και ίμερο, με εργάτη και θέλω να μάθω αν δίνουν κάτι .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xristos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 21

sousura τελος κ, στην κομοτηνη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: sousura τελος κ, στην κομοτηνη   sousura τελος κ, στην κομοτηνη Icon_minitimeΣαβ Οκτ 25, 2014 3:44 pm

Γιοργο σε ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά τι μέλια να κατεβάσω κατω αφού είναι φουλ κάτω δεν πήρα τίποτα ,6 διοροφα εχω , όλα και όλα , λέω να τα οργανωσο για το ξεχειμονιαζμα αυτήν την στιγμή που σου γράφω έχουμε 8 βαθμούς ? Τι κανω! Και ναι έχει έναν μικρό αριθμημένα πευκα στην περιοχή , επίσης έχει και στην περιοχή της Νυμφεας κομοτηνη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xristos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 21

sousura τελος κ, στην κομοτηνη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: sousura τελος κ, στην κομοτηνη   sousura τελος κ, στην κομοτηνη Icon_minitimeΣαβ Οκτ 25, 2014 3:59 pm

Εγώ τ, έχω στης Σαπες Ν.Ροδοπης Γιώργο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
περης
Μέλος
Μέλος
περης


Αριθμός μηνυμάτων : 131

sousura τελος κ, στην κομοτηνη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: sousura τελος κ, στην κομοτηνη   sousura τελος κ, στην κομοτηνη Icon_minitimeΣαβ Οκτ 25, 2014 4:00 pm

έχω ακούσει ότι αυτά τα κρύα δεν είναι και ιδιαίτερα για την περιοχή(από ξυλαγανή και νοτιότερα) τον νοέμβρη κάνει καλές μέρες, γιατί βιάζεσαι να τα ετοιμάσεις για χειμώνα, μήπως είσαι ορεινά? τα μελίσσια τα 2όροφα είναι τα υποδειγματικά, οργανωθήκανε μόνα τους, όπως βολεύει αυτά, να υποθέσω, 5-6-7 γόνους κάτω, γύρες και μέλι και από πάνω τους (στον όροφο) το μέλι του χειμώνα. αν κατεβάσεις όροφο με τόσο γόνο θα πρέπει να βάλεις στο "κεφάλι" τους από πάνω δλδ ζαχαροζύμαρο, εμτίμησή μου είναι εκ του μακρόθεν, μην το πέρνεις σαν απόλυτη γνώμη, το σκεπτικό μου παραθέτω. έχω φίλους που ξεχειμωνιάζουν εκεί με 2όροφα γιατί δεν τρυγάνε μετά τα μέσα σεπτέμβρη, και όλος ο όροφος είναι μέλι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xristos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 21

sousura τελος κ, στην κομοτηνη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: sousura τελος κ, στην κομοτηνη   sousura τελος κ, στην κομοτηνη Icon_minitimeΣαβ Οκτ 25, 2014 4:22 pm

Έχεις απολύτως δίκιο Γιώργο και σε παραδέχομαι νΝαι είναι μονα τους οργανωμένα , είναι το αρχικό μου κεφάλαιο Γιώργο τον Μάρτιο τα πήρα και τώρα έχω συν 16 παραφιαδες
Αρκετά δυνατες με νεες βασιλισσες αυτοδίδακτος από βιβλία και διαδίκτυο
περιστέρι Γιώργο ε! Δουλεύα την γραμμή του Αγίου Φανουρίου 731 νομίζω ! Οταν ήμουν Αθήνα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xristos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 21

sousura τελος κ, στην κομοτηνη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: sousura τελος κ, στην κομοτηνη   sousura τελος κ, στην κομοτηνη Icon_minitimeΣαβ Οκτ 25, 2014 4:30 pm

Εκτός από κουμαρια δεν έχει τίποτα άλλο Γιώργο τώρα και γίνονται λειλασειες με το παραμικρό. Σκοτώνονται
μικρινα της εισόδου ς τους έβαλα βανίλια και βλέπουμε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
περης
Μέλος
Μέλος
περης


Αριθμός μηνυμάτων : 131

sousura τελος κ, στην κομοτηνη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: sousura τελος κ, στην κομοτηνη   sousura τελος κ, στην κομοτηνη Icon_minitimeΣαβ Οκτ 25, 2014 7:26 pm

αγ. βασιλείου... χρήστο, καλό ξεχειμώνιασμα εύχομαι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Pater_Familias
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 88

sousura τελος κ, στην κομοτηνη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: sousura τελος κ, στην κομοτηνη   sousura τελος κ, στην κομοτηνη Icon_minitimeΣαβ Οκτ 25, 2014 8:27 pm

xristos έγραψε:
Έχεις απολύτως δίκιο Γιώργο και σε παραδέχομαι νΝαι είναι μονα τους οργανωμένα , είναι το αρχικό μου κεφάλαιο Γιώργο τον Μάρτιο τα πήρα και τώρα έχω συν 16 παραφιαδες
Αρκετά δυνατες με νεες βασιλισσες αυτοδίδακτος από βιβλία και διαδίκτυο

Τα αρχικά μελίσσια τα πήρες παραφυάδες;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
likosmokeses
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 16

sousura τελος κ, στην κομοτηνη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: sousura τελος κ, στην κομοτηνη   sousura τελος κ, στην κομοτηνη Icon_minitimeΚυρ Οκτ 26, 2014 5:33 pm

xristos έγραψε:
Έχεις απολύτως δίκιο Γιώργο και σε παραδέχομαι νΝαι είναι μονα τους οργανωμένα , είναι το αρχικό μου κεφάλαιο Γιώργο τον Μάρτιο τα πήρα και τώρα έχω συν 16 παραφιαδες
Αρκετά δυνατες με νεες βασιλισσες αυτοδίδακτος από βιβλία και διαδίκτυο
περιστέρι Γιώργο ε! Δουλεύα την γραμμή του Αγίου Φανουρίου 731 νομίζω ! Οταν ήμουν Αθήνα

Δούλευες στο δημόσιο και τα παράτησες;

Μήπως πήρες σύνταξη;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xristos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 21

sousura τελος κ, στην κομοτηνη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: sousura τελος κ, στην κομοτηνη   sousura τελος κ, στην κομοτηνη Icon_minitimeΚυρ Οκτ 26, 2014 5:56 pm

Όχι τ, αρχικά ήταν 10αρια , όσο για την 2θτερη ερώτηση !στιμογματα έχω όπως όλοι θα μου πης ! ΚΑΙ θα σε σώσουν τα Μελίσσια ? Όχι αλλά ένα mpac up δεν κάνει κακό εξάλλου τις συμπάθησα πολύ αφού σημερα κάποιες κυπσελες είχαν νεκρές μέλισσες μπροστά στην είσοδο και ποιο μέσα και στεναχωρεθηκα χωρίς πλακα, παρατηρησα επίσης ότι η βανίλια δεν την είχαν αγγίζει μήπως επειδή ήταν σκληρη σαν πέτρα ? htipieme
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

sousura τελος κ, στην κομοτηνη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: sousura τελος κ, στην κομοτηνη   sousura τελος κ, στην κομοτηνη Icon_minitimeΚυρ Οκτ 26, 2014 6:09 pm

Γιώργο το Νοέμβριο μεταφέρω τα μελίσσια στην Ερμιόνη... Ελπίζω να σε δω στο συνέδριο Μελισσοκομίας 15 και 16 Νοεμβρίου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xristos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 21

sousura τελος κ, στην κομοτηνη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: sousura τελος κ, στην κομοτηνη   sousura τελος κ, στην κομοτηνη Icon_minitimeΚυρ Οκτ 26, 2014 6:17 pm

Δεν είμαι ο Γιώργος , αλλά ο Χρήστος από σαπες Ροδόπη. Το σενάριο πάντως ακούγεται ενδιαφέρον
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

sousura τελος κ, στην κομοτηνη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: sousura τελος κ, στην κομοτηνη   sousura τελος κ, στην κομοτηνη Icon_minitimeΚυρ Οκτ 26, 2014 6:22 pm

Χρήστο με συγχωρείς, είδα το Γιώργο στη συζήτηση και το έγραψα το μήνυμα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xristos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 21

sousura τελος κ, στην κομοτηνη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: sousura τελος κ, στην κομοτηνη   sousura τελος κ, στην κομοτηνη Icon_minitimeΚυρ Οκτ 26, 2014 6:27 pm

Νάσαι καλά Βασίλη, πεσμου μιας και γνωριστεικαμε Πώς παν τα μελισσακια σου που θα ξεχειμωνισουν ? taxo pexi
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

sousura τελος κ, στην κομοτηνη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: sousura τελος κ, στην κομοτηνη   sousura τελος κ, στην κομοτηνη Icon_minitimeΚυρ Οκτ 26, 2014 6:30 pm

Φίλε μου θα τα μεταφέρω στην Ερμιόνη όπου έχω ένα χωράφι (κλειστό), από την Αττική, όπου πέρασαν δύσκολες ώρες λόγω φοίνικα (Λαυρεωτική).
Θα κάνω δοκιμή για μόνιμο μελισσοκομείο, αφού έχω δει τις ανθοφορίες στην περιοχή... Ελπίζω νάναι όπως τα "είδα"...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
likosmokeses
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 16

sousura τελος κ, στην κομοτηνη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: sousura τελος κ, στην κομοτηνη   sousura τελος κ, στην κομοτηνη Icon_minitimeΚυρ Οκτ 26, 2014 6:40 pm

xristos έγραψε:
Όχι τ, αρχικά ήταν 10αρια , όσο για την 2θτερη ερώτηση !στιμογματα έχω όπως όλοι θα μου πης ! ΚΑΙ θα σε σώσουν τα Μελίσσια ? Όχι αλλά ένα mpac up δεν κάνει κακό εξάλλου τις συμπάθησα πολύ αφού σημερα κάποιες κυπσελες είχαν νεκρές μέλισσες μπροστά στην είσοδο και ποιο μέσα και στεναχωρεθηκα χωρίς πλακα, παρατηρησα επίσης ότι η βανίλια δεν την είχαν αγγίζει μήπως επειδή ήταν σκληρη σαν πέτρα ? htipieme

scratch

Συγνώμη αλλα δεν κατάλαβα.
Δηλαδή συνεχίζεις να δουλεύεις στο δημόσιο και θέλεις ένα επιπλέον εισόδημα;

Μένεις Αθήνα και τα μελίσσια είναι στην Ροδόπη;

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xristos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 21

sousura τελος κ, στην κομοτηνη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: sousura τελος κ, στην κομοτηνη   sousura τελος κ, στην κομοτηνη Icon_minitimeΚυρ Οκτ 26, 2014 9:05 pm

Δεν θυμάμαι να ανέφερα κάτι για δημόσιο φιλε .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
likosmokeses
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 16

sousura τελος κ, στην κομοτηνη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: sousura τελος κ, στην κομοτηνη   sousura τελος κ, στην κομοτηνη Icon_minitimeΚυρ Οκτ 26, 2014 9:09 pm

xristos έγραψε:
Δεν θυμάμαι να ανέφερα κάτι για δημόσιο φιλε .

ωπ, συγνώμη τότε, απλά διάβασα για κάποια γραμμή του οασα όπου δούλευες...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xristos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 21

sousura τελος κ, στην κομοτηνη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: sousura τελος κ, στην κομοτηνη   sousura τελος κ, στην κομοτηνη Icon_minitimeΚυρ Οκτ 26, 2014 9:29 pm

Ναι όταν ήμουν εκεί δουλευα στην ΕΘελ στην γραμη του Αγίου Φανουρίου. Πες μου και κάτι για σένα .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
likosmokeses
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 16

sousura τελος κ, στην κομοτηνη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: sousura τελος κ, στην κομοτηνη   sousura τελος κ, στην κομοτηνη Icon_minitimeΚυρ Οκτ 26, 2014 9:51 pm

xristos έγραψε:
Ναι όταν ήμουν εκεί δουλευα στην ΕΘελ στην γραμη του Αγίου Φανουρίου. Πες μου και κάτι για σένα .

Με το πτυχίο στο χέρι (Οικονομικό Παντείου) κάνω δουλειές του ποδαριού (στήσιμο ιστοσελίδων, μηχανικά και φανοποΐα αυτοκινήτων, τοποθέτηση πλακιδίων κ.λ.π.)

Το όνειρο της γενιάς μου ΗΤΑΝ ο δημόσιος τομέας (για αυτό σε ρώτησα).

Τώρα μου φαίνονται καλή εναλλακτική τα στρέμματα του πατέρα μου και τα μελίσσια του παππού μου.

Νέος της πόλης που ηρεμεί ψυχικά στην ύπαιθρο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xristos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 21

sousura τελος κ, στην κομοτηνη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: sousura τελος κ, στην κομοτηνη   sousura τελος κ, στην κομοτηνη Icon_minitimeΚυρ Οκτ 26, 2014 10:01 pm

Σωστή η σκέψη σου, φίλε το όνομα σου δεν ξέρω ! Και εν τω μεταξύ μπορεί να κάνεις και κανα μεροκάματο στην επαρχία από που καταγεσε δεν γνωρίζω ? Τολμησετο!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
likosmokeses
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 16

sousura τελος κ, στην κομοτηνη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: sousura τελος κ, στην κομοτηνη   sousura τελος κ, στην κομοτηνη Icon_minitimeΚυρ Οκτ 26, 2014 10:09 pm

xristos έγραψε:
Σωστή η σκέψη σου, φίλε το όνομα σου δεν ξέρω ! Και εν τω μεταξύ μπορεί να κάνεις και κανα μεροκάματο στην επαρχία από που καταγεσε δεν γνωρίζω ? Τολμησετο!!!

Ανδρέα με λένε.

Χάρηκα για την διαδικτυακή γνωριμία Χρήστο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
sousura τελος κ, στην κομοτηνη
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Η ΜΕΤΑΛΛΕΥΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΣΤΗ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ ΣΗΜΑΤΟΔΟΤΕΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑΣ ΣΤΗΝ ΕΥΡΗΤΕΡΗ ΠΕΡΙ
» Σεμινάρια μελισσοκομίας στη Κομοτηνή 7-9 Αυγούστου 2013
» Καπνιστήρι τέλος .
» Tελος τα ψεματα.
» μελισσοκομία τέλος για εμενα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: