Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Τι το κάνουμε το ορφανό τέτοια εποχή;

Πήγαινε κάτω 
+3
manosmeli
mpampis13
Johnniebee
7 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Τι το κάνουμε το ορφανό τέτοια εποχή; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι το κάνουμε το ορφανό τέτοια εποχή;   Τι το κάνουμε το ορφανό τέτοια εποχή; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Φεβ 25, 2014 10:39 pm

ακριβως..οπως τα λεει ο Γιαννης...αλλωστε τελικα για δικες μας βασιλισσες παμε...απλα ο καιρος ειναι περιεργος...αντε και βγαινει η βασιλισσα αντε και υπαρχουν και οι κηφηνες...
ποιος μας λεει οτι καιρος,μεσα στο χειμωνα ακομα...,θα εχει θερμοκρασια ανω των 16 με 17 βαθμους και οχι αερα για να πεταξει η καλη μας και να ζευγαρωσει???
και ποιος μας λεει οτι δεν θα εχει παλιοκαιρο για μια βδομαδα συνεχως????
αυτες ειναι οι σκεψεις μας και μονο....

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Τι το κάνουμε το ορφανό τέτοια εποχή; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι το κάνουμε το ορφανό τέτοια εποχή;   Τι το κάνουμε το ορφανό τέτοια εποχή; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Φεβ 25, 2014 11:59 pm

τέλη μάρτη αρχές απρίλη δεν έχει φτιάξει ο καιρός σε εσάς???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Τι το κάνουμε το ορφανό τέτοια εποχή; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι το κάνουμε το ορφανό τέτοια εποχή;   Τι το κάνουμε το ορφανό τέτοια εποχή; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Φεβ 26, 2014 9:55 pm

gmakhs έγραψε:
τέλη μάρτη αρχές απρίλη δεν έχει φτιάξει ο καιρός σε εσάς???

εεεε confused confused confused 
τι τελη Μαρτη.....αρχες Απριλη...εμεις για ΤΩΡΑ μιλαμε..τωρα εμεινε ορφανο και στους 2!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

Τι το κάνουμε το ορφανό τέτοια εποχή; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι το κάνουμε το ορφανό τέτοια εποχή;   Τι το κάνουμε το ορφανό τέτοια εποχή; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Φεβ 26, 2014 11:12 pm

gmakhs έγραψε:
τέλη μάρτη αρχές απρίλη δεν έχει φτιάξει ο καιρός σε εσάς???

Μέσα Μάρτη θα είναι για γονιμοποίηση!! Και είναι πιο πιθανό να έχει ασχημο καιρό τότε... Τέσπα... Εγώ θα το επιχειρήσω μπορεί και να μας πάει ο καιρός...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Τι το κάνουμε το ορφανό τέτοια εποχή; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι το κάνουμε το ορφανό τέτοια εποχή;   Τι το κάνουμε το ορφανό τέτοια εποχή; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Φεβ 26, 2014 11:35 pm

μα αυτο λεω και εγω εχουμε ξεκινησει την διαδικασια και παει για μεσα Μαρτη king king 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Τι το κάνουμε το ορφανό τέτοια εποχή; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι το κάνουμε το ορφανό τέτοια εποχή;   Τι το κάνουμε το ορφανό τέτοια εποχή; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 11, 2014 12:15 am

το Σαββατο εκανα επιθεωρηση στο ορφανο μελισσι....την εκανα επειτα απο 15 μερες αφοτου εβαλα το πλαισο με το γονο απο αλλο μελισσι
ειχαν κανει 3 Β.Κ. το ενα μισοτελειωμενο και 2 ανοιγμενα απο μπροστα κανονικα(κομμενα σαν κονσερβα γυρω γυρω και κρεμοταν το πορτακι στον αερα)δεν εψαξα παραπανω μια και ειχε αρκετο αερα συννεφια και σχετικα κακη θερμοκρασι.θελω να πιστευω οτι πρπει να εχει βασιλισσα....ελπιζω το αλλο σ/κ να την βρω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

Τι το κάνουμε το ορφανό τέτοια εποχή; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι το κάνουμε το ορφανό τέτοια εποχή;   Τι το κάνουμε το ορφανό τέτοια εποχή; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 11, 2014 1:15 am

mpampis13 έγραψε:
το Σαββατο εκανα επιθεωρηση στο ορφανο μελισσι....την εκανα επειτα απο 15 μερες αφοτου εβαλα το πλαισο με το γονο  απο αλλο μελισσι
ειχαν κανει 3 Β.Κ. το ενα μισοτελειωμενο και 2 ανοιγμενα απο μπροστα κανονικα(κομμενα σαν κονσερβα γυρω γυρω και κρεμοταν το πορτακι στον αερα)δεν εψαξα παραπανω μια και ειχε αρκετο αερα συννεφια και σχετικα κακη θερμοκρασι.θελω να πιστευω οτι πρπει να εχει βασιλισσα....ελπιζω το αλλο σ/κ να την βρω

Γνώμη μου είναι να μην επιθεωρήσεις το Σ/Κ. Αν έχει 18 μέρες από όταν έβαλες το πλάισιο με το γόνο δεν πάιζει να έχει γονημοποιηθεί κιόλας στις 23 μέρες!!!!! Κοιταξέ το το αλλο Σ/Κ...

Εμένα μου έκανε κάτι παράξενα το μελισσάκι... Δεν έγραψα τίποτα γιατί έχω πολύ τρέξιμο αυτό τον καιρό. Σε μια επιθεώρηση είχα βρεί καινούριο γόνο (αυγά και λάβρες) και μια βασιλοπούλα και λέω "εντάξει κάτι έιχε και δεν γεννούσε μέχρι τώρα, αλλά αφού γεννάει ολα καλα... μάλλον δεν θα την είχα δει επείδή ήταν και μικρόσωμη". Την επόμενη εβδομάδα (την βδομάδα που μας πέρασε) ξανα πήγα και πάλι τα ίδια!!!! Πουθενά αυγά και νέος γόνος...Μόνο σφραγισμένος και κάτι μεγάλες λάβρες και ψαξε ψαξε πουθενά η βασίλισσα πάλι! Και ΤΣΟΎΠ,είχαν κάνει και ένα Β.Κ.... Το Σ/Κ που μας έρχεται θα το ξανακοιτάξω.... ΑΝ ΒΡΩ ΞΑΝΑ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΚΑΙ ΑΥΓΆ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΏ!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Τι το κάνουμε το ορφανό τέτοια εποχή; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι το κάνουμε το ορφανό τέτοια εποχή;   Τι το κάνουμε το ορφανό τέτοια εποχή; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 30, 2014 11:34 pm

η ``περιπετεια`` για το μελισσακι μου που εγραψα εδω σημερα ελαβε τελος....
μετα απο περιπου ενα μηνα σημερα ειδα αγυα ημερας(πολλα) αλλα και γεννα 4-5 ημερων.
ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΜΑ κυριοι η πρωτη ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ  queen  ειναι γεγονος...ειμαι πραγματικα πολυ χαρουμενος.
Πλεον περιμενω τα ιδια και στο μελισσακι μου που εκιψαν οι κυριες την  queen  (εχει μεσα 5-6 Β.Κ.) αλλα και την παραφυαδα που με τρελα και κορδελα εκοψα που εχει μεσα 3 Β.Κ.
η αληθεια ειναι οτι πηρα λιγο τα πανω μου oraia oraia oraia oraia oraia oraia 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

Τι το κάνουμε το ορφανό τέτοια εποχή; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι το κάνουμε το ορφανό τέτοια εποχή;   Τι το κάνουμε το ορφανό τέτοια εποχή; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Απρ 05, 2014 7:32 pm

Μπράβο φίλε... χαίρομαι!!!!! cheers cheers cheers 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Τι το κάνουμε το ορφανό τέτοια εποχή; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι το κάνουμε το ορφανό τέτοια εποχή;   Τι το κάνουμε το ορφανό τέτοια εποχή; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Απρ 07, 2014 4:46 pm

ευχαριστω Γιαννη.εσυ τελικα τι εκανες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Τι το κάνουμε το ορφανό τέτοια εποχή;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» Αφεσμός τέτοια εποχή;
» σιροπιαζω τετοια εποχη;
» Τέτοια εποχή όροφο ;;;
» Τέτοια εποχή..και όμως γίνεται...
» Να δωσω οροφο τετοια εποχη;

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Βασίλισσες, Βασιλοτροφία & Παραφυάδες-
Μετάβαση σε: