Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Μελίσσι μ' ένα πλαίσιο πληθυσμό

Πήγαινε κάτω 
+4
kosmas
530
pointerst
Bender
8 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Bender
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 46

Μελίσσι μ' ένα πλαίσιο πληθυσμό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μελίσσι μ' ένα πλαίσιο πληθυσμό   Μελίσσι μ' ένα πλαίσιο πληθυσμό Icon_minitimeΔευ Δεκ 09, 2013 5:32 pm

Διαπίστωσα ότι έχω ένα μελίσσι με 1-1,5 πλαίσιο πληθυσμό. Χάλια εικόνα δηλαδή! Μέχρι και 2 σφήκες  μέσα στην κυψέλη είδα.
Βασίλισσα υπάρχει και μάλιστα είναι και φετινή (αν πιστέψω τον βασσιλοτρόφο που την προμηθεύτηκα)

Σκέφτομαι να κάνω συννένωση με ένα άλλο αδύναμό μου (3 πλαίσια πληθυσμός). Όμως απο αύριο στην περιοχή μου δίνει παγωνιές και φοβάμαι (λόγω θερμοκρασιών) να αφήσω το αδύναμο με έναν όροφο πάνω του για μια βδομάδα. Απ' την άλλη σκέφτομαι και το άλλο:
Αξίζει να θυσιάσω μια συννένωση - που μπορεί και να μην έχω 100% επιτυχία - για 1 πλαίσιο πληθυσμό;;;
Απ' την άλλη σε 3άρι αν γίνει η συννένωση και γίνει 4άρι σε ποσοστό είναι σημαντική αύξηση;;;

.....Μπέρδεμα!


Έχουν βάση η προβληματισμοί μου ή πρέπει να κάνω μια συννένωση αύριο και να τελειώνω;

Κάτι άλλο που σκέφτομαι:
Αφού μιλάμε για 1 πλαίσιο πληθυσμό, αν πάρω την κυψέλη του και τα πλαίσια τα τινάξω κάπου στην μέση του μελισσοκομίου μου, ο πληθυσμός δε θα μοιραστεί στις υπόλοιπες κυψέλες;


Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Μελίσσι μ' ένα πλαίσιο πληθυσμό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελίσσι μ' ένα πλαίσιο πληθυσμό   Μελίσσι μ' ένα πλαίσιο πληθυσμό Icon_minitimeΔευ Δεκ 09, 2013 6:11 pm

Να κάνεις συννένοση και τα 2,με δυνατά μελίσσια.Να το κάνεις πριν πιάσουν τα μεγάλα κρύα.1 πλαίσιο πλυθησμό πως έγινε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
530
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 49

Μελίσσι μ' ένα πλαίσιο πληθυσμό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελίσσι μ' ένα πλαίσιο πληθυσμό   Μελίσσι μ' ένα πλαίσιο πληθυσμό Icon_minitimeΔευ Δεκ 09, 2013 8:56 pm

εγω θα σου ελεγα να αλλαξεις θεση με ενα δυνατο, και θα σου γινει τριαρι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Μελίσσι μ' ένα πλαίσιο πληθυσμό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελίσσι μ' ένα πλαίσιο πληθυσμό   Μελίσσι μ' ένα πλαίσιο πληθυσμό Icon_minitimeΔευ Δεκ 09, 2013 9:05 pm

530 έγραψε:
εγω θα σου ελεγα να αλλαξεις θεση με ενα δυνατο, και θα σου γινει τριαρι.

 skeftome skeftome skeftome skeftome skeftome skeftome 
έχει ανθοφορία για να γίνει αυτό?αλλιώς οι μέλισσες χαμένες θα πάνε...Αν δεν έχει ανθοφορία και και κάνεις αλλαγή κυψελών,κάτσε απ'έξω με ένα τεφτέρι για να γράψεις την επικότερη μάχη της κυψέλης!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Bender
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 46

Μελίσσι μ' ένα πλαίσιο πληθυσμό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελίσσι μ' ένα πλαίσιο πληθυσμό   Μελίσσι μ' ένα πλαίσιο πληθυσμό Icon_minitimeΔευ Δεκ 09, 2013 9:55 pm

pointerst έγραψε:
Να κάνεις συννένοση και τα 2,με δυνατά μελίσσια.Να το κάνεις πριν πιάσουν τα μεγάλα κρύα.1 πλαίσιο πλυθησμό πως έγινε?

Συνένωση τα 2 αδύναμα μεταξύ τους είναι λάθος; Στην περιοχή μου οι θερμοκρασίας θα είναι απο 3 ως 10 περίπου τις επόμενες μέρες.

Αυτό με το τίναγμα που αναφέρω στο πρώτο Post, για να αποφύγω την συννένωση, αφού μιλάμε για μια χούφτα μέλισσες, είναι άκυρο;



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kosmas
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
kosmas


Αριθμός μηνυμάτων : 378

Μελίσσι μ' ένα πλαίσιο πληθυσμό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελίσσι μ' ένα πλαίσιο πληθυσμό   Μελίσσι μ' ένα πλαίσιο πληθυσμό Icon_minitimeΔευ Δεκ 09, 2013 10:06 pm

Κοψε τη μανα αστο 3 μερες χαλασε τα κελιαπου θα βρεις ευκολα σε ενα πλαισιο και μετα με λιγο τσιπουρομελο ριχτο στο δυνατοτερο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
530
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 49

Μελίσσι μ' ένα πλαίσιο πληθυσμό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελίσσι μ' ένα πλαίσιο πληθυσμό   Μελίσσι μ' ένα πλαίσιο πληθυσμό Icon_minitimeΔευ Δεκ 09, 2013 10:52 pm

pointerst έγραψε:
530 έγραψε:
εγω θα σου ελεγα να αλλαξεις θεση με ενα δυνατο, και θα σου γινει τριαρι.

 skeftome skeftome skeftome skeftome skeftome skeftome 
έχει ανθοφορία για να γίνει αυτό?αλλιώς οι μέλισσες χαμένες θα πάνε...Αν δεν έχει ανθοφορία και και κάνεις αλλαγή κυψελών,κάτσε απ'έξω με ένα τεφτέρι για να γράψεις την επικότερη μάχη της κυψέλης!

το κανω καθε χρονο με 100% επιτυχια.το αδυναμο δεχετε ολες τις συλεκτριες του δυνατου. λογο του οτι τις εχουν αναγκη και φερνουν τροφες. το δυνατο σκοτωνει τις λιγες συλεκτριες του αδυνατου. το μυστικο της επιτυχιας ειναι το δυνατο αφου του αλλαξεις θεση, να εχει πολλες τροφες και ζυμαρι . το εφαρμοσα πριν χρονια μετα απο παροτρηνσηενος παλιου και τελικα δουλευει.επισης η καλυτερη εποχη ειναι τωρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Μελίσσι μ' ένα πλαίσιο πληθυσμό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελίσσι μ' ένα πλαίσιο πληθυσμό   Μελίσσι μ' ένα πλαίσιο πληθυσμό Icon_minitimeΔευ Δεκ 09, 2013 11:09 pm

Σε περίπτωση που δεν έχει ανθοφορία τότε δεν μπορεί να ισχύει αυτό που λες.Εγώ δεν ξέρω τι παίζει στην περιοχή που τα έχει ο φίλος μας,απλά παίρνω την έσχατη περίπτωση.Σαν πιο ασφαλή μέθοδο μου φαίνεται η συννένοση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Bender
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 46

Μελίσσι μ' ένα πλαίσιο πληθυσμό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελίσσι μ' ένα πλαίσιο πληθυσμό   Μελίσσι μ' ένα πλαίσιο πληθυσμό Icon_minitimeΤρι Δεκ 10, 2013 10:16 am

Από ανθοφορίες δε παίζει κάτι ιδιαίτερο αυτή τη περίοδο.
Το μόνο που με προβληματίζει είναι να μάθω γιατί έμεινε με ένα πλαίσιο πληθυσμό όπως σωστά μου λέει και ο pointerst. Βέβαια ήταν φθινοπωρινή παραφυάδα που δε μπόρεσε να αναπτυχθεί.(ήταν 3άρι πριν ένα μήνα).

Θα κοιτάξω αν υπάρχει κάποια ασθένεια κ αν είναι όλα ο.κ θα κάνω την συνένωση. Ο μόνος μου ενδοιασμός πλέον είναι οι χαμηλές θερμοκρασίες. Αύριο μέγιστη στους 7 και τις υπόλοιπη βδομάδα ως 11-12 C
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mikesideris
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 87

Μελίσσι μ' ένα πλαίσιο πληθυσμό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελίσσι μ' ένα πλαίσιο πληθυσμό   Μελίσσι μ' ένα πλαίσιο πληθυσμό Icon_minitimeΤρι Δεκ 10, 2013 1:45 pm

Την αλλαγή θέσης την έκανα πρίν μια βδομάδα και έγω(για πειραματισμό), τώρα πατάει 2+1/2 πλαίσια απο ούτε 1(ήταν 3 αλλα μέχρι να βγει η νέα βασίλισσα) επιπλέον τώρα κρατάει γόνο που πρίν δεν είχε ούτε για δείγμα. Η αλήθεια είναι ότι θέλει καλό καιρό για να έχουν βγεί οι συλέκτριες του δυνατου εκτός . Εγώ το έκανα μεσημέρι και δεν είχα πρόβλημμα. Μπόλικο φαγάκι και πιστεύω θα τα καταφέρει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

Μελίσσι μ' ένα πλαίσιο πληθυσμό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελίσσι μ' ένα πλαίσιο πληθυσμό   Μελίσσι μ' ένα πλαίσιο πληθυσμό Icon_minitimeΤρι Δεκ 10, 2013 2:03 pm

Ποιος είναι ι σκοπός της ένωσης ? Τι θα κερδίσεις πρακτικα ?
Αν κάνεις ένωση θα έχεις χάσει μια βασίλισσα.
Αν δεν κάνεις και το μελίσσι δεν τα καταφέρει, θα έχεις χάσει μια βασίλισσα.
Αν το αφήσεις και τα καταφέρει, έστω και με μικρό πληθυσμό, θα έχεις κερδίσει μια βασίλισσα άμεσα διαθέσιμη για ανάπτυξη ή για ένωση.

Αν είναι όντως μόνο ένα πλαίσιο μπορείς να το αφήσεις στην κυψέλη μόνο του ή με άλλο ένα πλαίσιο με μέλι για να κάνει πιο καλό σχημα στην σφαίρα. Στις δύο πλευρές από ένα χώρισμα DOW φελιζολ και σε λίγο καιρό μάθε αν ένα τόσο μικρό μελίσσι μπορεί να τα καταφέρει στην περιοχή σου. Νομίζω πιο πολλά θα κερδίσεις έτσι. Από ότι περιέγραψες δεν πρέπει να έχει και βαρύ χειμώνα εκεί.

Ενημέρωσε το προφίλ με την περιοχή σου.

Απλή συμβουλή και όχι προτροπή τα παραπάνω. Εξάλλου στο μέγεθος που περιγράφεις ξεχειμωνιάζουν κυψελίδια γονιμοποίησης σε πολύ χειρότερες συνθήκες και παρέχουν πάντα έτοιμες βασίλισσες. Τι είναι πιο σημαντικό, ένα πλαίσιο πληθυσμός ή μια νέα βασίλισσα ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
530
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 49

Μελίσσι μ' ένα πλαίσιο πληθυσμό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελίσσι μ' ένα πλαίσιο πληθυσμό   Μελίσσι μ' ένα πλαίσιο πληθυσμό Icon_minitimeΤρι Δεκ 10, 2013 7:41 pm

mikesideris έγραψε:
Την αλλαγή θέσης την έκανα πρίν μια βδομάδα και έγω(για πειραματισμό), τώρα πατάει 2+1/2 πλαίσια απο ούτε 1(ήταν 3 αλλα μέχρι να βγει η νέα βασίλισσα) επιπλέον τώρα κρατάει γόνο που πρίν δεν είχε ούτε για δείγμα. Η αλήθεια είναι ότι θέλει καλό καιρό για να έχουν βγεί οι συλέκτριες του δυνατου εκτός . Εγώ το έκανα μεσημέρι και δεν είχα πρόβλημμα. Μπόλικο φαγάκι και πιστεύω θα τα καταφέρει.

 sostos  ο λογος που επιλεγουμε αυτη την εποχη για αλλαγη ειναι επειδη δεν υπαρχει ανθοφορια και οι λιγοστες συλεκτριες δεν αποδυναμωνουν το δυνατο . επισης λογο μη ανθοφοριας της δεχονται λογο των τροφων που τους φερνουν (κοροιδα ειναι?)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
drakos
Μέλος
Μέλος
drakos


Αριθμός μηνυμάτων : 190

Μελίσσι μ' ένα πλαίσιο πληθυσμό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελίσσι μ' ένα πλαίσιο πληθυσμό   Μελίσσι μ' ένα πλαίσιο πληθυσμό Icon_minitimeΤετ Δεκ 11, 2013 8:20 am

Υπάρχει περίπτωση, το μελισσάκι σου να έχει παραπάνω πληθυσμό από ένα πλαίσιο. Απλώς επειδή οι μέλισσες όταν ξεγονιάζει το μελίσσι χώνονται για ζεστασία και μέσα στα άδεια κελιά, να σου φαίνεται ότι λιγόστεψε ο πληθυσμός. Τάισε το καλά και μην το πειράζεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giorgos500
Μέλος
Μέλος
giorgos500


Αριθμός μηνυμάτων : 69

Μελίσσι μ' ένα πλαίσιο πληθυσμό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελίσσι μ' ένα πλαίσιο πληθυσμό   Μελίσσι μ' ένα πλαίσιο πληθυσμό Icon_minitimeΠεμ Δεκ 12, 2013 10:21 pm

αν εχεισ μελισι με ανοιχτο γονο , μια καλη ημερα παρε του ενα πλαισιο με τισ μελισεσ επανω και τιναξε το μπροστα στο αδυναμο μελισι , οι νεεσ μελισσεσ θα μπουν στο αδυναμο μιασ και δε ξεχωριζουν ποια εινε η κυψελη τουσ , οι υπολοιπεσ θα γυρισουν στην αρχικη κυψελη,
προιποθεση να κανει ζεστη να μην σου παγωσουν ολεσ , και να προσεξεισ μην εχεισ παρει το πλαισιο με την βασιλισσα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μελίσσι μ' ένα πλαίσιο πληθυσμό
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» χανω πληθυσμο
» πληθυσμό που θα βρω? - Βόλος
» Ποτε βαζουμε το πλαισιο;
» ΤΡΟΦΟΔΟΤΗΣ-ΠΛΑΙΣΙΟ
» πλαισιο και κερι

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: