Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Καπνιστήρι τέλος .

Πήγαινε κάτω 
+5
elen
cyber2li
neos
Νικολαος
kaz
9 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
kaz
Μέλος
Μέλος
kaz


Αριθμός μηνυμάτων : 149

Καπνιστήρι τέλος . Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Καπνιστήρι τέλος .   Καπνιστήρι τέλος . Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 29, 2012 4:21 pm

Καπνιστήρι τέλος .

Εδώ και περίπου 2 μήνες παρατήρησα το εξής .
Όταν πήγαινα για έλεγχο και κάπνιζα τις μέλισσες έβλεπα ότι γινόντουσαν πολύ επιθετικές με έντονο βουητό και μετά από ένα σχετικό μάζεμα στα πλαίσια ξεχυνόντουσαν προς όλες τις κατευθύνσεις.
Αποφάσισα κάποια στιγμή να δοκιμάσω χωρίς καπνιστήρι το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακό ,καμία νευρικότητα, κανένα βουητό λες και δεν υπήρχα.

Την πρώτη φορά το είπα ότι έτυχε, αλλά όταν η δοκιμή επαναλήφτηκε τα ίδια αποτελέσματα είχα.
Κάποια στιγμή χρειάσθηκε με την σκούπα να τις απομακρύνω από κάποια πλαίσια και να τις ρίξω μέσα στην κυψέλη , μπορώ να πω ότι απλώς κάποιες θορυβήθηκαν .
Έκτοτε το καπνιστήρι δεν το χρησιμοποιώ και δεν έχω κανένα πρόβλημα .
Εγώ το αποδίνω στην φυλή των μελισσιών που έχω.

Αυτό το λέω γιατί σε γνωστού μου μελισσοκομείο όταν γίνεται έλεγχος χωρίς καπνιστήρια υπάρχει πρόβλημα.

Μήπως κάποιος φίλος έχει κάποια εμπειρία η άποψη επί του θέματος;
Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Νικολαος
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 76

Καπνιστήρι τέλος . Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καπνιστήρι τέλος .   Καπνιστήρι τέλος . Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 29, 2012 4:45 pm

ναι εγω στις δικες μου χρησιμοποιω σπανιοτατα ποιο πολυ για να αφησω ζαχαροζυμαρο πανω στα πλαισια δεν εχω θεμα επιθετικοτητας ποιο πολυ βουίζουν οταν ριχνω καπνο και γινεται ενας ψιλοχαμος παρα οταν δεν τον χρησιμοποιω ισως οι μελισσες ισως η εποχη ισως και εμεις οι ιδιοι λογω του οτι προσεχουμε περισοτερο οταν δεν τις εχουμε καπνισει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
neos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 129

Καπνιστήρι τέλος . Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καπνιστήρι τέλος .   Καπνιστήρι τέλος . Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 29, 2012 5:13 pm

Εγω θα προτεινα να πας ενσ βημα παραπερα και μαζι με το καπνιστηρι να καταργησεις τη μασκα και τα γαντια, ετσι θα πας την περιοδο της σμηνουργιας να κανεις επιθεωρηση. θα βγαλεις ολα τα πλαισια και θα χαλας τα β.κ. Μην ξεχασεις να με φωναξεις να σε παρακολουθω απο ασφαλη αποσταση γιατι εχω καιρο να γελασω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kaz
Μέλος
Μέλος
kaz


Αριθμός μηνυμάτων : 149

Καπνιστήρι τέλος . Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καπνιστήρι τέλος .   Καπνιστήρι τέλος . Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 29, 2012 5:59 pm

neos έγραψε:
Εγω θα προτεινα να πας ενσ βημα παραπερα και μαζι με το καπνιστηρι να καταργησεις τη μασκα και τα γαντια, ετσι θα πας την περιοδο της σμηνουργιας να κανεις επιθεωρηση. θα βγαλεις ολα τα πλαισια και θα χαλας τα β.κ. Μην ξεχασεις να με φωναξεις να σε παρακολουθω απο ασφαλη αποσταση γιατι εχω καιρο να γελασω.

Φίλε νέος μιας και έχεις τέτοια πρόταση ξεκίνα πρώτος και πες μας το αποτέλεσμα.

Πάντως εάν ενδιαφέρεσαι να δεις αυτό που γράφω είμαστε κοντά
εγώ έχω ένα μικρό μέρος από το μελισσοκομείο μου στα Βίλια εσύ στο Καπαρέλι.

...................... oraia [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cyber2li
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
cyber2li


Αριθμός μηνυμάτων : 317

Καπνιστήρι τέλος . Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καπνιστήρι τέλος .   Καπνιστήρι τέλος . Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 29, 2012 6:16 pm

Νομίζω οτι την Άνοιξη δεν έχεις αυτή την "πολυτέλεια". Δεν σε πέρναν στο κυνήγι;. Η επιθετικότητά τους μειώνεται πολύ τους καλοκαιρινούς μήνες όντως. Τώρα ο καθένας αναλόγος αντοχής tziz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
neos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 129

Καπνιστήρι τέλος . Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καπνιστήρι τέλος .   Καπνιστήρι τέλος . Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 29, 2012 6:51 pm

Η συναντηση με ενδιαφερει και καποια στιγμη θα την κανονισουμε, οχι ομος για το θεμα του καπνιστηριου το οποιο θεωρω απαραιτητο εργαλειο αμυνας του μελισσοκομου. Ο καπνοσ εμποδιζει τις μελισσες να επικοινωνισουυν μεταξυ τους, και τον αποφευγουν γιατι ειναι αποτελεσμα ενος φυσικου αιτιου, τις φωτιας, μην ξεχναμε οτι ο ανθρωπος καταφερε να δαμασει και να προστατευθει απο ζωα οταν καταφερε να αναβει φωτιες. Αντιθετως δεν νομιζω να υπαρχει αλλος λογος αξιος συζητησης ετσι ωστε να μην χρισιμοποιηθει το καπνιστηρι, ουτε κοστιζουν τιποτα οι πευκοβελονες.
Ανοιγοντας την κυψελη πως θα κανεις τις μελισσες να κατεβουν κατω σπο τα πλαισια ετσι ωστε να κανεις δουλεια ανετα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kaz
Μέλος
Μέλος
kaz


Αριθμός μηνυμάτων : 149

Καπνιστήρι τέλος . Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καπνιστήρι τέλος .   Καπνιστήρι τέλος . Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 29, 2012 8:14 pm

neos έγραψε:
Η συναντηση με ενδιαφερει και καποια στιγμη θα την κανονισουμε, οχι ομος για το θεμα του καπνιστηριου το οποιο θεωρω απαραιτητο εργαλειο αμυνας του μελισσοκομου. Ο καπνοσ εμποδιζει τις μελισσες να επικοινωνισουυν μεταξυ τους, και τον αποφευγουν γιατι ειναι αποτελεσμα ενος φυσικου αιτιου, τις φωτιας, μην ξεχναμε οτι ο ανθρωπος καταφερε να δαμασει και να προστατευθει απο ζωα οταν καταφερε να αναβει φωτιες. Αντιθετως δεν νομιζω να υπαρχει αλλος λογος αξιος συζητησης ετσι ωστε να μην χρισιμοποιηθει το καπνιστηρι, ουτε κοστιζουν τιποτα οι πευκοβελονες.
Ανοιγοντας την κυψελη πως θα κανεις τις μελισσες να κατεβουν κατω σπο τα πλαισια ετσι ωστε να κανεις δουλεια ανετα?

Φίλε νέος θα πρέπει να γνωρίζεις το εξής, ότι το κάπνισμα στις μέλισσες δημιουργεί εκτός τον αποπροσανατολισμό και ένα στρες με επακόλουθα που δεν θα αναλύσω τώρα.
Σκέψου μόνο κάτι απλό πως θα λειτουργήσεις εσύ εάν έξω από το σπίτι σου δεις πολύ καπνό και έχεις την εντύπωση ότι έχει πάρει φωτιά.
Το κάπνισμα είναι για να βολεύει τον άνθρωπο να κάνη την δουλειά του .
Να είσαι σίγουρος ότι δεν είναι ότι το καλύτερο για τις μέλισσες, και όχι μόνο.
Επειδή δεν μου αρέσει να κάνω τον ιδικό θα σου έλεγα να το ψάξεις μόνος σου και θα καταλάβεις τι εννοώ.

Αλλά το θέμα δεν είναι αυτό, εγώ περιγράφω ένα δεδομένο που ισχύει στο δικό μου μελίσσι.
Ξεκαθάρισα αλώστε από το αρχικό μου κείμενο ότι σε γνωστού μου μελίσσι και συγκεκριμένα στο Κριεοκουκι εκεί δεν θέλεις καπνιστήρι αλλά καπνιστήρια.
Εάν δεν σου κάνει κόπο ρίξε πάλι μια ματιά στο αρχικό μου κείμενο.

Ευχαριστώ. Το θέμα το κλίνω εδώ.


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elen
Μέλος
Μέλος
elen


Αριθμός μηνυμάτων : 59

Καπνιστήρι τέλος . Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καπνιστήρι τέλος .   Καπνιστήρι τέλος . Icon_minitimeΔευ Ιουλ 30, 2012 10:48 pm

kaz έχεις δίκιο, εγώ παρόλο που ανάβω πάντα καπνηστίρι, τελευταία παρατηρώ ότι αν καμιά φορά ανοίξω γιατί ξέχασα κάτι να κάνω χωρίς να καπνήσω, δεν έχω πρόμβλημα. Αρχίζω να πιστεύω ότι ακόμα και αν δεν καπνίσω αλλά έχω απλώς το καπνιστήρι δίπλα μου, ίσως δεν μου χρειαστεί τελικά. . Βεβαίως και έχεις δίκιο ότι αποπροσανατολίζονται οι μέλισσες με τον καπνό, τις ανοίγουμε την όρεξη για μέλι και έχουμε πτώση της απόδοσης του μελισσιού κατά 30%, όπως έχω διαβάσει.Σε ευχαριστώ που έθιξες το θέμα, προβληματίστικα και θα το δοκιμάσω σίγουρα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elen
Μέλος
Μέλος
elen


Αριθμός μηνυμάτων : 59

Καπνιστήρι τέλος . Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καπνιστήρι τέλος .   Καπνιστήρι τέλος . Icon_minitimeΔευ Ιουλ 30, 2012 11:05 pm

kaz έχεις δίκιο, εγώ παρόλο που ανάβω πάντα καπνηστίρι, τελευταία παρατηρώ ότι αν καμιά φορά ανοίξω γιατί ξέχασα κάτι να κάνω χωρίς να καπνήσω, δεν έχω πρόμβλημα. Αρχίζω να πιστεύω ότι ακόμα και αν δεν καπνίσω αλλά έχω απλώς το καπνιστήρι δίπλα μου, ίσως δεν μου χρειαστεί τελικά. . Βεβαίως και έχεις δίκιο ότι αποπροσανατολίζονται οι μέλισσες με τον καπνό, τις ανοίγουμε την όρεξη για μέλι και έχουμε πτώση της απόδοσης του μελισσιού κατά 30%, όπως έχω διαβάσει.Σε ευχαριστώ που έθιξες το θέμα, προβληματίστικα και θα το δοκιμάσω σίγουρα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gianhs8
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 147

Καπνιστήρι τέλος . Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καπνιστήρι τέλος .   Καπνιστήρι τέλος . Icon_minitimeΤρι Ιουλ 31, 2012 4:05 pm

εγω πιστευω οτι ειναι θεμα εποχης, τον φεβουαριο ωταν πηγενα να δω αν ειναι ακομα εκει χωρις να τα πιραξω καν μου ριχνανε και καμια τσιμπια, την ανοιξη με τριπαγανε απανω απο τα γαντια και την μπλουζα με το που ακουμπαγα το καπακι, τωρα δεν βαζω τιποτα δεν καπνιζω, και μια μερα που ηθελα να βρω την βασιλισσα εβγαλα και την μασκα γιατι ειχε αντιλια χωρις να μου δινουνε καμια σημασια

αυτη ειναι η δικια μου εμπειρια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kaz
Μέλος
Μέλος
kaz


Αριθμός μηνυμάτων : 149

Καπνιστήρι τέλος . Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καπνιστήρι τέλος .   Καπνιστήρι τέλος . Icon_minitimeΤρι Ιουλ 31, 2012 5:15 pm

Παράλληλα και με άλλες δευτερεύουσες παραμέτρους εγώ πιστεύω ότι εξαρτάτε και από την φυλή του μελισσιού.

Πάντως πληροφοριακά σας λέω ότι κάποιοι από εμάς ακόμα και την στιγμή που πάνε για κάποιον έλεγχο στο μελισσοκομείο και καπνίζουν το μελίσσι που θα ανοίξουν, με λάθος τρόπο το κάνουν. Θα αναφέρω μια από τις πολλές περιπτώσεις.
Έχω δει μελισσοκόμο να πηγαίνει και να ρίχνει καπνό στην είσοδο και έπειτα άμεσα να ανοίγει το καπάκι
εκεί υπάρχει περίπτωση ακόμα και το πιο ήρεμο μελίσσι να γίνει πολύ μα πολύ επιθετικό.

..................................[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] oraia oraia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Καπτσί
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 12

Καπνιστήρι τέλος . Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καπνιστήρι τέλος .   Καπνιστήρι τέλος . Icon_minitimeΤρι Ιουλ 31, 2012 5:43 pm

Καλησπέρα φίλε ΚΑΖ πιστεύω ότι παίζει μεγάλο ρολό η εποχή κ το κατά πόσο ηρεμία υπάρχει στο μελισσοκόμο κ στους χειρισμούς που κάνη κατά την επιθεώρηση. παλιότερα είχα μακεδονικές μέλισσες που θεωρούντο πολύ ήσυχες, κ τώρα έχω κυπριακές που σαν ράτσα είναι από τις ποιό επιθετικές. Σε όσες επιθεώρησης έκανα κ σε αρκετές τροφοδοσίες με σιρόπι διαπίστωσα ότι δεν επιβεβαίωσαν τι φήμη τους. αλλά τις βρήκα πολύ βολικές κ ήμερες(δεν φορώ ποτέ γάντια κ 1-2 φορές έβγαλα κ τι μάσκα). Αλλά παρατηρώντας τες βλέπω ότι σαν ράτσα είναι πολύ τσαμπουκαλεμένες αν πετάξει σερσέγκι η σφήκα μπροστά από της κυψέλες ορμάνε σωρηδόν trizo dontis
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kaz
Μέλος
Μέλος
kaz


Αριθμός μηνυμάτων : 149

Καπνιστήρι τέλος . Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καπνιστήρι τέλος .   Καπνιστήρι τέλος . Icon_minitimeΤρι Ιουλ 31, 2012 7:50 pm

Φίλε Καπτσί
Ακριβώς για τον λόγο αυτό μιλώ για παραμέτρους
Η διαπίστωση σου για την επιθετικότητα στις σφήκες και σερσεγκι αποδεικνύει ότι όταν νοιώσουν απειλή ενεργοποιείται ο μηχανισμός αυτοσυντηρήσεις και προστασίας του μελισσιού.
Μιας και μίλησες για σφήκες θα ξεφύγω από το θέμα και θα σου πω άλλο ένα περίεργο.
Στο σημείο που πίνουν οι μέλισσες νερό παρατηρείτε να έρχονται παράλληλα και να πίνουν νερό και σμήνος από σφήκες.
Τα θέμα είναι ότι δεν βλέπω να υπάρχει κανένα πρόβλημα αναμεταξύ τους.
Οπότε λογικά δεν υπάρχει και πρόβλημα .
Δεν γνωρίζω κάτι πάνω στο θέμα δεν μου έχει ξανατύχη ουτε το έχω ψάξει..
Αρχικά είχα την εντύπωση ότι θα έβλεπα Ομηρικές μάχες αλλά προς το παρών όλα είναι ήσυχα.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vaios
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
vaios


Αριθμός μηνυμάτων : 6

Καπνιστήρι τέλος . Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καπνιστήρι τέλος .   Καπνιστήρι τέλος . Icon_minitimeΤρι Ιουλ 31, 2012 9:50 pm

αν και νεος μελισσοκομος (μολις 2 μηνων και κατι) θα συμφωνησω απολυτα σε οτι αφορα τις παραμετρους.ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για το τι θα γινει .εγω πρωσωπικα απο οταν ακομη διαλεγα τις παραφυαδες μου απο φιλο ποτε δεν εβαζα μασκα και ετσι εμαθα ,τη χρησιμοποιω πολυ σπανια και τη βαζω μονο οταν δεν ειμαι σιγουρος για την ηρεμια του μελισιου μου.γαντια ακομη δεν εβαλα (ειναι αθικτα στη συσκευασια τους).τωρα οτι αφορα το καπνισμα εχω διαπιστωση οτι αν καπνισω μονο τους αεραγωγους το μελισση ειναι γενικα ηρεμο ,αν καπνισω και την εισοδο γινετε πανικος μολις σηκωσω το καπακι και θελουν και κανα πενταλεπτο να ηρεμησουν .επειδη τα μελισσια μου ειναι παραφυαδες και ακομη ταιζω καθε δυο μερες ετυχε να ανοιξω και χωρις καπνο πολλες φορες για το ταισμα ολα ηταν σαν να μην συμβαινει τιποτα μαλιστα περιμενανε και το σιροπακι τους σαν καλα και υπακουα κοριτσια.
αα και απο τσιμπηματα ολο αυτο το διαστημα μονο δυο τον αριθμο και αυτα απο βλακεια δικη μου .
επομενος πιστευω οτι τιποτα δεν ειναι απολυτο σχετικα με το καπνισμα.ειναι οπως βολευει η καθε περιπτωση ξεχωριστα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Καπνιστήρι τέλος . Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καπνιστήρι τέλος .   Καπνιστήρι τέλος . Icon_minitimeΤετ Αυγ 01, 2012 1:10 am

υπαρχει και η λυση του νερου.
με ενα ψεκαστηρα απλα ψεκαζουμε λιγο και ολα καλα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elen
Μέλος
Μέλος
elen


Αριθμός μηνυμάτων : 59

Καπνιστήρι τέλος . Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καπνιστήρι τέλος .   Καπνιστήρι τέλος . Icon_minitimeΤετ Αυγ 01, 2012 10:29 am

Τελικά εγώ άνοιξα χτες και τις 11 κυψέλες χωρίς να καπνήσω! (είχα ανάψει το καπνηστίρι και το άφησα εκεί κοντά, αλλά δεν το χρησιμοποίησα)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kaz
Μέλος
Μέλος
kaz


Αριθμός μηνυμάτων : 149

Καπνιστήρι τέλος . Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καπνιστήρι τέλος .   Καπνιστήρι τέλος . Icon_minitimeΤετ Αυγ 01, 2012 12:10 pm

captain έγραψε:
υπαρχει και η λυση του νερου.
με ενα ψεκαστηρα απλα ψεκαζουμε λιγο και ολα καλα

Επειδή δεν την γνωρίζω αυτήν την μέθοδο είναι εύκολο να γίνεις πιο αναλυτικός;
Βέβαια υποψιάζομαι το τι θα κάνεις αλλά καλύτερα να αναλυθεί.

Παράλληλα πρέπει να πω ότι δεν περίμενα τέτοια ανταπόκριση για αυτό το θέμα που άνοιξα.
Καμία φορά αυτά που φαίνονται διαδικασίες ρουτίνας έχουν και κάποιο ενδιαφέρων.

Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Καπνιστήρι τέλος . Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καπνιστήρι τέλος .   Καπνιστήρι τέλος . Icon_minitimeΠεμ Αυγ 02, 2012 1:16 am

αυτες που ειναι στην κορυφη του πλαισιου και ειναι ετοιμες για επιθεση ,
ενα ελαφρο ψεκασμα ισα να βραχουν.μετα δεν πετανε.
δεν πιανει ομως σε ολα τα μελισσια παντα.
lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Καπνιστήρι τέλος .
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» καπνιστήρι
» Tελος τα ψεματα.
» μελισσοκομία τέλος για εμενα
» Βασιλοτροφία μετά το τέλος της μελιτοφορίας.
» sousura τελος κ, στην κομοτηνη

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: