Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Γεια χαρά!

Πήγαινε κάτω 
+4
monarchis
mikesideris
newbee
vedouzoskoni
8 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
vedouzoskoni
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 30

Γεια χαρά! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Γεια χαρά!   Γεια χαρά! Icon_minitimeΠαρ Νοε 15, 2013 8:03 am

Με λένε Πέτρο και είμαι από την Πάτρα.
Εδώ και μερικά χρόνια ήθελα να ασχοληθώ με την μελισσοκομία. Έχω ένα γνωστό που ασχολείται και του είχα πει για την "ανησυχία" μου αυτή. Η απάντησή του ήταν "μην ασχοληθείς Πέτρο δεν αξίζει, δεν συμφέρει καθόλου". Να μην σχολιάσω ότι κάθε λίγο τσουπ έφτιαχνε ένα - δύο κουτάκια, ενώ μου είχε πει να μην ασχοληθώ. Τώρα λοιπόν σε μια ηλικία που θα έλεγα ότι ψάχνομαι γενικώς και ειδικώς, όπως λέμε και στις κουβέντες με τα παιδιά τα πράγματα είναι πολύ σκούρα (δεν επεκτείνομαι γιατί μισώ τις πολιτικές συζητήσεις) οπότε κάτι πρέπει να κάνουμε. Έχω ένα μεροκάματο που παίρνω μέσα στη βδομάδα (όπως το είπα μεροκάματο γιατί μέσα στη βδομάδα θα πάρω μισθό μιας μέρας, χωρίς να θέλω να σχολιάσω καν για το πόσο ελεύθερο χρόνο δεν έχω μέσα στη βδομάδα) έχω κάνει μια οικονομία, όση δηλαδή γίνεται και είπα από το να τα ξοδέψω δεξιά και αριστερά τουλάχιστον να πιάσουν κάπου τόπο. Έτσι θυμήθηκα το παλιό καημό για τις μέλισσες. Σκεπτόμενος να βγάζω το μέλι του σπιτιού και να παίρνω κανένα χαρτζιλίκι από κανένα θείο που θα θέλει μέλι σπιτικό. Αυτές τις μέρες που έχω γραφτεί εδώ στο φόρουμ σας έχω διαβάσει αρκετά άρθρα θα έλεγα, έχω παραγγείλει το βιβλίο του κ. Νικολαΐδη (μελισσοκομία χωρίς δάσκαλο) γιατί έχω ακούσει καλά λόγια από πολλούς. Γιατί όπως είπατε χωρίς βιβλίο δεν κάνουμε τίποτα, όπως και για κάτι σεμινάρια τα καλά γίνονται Αθήνα διάβασα, δύσκολο για μένα, θα πρέπει να βρω κάτι άλλο εδώ. Και φυσικά να πάω δίπλα σε κάποιο μελισσοκόμο να μου δείξει πως γίνεται. Ευτυχώς ξέρω και άλλο φίλο μελισσοκόμο γιατί αν περιμένω από το πιο πάνω γνωστό που σας έλεγα μάλλον δεν θα είμαι σοβαρός. (δεν είμαι αλλά κουβέντα κάνουμε afro  ) Μέσα στο χάος του διαδικτύου βρήκα εσάς και λέω χάος γιατί για το θέμα μέλισσα ήταν πολύ δύσκολο να βρω πράγματα σωστά και για τα οποία ενδιαφέρομαι. Ήθελα να έχω λοιπόν μια πρώτη επαφή μαζί σας και ήμουν όσο αληθινός μπορούσα σε όλα. Θα κάνω αυτά που έχω διαβάσει ότι έχετε προτείνει και σε άλλους και θέλω να πιστεύω με το καλό σε μερικούς μήνες να έχω και εγώ ένα - δύο μελίσσια και να μοιράζομαι μαζί σας τις εμπειρίες μου. Αν υπάρχει κανένας σε αυτό το φόρουμ από Πάτρα θα ήθελα πολύ να κάνουμε κάποια στιγμή και μια συνάντηση αν είναι δυνατόν να μιλήσουμε από κοντά για τις μελισσούλες. Ελπίζω να μην σας κούρασα πολύ με το μονόλογο μου. Καλά να περνάτε!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
newbee
Μέλος
Μέλος
newbee


Αριθμός μηνυμάτων : 280

Γεια χαρά! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γεια χαρά!   Γεια χαρά! Icon_minitimeΠαρ Νοε 15, 2013 10:17 am

Καλή αρχή φίλε.

Κάνε εξετάσεις για αλλεργία, διάβασε το βιβλίο και παράλληλα με 2 μελισσακια θα κάνεις μία αρχή.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mikesideris
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 87

Γεια χαρά! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γεια χαρά!   Γεια χαρά! Icon_minitimeΠαρ Νοε 15, 2013 2:09 pm

Καλή αρχή !!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Γεια χαρά! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γεια χαρά!   Γεια χαρά! Icon_minitimeΠαρ Νοε 15, 2013 2:19 pm

Καλώς ήρθες! Η βεντουζόσκονη τι είναι; Κάνει για τη βαρρόα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vasilis74
Μέλος
Μέλος
vasilis74


Αριθμός μηνυμάτων : 60

Γεια χαρά! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γεια χαρά!   Γεια χαρά! Icon_minitimeΠαρ Νοε 15, 2013 8:17 pm

Καλώς τον!
Καλά το πας!
Μόλις ανοίξεις μελίσσι φίλε vedou θα κολλήσεις όπως και όλοι μας εδώ μέσα!
Καλή αρχή και από εμένα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vedouzoskoni
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 30

Γεια χαρά! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γεια χαρά!   Γεια χαρά! Icon_minitimeΣαβ Νοε 16, 2013 9:49 am

Φίλοι newbee, monarchis, mikesideris, vasilis74 σας ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα σας!

Newbee θα πάω να κάνω την εξέταση για την αλλεργία σωστή παρατήρηση.

Monarchis το vedouzoskoni είναι ένα ψευδώνυμο από εποχές call of duty 2 (παιχνίδι υπολογιστή) όπως πολύ σωστά κατάλαβε ο φίλος vasilis74 και με είπε vedou από την υπογραφή προφανώς sostos 
Το βαρρόα ακόμα δεν ξέρω τι είναι αλλά θα το μάθω σύντομα μόλις έρθει το βιβλίο κατά πάσα πιθανότητα. Αν και έχω καταλάβει ότι πρόκειται για κάτι κακό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Γεια χαρά! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γεια χαρά!   Γεια χαρά! Icon_minitimeΣαβ Νοε 16, 2013 10:55 am

Καλώς ήρθες στην παρέα του φόρουμ μας cheers cheers cheers 

Σχετικά με την βαρρόα, που είναι παράσιτο των μελισσών, θα μπορέσεις να διαβάσεις πάρα πολλά εδώ

https://melissologia.forumgreek.com/f21-forum
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thanasis1949
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 22

Γεια χαρά! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Γεια χαρα   Γεια χαρά! Icon_minitimeΣαβ Νοε 16, 2013 3:58 pm

καλωσωρισες στο νεο χομπι σημερα , αυριο ισως επιχειρηση,ενα πραγμα να ξερρεις, καθε μερα θα μαθαινεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasmark
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
andreasmark


Αριθμός μηνυμάτων : 32

Γεια χαρά! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γεια χαρά!   Γεια χαρά! Icon_minitimeΚυρ Νοε 17, 2013 11:41 pm

Καλή αρχή και από εμένα! ξεκινά..... όλα θα πάνε καλά...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vedouzoskoni
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 30

Γεια χαρά! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γεια χαρά!   Γεια χαρά! Icon_minitimeΤετ Νοε 20, 2013 4:56 pm

φίλοι lingistis, thanasis1949, andreasmark ευχαριστώ για το καλωσόρισμα σας.

Διαβάζω ήδη το βιβλίο (Ναι ήρθε!!!! ) του κ. Νικολαΐδη είμαι κάπου στη μέση, το διαβάζω όπου βρω με τη παραμικρή ευκαιρία. Αυτός ο άνθρωπος πραγματικά λατρεύει τις μέλισσες, μιλά τόσο τρυφερά γι αυτές και θεοσεβούμενος αφού δεν χάνει την ευκαιρία να ευχαριστεί και να παινεύει το θεό για αυτές!!! Αυτά για την ώρα, απορίες μπόλικες, αργότερα όμως. Συνεχίζω το διάβασμα!!! study 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Γεια χαρά!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Καλήσπερα σε όλους παιδιά!!!
» γειά χαρά
» Γεια χαρά!
» Γεια σας και χαρά σας!!!
» Γεια χαρά

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Καλώς ήρθατε :: Καλωσορίσατε !-
Μετάβαση σε: