Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Επιλογή τροφοδότη

Πήγαινε κάτω 
+6
Vasilis.
matteus
mpampis13
spithoyras
Μίμης
Milve
10 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Milve
Μέλος
Μέλος
Milve


Αριθμός μηνυμάτων : 116

Επιλογή τροφοδότη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Επιλογή τροφοδότη   Επιλογή τροφοδότη Icon_minitimeΚυρ Μαρ 30, 2014 6:59 pm

Γεια σας παιδιά. Το τελευταίο διάστημα κοιτάζω την αγορά ψάχνοντας να βρω έναν καλό τροφοδότη. Προς το παρών χρησιμοποιώ τροφοδότη πλαισίου. Εσείς τι γνώμη έχετε; Ποιόν χρησιμοποιείτε;  skeftome
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μίμης
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 113

Επιλογή τροφοδότη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιλογή τροφοδότη   Επιλογή τροφοδότη Icon_minitimeΚυρ Μαρ 30, 2014 9:42 pm

Πιατάκι γλάστρας για διεγερτική τροφοδοσία, και για αποθέματα ή σε περίπτωση που θέλω να τροφοδοτήσω για να βοηθήσω στο χτίσιμο κηρήθρας τους τροφοδότες του πατήρ Καρακάση
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Επιλογή τροφοδότη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιλογή τροφοδότη   Επιλογή τροφοδότη Icon_minitimeΚυρ Μαρ 30, 2014 10:35 pm

Το πιατακι γλαστρας επειδη δεν ειναι για τροφιμα πλαστικο εγω δεν το εμπιστευομαι. Μπορει να ειναι τοξικο. Μετα απο πολλη σκεψη κατεληξα στον τροφοδοτη του γνωστου πατερ (φωτο [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] )επειδη μπορω να την γεμιζω νερο κατα την μεταφορα των κυψελων χωρις να χυνεται. Το μειονεκτημα της ειναι που εχει μικρη διαμετρο στην εισοδο του σιροπιου και θελει μια σχετικη ακριβη τοποθετηση οταν εχεις ταπα σιροπιου στο καπακι. Πλεονεκτημα ομως και η χαμηλη τιμη.

Μιμη ποιος πατηρ καρακασης ? Μηπως εννοουμε τον ιδιο ? Καμμια φωτο απο του τροφοδοτες εχει ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Επιλογή τροφοδότη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιλογή τροφοδότη   Επιλογή τροφοδότη Icon_minitimeΚυρ Μαρ 30, 2014 11:21 pm

εγω εχω χρησιμοποιησει και τους 2....
και οι δυο μια χαρα ηταν(εννοω πλαισου και οροφης).....αν δεν εχεις χωρο για πλαισιου παρε οροφης...οσο για αυτον που λενε τα παιδια πρωτη φορα τον ειδα...
το βαζετε και αυτον πανω απο τα πλασια?
χωριτικοτητα?
πως περνουν το σιροπι τα κοριτσια?
τιμη?
τελος για πιο λογο εχετε στο τροφοδοτη σιροπι οταν μεταφερετε τα μελισσια?


Έχει επεξεργασθεί από τον/την mpampis13 στις Δευ Μαρ 31, 2014 12:16 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μίμης
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 113

Επιλογή τροφοδότη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιλογή τροφοδότη   Επιλογή τροφοδότη Icon_minitimeΔευ Μαρ 31, 2014 12:03 am

spithoyras έγραψε:
Το πιατακι γλαστρας επειδη δεν ειναι για τροφιμα πλαστικο εγω δεν το εμπιστευομαι. Μπορει να ειναι τοξικο. Μετα απο πολλη σκεψη κατεληξα στον τροφοδοτη του γνωστου πατερ (φωτο [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] )επειδη μπορω να την γεμιζω νερο κατα την μεταφορα των κυψελων χωρις να χυνεται. Το μειονεκτημα της ειναι που εχει μικρη διαμετρο στην εισοδο του σιροπιου και θελει μια σχετικη ακριβη τοποθετηση οταν εχεις ταπα σιροπιου στο καπακι. Πλεονεκτημα ομως και η χαμηλη τιμη.

Μιμη ποιος πατηρ καρακασης ? Μηπως εννοουμε τον ιδιο ? Καμμια φωτο απο του τροφοδοτες εχει ?
Ακριβώς τον ίδιο εννοούμε. Τώρα όσον αφορά την μεταφορά των κυψελών με τον τροφοδότη επάνω, μια φορά που το επιχείρησα δεν στέφθηκε με επιτυχία γίνανε όλες μούσκεμα. Για την τοξικότητα που αναφέρεις με έβαλες σε σκέψεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Επιλογή τροφοδότη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιλογή τροφοδότη   Επιλογή τροφοδότη Icon_minitimeΔευ Μαρ 31, 2014 12:27 am

Μιμης έγραψε:
Τώρα όσον αφορά την μεταφορά των κυψελών με τον τροφοδότη επάνω, μια φορά που το επιχείρησα δεν στέφθηκε με επιτυχία γίνανε όλες μούσκεμα. Για την τοξικότητα που αναφέρεις με έβαλες σε σκέψεις.
Με αλλον τροφοδοτη να βαλεις νερο για μεταφορα ειναι αδυνατον. Απλα αυτον δεν τον γεμιζω μεχρι επανω και φροντιζω να ειναι το μηκος του με την φορα του αυτοκινητου. Ενταξει αν πας απ'τα κατσαβραχα με απιστευτες κλησεις καλυτερα βρεγμενο σφουγκαρι στους κυρηθροφορεις. Τωρα για την τοξικοτητα, εγω δεν θα εβαζα το φαι μου στο πιατακι αυτο αφου προοριζεται να ειναι οσο γινεται φθηνοτερο αρα θα ειναι απο το φθηνοτερο πλαστικο.

mpampis13 έγραψε:
το βαζετε και αυτον πανω απο τα πλασια?
χωριτικοτητα?
πως περνουν το σιροπι τα κοριτσια?
τιμη?

Ναι πανω στα πλαισια μπαινει - εχει πλωτηρα με μια σχαρητσα για να μην πνιγονται - 2,20 ο δυλιτρος και 2,40 ο τετραλιτρος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Επιλογή τροφοδότη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιλογή τροφοδότη   Επιλογή τροφοδότη Icon_minitimeΔευ Μαρ 31, 2014 2:29 am

Ολοι οι τροφοδοτες ειναι να ειχαμε να λεγαμε, και για να βγαζουν κερδος καποιοι.
Και αντε τωρα καποιοι εχουν λιγα μελισσια και θελουν να τα προσεξουν, τι γινεται ομως με 100+ μελισσια ? Θελεις 200 ευρω μονο για τροφοδες. Για εμενα τα καλυτερα ειναι τα πιατακα γλαστρας, τα οποια τα χρησιμοποιουν εδω και χρονια μελισσαδες και μελισσαδες, οποτε δεν υπαρχει φοβος ανησυχιας για το αν το πλαστικο ειναι για τροφιμα κτλπ..... Ειναι μικρα κολλανε ευκολα με προπολι και δεν τα βγαζεις καν στην μεταφορα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Επιλογή τροφοδότη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιλογή τροφοδότη   Επιλογή τροφοδότη Icon_minitimeΔευ Μαρ 31, 2014 11:59 am

Εγω δεν εμπιστευομαι να δωσω στο παιδι μου μελι που πιθανων λιγο απ'αυτο περασε απο το πιατακι γλαστρας. Αν τυχον καποιος παρει πιστοποιηση για βιολογικη μελισσοκομια και βρει ενας ελεγκτης οτι τροφοδοτει με γλαστρες, θα του κοψει τον κ.λο.
Γιατι να το κανει αν δεν υπηρχε προβλημα ?
Μηπως μ'αυτα και μ'αυτα παθαινουμε ολοι καρκινο και μετα αναρωτιομαστε γιατι.
Ειμαι της πεποιθησης οτι η μελισσοκομια εξελισεται και εμεις οι νεοι μελισσοκομοι πρεπει να βαλουμε το λιθαρακι μας και να την βελτιωσουμε. Οχι να επιμενουμε στα τυχων λαθη μιας παλιοτερης εποχης που απλα δεν μπορουσαν να ξερουν, λογω μη προσβασης στους αρμοδιους και το ιντερνετ.
Αυτη ειναι η γνωμη μου και μονο μετα απο εξεταση ειδικου για τροφιμα στο εν λογω υλικο θα αλλαξω γνωμη.
Οσο για τα υπολοιπα τα θεωρω δευτερευοντα και πρεπει να γραψω σεντονι για να επιχειρηματολογησω.

Εννοω μονο αυτα που γραφω και τιποτε αλλο, δεν θελω να προσβαλω κανεναν. Αυτη η ειναι η γνωμη μου.

Φιλικα Παναγιωτης
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Milve
Μέλος
Μέλος
Milve


Αριθμός μηνυμάτων : 116

Επιλογή τροφοδότη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιλογή τροφοδότη   Επιλογή τροφοδότη Icon_minitimeΔευ Μαρ 31, 2014 12:50 pm

Συμφωνώ ότι κάποια πράγματα θα πρέπει να τα προσέχουμε και να τα κρίνουμε και όχι να τα υιοθετούμε απλά και μόνο επειδή το έκαναν και οι παλιοί!!! Παρ' όλα αυτά αν χρειαστεί (ώρα ανάγκης) θα το κάνω. Όπως και το έκανα...
Οι τροφοδότες σακούλα, του πάτερ που λέτε, έχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Και η τιμή τους επίσεις!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Milve
Μέλος
Μέλος
Milve


Αριθμός μηνυμάτων : 116

Επιλογή τροφοδότη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιλογή τροφοδότη   Επιλογή τροφοδότη Icon_minitimeΔευ Μαρ 31, 2014 2:17 pm

Πέρα από την μελισσοκομική Θεσσαλονίκης ξέρει κάποιος που αλλού μπορώ να βρω τον τροφοδότη σακούλα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Επιλογή τροφοδότη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιλογή τροφοδότη   Επιλογή τροφοδότη Icon_minitimeΔευ Μαρ 31, 2014 8:23 pm

spithoyras έγραψε:
Εγω δεν εμπιστευομαι να δωσω στο παιδι μου μελι που πιθανων λιγο απ'αυτο περασε απο το πιατακι γλαστρας. Αν τυχον καποιος παρει πιστοποιηση για βιολογικη μελισσοκομια και βρει ενας ελεγκτης οτι τροφοδοτει με γλαστρες, θα του κοψει τον κ.λο.
Γιατι να το κανει αν δεν υπηρχε προβλημα ?
Μηπως μ'αυτα και μ'αυτα παθαινουμε ολοι καρκινο και μετα αναρωτιομαστε γιατι.
Ειμαι της πεποιθησης οτι η μελισσοκομια εξελισεται και εμεις οι νεοι μελισσοκομοι πρεπει να βαλουμε το λιθαρακι μας και να την βελτιωσουμε. Οχι να επιμενουμε στα τυχων λαθη μιας παλιοτερης εποχης που απλα δεν μπορουσαν να ξερουν, λογω μη προσβασης στους αρμοδιους και το ιντερνετ.
Αυτη ειναι η γνωμη μου και μονο μετα απο εξεταση ειδικου για τροφιμα στο εν λογω υλικο θα αλλαξω γνωμη.
Οσο για τα υπολοιπα τα θεωρω δευτερευοντα και πρεπει να γραψω σεντονι για να επιχειρηματολογησω.

Εννοω μονο αυτα που γραφω και τιποτε αλλο, δεν θελω να προσβαλω κανεναν. Αυτη η ειναι η γνωμη μου.

Φιλικα Παναγιωτης


Τα πιατακια μας μαραναν... Λες και αυτα που τρωμε και στο περιβαλλον που ζουμε ειναι καλυτερα. Αμα ασχολεισε με την μελισσοκομια για να φαει μελι η οικογενεια και καποιοι γνωστοι το καταλαβαινω. Αμα θες να βγαλεις λεφτα απο αυτην δεν γινεται να τα σκας στον καθε πατερ που πουλαει 2 ευρω μια σακουλα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Επιλογή τροφοδότη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιλογή τροφοδότη   Επιλογή τροφοδότη Icon_minitimeΔευ Μαρ 31, 2014 8:36 pm

εγω χρησιμοποιω ενα ταπερ που εχω παρει απο την λαικη κοστος καπου στα 70λεπτα χωραει μεσα 0.750 lt.ειναι ταπερ τροφιμων κ δεν εχω κανενα προβλημα ολα αυτα τα χρονια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Επιλογή τροφοδότη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιλογή τροφοδότη   Επιλογή τροφοδότη Icon_minitimeΔευ Μαρ 31, 2014 8:45 pm

φιλε ματεους οκ απο την μερια σου εχεις δικιο...
βεβαια το πως βλεπει καποιος την μελισσοκομια αλλα και γενικα το επαγγελματου ειναι προσωπικο.
ολα στη ζωη μας ειναι μια επενδυση.εγω ας πουμε εχω σκοπο σε οτι κανω να το κανω οργανωμενα και οσο γινετε πιο τελεια.
προτιμω να οαω πισω σε χρονο αλλα αυτο που θα κανω να ειναι οσο καλυτερο γινετε.
δεν θα κολησω τωρα στα πιατακια αλλα....
τα πιατακια μετα γινονται κακης ποιοτητας τροφες μετα αυτο γινετε σιροπια απο μελασσα που προοριζετε για λιπασματα μετα αυτο γινετε φαρμακα παρανομα που βλαοτουν την υγεια μας κλπ κλπ κλπ.
δεν εννοω κατι για σενα προς θεου,γενικα μιλαω...οποτε εμεις που ειμαστε νεοι στο χωρο που εχουμε μπει με μια αλφα τεχνολογια αλλα και πολυ πληροφορηση πρεπει να κανουμε κατι ακομα πιο καλο απο τα παλια...
δεν ειναι ολα κερδος και χρημα στη ζωη...καλυτερα μικροτερο κερδος και περισσοτερη δουλεια ....σιγουρα καποια στιγμη οτι δινεις περνεις.
να εχουμε την υγεια μας και τις αποψεις μας παντα ελευθερες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Επιλογή τροφοδότη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιλογή τροφοδότη   Επιλογή τροφοδότη Icon_minitimeΔευ Μαρ 31, 2014 8:59 pm

Milve δυστυχως δεν ξερω απο αθηναικα μαγαζια. Πιθανων ορισμενα προιοντα να μην τα εχουν στις σελιδες τους αλλα στα ραφια τους να υπαρχουν. Μου εχει τυχει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μίμης
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 113

Επιλογή τροφοδότη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιλογή τροφοδότη   Επιλογή τροφοδότη Icon_minitimeΔευ Μαρ 31, 2014 10:21 pm

Milve έγραψε:
Πέρα από την μελισσοκομική Θεσσαλονίκης ξέρει κάποιος που αλλού μπορώ να βρω τον τροφοδότη σακούλα?
Από τον ίδιο τον πάτερ Ευάγγελο Καρακάση, ψάξε στο internet η ψάξε για το σύστημα βασιλοτροφίας < ΑΡΙΣΤΕΑΣ > εκεί θα βρεις και τους τροφοδότες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sotto
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 77

Επιλογή τροφοδότη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιλογή τροφοδότη   Επιλογή τροφοδότη Icon_minitimeΔευ Μαρ 31, 2014 11:40 pm

Milve έγραψε:
Πέρα από την μελισσοκομική Θεσσαλονίκης ξέρει κάποιος που αλλού μπορώ να βρω τον τροφοδότη σακούλα?

Θα τις βρεις μαζι με αλλα πολλα στο καταστημα Μελισσοπολις στη Ραφηνα. Δεν κανω διαφημιση απλα απαντω σε ερωτηση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Επιλογή τροφοδότη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιλογή τροφοδότη   Επιλογή τροφοδότη Icon_minitimeΤρι Απρ 01, 2014 1:26 am

mpampis13 έγραψε:
φιλε ματεους οκ απο την μερια σου εχεις δικιο...
βεβαια το πως βλεπει καποιος την μελισσοκομια αλλα και γενικα το επαγγελματου ειναι προσωπικο.
ολα στη ζωη μας ειναι μια επενδυση.εγω ας πουμε εχω σκοπο σε οτι κανω να το κανω οργανωμενα και οσο γινετε πιο τελεια.
προτιμω να οαω πισω σε χρονο αλλα αυτο που θα κανω να ειναι οσο καλυτερο γινετε.
δεν θα κολησω τωρα στα πιατακια αλλα....
τα πιατακια μετα γινονται κακης ποιοτητας τροφες μετα αυτο γινετε σιροπια απο μελασσα που προοριζετε για λιπασματα μετα αυτο γινετε φαρμακα παρανομα που βλαοτουν την υγεια μας κλπ κλπ κλπ.
δεν εννοω κατι για σενα προς θεου,γενικα μιλαω...οποτε εμεις που ειμαστε νεοι στο χωρο που εχουμε μπει με μια αλφα τεχνολογια αλλα και πολυ πληροφορηση πρεπει να κανουμε κατι ακομα πιο καλο απο τα παλια...
δεν ειναι ολα κερδος και χρημα στη ζωη...καλυτερα μικροτερο κερδος και περισσοτερη δουλεια ....σιγουρα καποια στιγμη οτι δινεις περνεις.
να εχουμε την υγεια μας και τις αποψεις μας παντα ελευθερες



mpampis13 εχεις απολυτο δικαιο και ζητω συγνωμη αν μιλησα καπως αποτομα. Ειναι καθαρα τι θελει και πως το βλεπει ο καθενας μας. Απλα θεωρω κοροιδια το να προσπαθουν καποιοι να πουλανε ολο και περισσοτερα εξυπνα, αχρηστα μελισσοκομικα προιοντα τα τελευταια χρονια. Δεν ειμαι παλιος ουτε τρανος μελισσοκομος αλλα πιστευω σιγουρα οι παλαιοτεροι χρησιμοποιουσαν απλουστερα και πιο λειτουργικα πραγματα με λιγοτερο κοστος. Σιγουρα δεν ειναι ολα για το κερδος και το χρημα στην ζωη αλλα δεν γινεται να ειναι και τα παντα χομπι Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΛΟΥΚΑΣ
Μέλος
Μέλος
ΛΟΥΚΑΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 66

Επιλογή τροφοδότη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιλογή τροφοδότη   Επιλογή τροφοδότη Icon_minitimeΤρι Απρ 01, 2014 2:22 pm

Ενας αρκετά καλος και οικονομικος τροπος τροφοδοσιας με συρόπι δες το ακολουθο βιντεο [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Επιλογή τροφοδότη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιλογή τροφοδότη   Επιλογή τροφοδότη Icon_minitimeΤρι Απρ 01, 2014 8:58 pm

Κοιταξε ο ανθρωπος αυτος εδωσε πολλα απο τα φωτα του για βασικους μελισσοκομικους χειρισμους για αρχαριους κι εγω προσωπικα θα του δωσω πολλα ευχαριστω. Μετα ομως η σελιδα του εγινε πολυ βαρια μαλλον απο τις διαφημισεις και ο νοων νοητω. Αυτος ο τροπος ειναι καλος ναι μεν γιατι ειναι υγιεινος αν το μπουκαλι ειναι σχετικα φρεσκο και δεν εχει περασει ας πουμε τις 10 χρησεις αλλα θα πρεπει οι μελισσουλες να κανουν ουρα για να παρουν το σιροπι, και μονο διεγερτικη τροφοδοτηση δεν ειναι αυτο. Φαινεται οτι μετα το βαρος των διαφημισεων και μαλιστα σημαντικων εταιριων εγινε πιο ελαφρια η σελιδα για αντισταθμισμα. Αρα δημιουργηθηκε και με εναν σκοπο υπουλο οπου με εκανε να αμφισβητω. Δεν θελω ομως να υποβαθμισω την αρχικη αξια που εστω υποπτα δολια, εδωσε φωτα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΛΟΥΚΑΣ
Μέλος
Μέλος
ΛΟΥΚΑΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 66

Επιλογή τροφοδότη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιλογή τροφοδότη   Επιλογή τροφοδότη Icon_minitimeΤετ Απρ 02, 2014 8:46 am

@ spithoyras
Δυσκολεύτηκα πολύ να καταλάβω τι εννοείς με την απάντηση σου (ίσος να φταίει η χαμηλή νοημοσύνη μου)
Επειδή όμως θεωρώ ασυνάρτητα και προσβλητικά τα όσα αναφέρεις προς έμενα, διότι δεν γνωριζόμαστε και πρώτη φορά στέλνω post σε αυτό το φόρουμ, είμαι υποχρεωμένος να σου απαντήσω.
Βασικά δεν ξέρω και ίσος και εσύ δεν ξέρεις που εστιαζετε το πρόβλημα σου, σε αυτόν που έγραψε το post, στον τρόπο τροφοδοσίας, στο video, ή σε αυτόν που έχει ανεβάσει το video ??

Με την σειρά λοιπόν :

- Δεν σε γνωρίζω και ούτε έχουμε συναντηθεί σε άλλο φόρουμ αρα σαν φυσιολογικός άνθρωπος δεν πρέπει να έχεις κάτι εναντίον μου.

- Τρόπος τροφοδοσίας. Ανέφερα έναν αρκετά καλό και οικονομικό τρόπο συγκριτικά με άλλους όπως πιατάκια από γλάστρες ή άλλα μπολάκια, διότι δεν κοστίζει και η χωρητικότητα του είναι 500mg αρκετά για μια μέση τροφοδοσία και φυσικά όπως αναφέρει και στο video αποφεύγεται και η λεηλασία.
Όσο αφορά την ουρά που κάνουν οι μέλισσες για να πάρουν το σιρόπι πίστεψε με μέχρι στιγμής δεν  μου έχουν κάνει εμένα παράπονο, Εάν οι δικες σου παραπονεθούν απλά μην το χρησιμοποιήσεις. Υπάρχουν φυσικά και τροφοδότες για μεγαλύτερες ποσότητες, τροφοδότες οροφής ή πλαισίου. Οι μεγάλες ποσότητες σιροπιου στο μελίσσι δεν είναι για διέγερση αλλά περισσότερο για νοθευμα .......

- Το video περιέγραφε αρκετά καλά τον τρόπο

- Αυτός που είχε ανεβάσει το video μου είναι παντελώς άγνωστος και δεν ξέρω τι σχέσει έχει με το συγκεκριμένο θέαμα "Επιλογή τροφοδότη" που έχουμε και έχω κάνει post. Αν λοιπόν εσύ έχεις προσωπικά μαζί του νομίζω ότι μπορείς να απευθυνθείς στην ιστοσελίδα του ή στο e-mail του και να εκθέσεις τις απόψεις σου για το άτομο του και να του κατεβάσεις όσα κοσμητικά επίθετα θέλεις για να εκτονωθεις, αλλά όχι εδώ και ειδικά σε δικό μου post.

Θελω να πιστεύω ότι έχω γίνει κατανοητός και δεν θα ήθελα να επανέλθω επί του θέματος για περαιτέρω.

Φιλικά ΛΟΥΚΑΣ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beezy
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
beezy


Αριθμός μηνυμάτων : 340

Επιλογή τροφοδότη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιλογή τροφοδότη   Επιλογή τροφοδότη Icon_minitimeΤετ Απρ 02, 2014 10:01 am

Tην τροφοδοσία με μπουκάλι την έχω δοκιμάσει και δουλεύει μια χαρά, είναι ενδεδειγμένη κυρίως για διεγερτική τροφοδότηση νωρίς (πριν) την άνοιξη όπου ακόμα κάνει κρύο, μπορούμε να βάλουμε το μπουκάλι κάτω από το κηρόπανο ή πάνω από αυτό με την τρύπα της τροφοδοσίας να είναι στο άνοιγμα που αφήνουμε στο κηρόπανο για εξαερισμό. Όταν π.χ. ξεκινά κάποιος τα σιρόπια από 15 Φλεβάρη, άντε να βάλεις πιατάκια ή τροφοδότες οροφής και πλαισίων, με το μπουκάλι το σιρόπι είναι ακριβώς πάνω από την μελισόσφαιρα και οι μέλισσες το παίρνουν χωρίς να εκτείθονται στο κρύο. Δουλεύει και μαλίστα πολύ καλά!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Επιλογή τροφοδότη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιλογή τροφοδότη   Επιλογή τροφοδότη Icon_minitimeΤετ Απρ 02, 2014 3:38 pm

ΛΟΥΚΑΣ δεν ειχα καμμια προθεση να σε προσβαλω και με συγχωρεις αν ημουνα ασαφης κα αποτομος. Εχω δουλεψει τη μεθοδο και για μενα δεν λειτουργησε. Αν κανεις μικρη τρυπα δεν μπορουν να το παρουν ικανοποιητικα, εαν κανεις μεγαλυτερη την τρυπα η πανω απο μια τρυπα τρεχει. Μπορει να μην το εκανα εγω σωστα και δεν δουλεψε κι εδω χωραει ανταλαγη πληροφοριων για να λυθει το προβλημα. Ναι παραδεχομαι οτι μπερδεψα κι αλλο θεμα στο προηγουμενο μηνυμα και εβγαλα καποιοες πικριες απο ενα σαιτ (οπου περιεχει το βιντεο) που μερικες απο τις συμβουλες του τις εφαρμοσα χωρις 'Φιλτραρισμα' και με ταλαιπωρησαν. Αν και σκοπος μου ηταν να προστατευσω τυχων αναγνωστες του απο το ιδιο λαθος που εκανα εγω, μπορει να φανηκε σαν επιθεση σε εσενα. Πιστεψε με δεν ειχα τετοια προθεση συμπαθα με. Μερικες φορες θελω να μην μακρυγορησω με πλατια μηνυματα αλλα ετσι διστυχως υπαρχει κινδυνος ασαφειας και παρεξηγησης.

beezy έγραψε:
Όταν π.χ. ξεκινά κάποιος τα σιρόπια από 15 Φλεβάρη, άντε να βάλεις πιατάκια ή τροφοδότες οροφής και πλαισίων, με το μπουκάλι το σιρόπι είναι ακριβώς πάνω από την μελισόσφαιρα και οι μέλισσες το παίρνουν χωρίς να εκτείθονται στο κρύο.
ποολυυ ενδιαφερων.

Αφου κι ο beezy λεει ο τροπος δουλευει να ρωτησω εσεις ποσο μεγαλη τρυπα κανατε στο μπουκαλι ? ποσο πυκνο σιροπι (αναλογια) ? και σε ποσο καιρο ας πουμε παιρνουν τα 250 μλ ?.
Εγω χρησιμοποιησα αραιο σιροπι. 2:1
Για να δικαιολογησω τις προτιμησεις μου...Ακουγεται καλο για διεγερτικη αλλα οταν αργα το φθινοπωρο θες να τροφοδοτησεις με πολυ πυκνο σιροπι για συμπληρωμα τροφων μαλλον δεν θα αποφυγεις τον τροφοδοτη οροφης. Επισης αυτα τα μπουκαλια ειναι φτιαγμενα για μια χρηση και δεν συνισταται η επαναχρησιμοποιηση τους. Μην με παρετε για υποχονδριο δεν ειμαι, απλα καποια στιγμη στοχος μου ειναι η βιολογικη μελισσοκομια.
Φιλικα Παναγιωτης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Επιλογή τροφοδότη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιλογή τροφοδότη   Επιλογή τροφοδότη Icon_minitimeΤετ Απρ 02, 2014 6:11 pm

Λουκα συγνωμη αλλα ουτε και εγω καταλαβα καπου στο μυνημα του spithoyras οτι εννοουσε κατι για εσενα αλλα μονο για το site που εχει ανεβασει το σχετικο βιντεο(και που συμφωνω απολτα μαζι του σε αυτο).
Δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος παρεξηγησης,δεν παρεμβενω απλα επιβεβαιωνω και εγω σαν τριτος οτι δεν καταλαβα κατι αρνητικο εναντιον σου.
Να εισαι καλα,θα το δοκιμασω και εγω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beezy
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
beezy


Αριθμός μηνυμάτων : 340

Επιλογή τροφοδότη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιλογή τροφοδότη   Επιλογή τροφοδότη Icon_minitimeΤετ Απρ 02, 2014 6:15 pm

spithoyras έγραψε:
ΛΟΥΚΑΣ δεν ειχα καμμια προθεση να σε προσβαλω και με συγχωρεις αν ημουνα ασαφης κα αποτομος. Εχω δουλεψει τη μεθοδο και για μενα δεν λειτουργησε. Αν κανεις μικρη τρυπα δεν μπορουν να το παρουν ικανοποιητικα, εαν κανεις μεγαλυτερη την τρυπα η πανω απο μια τρυπα τρεχει. Μπορει να μην το εκανα εγω σωστα και δεν δουλεψε κι εδω χωραει ανταλαγη πληροφοριων για να λυθει το προβλημα. Ναι παραδεχομαι οτι μπερδεψα κι αλλο θεμα στο προηγουμενο μηνυμα και εβγαλα καποιοες πικριες απο ενα σαιτ (οπου περιεχει το βιντεο) που μερικες απο τις συμβουλες του τις εφαρμοσα χωρις 'Φιλτραρισμα' και με ταλαιπωρησαν. Αν και σκοπος μου ηταν να προστατευσω τυχων αναγνωστες του απο το ιδιο λαθος που εκανα εγω, μπορει να φανηκε σαν επιθεση σε εσενα. Πιστεψε με δεν ειχα τετοια προθεση συμπαθα με. Μερικες φορες θελω να μην μακρυγορησω με πλατια μηνυματα αλλα ετσι διστυχως υπαρχει κινδυνος ασαφειας και παρεξηγησης.

beezy έγραψε:
Όταν π.χ. ξεκινά κάποιος τα σιρόπια από 15 Φλεβάρη, άντε να βάλεις πιατάκια ή τροφοδότες οροφής και πλαισίων, με το μπουκάλι το σιρόπι είναι ακριβώς πάνω από την μελισόσφαιρα και οι μέλισσες το παίρνουν χωρίς να εκτείθονται στο κρύο.
ποολυυ ενδιαφερων.

Αφου κι ο beezy λεει ο τροπος δουλευει να ρωτησω εσεις ποσο μεγαλη τρυπα κανατε στο μπουκαλι ? ποσο πυκνο σιροπι (αναλογια) ? και σε ποσο καιρο ας πουμε παιρνουν τα 250 μλ ?.
Εγω χρησιμοποιησα αραιο σιροπι. 2:1
Για να δικαιολογησω τις προτιμησεις μου...Ακουγεται καλο για διεγερτικη αλλα οταν αργα το φθινοπωρο θες να τροφοδοτησεις με πολυ πυκνο σιροπι για συμπληρωμα τροφων μαλλον δεν θα αποφυγεις τον τροφοδοτη οροφης. Επισης αυτα τα μπουκαλια ειναι φτιαγμενα για μια χρηση και δεν συνισταται η επαναχρησιμοποιηση τους. Μην με παρετε για υποχονδριο δεν ειμαι, απλα καποια στιγμη στοχος μου ειναι η βιολογικη μελισσοκομια.
Φιλικα Παναγιωτης.


Μέχρι 3 χιλιοστά τρύπα με ένα δράπανο χειρός, αν δεν έχεις, βρες κάτι σαν πρόκα, χοντρη βελόνα, που θα την ζεσταίνεις και θα τρυπάς τα μπουκάλια. Μετά αφού γεμίσεις με το σιρόπι, ζουπάς το μπουκάλι μέχρι που να βγει λίγο από την τρύπα και απότομα τα γυρνάς, λειτουργεί σαν τροφοδότης υποπίεσης (δηλαδή σαν τις ποτίστρες των καναρινιών). Εγώ που ταίζα 8άρια τον Φλεβάρη έβαζα 500 με 750 ml 2:1 και την άλλη μέρα το είχαν πάρει μέχρι τελευταίας σταγόνας. Απλά θέλει να πάρεις μπουκάλια Χ2 την δυναμική των κυψελών για να πηγαίνεις τα γεμάτα και να πάιρνεις τα άδεια, αλλιώς πρέπει να γεμίζεις επι τόπου και δεν είναι καλό να μένουν ανοιχτές κυψέλες τον Φλεβάρη για ώρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Επιλογή τροφοδότη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επιλογή τροφοδότη   Επιλογή τροφοδότη Icon_minitimeΤετ Απρ 02, 2014 7:09 pm

Ευχαριστω για τις οδηγιες beezy και ο λογος που θα το ξαναδοκιμασω ειναι επειδη στις αρχες Μαρτιου δυσκολευομαι να παρουν το σιροπι οι μελισσες μαλλον λογω του κρυου οπου εγω ελυσα δινωντας χλιαρο σιροπι. Αλλα ειναι λιγο ταλαιπωρια να διατηρεις το σιροπι μεχρι να πας χλιαρο. Μειονεκτημα ομως για μενα παραμενει οτι πρεπει να ανοιξεις κυψελη για τροφοδοτηση. Ενω με τη ταπα στο καπακι και τροφοδοτη οροφης ειναι ψεκαστε, σκουπιστε, τελειωσατε ιδιως για μεγαλο αριθμο μελισσιων. Να σαι καλα. Τα λεμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Επιλογή τροφοδότη
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Βελτίωση τροφοδότη - τροφοδότης "Μισό Πάτωμα"
» Επιλογή φυλής
» Επιλογή χειρισμού
» Επιλογη Γυρεοπαγιδας
» Επιλογή τοποθεσία

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Τροφοδοσία μελισσών-
Μετάβαση σε: