Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Υποψήφιος Νέος ερασιτέχνης

Πήγαινε κάτω 
+3
ionis
Ar_lo
mikeX
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
mikeX
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

Υποψήφιος Νέος ερασιτέχνης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Υποψήφιος Νέος ερασιτέχνης   Υποψήφιος Νέος ερασιτέχνης Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 12, 2014 3:41 pm

Καλησπερίζω την κοινότητα!!
Επιτρέψτε μου να συγχαρώ όλα τα μέλη για την προσπάθεια που κάνουν με αυτή τους την ασχολία είτε το κάνουν επαγγελματικά είτε όχι!! Είναι ευτυχία να δουλεύεις με την φύση και πόσο μάλλον με αυτα τα υπέροχα πλάσματα, τις μέλλισες που είναι πηγή ζωής για όλη την ανθρωπότητα!!
Προς το παρών το μονο που ξέρω ειναι να καταναλλώνω καλό γνήσιο μέλι Smile , όμως τα τελευταία χρόνια αποζητώ και έχω την ανάγκη να μάθω περί μελλισοκομίας και αν τα καταφέρω να ξεκινήσω σιγά σιγά με μια κυψέλη και βλέπουμε. Απο γνώσεις μόνο ότι έχω διαβάσει στο νετ και youtube για να μπώ λιγο στο κλίμα.
Εχω σκοπό να παρακολουθήσω το σεμινάριο αρχαρίων στο Γεωπονικό και ελπίζω να τα καταφέρω γιατί μένω Αθήνα και ειναι ενα πρόβλημα αυτο.. Έχω ενα κτήμα στην Αυλίδα το οποίο είναι σε καλή τοποθεσία και ίσως αρχίσω εκεί.
Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη φυσικά.

Ειμαί παιδί τις πόλης, λατρής της φύσης όμως και Μηχανολόγος Μηχανικός στο επάγγελμα!

Ελπίζω να μην σας κούρασα!!
Καλούς και υγιείς τρύγους σε όλους!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ar_lo
Μέλος
Μέλος
Ar_lo


Αριθμός μηνυμάτων : 78

Υποψήφιος Νέος ερασιτέχνης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υποψήφιος Νέος ερασιτέχνης   Υποψήφιος Νέος ερασιτέχνης Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 12, 2014 4:10 pm

καλος όρισες ....
φέτος θα διαβάσεις πολύ, μα πάρα πολύ, και την άνοιξη θα πάρεις 3-4 σμήνη και θα ξεκινήσεις.
εγω ξεκίνησα με 1 αλλα δεινοπάθησα.
σε περίπτωση που δεν σου παει καλα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.
αν μπορέσεις να παρακολουθήσεις και κάποιο σεμινάριο είναι οτι καλύτερο.
θα σου δώσω και μια συμβουλή....άκουσε οσες γνώμες θέλεις αλλα πάντα να κάνεις αυτο που θεωρείς εσυ σωστό. (στην περίπτωση λάθους να έχεις την ευθύνη εσύ).
και να ξέρεις οτι από τα λάθη μας μαθαίνουμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ionis
Μέλος
Μέλος
ionis


Αριθμός μηνυμάτων : 207

Υποψήφιος Νέος ερασιτέχνης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υποψήφιος Νέος ερασιτέχνης   Υποψήφιος Νέος ερασιτέχνης Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 12, 2014 4:15 pm

Η συμβουλές μου ειναι οι εξης,
μαθε αν εισαι αλεργικος,
επένδυσε στο διαβασμα, βιβλιογραφια κλπ
Να εισαι σκεπτκός σε οτι σου λενε, ακομα και αυτα που σου γραφω εδω :-)
Και επένδυσε σε καλές κυψέλες, από καλά ξύλα ή πλαστικες οτι παρεις. Δες τι κυκλοφορει στην αγορα, μαθε ποσα χρονια ειναι στην αγορα, το πελατολογιο τους, οτι μπορεις να μαθεις για τις κυψελες πριν προχωρησεις σε καποια αγορα υλικου, και με αυτα να πορευτεις οσο θα εισαι κοντα στις μελισσες.
Να πηγαινεις στις μελισσες με διαθεση οτι εκει θα ηρεμήσεις και θα ξεφυγεις απο την δουλειά σου κοντα τους, εστω δουλευοντας ωστε να εχεις παντα καλη διαθεση

Καλή συνεχεια και καλή τυχη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mikeX
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

Υποψήφιος Νέος ερασιτέχνης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υποψήφιος Νέος ερασιτέχνης   Υποψήφιος Νέος ερασιτέχνης Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 12, 2014 4:22 pm

Αλεργικός δεν νομίζω να ειμαι, σιγουρα πιτσιρικάς οταν ημουν με εχουν τσιμπήσει και πρόσφατα με τσιμπισε κολο σφίγγα δεν καταλαβα τιποτα..
πιστευω οτι η αισθηση να εισαι με το μελίσσι και τις μελισσες και την φυση ειναι απιστευτη. Ελπίζω να την ζήσω! Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα ηρεμώ,

ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις συμβουλές!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Υποψήφιος Νέος ερασιτέχνης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Υποψήφιος Νέος ερασιτέχνης   Υποψήφιος Νέος ερασιτέχνης Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 13, 2014 4:58 pm

Καλώς ώρισες στο Club!
Ξεκίνησα το Μάιο με 1 κυψέλη 10 πλαισίων... Σήμερα έχω 3-4 θα δούμε αρχές Αυγούστου για την 4η. Βιβλία και άμεση γνωριμία με μελισσοκόμο με πείρα... Αυτά που διαβάζεις συνήθως θα στα απορρίπτει, αλλά εσύ κοίτα να ακούς να βλέπεις και να κρίνεις... Μετά σεμινάρια και αν μπορείς σεμινάρια των Γεωπονικών Σχολών. Ξεκίνημα οπωσδήποτε του χρόνου την άνοιξη.
Καλή επιτυχία!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mikeX
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

Υποψήφιος Νέος ερασιτέχνης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υποψήφιος Νέος ερασιτέχνης   Υποψήφιος Νέος ερασιτέχνης Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 13, 2014 5:02 pm

Κάνα βιβλιο για αρχή να ξεκινησω μελέτη? Συγχωράτε με εψαξα στο φορουμ αλλα δεν βρήκα κατι. Μήπως έχει κανείς σε pdf καποιο?
Στο νετ που έψαξα βρήκα κάποια ξένα και ενα πολύ παλιο ελληνικό αλλά είναι στην καθαρεύουσα και θα με δυσκολέψει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Υποψήφιος Νέος ερασιτέχνης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Υποψήφιος Νέος ερασιτέχνης   Υποψήφιος Νέος ερασιτέχνης Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 13, 2014 5:13 pm

Ξεκινάς με τα βιβλία των Χαριζάνη του ΓΠΑ και Θρασυβούλου του ΑΠΘ, νομίζω. Απο κει και πέρα είναι θέμα δικής σου επιλογής.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mikeX
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

Υποψήφιος Νέος ερασιτέχνης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υποψήφιος Νέος ερασιτέχνης   Υποψήφιος Νέος ερασιτέχνης Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 13, 2014 7:03 pm

Ευχαριστώ πολύ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Υποψήφιος Νέος ερασιτέχνης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υποψήφιος Νέος ερασιτέχνης   Υποψήφιος Νέος ερασιτέχνης Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 20, 2014 11:23 am

Μιχαλη(mike...???σωστα?) καλημερα και καλως ηρθες στην παρεα μας.
Θα ηθελες να μας πεις την ηλικια σου ετσι για να γνωριζομαστε λιγο παραπανω.Σου ευχομαι να εχεις την αγαπη και το χρονο ωστε να ασχοληθεις με την μελισσα ειναι ομως πολυ πολυ κολλημα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
menelaos46
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 17

Υποψήφιος Νέος ερασιτέχνης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υποψήφιος Νέος ερασιτέχνης   Υποψήφιος Νέος ερασιτέχνης Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 20, 2014 12:38 pm

Εγώ εκτός από καλή επιτυχία θα σου πω τα εξής απλά. Καλύτερα να ξεκινήσεις με 3 κυψέλες και πάνω καθώς αν κάτι συμβεί στη μία θα πρέπει να μπορείς να πάρεις γόνο από κάποια άλλη η να την ενώσεις. Εμείς φέτος ξεκινήσαμε και είχαμε τέτοια προβλήματα στις 2 από τις 3...
Επίσης διάβασμα και συμβουλές από κάποιον πιο έμπειρο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Υποψήφιος Νέος ερασιτέχνης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υποψήφιος Νέος ερασιτέχνης   Υποψήφιος Νέος ερασιτέχνης Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 20, 2014 4:21 pm

Καλώς ήρθες φίλε και να σου έρθουν όλα όπως επιθυμείς!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Υποψήφιος Νέος ερασιτέχνης
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Εκκολαπτόμενος ερασιτέχνης
» Προσεχώς ερασιτέχνης μελισσοκόμος
» επίδοξος ερασιτέχνης μελισσοκόμος
» ο νεος .....
» νεος

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Καλώς ήρθατε :: Καλωσορίσατε !-
Μετάβαση σε: