Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 σιροπιαζω τετοια εποχη;

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
melist
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 32

σιροπιαζω τετοια εποχη;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: σιροπιαζω τετοια εποχη;    σιροπιαζω τετοια εποχη;  Icon_minitimeΚυρ Σεπ 20, 2015 11:37 am

Τρυγησα μεσα Αυγουστου, εχω βαλει 1 φορα σιροπι, 1 φορα βανιλια, 1 φορα ζυμαρι.Τα τελειωσαν. Η περιοχη εχει χαρουπια, ασκελετουρα, πευκο(μαλλον ανεμβολιαστο, αρα ακυρωνεται), ακονιζια, λιγο ρεικι και δεν ξερω τι αλλο. Δεν τα γνωριζω ολα. Εχουν μελι, γονο περιορισμενο και μπαινοβγαινουν με γυρη.

Τωρα; Απο τη μια μου λενε να τις εχω σφιχτες για να χειμωνιασουν και απο την αλλη να ταιζω με σιροπι για να γονιαζουν  και να εχω πληθυσμο για χειμωνα. Μα αν γονιασουν τωρα, δε θα πρεπει να βαλω εξτρα πλαισιο; Να σιροπιασω, να γονιασουν, να βαζω πλαισια και αργοτερα να τα ξαναβγαλω για χειμωνα; Κ για ποσο διαστημα; Οι περισσοτερες μελισσες ειναι απο 4-6 πλαισια και εχω 1 με 9 πλαισια.

Ξεμπερδεψτε με...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

σιροπιαζω τετοια εποχη;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σιροπιαζω τετοια εποχη;    σιροπιαζω τετοια εποχη;  Icon_minitimeΔευ Σεπ 21, 2015 12:49 am

Τα μελισσια να ειναι συνεχεια σφιχτα για μενα ειναι κανονας απαραβατος.
Το χειμώνα δε σαρδέλες.
Τωρα φίλε melist θα τα δεις τα μελισσακια και θα κρινεις.
Αυτη την εποχη 2 ειδη τροφοδοσιας μπορεις να κανεις.
Ειτε διεγερτικη ωστε να ανανεώσουν τον πληθυσμο, ειτε τροφοδοσια για ξεχειμωνιασμα.
Κατα την αποψη μου για το δευτερο ειδος ειναι νωρις ακομα (ειδικα στην Κρητη).
Η πρωτη 2νερο/1 ζαχ. και η δευτερη 2 ζαχ/1 νερο .
Γενικα αυτη την εποχη σπανια τα μελισσια θα ζητησουν πλαισια εξ αιτιας υπερπληθυσμου.
Κυριως με την γεννα ανανεωνεται ο ηδη υπαρχων.
6αρακια μελισσια θα ξεχειμωνιασουν μια χαρα.
Τωρα αν πέσεις σε καμια <<τρελη>> ρεικοχρονια θα χρειαστεις κανα πλαισιο για μελακι ωστε να μενει και χωρος για τη γεννα της βασιλισσας(η οποια διεγειρεται καλα στο ρεικι).
Στο πλαισιο της δικης μου αποψης που λεει ζάχαρη μονο οταν είναι απαραίτητη θα τροφοδοτουσα μονο αν δεν έβλεπα δραστήριες τις βασίλισσες.
Μελισσια που εχουν ηδη τροφες θα διεγερθουν απο τις ανθοφοριες,αν οχι τοτε επεμβαινεις.
Αν παλι δεν εχουν τροφες βοηθας και με σιροπι αλλα και με γυρη απ΄οπου λειπει.
Αν εννοεις οτι εχεις σε 4-6 πλαισια πληθυσμο 9 τελαρα στην κυψέλη, σφίχτα, και αν τα ξαναζητησουν βάλτα.
Αυτα...ελπιζω να μην σε μπερδεψα περισσοτερο.
Αν μενει κατι άλλο το συζηταμε.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

σιροπιαζω τετοια εποχη;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σιροπιαζω τετοια εποχη;    σιροπιαζω τετοια εποχη;  Icon_minitimeΔευ Σεπ 21, 2015 8:47 am

Θα πρέπει να πάρεις μερικές αποφάσεις. Αν θα προσπαθήσεις να κάνεις κι άλλο τρύγο τότε θα πρέπει αν δώσεις σιρόπι να υπολογίσεις πως ένα μήνα πριν την ανθοφορία στόχο θα πρέπει να κάνεις διακοπή τροφοδοσίας.
Αν δεν πας για κάποια ανθοφορία τότε ίσως είναι μια καλή ευκαιρία για προληπτική θεραπεία της Νοσεμίασης. Ιδιαίτερα στα Χανιά που υπάρχουν αρκετές βροχές, αν βρίσκεσαι και λίγο ψηλά.
Συμφωνώ με τον Θοδωρή για σφιχτά μελίσσια, αν δεν έχεις χτισμένα πλαίσια τότε αν υπάρχει κάποια ανθοφορία θα πρότεινα να την εκμεταλλευτείς για να χτίσουν τροφοδοτώντας παράλληλα και οχι για να πάρεις μέλια. Η κουμαριά είναι μια τέτοια επιλογή στα Χανιά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pnikolas
Μέλος
Μέλος
pnikolas


Αριθμός μηνυμάτων : 186

σιροπιαζω τετοια εποχη;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σιροπιαζω τετοια εποχη;    σιροπιαζω τετοια εποχη;  Icon_minitimeΔευ Σεπ 21, 2015 1:14 pm

Συμφωνώ απόλυτα με όσα είπε και ο Θοδωρής και ο monarcis απλά να προσθέσω μια μικρή λεπτομέρεια, αν αποφασίσεις να πας κουμαριά (δεν ξέρω πότε ανοίγει κάτω κρήτη) προσοχή στις απότομες μεταβολές τους καιρού, η κουμαριά ανθίζει σε περιέργη εποχή όσον αφορά τον καιρό...
Επίσης νομίζω πως θα ήταν προτιμότερο να κοιτάξεις για νοζεμιάσεις και ξεχειμώνιασμα παρά γα ανθοφορία...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melist
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 32

σιροπιαζω τετοια εποχη;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σιροπιαζω τετοια εποχη;    σιροπιαζω τετοια εποχη;  Icon_minitimeΤετ Σεπ 23, 2015 6:34 pm

Ωραια, καταλαβα.

Οχι, δεν εχω σκοπο να παρω μελια. Με ενδιαφερει μονο το θυμαρι, οποτε καθε χρονο, τελη καλοκαιριου θα τελειωνω. Οτι μαζεψουν απο εκει και περα θα ειναι δικο τους.

Αποριες: 1) Γιατι να βαλω τα πλαισια στη μεση της κυψελης;
2) Για να χτισουν κερυθρες, συμπεριφερομαι οπως την ανοιξη (δηλ βαζω κερυθρα στην αρχη ή στο τελος γονου);
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

σιροπιαζω τετοια εποχη;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σιροπιαζω τετοια εποχη;    σιροπιαζω τετοια εποχη;  Icon_minitimeΠεμ Σεπ 24, 2015 10:57 am

Στο κέντρο βάζουμε μόνο χτισμένα. Μετά την τοποθέτηση του χτισμένου η queen πάει και το γεννάει. Σε καμία περίπτωση δεν βάζουμε άκτιστο γιατί με αυτό τον τρόπο δημιουργούμε διάφραγμα και κόβουμε το μελίσσι στη μέση με αποτέλεσμα στην πλευρά που δεν βρίσκεται η queen  το μελίσσι να κατεβάζει βασιλικά κελιά διάσωσης.
Αν δεν πας σε κάποια ανθοφορία που είναι και γυρεοδοτική θα πρότεινα να μην το επιδιώξεις γιατί το μελίσσι ζορίζεται. Αν πάλι υπάρχει επάρκεια γύρης στην γύρω περιοχή σε συνδυασμό με τάισμα ίσως να μην ζοριστεί το ίδιο.
Έχεις κτισμένα πλαίσια από τα μελίσσια που δεν κατάφεραν να επιβιώσουν;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melist
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 32

σιροπιαζω τετοια εποχη;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σιροπιαζω τετοια εποχη;    σιροπιαζω τετοια εποχη;  Icon_minitimeΠεμ Σεπ 24, 2015 3:30 pm

Ναι,εχω κτισμενα πλαισια κ απο παλιοτερα μελισσια κ απο τα φετινα ξεμελισμενα. Ειναι στην καταψυξη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

σιροπιαζω τετοια εποχη;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σιροπιαζω τετοια εποχη;    σιροπιαζω τετοια εποχη;  Icon_minitimeΠεμ Σεπ 24, 2015 3:46 pm

Ωραία, ξεκίνα σιγά-σιγά να δίνεις τα κτισμένα απογευματινές ώρες αν δεν τα έχουν γλείψει οι μέλισσες μετά τον τρύγο και όσο ακόμα είναι ο καιρός διεγερτική τροφοδοσία 1:1/ζ:ν. Αν έχει η περιοχή γύρες θα ξεκινήσει να γενά η queen . Θεραπεία για βαρρόα έχεις κάνεις. Αν όχι τι σκέφτεσαι να κάνεις, εννοώ με τι σκεύασμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melist
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 32

σιροπιαζω τετοια εποχη;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σιροπιαζω τετοια εποχη;    σιροπιαζω τετοια εποχη;  Icon_minitimeΠαρ Σεπ 25, 2015 1:18 am

Ενταξει.

Εχω κανει για βαρροα. Το Τακτικ μου ειχαν πει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BASILISP
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 407

σιροπιαζω τετοια εποχη;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σιροπιαζω τετοια εποχη;    σιροπιαζω τετοια εποχη;  Icon_minitimeΣαβ Σεπ 26, 2015 3:27 pm

Πολλοί έχουν ηδη πει οτι το τακτικ δεν ειναι εγκεκριμένο φαρμακο για την μελισσοκομια. Υπάρχουν φθηνα, ευκολα στην χρηση και βιολογικα φάρμακα τα οποια προτείνονται για την αποτελεσματικοτητα τους. Πχ θυμολη για νοζεμιαση και οξαλικο οξυ για την βαροα.

Σημερα πηγα και εγω να δω τις νεες βασίλισσες μου και ευτυχώς και οι 5 ειναι ζωντανες και γεννάνε!!! Μου έφυγε το άγχος που ειχα, λογω του παλιοκαιρου των τελευταιων ημερων.

Άρχισα να ταιζω με σιροπι 1/1 για διέγερση ωοτοκίας με σκοπο την ανανέωση του πληθυσμού πριν απο τον χειμωνα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
σιροπιαζω τετοια εποχη;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Τέτοια εποχή όροφο ;;;
» Απουσία γόνου. Είναι φυσιολογικό τέτοια εποχή;
» Να δωσω οροφο τετοια εποχη;
» Τι το κάνουμε το ορφανό τέτοια εποχή;
» Τέτοια εποχή..και όμως γίνεται...

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: