Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Νεκρές μέλισσες στο εργαστήριό μου...

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

Νεκρές μέλισσες στο εργαστήριό μου... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Νεκρές μέλισσες στο εργαστήριό μου...   Νεκρές μέλισσες στο εργαστήριό μου... Icon_minitimeΠεμ Φεβ 20, 2014 3:48 pm

Ο καιρός είναι πολύ καλός και αυτές τις μέρες όλες οι μέλισσες βγαίνουν για βοσκή... Κάποιες άτυχες όμως για κάποιον λόγο χάνουν τον δρόμο τους και δεν γυρίζουν ποτέ πίσω στη κυψέλη του...
Ο χώρος που χρησημοποιώ σαν εργαστήριο είναι ανοιχτός από τη μια μερία ενώ από την άλλη είναι κλειστός με τζαμαρία. Στον χώρο αυτό έχω κάποια πλάισια με λίγο μέλι σε 5-10 κελία και μια μέρα μαζέυτηκαν μέλισσες και το πήρανε.. Δεν ήταν δικές μου μέλισσες καθώς οι δικές μου είναι 40 χλμ μακρία. Ο χώρος που περιγράφω είναι σε αστικό περιβάλλον και δεν έχω δει μελίσσια κοντά του... Αφού πέρασν οι μέρες και τα μέλάκια από τα πλάισια τελέιωσαν, κάποιες μέλισσες συνέχισαν να έρχονται και βρίσκανε είτε λίγο μέλι στα εγαλέια που δφεν είχα καθαρίσει ή δεν ξε΄ρω τι αλλο, πάντος έχονταν... Χθές όταν εφτασα στον χώρο αυτό είδα στο πάτωμα διάσπαρτες μέλισσες που ήταν σαν ζαυλακομένες και αδύναμες, ζωντανές όμως. Τις έπιανα στο χέρι μου και δεν αντοδρούσαν πολύ. Μετά είδα ένα σωρό μέλισσες πάνω στην τζαμαρία μου (από την μέσα μερία). Είχαν κάνει δυο μπάλες από 100+ μέλισσες η κάθεμία. Δεν είχαν βασίλισσα μαζί τους. ¨εφτιαξα λίγο σιρόπι και τις ραντισα... Γλύφτηκαν και μελικές πέτξαν και έφυγαν... Οι περισσότερες έμειναν εκεί και σήμερα είναι νεκρές...

Πως το εξηγείτε;;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Νεκρές μέλισσες στο εργαστήριό μου...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» νεκρεσ μελισσεσ
» Δεκάδες νεκρές
» Ξεκίνημα για ανάπτυξη και όχι για μέλια
» Νεκρες μελισσες
» Νεκρές μέλισσες

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Οι μέλισσες-
Μετάβαση σε: