Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Συνένωση πριν ή μετά τη μεταφορά

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
BaNi
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 129

Συνένωση πριν ή μετά τη μεταφορά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Συνένωση πριν ή μετά τη μεταφορά   Συνένωση πριν ή μετά τη μεταφορά Icon_minitimeΣαβ Σεπ 21, 2013 12:22 pm

Καλημέρα σε όλους,
πρόκειται να μεταφέρω τα μελίσσια μου στο πεύκο, και θέλω να τα συνενωσω για να τα ενισχύσω και να έχω καλύτερη συλλογή μελιού. Γνωρίζω ότι το σωστό θα ήταν αν είχαν ήδη συνενωθεί, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν έγινε.

Έχετε άποψη για το εάν είναι καλύτερο να γίνει πρώτα η συνένωση και μετά από 2-3 ημέρες η μεταφορά, ή να τα μεταφέρω ως έχουν και να τα συνενώσω την επομένη ημέρα στο πευκοδάσος;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Συνένωση πριν ή μετά τη μεταφορά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνένωση πριν ή μετά τη μεταφορά   Συνένωση πριν ή μετά τη μεταφορά Icon_minitimeΔευ Σεπ 23, 2013 2:01 am

η συνενωση θελει καποιο χρονο...νομιζω οτι καλυτερα ειναι να το κανεις πριν την μεταφορα...γιατι να χασεις χρονο εκει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beteranos
Μέλος
Μέλος
beteranos


Αριθμός μηνυμάτων : 194

Συνένωση πριν ή μετά τη μεταφορά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνένωση πριν ή μετά τη μεταφορά   Συνένωση πριν ή μετά τη μεταφορά Icon_minitimeΔευ Σεπ 23, 2013 1:35 pm

Ενημερωσου πρωτα εαν δινει το πευκο, γιατι καποιοι λενε δεν δινει, να μην κανεις εξοδα και μεταφορες τζαμπα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BaNi
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 129

Συνένωση πριν ή μετά τη μεταφορά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνένωση πριν ή μετά τη μεταφορά   Συνένωση πριν ή μετά τη μεταφορά Icon_minitimeΤρι Σεπ 24, 2013 10:53 pm

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Συνένωση πριν ή μετά τη μεταφορά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνένωση πριν ή μετά τη μεταφορά   Συνένωση πριν ή μετά τη μεταφορά Icon_minitimeΤετ Σεπ 25, 2013 10:51 am

Και εγω θα την εκανα την συνενωση πριν την μεταφορα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Συνένωση πριν ή μετά τη μεταφορά
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Τρεΐλερ πριν και μετα
» Δραστηριότητα μετά από μεταφορά
» ΚΟΨΙΜΟ ΠΑΡΑΦΥΑΔΩΝ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΗ
» Σύζευξη παραφυάδων πριν κάνουν Β.Κ.
» "Σφίξιμο" των μελισσιών πριν τον τρύγο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: