Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Πατέντα για κατασκευή κηρύθρων

Πήγαινε κάτω 
+5
cyber2li
ΛΟΥΚΑΣ
kaz
dim
StelMex
9 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
StelMex
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 6

Πατέντα για κατασκευή κηρύθρων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πατέντα για κηρύθρες   Πατέντα για κατασκευή κηρύθρων Icon_minitimeΤετ Σεπ 10, 2014 9:13 pm

Καλησπέρα παιδιά! Είδα στο ΥouTube μια πατέντα για κατασκευή κηρυθροποιείου. Φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα και θα μειώσει πιστεύω σημαντικά το κόστος των κηρύθρων. Έχω δει διάφορες τέτοιες αλλά παραθέτω παρακάτω μια που φτιάχνεται με σιλικόνη απλή (υγροποιημένου καουτσούκ). Υπάρχει περίπτωση η χρήση αυτής της σιλικόνης να είναι επιβλαβής για τις μέλισσες? Η λογική λέει ότι αφού θα έχει στεγνώσει καλά δεν υπάρχει φόβος μήπως το κερί απορροφήσει χημικές ουσίες από αυτήν. Αξίζει να την κατασκευάσω και να την χρησιμοποιήσω? Ή οι κηρύθρες του εμπορίου είναι λιγότερο επιβλαβής απο αυτές? Ευχαριστώ!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dim
Μέλος
Μέλος
dim


Αριθμός μηνυμάτων : 181

Πατέντα για κατασκευή κηρύθρων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πατέντα για κατασκευή κηρύθρων   Πατέντα για κατασκευή κηρύθρων Icon_minitimeΚυρ Οκτ 12, 2014 9:54 pm

Καλό αλλα δεν μπορείς να βρείς στην ελλάδα σιλικόνη υγροποιημένου καουτσούκ. Μόνο σιλικόνες 2 συστατικων και συσκευασιες των 5 κιλών και ανω. και πανακριβες. Τι να την κάνεις τόσο πολύ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kaz
Μέλος
Μέλος
kaz


Αριθμός μηνυμάτων : 149

Πατέντα για κατασκευή κηρύθρων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Χαιρετώ..   Πατέντα για κατασκευή κηρύθρων Icon_minitimeΔευ Οκτ 13, 2014 8:34 pm

Χαιρετώ..
Αν θέλεις ρίξε μια ματιά εδώ  http://www.silgram.gr/
Πιστεύω θα σε βοηθήσει γιατί σου έχει και τον τρόπο που θα την χρησιμοποιήσεις.
Αυτές τις σιλικόνες τις δουλεύω χρόνια .
Για την δουλειά που την θέλεις τα 5 Kg ίσα-ίσα που θα σε φτάσουν
(με μεγάλη οικονομία).
Το κόστος της ανέρχεται στα 16-17 ευρώ το Kg.
Χρησιμοποίησε την  SR ή την SA είναι η πιο κατάλληλες λόγο τις ελαστικότητα της.
Η S-35 Είναι για μακροχρόνια αποθήκευση τροφίμων , δεν σου κάνει είναι πολύ σκληρή και ακριβή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΛΟΥΚΑΣ
Μέλος
Μέλος
ΛΟΥΚΑΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 66

Πατέντα για κατασκευή κηρύθρων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πατέντα για κατασκευή κηρύθρων   Πατέντα για κατασκευή κηρύθρων Icon_minitimeΤρι Οκτ 14, 2014 4:55 pm

Καλησπέρα
Η πατέντα που αναφέρεις είναι ενός Τούρκου αρκετά παλιά.
Προσωπικά δεν την έχω δοκιμάσει διότι προβληματίστηκα με το ποσό εύκολα είναι να καλύψεις σωστά την κάθε επιφάνεια αλλά και το ότι η σιλικόνη αυτή είναι για βιομηχανική χρήση.
Έχω όμως δοκιμάσει με σιλικόνη 2 συστατικών σε δοχεία του κιλού. Στην πραγματικότητα είναι το δοχείο του κιλού της ρευστής σιλικόνης και ένα μικρο μπουκαλάκι 5gr στεγνωτικό.
Από την ΠΕΡΒΙΝΚΑ ΕΠΕ τηλ 2105223534 το κόστος κάθε κιλού είναι περίπου 31-34 ευρώ ανάλογα με την ελαστικότητα που θα έχει όταν στεγνώσει.
Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με αυτή την σιλικόνη ότι δεν κολλάει στην επιφάνεια διότι περιέχει λάδι σιλικόνης και θέλει μια πατέντα για να μπορέσειςς να το κάνεις σαν πρέσα.
οι επόμενες φωτογραφίες είναι από αυτό που έχω κατασκευάσει χωρίς να το έχω ολοκληρώσει ακόμη.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Αν πραγματικά σε ενδιαφέρει να κατασκευάσεις επικοινώνησε μαζί μου δια να σου πω και κάποια άλλα συμαντικα σημεία που πρέπει να προσέξεις.
ΥΓ Για κάθε επιφάνεια θα χρειαστείς 1 κιλό περιπου για το παχας που εχω εγω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cyber2li
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
cyber2li


Αριθμός μηνυμάτων : 317

Πατέντα για κατασκευή κηρύθρων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πατέντα για κατασκευή κηρύθρων   Πατέντα για κατασκευή κηρύθρων Icon_minitimeΤρι Οκτ 14, 2014 9:36 pm

ΛΟΥΚΑ πολύ καλή η κατασκευή σου, μπράβο.
Να ρωτήσω. Παρατήρησα μια συσκευή που λέει ότι δουλεύει με νερό...δλδ περνάει κρύο νερό μέσα απο τις μήτρες (σιλικόνης) , και το κάνει εσωτερικό κύκλωμα;
Χωρίς νερό θα είναι εντάξει (όσον αφορά το ανάγλυφο) μακροχρόνια;
Είδα και κατασκευές από αλουμίνιο, αλλά απ'οτι είδα δεν είχαν εισαγωγή-εξαγωγή νερού.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Πατέντα για κατασκευή κηρύθρων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πατέντα για κατασκευή κηρύθρων   Πατέντα για κατασκευή κηρύθρων Icon_minitimeΤρι Οκτ 14, 2014 11:48 pm

Λουκά εκ πρώτης όψεως μοιάζει με μερακλίδικη δουλειά. Μπράβο, προχώρα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΛΟΥΚΑΣ
Μέλος
Μέλος
ΛΟΥΚΑΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 66

Πατέντα για κατασκευή κηρύθρων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πατέντα για κατασκευή κηρύθρων   Πατέντα για κατασκευή κηρύθρων Icon_minitimeΤετ Οκτ 15, 2014 2:53 am

cyber2li έγραψε:
Παρατήρησα μια συσκευή που λέει ότι δουλεύει με νερό...δλδ περνάει κρύο νερό μέσα απο τις μήτρες (σιλικόνης) , και το κάνει εσωτερικό κύκλωμα;
Χωρίς νερό θα είναι εντάξει (όσον αφορά το ανάγλυφο) μακροχρόνια;
Είδα και κατασκευές από αλουμίνιο, αλλά απ'οτι είδα δεν είχαν εισαγωγή-εξαγωγή νερού.
Το κλειστό κύκλωμα νερου ή ακόμη και ανεμιστήρας στο επάνω μέρος της μήτρας χρησιμοποιείτε για να κρυώνει ποιο γρήγορα το κερί και δεν έχει καμιά σχέση με την αντοχή της σιλικόνης.
Φυσικά αυτά μπαίνουν σε μεταλλικές πρέσες και όχι σε κάποια από ξύλο.
Ακόμη το πάχος της σιλικόνης πρέπει να είναι πολύ μικρο, πράγμα σχεδόν αδύνατο στην δίκη μου κατασκευή διότι αυτή η σιλικόνη που χρησιμοποιείτε για κατασκευή καλουπιών δεν μπορείς να την κολλήσεις με κανένα τρόπο και κόλα σε μια επιφάνεια διότι περιέχει λάδι.
Δεν πιστεύω όμως ότι βοηθάνε πραγματικά πολύ, δυλαδη καταφέρνουν τόσο που να κρυώσουν την φόρμα της σιλικόνης ώστε αυτή να κρυώσει και το κερί ποιο γρήγορα.
Εάν δεις τα διάφορα βίντεο θα προσέξεις ότι πριν απολέσουν το ρευστό κερί ψεκάζουν τις επιφάνειες με νερό ή χρησιμοποιούν ένα βρεγμένο ρολό ώστε να βοηθήσει πρώτον να ξεκολλήσει εύκολα το κερί και δεύτερον να κρυώσει ποιο γρήγορα.
Το δικό μου όταν τελειώσει θα μοιάζει με αυτό του Τούρκου, αλλά με διαφορετικό τρόπο κατασκευής και διαφορετική σιλικόνη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΛΟΥΚΑΣ
Μέλος
Μέλος
ΛΟΥΚΑΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 66

Πατέντα για κατασκευή κηρύθρων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πατέντα για κατασκευή κηρύθρων   Πατέντα για κατασκευή κηρύθρων Icon_minitimeΤετ Οκτ 15, 2014 2:54 am

monarchis έγραψε:
Λουκά εκ πρώτης όψεως μοιάζει με μερακλίδικη δουλειά. Μπράβο, προχώρα!
Σε ευχαριστω !!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΛΟΥΚΑΣ
Μέλος
Μέλος
ΛΟΥΚΑΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 66

Πατέντα για κατασκευή κηρύθρων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πατέντα για κατασκευή κηρύθρων   Πατέντα για κατασκευή κηρύθρων Icon_minitimeΔευ Οκτ 20, 2014 8:39 pm

Η προσπάθεια συνεχίζετε .... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] χωρίς να έχει τελειώσει ακόμη.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Πατέντα για κατασκευή κηρύθρων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πατέντα για κατασκευή κηρύθρων   Πατέντα για κατασκευή κηρύθρων Icon_minitimeΤρι Οκτ 21, 2014 2:11 am

Σαν κατασκευή πολύ καλή..τελεια.
Μια απορία έτσι όπως είναι κατασκευασμένη,πως μπορείς να ρυθμίσεις το πάχος του κεριού που θελεις και να είμαι ομοιόμορφο σε ολές του τις πλευρες;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΛΟΥΚΑΣ
Μέλος
Μέλος
ΛΟΥΚΑΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 66

Πατέντα για κατασκευή κηρύθρων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πατέντα για κατασκευή κηρύθρων   Πατέντα για κατασκευή κηρύθρων Icon_minitimeΤρι Οκτ 21, 2014 2:38 am

Πολύ σωστή η παρατήρηση σου !!
Οι μεντεσέδες στο πίσω μέρος μπήκαν ενώ υπήρχε ανάμεσα στις επιφάνειες της σιλικόνης το φύλλο κερήθρας που είχα χρησιμοποιήσει για καλούπι. Αρα θεωρητικά υπάρχει κενό. Για περισσότερα αμέσως μετά την πρώτη δοκιμή (ΣΥΝΤΟΜΑ)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giannitsa12345
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 5

Πατέντα για κατασκευή κηρύθρων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πατέντα για κατασκευή κηρύθρων   Πατέντα για κατασκευή κηρύθρων Icon_minitimeΤρι Οκτ 21, 2014 4:02 am

κυριε Λουκα πολυ ομορφη κατασκευη. απο εδω και μετα πρεπει οποσδηποτε να βαλεις στο κατω μερος απο τα πλαγεια 2 σε υψος ποντους πλεξι γκλας (5αρι) ,ετσι ωστε το κερι να φευγει μονο απο την μια μερια (μπροστα οπως στο 2ο βιντεο) με την πιεση που θα βάζεις και ετσι θα γεμιζει ολο το κερι .

επισης πρεπει να βαλης ολη την κατασκευη μεσα σε μια λεκανη με νερο ωστε το παραπανισιο κερι να μαζευεται εκει μεσα.
το προβλημα που εντοπησα εγω στην δικια μου κατασκευη ειναι 1ον....χρειαζεται πολη ωρα μεχρη να κρειωση το κερι ωστε να βγενει ολοκληρο(εκτος αν δουλεψω τον αερα ,βιντεο 2ο) και 2ον..... περιμετρικα στις ακρες δεν βγενει σωστη η κερυθρα και καταλαβα οτι πρεπει να ξανακανω αλλο καλουπη που θα ειναι 3 ποντους απο καθε πλευρα πιο μεγαλο,οπου μετα η κερυθρα θα κοβεται με μαχαιρι στο σωστο μεγεθος. (βιντεο νο 2)

εγω την εκανα με απλη σιλικονη για δοκιμη και χρεισιμοπηεισα 4 φιαλιδια.
Νο 1 [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

δειτε και αυτο
Νο 2 [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

και παλι μπραβο για την κατασκευη εισαι μαστορας.!!!!!
Νικος απο Γιαννιτσά

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΛΟΥΚΑΣ
Μέλος
Μέλος
ΛΟΥΚΑΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 66

Πατέντα για κατασκευή κηρύθρων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πατέντα για κατασκευή κηρύθρων   Πατέντα για κατασκευή κηρύθρων Icon_minitimeΤρι Οκτ 21, 2014 2:37 pm

Νίκο από Γιαννιτσά σε ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις σου.
Μου έδωσες μια καλή ιδέα με το πλεξι γκλας στα πλαϊνα διότι σκεπτόμουν να βγάλω κάποιο μέταλλο ή αλουμίνιο sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Πατέντα για κατασκευή κηρύθρων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πατέντα για κατασκευή κηρύθρων   Πατέντα για κατασκευή κηρύθρων Icon_minitimeΤρι Οκτ 21, 2014 9:02 pm

Νίκο συγχαρητήρια για την κατασκευή σου! Μπορείς να φτιάξεις ό,τι κερήθρα θέλεις και αρκετά παχιά ώστε να μην σπάει εύκολα κατά την κόλληση στα σύρματα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giannitsa12345
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 5

Πατέντα για κατασκευή κηρύθρων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πατέντα για κατασκευή κηρύθρων   Πατέντα για κατασκευή κηρύθρων Icon_minitimeΤετ Οκτ 29, 2014 10:45 am

giannitsa12345 έγραψε:
κυριε Λουκα πολυ ομορφη κατασκευη. απο εδω και μετα πρεπει οποσδηποτε να βαλεις στο κατω μερος απο τα πλαγεια 2 σε υψος ποντους πλεξι γκλας (5αρι) ,ετσι ωστε το κερι να φευγει μονο απο την μια μερια (μπροστα οπως στο 2ο βιντεο) με την πιεση που θα βάζεις και ετσι θα γεμιζει ολο το κερι .

επισης πρεπει να βαλης ολη την κατασκευη μεσα σε μια λεκανη με νερο ωστε το παραπανισιο κερι να μαζευεται εκει μεσα.
το προβλημα που εντοπησα εγω στην δικια μου κατασκευη ειναι 1ον....χρειαζεται πολη ωρα μεχρη να κρειωση το κερι ωστε να βγενει ολοκληρο(εκτος αν δουλεψω τον αερα ,βιντεο 2ο) και 2ον..... περιμετρικα στις ακρες δεν βγενει σωστη η κερυθρα και καταλαβα οτι πρεπει να ξανακανω αλλο καλουπη που θα ειναι 3 ποντους απο καθε πλευρα πιο μεγαλο,οπου μετα η κερυθρα  θα κοβεται με μαχαιρι στο σωστο μεγεθος. (βιντεο νο 2)

εγω την εκανα με απλη σιλικονη για δοκιμη και χρεισιμοπηεισα 4 φιαλιδια.  
Νο 1   [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

δειτε και αυτο
Νο 2    https://www.youtube.com/watch?v=ZD8Tcrj9UGs

και παλι μπραβο για την κατασκευη εισαι μαστορας.!!!!!
Νικος απο Γιαννιτσά
PS Δεν ειναι δικα μου τα εργα αυτα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giannitsa12345
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 5

Πατέντα για κατασκευή κηρύθρων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πατέντα για κατασκευή κηρύθρων   Πατέντα για κατασκευή κηρύθρων Icon_minitimeΤετ Οκτ 29, 2014 10:55 am

Λουκά χερομαι που βοηθησα.και για να μην κολαι το κερι βαλε σαπουνονερο πριν,με ψεκαστιρι.

psath τα γραμμαρια βγενουν στανταρ 70 εως 80 γραμμαρια.γιατι τοσο κενο αφησε το κερι που μπικε για καλουπι.

χωρισ αερα δεν βγενι χρηγορα το κερι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Πατέντα για κατασκευή κηρύθρων
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» πατέντα για σημάδεμα βασίλισσας
» πατέντα ατμομάχαιρο
» Aς το πούμε πατέντα...
» Υπάρχει πατέντα
» Πατέντα πυροσφραγιδας

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: D.I.Y. μελισσοκομικές πατέντες-
Μετάβαση σε: