Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Εχω 2 αρρενοτοκα

Πήγαινε κάτω 
+5
gmakhs
spithoyras
thodoris981
psath
κολεγκας
9 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Στέλιος1
Μέλος
Μέλος
Στέλιος1


Αριθμός μηνυμάτων : 282

Εχω 2 αρρενοτοκα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εχω 2 αρρενοτοκα   Εχω 2 αρρενοτοκα - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιουν 09, 2014 10:49 pm

ο morse στο βιβλίο του ( παραγωγή και εκτροφή βασιλισσών )
αναφέρει σαν πιο αποτελεσματική μέθοδο για εισαγωγή βασιλισσών σε δυνατά μελίσσια το εξής

πάρσιμο δυο πλαίσια πληθυσμού από το  μελίσσι και σήκωμα σε δικό τους όροφο πάνω από το μελίσσι , με την προϋπόθεση ότι έχεις μελισοστεγανό διάφραγμα και ξεχωριστή είσοδο στον όροφο
μόλις λοιπόν γίνει ή αποδοχή ή ακόμη καλύτερα σκέπασμα γόνου τότε γίνετε συνένωση με εφημερίδα

κατά κάποιον τρόπο δλδ συστήνει σε δυνατά μελίσσια να γίνετε  (προ-αποδοχή)
της βασίλισσας από μικρό τμήμα που είναι πιο εύκολο και μετά συνένωση με το υπόλοιπο

αν το συνδυάσεις και με τίναγμα - τινάγματα λογικά θα κάνει και για εσένα αυτή η μέθοδος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Εχω 2 αρρενοτοκα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εχω 2 αρρενοτοκα   Εχω 2 αρρενοτοκα - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Ιουν 10, 2014 10:57 am

Στελιο. Εξυπνη η μεθοδος του morse με την προαποδοχη, και λογικα θα κανει και για αρρενοτοκα απο ορφανια. Αξιζει να την εχω υποψην.

Κολεγκα ναι οπως τα λες τα λεει κι ο Βασιλης με την διαφορα οτι χρησιμοποιει οχι απλα κλουβακια μικρα, αλλα ενα μεγαλο που φυλακιζει την βασιλισσα σε ενα ολοκληρο πλαισιο, με σκοπο να το γεννησει πρωτα και μετα να ελευθερωθει.
---------------------------------------------------------------
Ο gmakhs προτεινει κατι πολυ πιο ευκολο. Δεν τιναζεις τιποτα. Αν θες λοιπον τα κανεις ισοδυναμα, και μετα εισαγεις τις βασιλισσες οχι στα κουτακια που θα τις αγορασεις, αλλα θα τις βαλεις σε κουτακια βασιλισσων Αριστεας. Πρεπει μετα να μεινουν τρεις μερες μεσα στα κλουβακια εντος μελισσιου, και αλλο ενα χρονικο διαστημα μεχρι να φανε το ζυμαρακι ωστε να ελευθερωθουν.

Διαλεξε οποιον τροπο θες και πες μας τα αποτελεσματα.
Ελπιζω να σε ξεμπερδεψα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
κολεγκας
Μέλος
Μέλος
κολεγκας


Αριθμός μηνυμάτων : 246

Εχω 2 αρρενοτοκα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εχω 2 αρρενοτοκα   Εχω 2 αρρενοτοκα - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Ιουν 10, 2014 8:09 pm

σημερα μιλησα μ ένα βασιλοτροφο και μου ειπε όταν θα βαλω την κουκλα μεσα να βαλω και ένα πλαισιο γονο θυληκο από άλλο μελισσι ,τι λετε γι αυτό?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Εχω 2 αρρενοτοκα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εχω 2 αρρενοτοκα   Εχω 2 αρρενοτοκα - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Ιουν 10, 2014 10:23 pm

υπάρχουν ένα εκατομμύριο μέθοδοι.... μπορεί να μην κάνει διαφορα ο γόνος αλλα σίγουρα δεν δημιουργεί πρόβλημα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Εχω 2 αρρενοτοκα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εχω 2 αρρενοτοκα   Εχω 2 αρρενοτοκα - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Ιουν 10, 2014 10:26 pm

spithoyras έγραψε:
Στελιο. Εξυπνη η μεθοδος του morse με την προαποδοχη, και λογικα θα κανει και για αρρενοτοκα απο ορφανια. Αξιζει να την εχω υποψην.
Κολεγκα ναι οπως τα λες τα λεει κι ο Βασιλης με την διαφορα οτι χρησιμοποιει οχι απλα κλουβακια μικρα, αλλα ενα μεγαλο που φυλακιζει την βασιλισσα σε ενα ολοκληρο πλαισιο, με σκοπο να το γεννησει πρωτα και μετα να ελευθερωθει.
---------------------------------------------------------------
Ο gmakhs προτεινει κατι πολυ πιο ευκολο. Δεν τιναζεις τιποτα. Αν θες λοιπον τα κανεις ισοδυναμα, και μετα εισαγεις τις βασιλισσες οχι στα κουτακια που θα τις αγορασεις, αλλα θα τις βαλεις σε κουτακια βασιλισσων Αριστεας. Πρεπει μετα να μεινουν τρεις μερες μεσα στα κλουβακια εντος μελισσιου, και αλλο ενα χρονικο διαστημα μεχρι να φανε το ζυμαρακι ωστε να ελευθερωθουν.

Διαλεξε οποιον τροπο θες και πες μας τα αποτελεσματα.
Ελπιζω να σε ξεμπερδεψα.


να συμπληρώσω ότι το "δεν τινάζεις τίποτα "το διαπίστωσα κάποια "στιγμή όπου ένα "αρενοτοκο" την δεύτερη μέρα τις εισαγωγής του κλουβιού πέταξε όλα τα αυγά από τις παραμάνες και έπειτα δέχτηκε την μάνα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostasid
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 114

Εχω 2 αρρενοτοκα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εχω 2 αρρενοτοκα   Εχω 2 αρρενοτοκα - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιουν 11, 2014 3:41 pm

γεια σας!ειχα ενα αρρενοτοκο κ το πηρα το τιναξα στα 100 μετρα μακρια,μετα απο 12 μερες περασα απο το σημειο που το τιναξα κ βρηκα ενα τσαμπι με μελισσες περιπου ενα πλαισιο που δεν επεστρεψε στην κυψελη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΛΟΥΚΑΣ
Μέλος
Μέλος
ΛΟΥΚΑΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 66

Εχω 2 αρρενοτοκα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εχω 2 αρρενοτοκα   Εχω 2 αρρενοτοκα - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 14, 2014 5:29 pm

kostasid έγραψε:
γεια σας!ειχα ενα αρρενοτοκο κ το πηρα το τιναξα στα 100 μετρα μακρια,μετα απο 12 μερες περασα απο το σημειο που το τιναξα κ βρηκα ενα τσαμπι με μελισσες περιπου ενα πλαισιο που δεν επεστρεψε στην κυψελη.

Φυσικά και δεν ήταν οι μέλισσες που είχες τινάξει .[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Σου δόθηκε η ευκαιρία να πιάσεις έναν μικρο αφέσιμο και την έχασες !!!!![Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Εχω 2 αρρενοτοκα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» Δύο από τα μελίσσια μου πάνε για ... ψόφο - περίπτωση ορφάνιας

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: