Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια

Πήγαινε κάτω 
+8
mikesideris
kostasid
melicostas
Γιώργος-Κόρινθος
Maikpigasos
yiorgos
newbee
KostasRs
12 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
KostasRs
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 35

Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια   Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια Icon_minitimeΠαρ Νοε 15, 2013 8:56 am

Καλημερα στην ωραια παρεα!
Αν και απο καιρο διαβαζω οσο περισσοτερο μπορω προσπαθωντας να μαθω, εχω μια απορια μιας που πλησιαζει ο χειμωνας.
Εχω 6 μελισσακια απο τα οποια τα 3 ειναι με 4-5 πλαισια πλυθησμο, ενω τα υπολοιπα 3 εχουν 7-8 πλαισια πλυθησμο. Σκεφτομαι λοιπον οτι τα 3 αδυνατα μελλισια θα ζοριστουν το χειμωνα καλο θα ηταν να μετακινησω τις κυψελες σε ενα αλλο σημειο κοντα σε υποστεγο που εχω ωστε να προστατευονται απο τον παγωμενο αερα του χειμωνα. Η αποσταση ομως που θελω να τα βαλω ειναι καπου 100 μετρα μακρια απο την τωρινη θεση τους.
Καποιοι μου εχουν πει ομως πως δεν μπορω να το κανω αυτο γιατι οταν τα μετακινουμε πρεπει η αποσταση να ειναι τουλαχιστον 4 km. Ισχυει αυτο? Και αν ισχυει πως μπορω να κανω αυτο που θελω?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
newbee
Μέλος
Μέλος
newbee


Αριθμός μηνυμάτων : 280

Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια   Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια Icon_minitimeΠαρ Νοε 15, 2013 10:09 am

Μετακίνηση τουλάχιστον 6 χιλιόμετρα και μετά τα πας εκεί που θες.

Καλό είναι το υπόστεγο αλλά προτιμότερο είναι να κάνεις συνένωση, θα τα προστατεψεις από το κρύο αλλά και από ασθένειες, επιθέσεις κ.α.

Εκεί επάνω έχετε πολλά κρύα, προχώρα σε συνένωση άμεσα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
yiorgos
Μέλος
Μέλος
yiorgos


Αριθμός μηνυμάτων : 204

Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια   Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια Icon_minitimeΠαρ Νοε 15, 2013 6:40 pm

Σε άλλο θέμα
https://melissologia.forumgreek.com/t2057p30-topic
ειπώθηκε αυτό από τον geobee

"Τις φυλακίζουμε για 48 ώρες κάτω από σκίαση με νερό στους τροφοδότες αλλά θέλει διάτρυτες βάσεις για σιγουριά.
Μόνο το καλοκαίρι θέλει προσοχή να μην ανάψουν μέσα.
Τις βάζεις στην καινούργια θέση και τελείωσε το πράγμα.Κάνουν reboot οι κυρίες !!!
Τις ανοίγουμε με το που ξημερώνει...θα βγούν ήρεμα και αμέσως αρχίζουν την χαρακτηριστική σπειροειδή ανάβαση
αναγνώρισης του μέρους ως νέο.
Δοκιμασμένο 2 χρονιές κάνοντας τις παραφυάδες μου στον ίδιο χώρο πάντα.
Kαι το βασικοτερο όλων....δεν χάνεις τις πολύτιμες εργάτριες (έως και 25% απώλεια ανά μετακίνηση).
Αφήνουμε πάντα μιά κυψέλη να μαζέψει τις επίμονες που μπορεί να γυρίσουν (ελάχιστες)."

και σκέφτομαι να την δοκιμάσω αυτή τη μέθοδο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KostasRs
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 35

Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια   Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια Icon_minitimeΣαβ Νοε 16, 2013 8:11 am

Μπορω να δοκιμασω αυτη τη μεθοδο με τη μια κυψέλη και αν ολα πανε καλα να μετακινησω και τις υπολοιπες.!
Δεν καταλαβα ομως οταν λεει 'θελει διατρητες βασεις'  τι εννοει?
Newbee τα τελευταια χρονια δεν εχουμε και τοσο βαρυ χειμωνα οπως παλιοτερα, οποτε αν οι κυψελες με 4-5 πλαισια πληθυσμο θα ειναι προφυλαγμενες απο το κρυο και εχουν τροφη θα βγαλουν το χειμωνα ή θα χρειαστει οπωσδηποτε συνενωση?

Να πω επισης οτι τα μελισσακια μου πηγαιναν καλα την ανοιξη (ηταν αρχικα 3 που σμηνουργησαν και εγιναν 6) αλλα καπου μεσα στο καλοκαιρι αρχισαν να χανουν σταδιακα πληθυσμο. Λογο απειριας αργησα να καταλαβω οτι ειχαν βαρροα.
Σεπτεμβριο εκανα θεραπεια με Bayvarol και αρχισαν να ανακαμπτουν αλλα φανταζομαι οτι λογο εποχης δεν θα αυξησουν πλεον το πληθυσμο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
newbee
Μέλος
Μέλος
newbee


Αριθμός μηνυμάτων : 280

Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια   Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια Icon_minitimeΣαβ Νοε 16, 2013 9:51 am

KostasRs έγραψε:
Μπορω να δοκιμασω αυτη τη μεθοδο με τη μια κυψέλη και αν ολα πανε καλα να μετακινησω και τις υπολοιπες.!
Δεν καταλαβα ομως οταν λεει 'θελει διατρητες βασεις'  τι εννοει?
Newbee τα τελευταια χρονια δεν εχουμε και τοσο βαρυ χειμωνα οπως παλιοτερα, οποτε αν οι κυψελες με 4-5 πλαισια πληθυσμο θα ειναι προφυλαγμενες απο το κρυο και εχουν τροφη θα βγαλουν το χειμωνα ή θα χρειαστει οπωσδηποτε συνενωση?

Να πω επισης οτι τα μελισσακια μου πηγαιναν καλα την ανοιξη (ηταν αρχικα 3 που σμηνουργησαν και εγιναν 6) αλλα καπου μεσα στο καλοκαιρι αρχισαν να χανουν σταδιακα πληθυσμο. Λογο απειριας αργησα να καταλαβω οτι ειχαν βαρροα.
Σεπτεμβριο εκανα θεραπεια με Bayvarol και αρχισαν να ανακαμπτουν αλλα φανταζομαι οτι λογο εποχης δεν θα αυξησουν πλεον το πληθυσμο.
Διάτρητες βάσεις εννοεί να έχουν σίτα στο πάτωμα της κυψέλης άν είναι ξύλινες η να είναι ανοιχτές με αερισμό αν είναι πλαστικές.

Η συνένωση θα βοηθήσει το μελίσσι να είναι δυνατό για να αντεπεξέλθει στο κρύο, σε ασθένειες και σε διάφορες επιθέσεις, δεν είναι σίγουρο οτι το μελίσσι μπορεί να πάθει κάτι απο αυτά αλλά ο κίνδυνος είναι μεγαλύτερος απο ένα 10άρι σφιχτό μελίσσι.

Πρόσεξε γιατί το 4άρι μελίσσι θα "μαζέψει" και άλλο άν δεν έκανε γόνους Σεπτέμβριο, Οκτώβριο οπότε θα μιλάμε για ένα 3άρι μελίσσι.

Καταλαβαίνω οτι αισθάνεσαι αλλιώς να λές έχω 10 μελίσσια( ας είναι αδύναμα) και άλλο 5 μελισάκια.

Γνώμη μου είναι να κάνεις συνένωση στα πολύ αδύναμα, άν κάποιο είναι καλό 5ράκι και θές να το κρατήσεις βάλτο σε 5άρα κυψέλη με κηρόπανα, αρκετή τροφή και όλα σε μέρος με ηλιοφάνεια, μακριά απο βοριάδες και τα σχετικά...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KostasRs
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 35

Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια   Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια Icon_minitimeΣαβ Νοε 16, 2013 10:08 pm

Οι δικες μου κυψελες δεν εχουν κινητο πατο, αλλα εχουν θυριδες εξαρισμου στο καπακι. Αν τις κλεισω για 48 ωρες με νερο θα εχουν προβλημα?
Οι θερμοκρασιες κυμαινονται απο 18 με 10 βαθμους (ημερα - νυχτα) αυτη τη εποχη.
Τα μελισσια που τα επιθεωρησα πριν 10 μερες οι βασιλισσες εκαναν ακομη αυγα αν και εχουν περιοριστει στο κεντρο τις γονοφωλιας, ενω γεμισαν τον υπολοιπο χωρο με μελια.
Μαλλον θα προχωρησω στη συνενωση τουλαχιστων των 2 πιο αδυνατων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KostasRs
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 35

Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια   Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια Icon_minitimeΚυρ Δεκ 15, 2013 8:32 am

Τελικα προχωρησα στην μετακινηση των κυψελων με τη μεθοδο της "φυλακισης" για 48 ωρες. Βοηθησε και ο καιρος που ειχε κρυο και βροχες οποτε ουσιαστικα οι μελισσες εμειναν μεσα στις κυψελες για πανω απο 3 μερες. Την επομενη που εκανε λιακαδα παρακολουθουσα την προηγουμενη τοποθεσια μηπως και επιστρεψουν εκει.
Τελικα ελαχιστες (περιπου 20-25) μελισσες μονο εψαχναν στο παλιο μερος τις κυψελες τους. Ολα καλα λοιπον!
Μια ακομη απορια μου ειναι για το πως χαρακτηριζουμε τη δυναμη της κυψελης. Ποτε ονομαζουμε ενα μελισσι δυνατο? Πχ ενα 10αρι με πληρη πληθυσμο, ή ενα με 2 οροφους? Και αν το δυνατο ειναι το δυοροφο τοτε το 10αρι θεωρειται μετριο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια   Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια Icon_minitimeΚυρ Δεκ 15, 2013 10:37 pm

μεθοδο της "φυλακισης" για 48 ωρες...? το φοβάμαι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιώργος-Κόρινθος
Μέλος
Μέλος
Γιώργος-Κόρινθος


Αριθμός μηνυμάτων : 107

Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια   Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια Icon_minitimeΔευ Δεκ 16, 2013 4:49 pm

Φίλε Κώστα είναι παρακινδυνευμένο αυτό που κάνεις...

Πήγαινέ τα κοριτσια σου μια βόλτα 5 χλμ μακρυά και μετά τις επιστρέφεις στην θέση που θές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KostasRs
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 35

Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια   Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια Icon_minitimeΔευ Δεκ 16, 2013 6:53 pm

Κι εγω φοβηθηκα να το κανω γι αυτο μετακινησα πρωτα μια κυψελη με αυτο το τροπο και αφου περασε περιπου μια εβδομαδα και βεβαιωθηκα οτι οι μελισσες επιστρεφουν στο σωστο μερος, πηρα την αποφαση να μετακινησω και τις υπολοιπες κυψελες.
Δεν εχω δει μειωση στους πληθυσμους, τουλαχιστον απ'οσο μπορω να το αντιληφθω με το ματι.
Εξαλλου ενας λογος που πηρα το ρισκο ειναι οτι απ' οσα διαβασα σε αλλο θεμα, αλλαζοντας τοποθεσια 5-6 χλμ μακρια θα εχανα ενα ποσοστο 10-20% και αλλο τοσο να τις ξαναφερω πισω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melicostas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 98

Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια   Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια Icon_minitimeΔευ Δεκ 16, 2013 7:11 pm

ασχετα αν δουλευει σωστα η μεθοδος της φυλακισης,απλως ενημερωτικα η απωλεια μελισσων(εργατριων)ισχυει μονο για τους ζεστους μηνες και δεν ειναι 20% αλλα πιο λιγο μονοψηφιο νουμερο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostasid
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 114

Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια   Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια Icon_minitimeΤρι Δεκ 17, 2013 12:18 am

εαν δουλευει η τεχνικη της 48 ωρης φυλακισης,βγαζω το εξης συμπερασμα,μετα απο καθε κακοκαιρια που εχει διαρκεια περα των 48 ωρων εχει ως αποτεσμα οι μελισσες οταν βγουν κνουν γυρους προσανατολισμου.γινεται αυτο?
σκεφτομαι κ γω να κανω μια τετοια μεταφορα 500μ αποσταση μεταξυ τους τα μελισσομομεια.
ισως μεταφορω πρωτα μια κ να δω τα αποτελεσματα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mikesideris
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 87

Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια   Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια Icon_minitimeΤρι Δεκ 17, 2013 1:09 pm

Ανεξάρτητα από το ποια τεχνική θα χρησιμοποιήσετε, είναι σωστή τεχνική πάντα να μένει μία με δύο κυψέλες για να μαζέψει τις συλλέκτριες που θα μείνουν πίσω (κατά τον κ. Θρασυβούλου) εγώ όταν μπορώ πάντως αυτό κάνω και αν έχει έξω και ανθοφορία ακόμα καλύτερα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
yiorgos
Μέλος
Μέλος
yiorgos


Αριθμός μηνυμάτων : 204

Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια   Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια Icon_minitimeΤρι Ιαν 07, 2014 8:32 am

Τελικά έκανα δοκιμή και μετακίνησα μια κυψέλη μου. και τις κράτησα κλεισμένες για 3 μέρες.
Το πρωί μόλις ανειξα λίγο το πορτάκι ξεχύθηκαν έξω και άρχισαν άμεσος τη χαρακτηριστική σπιροϊδη πτήση μπροστά στην είσοδο.
Επίσης παρατήρησα ότι βγήκαν και μέλισσες που περπατούσαν (με το ζόρι) και απομακρυνόντουσαν από την κυψέλη.
Πιθανολογώ, γερασμένες που πηγαιναν να ψοφήσουν αλλού.
Και νεκρές που τις έβγαζαν έξω είδα. Μαλον είναι συμπεριφορά καθαριότητας αυτό.
Το θέμα είναι ότι η μέθοδος μεταφοράς με φυλάκιση δείχνει να πιάνει!!
Θα το ξανά δοκιμάσω γιατί είναι μεγάλη ευκολία τελικά!!! να μην χρειάζεται να της κάνω βόλτες πρωτα!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stakriv
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
stakriv


Αριθμός μηνυμάτων : 34

Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια   Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια Icon_minitimeΤρι Ιαν 07, 2014 9:58 am

Ναι πιάνει.. Εγώ το έκανα την προηγούμενη εβδομάδα που έβρεχε για 3-4 μέρες και δεν πετούσαν. συμπέρασμα είναι ότι πολύ λίγες θα πετάξουν στην παλιά τους θέση..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostasid
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 114

Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια   Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια Icon_minitimeΤρι Ιαν 07, 2014 2:07 pm

πιανει!το εφαρμοσα κ γω αλλα τις αφησα 3 μερες μεσα.επισης μεσα σε ενα πιατακι τους εβαλα ενα σφουγγαρι ποτισμενο στο νερο για τις αναγκες τους αλλιως το ζαχαροζυμαρο δεν μπορουν να το διασπασουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gio
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια   Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια Icon_minitimeΔευ Φεβ 29, 2016 12:53 pm

θελω να κανω ανακατανομη-αναδιαταξη των κυψελων μου στο μελισσοκομιο.
Το σχεδιο ειναι οτι επειδη θελω να βαλω νεες κυψελες, πρεπει να τοποθετησω τις παλιες που εχω ηδη, σε καλυτερη θεση και σε αποσταση οχι μεγαλυτερη των 2-6 μετρων (μπροστα-πισω-πλαι).
Υπαρχει καποιος τροπος ωστε να μην 'χαθουν" οι μελισσες μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια   Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια Icon_minitimeΔευ Φεβ 29, 2016 1:26 pm

Ναι. Με λιγο κόπο βέβαια.
Μέτρο μέτρο κάθε μερα ένα μέτρο σε οποία κατεύθυνση θες απλα μόνο μέτρο μέτρο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gio
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια   Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια Icon_minitimeΔευ Φεβ 29, 2016 1:43 pm

Δηλαδη μπορω να τις μετακινησω καθε μερα απο 1 μετρο ως προ την κατευθυνση που θελω;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NikTheGreek


Αριθμός μηνυμάτων : 336

Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια   Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια Icon_minitimeΔευ Φεβ 29, 2016 2:28 pm

αν δεν αλλαξεις τον προσανατολισμο της εισοδου
δεν εχεις προβλημα εφόσον κανεις μικρες κινησεις καθε μερα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μετακίνηση κυψελων σε κοντινη τοποθεσια
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» τοποθεσία
» Επιλογή τοποθεσία
» μετακινηση μελισσιων
» παραφυαδες χωρις μετακινηση
» Μετακινηση λιγοτερο απο χιλιομετρο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: