Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Σμηνουργία

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
doctor11
Μέλος
Μέλος
doctor11


Αριθμός μηνυμάτων : 68

Σμηνουργία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Σμηνουργία   Σμηνουργία Icon_minitimeΚυρ Απρ 27, 2014 2:31 am

Με ένα φίλο πήραμε πέρυσι 30/04/2013 4 μελισσάκια και τον Οκτώβριο άλλα 10. Τα προβλήματα με τις σμηνουργίες φέτος ξεκίνησαν από αρχές Μαρτίου!!!! Τα μελίσσια είναι στο Πύργο Ηλείας. Αν και έχουν σμηνουργήσει 4-5 προσπαθώ να κάνω ότι μπορώ. Βλέπετε η απόσταση είναι μεγάλη απ' το Περιστέρι στον Πύργο.
Χαίρομαι που ήρθα και εγώ στην παρέα σας πιστεύω να τα λέμε συχνά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
golas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 165

Σμηνουργία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργία   Σμηνουργία Icon_minitimeΚυρ Απρ 27, 2014 12:38 pm

θέλει να τα κοιτάς συχνά αυτή την περίοδο.Δεν βρήκαν χώρο να επεκταθούν.κρίμα που σου σμηνούργησαν..
Αν δεν μπορείς να πηγαίνεις συχνά καλό θα είναι να βάζεις πάτωμα μετά το χειμώνα κάνοντας αναστροφή για να είναι η ζέστη στο γόνο.
Έχω ακούσει από μελισσοκόμο ότι ξεχειμωνιάζει με αυτό τον τρόπο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
doctor11
Μέλος
Μέλος
doctor11


Αριθμός μηνυμάτων : 68

Σμηνουργία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργία   Σμηνουργία Icon_minitimeΚυρ Απρ 27, 2014 5:40 pm

Ναι δεν είχαν χώρο να αναπτυχθούν. Ξεχειμώνιασαν με 5 έως 7 πλαίσια το καθένα. Λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων είχα να πάω από 19 Ιανουαρίου και πήγα 1 Μαρτίου, τότε είχε γίνει το κακό...........
Από τότε άλλα τα έχω χωρίσει και σε άλλα έχω εφαρμόσει μέθοδο Ντεμαρί χωρίς να έχω προηγούμενη εμπειρία, ότι μαθαίνω από βιβλία και από το internet.
Από την 1η Μαρτίου πηγαίνω κάθε Σαββατοκύριακο αλλά δεν τα προλαβαίνω.
Τρομερή κούραση αλλά απίστευτη εμπειρία, έχω μάθει πάρα πολλά πράγματα γιατί ως γνωστό άλλο η θεωρία και άλλο η πράξη. Τώρα ο στόχος είναι τα θυμάρια, στα οποία θα τα μεταφέρω όλα, άλλα για συλλογή και τα υπόλοιπα για ανάπτυξη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
doctor11
Μέλος
Μέλος
doctor11


Αριθμός μηνυμάτων : 68

Σμηνουργία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργία   Σμηνουργία Icon_minitimeΚυρ Απρ 27, 2014 5:43 pm

Ξέχασα να σας πω ότι φέτος ο Γενάρης και ο Φλεβάρης στον Πύργο ήταν εντελώς ανοιξιάτικοι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Σμηνουργία
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ΣΜΗΝΟΥΡΓΙΑ ;;;
» σμηνουργια ;
» Πιάσιμο αφεσμού.
» σμηνουργια live
» σμηνουργία παραφυάδας

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: