Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Κρυψινοια μελισσοκομων .Αληθεια η μυθος

Πήγαινε κάτω 
+3
yiorgos
βελουχι
Sakis G
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Κρυψινοια μελισσοκομων .Αληθεια η μυθος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κρυψινοια μελισσοκομων .Αληθεια η μυθος   Κρυψινοια μελισσοκομων .Αληθεια η μυθος Icon_minitimeΚυρ Ιουν 29, 2014 5:49 pm

Γινεται πολυ συχνα λογος για το συγκεκριμενο θεμα.Νομιζω ομως οτι λιγη σχεση εχει με την πραγματικοτητα.Βεβαια δεν θα αρνηθω οτι καποιοι λιγοι μελισσοκομοι, ηλικιωμενοι στην πλειοψηφια τους και παλαιων αντιληψεων,κρατουν τα <<μυστικα του επαγγελματος>> επτασφραγιστο μυστικο απο τον φοβο του ανταγωνισμου.Ισως και απο αισθημα αυτοπροστασιας μιας και καποιοι ,λιγοι ευτυχως,μεταχειριζονται μεθοδους και μεσα μη αποδεκτα στην καλως εννοουμενη  μελισσικομικη πρακτικη.Η πλειοψηφια ομως των νεας γενιας  μελισσοκομων ,ερασιτεχνες οι περισσοτεροι,παρακινουμενοι απο τον <<πυρετο της μελισσοκομιας>> και τον ερωτα τους για την μελισσα εχουν το εντελως αντιθετο προβλημα.Δηλαδη προβλημα καταντα το να τους σταματησει κανεις να μιλουν διαρκως για αναπτυξη ,μελιτοφοριες,χειρισμους ,παραφυαδες,τρυγους,βασιλισσες και τα συναφη. Γιατι τοτε υπαρχει αυτη η εντυπωση περι μυστικοπαθειας?
Νομιζω οτι υπαρχει μια <<απαιτηση>> απο τους νεωτερους για απαντησεις πανω σε καθε ειδικο θεμα .Αυτη η <<απαιτηση>> και αδικη και αστοχη ειναι.
Ας παρουμε σαν παραδειγμα καποιον ασθενη που παιρνει τηλεφωνο τον γιατρο του  να  του ζητησει καποιο φαρμακο για τον πονο στην κοιλια του.Ο πονος στην κοιλια ομως ειναι το συμπτωμα δεν ειναι η αιτια.Ενας γιατρος που σεβεται την δουλεια του θα του ζητησει να τον εξετασει.Θα του παρει καποιο ιστορικο.Θα θελησει να τον ψηλαφισει και ισως ζητησει συπληρωματικες εξετασεις για να ανακαλυψει την αιτια και να τον θεραπευσει.
Καπως ετσι ειναι και οσον αφορα την μελισσοκομια.Ο γιατρος του μελισσιου ειναι ο ιδιος ο μελισσοκομος,που πρεπει να κρατα σημειωσεις,να συγκρινει ,να συνεκτιμα και να αποφασιζει.
Για τον λογο αυτο καλο ειναι μια ερωτηση να συνοδευεται απο μια περιγραφη της πορειας του μελισσιου τουλαχιστον σε βαθος 1-1,5 μηνα πριν την διαπιστωση του προβληματος.Πορεια  πληθυσμου ,γονου ,επαρκεια τροφων.και συγκριτικα στοιχεια απο τα αλλα μελισσια του μελισσοκομιου με την ιδια δυναμικοτητα.Τυχουσα αντικατασταση της βασιλισσας,η οψη και η εμφανιση των προνυμφων και του σκεπασμενου γονου και γενικα η συμπεριφορα του μελισσιου πρεπει να συνεκτιμηθουν για την εξαγωγη ενος πιο ασφαλους συμπερασματος.
Οσο πληρεστερα εκθετει κανεις μια κατασταση τοσο ειναι πιο πιθανο να λαβει και μια απαντηση .Κανεις δεν επιθυμει να παρει καποιον στον λαιμο του δινοντας μια λανθασμενη απαντηση επειδη δεν κατανοησε σωστα το προβλημα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βελουχι
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 144

Κρυψινοια μελισσοκομων .Αληθεια η μυθος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κρυψινοια μελισσοκομων .Αληθεια η μυθος   Κρυψινοια μελισσοκομων .Αληθεια η μυθος Icon_minitimeΚυρ Ιουν 29, 2014 7:23 pm

Ετσι ειναι φιλε,,απλα ενας νεος μελισσοκομος δεν μπορει να τα ξερει ολα αυτα,και ετσι δεν μπορη να εκτιμιση μια κατασταση και να σου δωση μια σαφη εικονα του μελισσιου,για αυτο λεω οτι πρωτα περνεις το βιβλιο και μετα τα μελισσια,,και οχι πανω απο δυο τρια για αρχη,εγω εχω την τυχη να εχω στον κυκλο μου μελισσοκομους,και οπως λες οταν τους ρωτας για τα μελισσια δεν σταματανε να σου λενε,,αυτοι που δεν λενε απλα δεν ξερουν,και νομιζουν οτι ξερουν το μυστικο τις μελισσοκομιας,σιγουρα εχουν και τα μυστικα τους,τα πιο πολλα ομως αφορουν τις τροφες που φτιαχνουν μονοι τους,και μερικες αλλες λεπτομεριες στους χειριμους που κανουν,,αλλα η μελισσα φιλε μου κανει το ιδιο πραγμα εκατομυρια χρονια και δεν αλλαζει συνηθειες,,αυτα που εχουν γραψει οι μεγαλοι δασκαλοι τις μελισσοκομιας ισχυουν και θα ισχυουν για παντα,,την διαφορα την κανουμε εμεις,στο να τα εχουμε ολα στο μυαλο μας σωστα,και να κανουμε τους σωστους χειρισμους την καταληλη ωρα,και το μελισσι θα κανει αυτο που ξερει καλα να κανει εκατομυρια χρονια τωρα,,γιατι αυτα που ξερει η μελισσα δεν τα ξερει ο καλητερος μελισσοκομος του κοσμου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
yiorgos
Μέλος
Μέλος
yiorgos


Αριθμός μηνυμάτων : 204

Κρυψινοια μελισσοκομων .Αληθεια η μυθος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κρυψινοια μελισσοκομων .Αληθεια η μυθος   Κρυψινοια μελισσοκομων .Αληθεια η μυθος Icon_minitimeΔευ Ιουν 30, 2014 1:24 am

φίλε σακη
καλά τα λες....αλλά κάπου έχει και λαθάκια η σκέψη σου (νομίζω)
και θα το πω απ την μεριά του νέου, γιατί τέτοιος είμαι!!
ένας νέος μελισσοκόμος δεν μπορεί να έχει τέτοια ξεκάθαρη εικόνα, που ζητάς για να μπορείς να τον συμβουλέψεις σωστά. είναι τοοοοσα πολλά τα δεδομένα σε κάθε επίσκεψη στο μελισσοκομείο κάθε φορά!! χαμός γίνεται κάθε φορά!! άλλα σταματάνε να γεννάνε, έτσι στα καλά καθούμενα (ενώ είχαν γόνο την προηγούμενη εβδομάδα) άλλα τα βρίσκεις με 8+ τελάρα σφραγισμένο γόνο από 1+ στην προηγούμενη επιθεώρηση......πανικός!!!
σα νέος δε με νιαζει να μου πεις τι θα κάνω για μια αρρωστεια η πως προέκυψε, η πως θα κόψω παραφυάδες!! αυτά τα λένε και τα βιβλία!! (ναι ναι, θέλει ποοοοολυ διάβασμα!!)

πιο πολύ θέλω-χριαζομαι την παρέα σου.......που θα πάμε μάστορα να στίσουμε μελισσοκομείο? γιατί εδώ? είναι οι ακρίδες απειλή για τις μέλισσες? πως θα ανοίξω ήσυχα ένα μελίσσι? α! δεν πρέπει να το σκιάζω με το σόμα μου!?
και ένα σορό άλλες λεπτομέρειες που περιγραφη πολύ ωραία ο βελουχι.
τυχερός που βρέθηκε σε τέτοιο κύκλο.
και όχι για το μυστικό τις συνταγής στο ζυμάρι, αλλά για την παρέα που έχει.
είναι πιο ωραίο το βουνό άμα έχεις παρέα.
και άμα τύχη και καμιά τσιπουροκατασταση, πσιιιιιιιιι!!!!!!
για εμένα αυτό είναι το πιο δυσάρεστο, αυτοί οι στεγανοί κύκλοι, θαρης και θα γίνει η συντέλεια του κόσμου!! θα διαρρεύσει το μυστικό!!
αυτό λοιπόν, είναι για εμένα η κρύψω-χαζομάρα που έβαλες για τίτλο. αλλά δεν με ενοχλεί πια!!
απλός την προσπερνάω και τέρμα!!
εγώ θα το πιο το τσιπουρακι μου, κάτω από την καρυδιά!! και θα 'χω και δεύτερο ποτήρι μαζί μου!!

φιλικα γιωργος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Κρυψινοια μελισσοκομων .Αληθεια η μυθος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κρυψινοια μελισσοκομων .Αληθεια η μυθος   Κρυψινοια μελισσοκομων .Αληθεια η μυθος Icon_minitimeΔευ Ιουν 30, 2014 2:39 am

Μονος σου γεννιεσαι, μονος σου πεθαινεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Κρυψινοια μελισσοκομων .Αληθεια η μυθος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κρυψινοια μελισσοκομων .Αληθεια η μυθος   Κρυψινοια μελισσοκομων .Αληθεια η μυθος Icon_minitimeΔευ Ιουν 30, 2014 9:07 am

Αγαπητε Γιωργο φοβαμαι οτι καπως με μπερδεψες.Μιλαμε για καποιες απορριες που ζητουν απαντηση  μεσα απο ενα side ή για κοινωνικές συναναστροφες?Γιατι, αν μιλαμε για το δευτερο, ειναι προσωπικο θεμα του καθενος να δημιουργησει τον δικο του κυκλο.τις δικες του μελισσοπαρεες.Εδω φυσικα υπεισερχονται αλλα ζητηματα ,οπως ζητηματα χαρακτηρων,διαθεσιμου χρονου,χιλιομετρικων αποστασεων κλπ.Ενας καλος  τοπος για να αποκτησει κανεις τετοιες συναναστροφες ,ειναι ο μελισσοκομικος συλλογος της περιοχης που δραστηριοποιειται.Εκει ο μελισσοκομος της Κρητης π.χ. θα γνωρισει αλλους κρητες μελισσοκομους ,θα μαθει για τις δυνατοτητες και τις ανθοφοριες της ευρυτερης περιοχης,το προγραμμα μεταφορων που εφαρμόζουν κλπ.κλπ.
Αν κοιταξεις ομως πολλες απο τις  ερωτησεις που υποβαλλονται εχουν να κανουν με ζητηματα χειρισμων οπως  απορριες περι της  τροφοδοσιας,χωρισμου παραφυαδων ,αλλαγες και εισαγωγες βασιλισσων,επιθετικοτητα  κ.α. καθως και για αποτομες αλλαγες της  καταστασης των  μελισσιων   που ξεφευγουν ειτε απο το θεωρητικο ειτε απο το εμπειρικο  γνωστικο υποβαθρο των νεων .
Συμφωνω απολυτα μαζι σου οτι σχεδον ολες αυτες οι απορριες θα ειχαν βρει την απαντηση τους μεσα σε ενα καλο βιβλιο μελισσοκομιας.Και αυτο συστηνω σε ολους οσους σκοπευουν να ασχοληθουν με το αντικειμενο.Εν τουτοις, ακομη και ετσι, καποιες επιμερους απορριες μπορει να γεννηθούν .Κατι που δεν εχει κατανοηθει επαρκως .Η καποια σημαντικη λεπτομερεια να εχει ξεφυγει.Ακομη ακομη νεες τεχνικες αναπτυσσονται,νεοι τροποι θεραπειας  εφαρμοζονται,νεοι εχθροι μας απειλουν και ολα αυτα συζητουνται μεταξυ μας.
Προβαλλεις την ενσταση οτι ενα νεος δεν μπορει να παρατηρησει ολα οσα αναφερω σαν αναγκαια δεδομενα για την εκτιμηση της καταστασης ενος μελισσιου.Μα δεν ζητησα να γραψει πραγματεια.Ειπα απλα να καταγραφει και να χρησιμοποιει τις παρατηρησεις του.Αν δεν μπορει να δει ποσα πλαισια πληθυσμο η γονο εχει ενα μελισσι ,τι τροφες εχει,ποια ειναι η οψη του γονου(στρωτος,διασπαρτος),αν δουλευει η οχι,αν ειναι ορφανο η οχι ,αν κατεβαζει κελια κλπ τοτε τι επιθεωρηση κανει? Ποιο ειναι το νοημα της επιθεωρησης?Απλα να δει  αν το κουτι εχει μεσα μελισσες?
Τελος πιστευω και γω οτι η μαθητεια διπλα σε εναν εμπειρο μελισσοκομο και η παρακολουθηση σεμιναριων ειναι οτι καλυτερο για την αποκτηση εμπειριας.Ειναι η σημαντικοτερη βοηθεια που μπορει να λαβει κανεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βελουχι
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 144

Κρυψινοια μελισσοκομων .Αληθεια η μυθος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κρυψινοια μελισσοκομων .Αληθεια η μυθος   Κρυψινοια μελισσοκομων .Αληθεια η μυθος Icon_minitimeΔευ Ιουν 30, 2014 9:42 am

Καλο ειναι να βοηθαμε οσο μπορουμε και οταν μπορουμε,,και αμα ρωτα καποιος κατι με λαθος τροπο μπορεις να του πεις εσυ τι να δει και πως,αυτο που με ενοχλη λιγουλακι εμενα ειναι οτι πρωτα περνουν μελισσια και μετα ενα καλο βιβλιο,,η παρεα στα μελισσακια ειναι μεγαλη υποθεση,εγω φετος πηρα ενα φιλαρακι παρεα για να του δειξω μερικα πραγματα,,γιατι ειχε ενα γερακο που του εδειχνε και ο παππους ηταν αλα νταλα τις παρασκευης το γαλα,,δεν ηξερε ο φιλος να κοιτα τα μελισσια του σωστα και ηρεμα και αυτα του την πεφτανε,σε δυο μερες εβγαλε τα γαντια του και κοιταγε τα μελισσια του με το κοντομανικο και δεν το πιστευε,,εμαθε να κοβει παραφυαδες και ενα 10αρι μελισσακι το εκοψε σε 5 μελισσια,,ε ρε χαρα ο φιλος χαρα και εγω μαζι του που εβλεπα οτι του κοβει το μυαλο,και οτι αμα θελει θα γινει καλος μελισσοκομος,,εγω το πληρωσα αυτο με το να ξεσπιτωσω το σταθερο μελισσοκομιο μου γιατι το παλικαρι μαζι με τα μελισσια εφερε και την αμερικανικη μαζι του,,και εγω ακομα δεν ξερω αν την κολλησα,και φυσικα για δυο μερες ετρεχα σαν το βεγγο,,δεν με χαλασε ομως και πολυ,,παρολο που μου εκοψε τα ποδια,γιατι πηρα αλλο ενα μελισοκομικο μαθημα,,και γιατι τωρα εχω και παρεουλα στα μελισσια,και ενα χερι να βοηθηση σε κατι αμα χρειαστω πχ σε μια μεταφορα,,και γενικα η παρεουλα στα μελισσια ειναι καλο πραγμα,,μονος σου λεει ουτε στον παραδεισο δεν πας,,καλη και η παρεουλα λοιπον,καλο ειναι και να βοηθας οσο μπορεις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
κώστας μελισσοκόμος
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 5

Κρυψινοια μελισσοκομων .Αληθεια η μυθος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κρυψινοια μελισσοκομων .Αληθεια η μυθος   Κρυψινοια μελισσοκομων .Αληθεια η μυθος Icon_minitimeΔευ Ιουν 30, 2014 11:01 am

Ωραίο θέμα ανοίξατε, θα συμφωνήσω και γω μ αυτά που είπατε γιατί το παν είναι η συνύπαρξη και η καλή παρέα, είναι δύσκολες η αγροτικές δουλειές αλλά έχουν και τα καλά τους, μια αίσθηση ελευθερίας, άμεση επαφή με την φύση ένα γεύμα ένα τσίπουρο κάτω απ την καρυδιά και όλα αυτά γίνονται καλύτερα παρέα με ένα σύντροφο και φίλο. εγώ σαν νέος ερασιτέχνης θεωρώ οτι το παν κατ αρχήν είναι η παρατήρηση, απο κει γεννιούνται απορίες και προβληματισμοί
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Κρυψινοια μελισσοκομων .Αληθεια η μυθος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κρυψινοια μελισσοκομων .Αληθεια η μυθος   Κρυψινοια μελισσοκομων .Αληθεια η μυθος Icon_minitimeΔευ Ιουν 30, 2014 3:58 pm

Εγώ πάλι πιστεύω πως ο νέος θα πρέπει πρώτα να ξεσκονίζει καλά τη θεωρία και μετά αν μπορεί να βρίσκει κάποιον να κάνει πρακτική και όσα μυστικά μπορέσει να πάρει.Αν πάλι το πας μακριά σε παππούδες κτλ, εδώ θα πω πως η μελισσοκομία εξελίσεται και ορισμένοι(αν όχι όλοι τους) μένουν πιο στάσιμοι και από τους στάσιμους.
Αυτό που θέλω να πω,είναι πως δεν πρέπει να τρελένεστε με τους παλιούς!Τίποτα δεν μένει στατικό,τίποτα!Όλα αλλάζουν!Κυψέλες θέλεις?Καιρός θέλεις?Μπέρδεμα φυλών και χαρακτήρων θέλεις?Φάρμακα?Χειρισμοί?τα πάντα...Μαθαίνεις αυτά που πρέπει και ανάλογα με τις συνθήκες τα εφαρμόζεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Pater_Familias
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 88

Κρυψινοια μελισσοκομων .Αληθεια η μυθος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κρυψινοια μελισσοκομων .Αληθεια η μυθος   Κρυψινοια μελισσοκομων .Αληθεια η μυθος Icon_minitimeΔευ Ιουν 30, 2014 4:43 pm

pointerst έγραψε:
Εγώ πάλι πιστεύω πως ο νέος θα πρέπει πρώτα να ξεσκονίζει καλά τη θεωρία και μετά αν μπορεί να βρίσκει κάποιον να κάνει πρακτική και όσα μυστικά μπορέσει να πάρει.Αν πάλι το πας μακριά σε παππούδες κτλ, εδώ θα πω πως η μελισσοκομία εξελίσεται και ορισμένοι(αν όχι όλοι τους) μένουν πιο στάσιμοι και από τους στάσιμους.
Αυτό που θέλω να πω,είναι πως δεν πρέπει να τρελένεστε με τους παλιούς!Τίποτα δεν μένει στατικό,τίποτα!Όλα αλλάζουν!Κυψέλες θέλεις?Καιρός θέλεις?Μπέρδεμα φυλών και χαρακτήρων θέλεις?Φάρμακα?Χειρισμοί?τα πάντα...Μαθαίνεις αυτά που πρέπει και ανάλογα με τις συνθήκες τα εφαρμόζεις.

Αυτή είναι η μαγεία της μελισσοκομίας! Οι περισσότεροι μαθαίνουν στην πράξη και με ανταλλαγή πληροφοριών και όχι στατικά με μαθήματα από ένα εκπαιδευτικό ίδρυμα ή οργανισμό. Το ότι νέο αίμα μπαίνει συνέχεια είναι καλό γιατί ο νέος δεν έχει στερεότυπα και δέχεται εύκολα τις πραγματικά νέες ιδέες και καινοτομίες. Και έχει το θάρρος να τις δοκιμάσει, χωρίς το άγχος του επαγγελματισμού ή της χασούρας.
Είναι η χαρά του παιδιού και της εξερεύνησης!! Πάντοτε έλεγα στους νέους που έμπαιναν στον επαγγελματικό χώρο που βρίσκομαι ότι τους ζηλεύω, γιατί για δύο χρόνια θα μαθαίνουν κάτι καινούργιο κάθε μέρα και θα εξερευνούν σαν τα μικρά παιδιά με απίστευτη ενεργητικότητρα και πάθος. Και να χαρούν όσο μπορούν αυτή τη μοναδική εμπειρία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Κρυψινοια μελισσοκομων .Αληθεια η μυθος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κρυψινοια μελισσοκομων .Αληθεια η μυθος   Κρυψινοια μελισσοκομων .Αληθεια η μυθος Icon_minitimeΔευ Ιουν 30, 2014 6:46 pm

Pater,,, Familias ποιος λογικος θα μπορουσε να ειναι αντιθετος στην νεοτερικοτητα και την καινοτομια πλην ισως καποιων μορμολυκειων που απλα εχουν ξεχασει να θαφτουν?
Και ασφαλως την εφεση και την πρωτοπορια σε καινοτομες ιδεες εχουν κυριως οι νεοι.
Αλλο ομως νεος και αλλο αδαης.Επι του προκειμενου συμφωνω με τον pointerst στο οτι οι θεωρητικες βασεις ειναι το στεραιο υποβαθρο προκειμενου να κρινει καποιος το εφαρμοσιμο και το πιθανως ωφελιμο.Και οχι να εντυπωσιαζεται κανεις απο την καθε παπαρια του καθε τυχαρπαστου που την εχει δει δασκαλος και σωτηρας.
Νεες ιδεες ή αιρετικες ιδεες που  τιθενται σε δοκιμασια μπορει να αποδειχθουν επαναστατικες ,αλλα μπορει να ειναι (και συχνα ειναι)απλα  μουφα.
Ειναι αλλο να διαθετεις 50 μελισσια και να δοκιμασεις <<κατι αλλο>> σε 5 απο αυτα και αλλο να εισαι στην αρχη σου ,  διαθετοντας 5 παραφυαδες και να προσπαθεις να τα διαχειριστεις με αποσπασματικες πληροφοριες που αντλεις απο το διαδικτυο .
Οσον αφορα τους αποκαλουμενους <<εμπειρους>>και το τι μπορεις να παρεις απο αυτους, και δω υπαρχουν διαβαθμισεις.Καποιοι ειναι ενημερωμενοι και επιτυχημενοι και διαθετουν μεταδοτικοτητα ,ενω   καποιοι αλλοι απλα παραπονουνται διαρκως για κακες χρονιες και ασχημες συνθηκες.Καποιοι παραγουν μελι αγνο και προιοντα αριστα και καποιοι παραγουν ....ζαχαριτσα , μελια Βουλγαριας και Τουρκιας και β.π. Κινας.
Προσωπικα επιμενω. Πρωτα θεωρητικη καταρτηση(βιβλια,σεμιναρια) και μετα πρακτικη εξασκηση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Κρυψινοια μελισσοκομων .Αληθεια η μυθος
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Μέλι από το φυτό κρόκο της Κοζάνης. Αλήθεια ή Μύθος;
» Αφρικάνικες Μέλισσες : Ολη η αλήθεια (ΒΙΝΤΕΟ)
» Τροφοδοσία μελισσοκόμων
» Σύλλογος μελισσοκόμων
» Διαμαρτυρία μελισσοκόμων

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: