Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Παραγωγή 2014

Πήγαινε κάτω 
+3
andreaspap78
koske
pnikolas
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
pnikolas
Μέλος
Μέλος
pnikolas


Αριθμός μηνυμάτων : 186

Παραγωγή 2014 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Παραγωγή 2014   Παραγωγή 2014 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 26, 2014 4:10 pm

Για πάμε τώρα που τελειώνει η χρονιά να κάνουμε έναν υπολογισμό...
Για πείτε μας τι ποσότητες βγήκαν φέτος και από πόσα μελίσσια?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
koske
BeeForce
BeeForce
koske


Αριθμός μηνυμάτων : 308

Παραγωγή 2014 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραγωγή 2014   Παραγωγή 2014 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 26, 2014 4:36 pm

Φιλε μου σαν να βιαζεσαι λιγο........
Ξανα κανε ποστ τελος Νοεμβρη......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pnikolas
Μέλος
Μέλος
pnikolas


Αριθμός μηνυμάτων : 186

Παραγωγή 2014 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραγωγή 2014   Παραγωγή 2014 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 26, 2014 6:31 pm

Χαχα οκ. Εγώ λέω για τα μέχρι τώρα στοιχεία... αν βγει κι άλλο, μακάρι!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreaspap78
Μέλος
Μέλος
andreaspap78


Αριθμός μηνυμάτων : 95

Παραγωγή 2014 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραγωγή 2014   Παραγωγή 2014 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 26, 2014 7:34 pm

εγώ περιμένω το ρείκι μήπως και πάρω κάτι....βέβαια δύο μελίσσια έχω...μέχρι τώρα τίποτα απο μέλι....αλλά δεν πήγα στο πεύκο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Στέλιος1
Μέλος
Μέλος
Στέλιος1


Αριθμός μηνυμάτων : 282

Παραγωγή 2014 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραγωγή 2014   Παραγωγή 2014 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 26, 2014 9:28 pm

1η χρονιά ξεκίνησα με 1 μελίσσι και πλέων έχω 3 σχεδόν 10άρια
από παραγωγή 7 κιλά μέλι 15 γρ βασιλικό πολτό

Υ.Γ
αν θέλει κανείς μέλι πουλάω scratch
τι να το κάνω τόσο πολύ lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PIT
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 47

Παραγωγή 2014 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραγωγή 2014   Παραγωγή 2014 Icon_minitimeΣαβ Σεπ 27, 2014 1:11 am

1η χρονιά και εγώ φέτος από 5 μελισσάκια πήρα 12kgr ανθόμελο. Τώρα τα έχω στο ρείκι 10 στον αριθμό γιατί τα έκοψα δεν ξέρω αν θα πάρω κάτι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Παραγωγή 2014 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραγωγή 2014   Παραγωγή 2014 Icon_minitimeΣαβ Σεπ 27, 2014 11:52 am

Απο τις αρχες της ανοιξης οι τρυγοι σε κιλα μεχρι τωρα ηταν 18+17+11+7, τα παργωγικα μου μελισσια ειναι 4 που δεν εκοψα παραφυαδες αλλα εχτισαν μεσο ορο απο 12 πλαισια. Τωρα ειναι στο πευκο και ελπιζω σε παραγωγη αλλα δεν τον βλεπω καλα τον καιρο. Ελπιζω Στελιο κι εγω του χρονου να κανω βασιλοτροφια και παραγωγη βασ. πολτου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Στέλιος1
Μέλος
Μέλος
Στέλιος1


Αριθμός μηνυμάτων : 282

Παραγωγή 2014 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραγωγή 2014   Παραγωγή 2014 Icon_minitimeΣαβ Σεπ 27, 2014 6:18 pm

spithoyras έγραψε:
Ελπιζω Στελιο κι εγω του χρονου να κανω βασιλοτροφια και παραγωγη βασ. πολτου.

αν είναι θέμα χρόνου το ότι δεν κάνεις δεν μπορώ να σε βοηθήσω

αν όμως είναι θέμα εξάσκησης και γνώσεων ...... ένα έχω να σου πω
μην κολλάς πουθενά , όρμα του ,αξίζει τον κόπο .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Παραγωγή 2014 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραγωγή 2014   Παραγωγή 2014 Icon_minitimeΣαβ Σεπ 27, 2014 6:24 pm

τίποτα δεν καναμε φέτος.Από πλευράς μελιών ήταν σκέτη απογοήτευση.Ούτε για τον εαυτό τους δεν μάζεψαν καλά αποθέματα.Ξεκινήσαμε με 3-4 φουλ πλαίσια μέλι και πιάνει εκείνη η σκατ@@@βροχή και φαγώθηκαν μέχρι το τελευταίο γραμμάριο.Λίγο καιρό αργότερα ξανα-μανα τα ίδια...καλούς γόνους έχω φέτος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Παραγωγή 2014 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραγωγή 2014   Παραγωγή 2014 Icon_minitimeΚυρ Σεπ 28, 2014 12:56 pm

στελιος1 έγραψε:
ένα έχω να σου πω
μην κολλάς πουθενά , όρμα του ,αξίζει τον κόπο .
Ευχαριστω φιλε για την συμβουλη.

Πατριωτη pointerst εκανες πολλες μεταφορες η καθολου ? Ρωτω επειδη σε εμενα συνεβη το αντιθετο απο σενα. Μπλοκαραν απο μελια στον γονοθαλαμο και πεσανε πολυ οι γονοι. Σε χθεσινη επιθεωρηση αναγκαστικα πηρα να τρυγησω απο γονοθαλαμο για να ελευθερωσω χωρο για γεννα. Γενικα πρεπει να τρεξω για γονους. Απο την μια χαιρομαι γιατι θα παρω κι αλλο μελι κι απο την αλλη αγχωνομαι μηπως δεν προλαβω να ανανεωσω τον πληθυσμο με το σκατοκαιρο που κανει, μια βροχη και μια κρυο.

Η συμβουλη που θα δωσω εγω στους νεοτερους απο μενα, ειναι να μη κανουν αποτομη αυξηση μελισσιων, γιατι υπαρχει κινδυνος κακης διαχειρισης.

Το θετικο ειναι οτι βγαινουν και πολυτιμα συμπερασματα. skeftome
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Παραγωγή 2014 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραγωγή 2014   Παραγωγή 2014 Icon_minitimeΚυρ Σεπ 28, 2014 1:38 pm

δεν μετεφερα καθόλου.Στατικό στον κάμπο της Ημαθίας.Δουλέψαμε ροδάκινα,ακτινίδια(γύρη),καλαμποκι, παλιούρι,και λοιπα χόρτα.Αυτή τη στιγμή έχω κάπου στους 6-7 γόνους!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Παραγωγή 2014 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραγωγή 2014   Παραγωγή 2014 Icon_minitimeΚυρ Σεπ 28, 2014 2:03 pm

Πιθανων καποια στιγμη εκοψε η ανθοφορια και καταναλωσαν τα μελια σου οι γονοι. Τουλαχιστον δεν θα εχεις προβλημα στο ξεχειμωνιασμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Παραγωγή 2014 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραγωγή 2014   Παραγωγή 2014 Icon_minitimeΚυρ Σεπ 28, 2014 2:28 pm

από θέμα πληθυσμών δεν έχω σίγουρα.Από θέμα αποθεμάτων πρέπει να δω πως θα γίνει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Παραγωγή 2014 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραγωγή 2014   Παραγωγή 2014 Icon_minitimeΚυρ Σεπ 28, 2014 4:18 pm

Δεν ξερω αν σκοπευεις να μεταφερεις η να παραμεινεις στατικος, και τυχων δυνατοτητες της περιοχης σου για ανθοφορια (πευκο,ακονιζια,ρεικι,κουμαρια.) Ουτε αν εχουν δυναμικοτητα τα μελισσια για να μαζεψουν μελι. Αν ομως προχωρησει η εποχη και πιστευεις οτι τα αποθεματα σου δεν αρκουν, τοτε δεν μενει τιποτε αλλο απο τροφοδοσια βανιλιας και πυκνου σιροπιου. Μεχρι να κανουν καποιο αποθεμα.
Δεν ειναι το καλυτερο για τα μελισσια να τρωνε ζαχαρομελο, αλλα προκειμενου να τα χασεις το χειμωνα, αναγκαστηκά. Εγω στην θεση σου αυτο θα εκανα.
Ας πει ομως και κανενας εμπειροτερος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Παραγωγή 2014 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραγωγή 2014   Παραγωγή 2014 Icon_minitimeΔευ Σεπ 29, 2014 1:12 am

σωστά απάντησες και αυτός είναι από τους τρόπους.Το ζυμάρι θα το βάλω σίγουρα.Θα δω αν θα κάνω τροφοδοσία για αποθήκη.Στατικός θα παραμείνω τουλάχιστον μέχρι και του χρονου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Παραγωγή 2014
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ApiOrganica 2014, Bologna - Italy, 4 - 7 March 2014
» Παραγωγή γύρης
» Παραγωγή γύρης
» Παραγωγή γύρης
» Παραγωγή γύρης

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: