Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Είμαι αλλεργικός

Πήγαινε κάτω 
+2
pointerst
manos_skl
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
manos_skl
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Είμαι αλλεργικός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Είμαι αλλεργικός   Είμαι αλλεργικός Icon_minitimeΤετ Αυγ 14, 2013 5:49 pm

Καλησπερα.Ασχολουμαι ενα χρονο περιπου με την μελισσοκομια.Μετα απο καποιες ενδειξεις που ειχα και επισκεψεις στο κεντρο υγειας της περιοχης μου εκανα τεστ αλλεργιας και βρεθηκε να ειμαι αλλεργικος 5 η κλαση.επειδη εχω διαβασει πολλα σχετικα με την ανοσοθεραπεια και εχω μπερδευτει,υπαρχει καποιος που να την εκανε και να πετυχε;Γιατι αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι το μονο που μπορεις να καταφερεις σε δύο με πέντε χρόνια ειναι να σε τσιμπουν 1-3 μελισσες το μεγιστο και να μην παθαινεις αλλεργικό  σοκ.Αν σε τσιμπησουν παραπανω μελισσες  το προβλημα παραμενει;Υπάρχει κάποιος που να ήταν αλλεργικός και να το ξεπερασε;Αξίζει η όλη διαδικασία;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Είμαι αλλεργικός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Είμαι αλλεργικός   Είμαι αλλεργικός Icon_minitimeΤετ Αυγ 14, 2013 6:16 pm

Μισό λεπτό,για να καταλάβω.έχεις περίπου ένα χρόνο που έχεις στην κατοχή σου μελίσσια?δεν σε τσίμπησε κανένα για να δεις τι γίνεται?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
manos_skl
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Είμαι αλλεργικός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Είμαι αλλεργικός   Είμαι αλλεργικός Icon_minitimeΤετ Αυγ 14, 2013 6:28 pm

pointerst έγραψε:
Μισό λεπτό,για να καταλάβω.έχεις περίπου ένα χρόνο που έχεις στην κατοχή σου μελίσσια?δεν σε τσίμπησε κανένα για να δεις τι γίνεται?
με ειχαν τσιμπησει κανα δυο τρεις φορες απο μια με δυο μελισσες .Μια φορα ομως με τσιμπησαν 7 και πηγα νοσοκομειο ,την επομενη 3 και δεν πηγα και την τελευταία 1 και ξανα πηγα νοσοκομείο.Ετσι ειπα να κανω εξετάσεις για να δω τι παιζει...και ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΕΡΓΙΚΟΣ.τωρα αν δεν ήμουν πριν μικρή σημασία εχει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Είμαι αλλεργικός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Είμαι αλλεργικός   Είμαι αλλεργικός Icon_minitimeΤετ Αυγ 14, 2013 9:04 pm

Μια επίσκεψη σε κάποιον ειδικό αλλεργιολόγο που να ασχολείται με την απευαισθητοποίηση θα ήταν ο πιο αρμόδιος για να σε κατατοπίσει.
Βρεις κάποιον στην περιοχή σου. Στην Αθήνα κάνουν συνεδρίες απευαισθητοποίησης στο Λαϊκό αν δεν κάνω λάθος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BEAGLE
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 27

Είμαι αλλεργικός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Είμαι αλλεργικός   Είμαι αλλεργικός Icon_minitimeΠεμ Αυγ 15, 2013 1:10 am

Το καλυτερο ειναι να μηλησεις με καποιον ειδικο, καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη. Σου ευχομαι τα καλυτερα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
manos_skl
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Είμαι αλλεργικός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Είμαι αλλεργικός   Είμαι αλλεργικός Icon_minitimeΠεμ Αυγ 15, 2013 9:16 pm

BEAGLE έγραψε:
Το καλυτερο ειναι να μηλησεις με καποιον ειδικο, καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη. Σου ευχομαι τα καλυτερα.
Απο οτι βλεπω δεν πρεπει να υπαρχει στο μπλοκς καποιος που να εκανε απευαισθητοποιηση η που να γνωριζει καποιον απο το περιβαλλον του που να μπηκε στην διαδικασια και να το ξεπερασε.Οσο αφορα τους γιατρους πηγα σε δυο.Εναν στο δημοσιο τομεα και εναν στο ιδιοτικο.Και οι δυο που ειπαν οτι θελει απο 3εως 5 χρονια και θα οταν φτασω στην φαση της συντηρησης θα κανω μια ενεση το μηνα αξιας 15 ευρω περιπου.Μια φορα τον μηνα Θεσσαλονικη για τρια χρονια μου φαινεται πολυ.Δεν ξερω αν αξιζει το κοπο και σε συνδιασμο με το οτι δεν υπαρχουν παραδειγματα πραγματικα και οχι θεωρητικα...με απογοητευει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BEAGLE
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 27

Είμαι αλλεργικός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Είμαι αλλεργικός   Είμαι αλλεργικός Icon_minitimeΠαρ Αυγ 16, 2013 2:03 am

Ειχα δει ενα post σε καποιο blogs παλιοτερα και το εψαξα, ειναι καποιος που εχει κανει ανοσοθεραπεια προσωπικα δεν τον γνωριζω αν θες μπορεις να μπεις στο blogs του και να του κανεις μια ερωτιση, (( chaniabee )) melissoula 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kosmas
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
kosmas


Αριθμός μηνυμάτων : 378

Είμαι αλλεργικός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Είμαι αλλεργικός   Είμαι αλλεργικός Icon_minitimeΠαρ Αυγ 16, 2013 11:27 am

Μην απογοητευεσαι. Θα παρεις μια ακριβη στολη(εχει γινει αναφορα σε αλλο ποστ) που δε τη περναει τιποτα. Θα κανεις και την ανοσοθεραπεια σου και εισαι κομπλε. Απλα προσοχη και οχι ταρζανιες. Ειναι η γνωμη μου φυσικα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
manos_skl
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Είμαι αλλεργικός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Είμαι αλλεργικός   Είμαι αλλεργικός Icon_minitimeΠαρ Αυγ 16, 2013 9:24 pm

kosmas έγραψε:
Μην απογοητευεσαι. Θα παρεις μια ακριβη στολη(εχει γινει αναφορα σε αλλο ποστ) που δε τη περναει τιποτα. Θα κανεις και την ανοσοθεραπεια σου και εισαι κομπλε. Απλα προσοχη και οχι ταρζανιες. Ειναι η γνωμη μου φυσικα.
Ευχαριστω πολυ για το κουραγιο που μουδινετε.Δεν γνωρι ζα οτι υπαρχει τετοια στολη.Αρχισα να το ξανα σκεφτομαι...Σεπτεμβρη θα ξαναμιλησω με τον γιατρο γιατι εχει αδεια.Επισης θα βρω και αυτον ου εκνε απευαισθητοποιηση και θα σας ενημερωσω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Είμαι αλλεργικός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Είμαι αλλεργικός   Είμαι αλλεργικός Icon_minitimeΣαβ Αυγ 17, 2013 10:07 pm

Ο θείος μου ειναι εργολάβος οικοδομώνεχρι φτιάξει άπειρες σκεπές κ κάθε φορα που ξεσκεπαζαν ενα σπίτι δεχόταν αρκετα τσιμπήματα απο σφηκες χωρις προβλημα.μια μέρα για κακή του τύχη τον τσίμπησε μια κ ξαφνικά άρχισε να νιώθει χάλια έτρεξε σπίτι στην θεία μου(οχι η γυναίκα του )πουρι σε έρθει απο Αθήνα κ σαν νοσηλεύτρια φέρνει πάντα φάρμακα ηια τέτοιες περιπτώσεις.την γλίτωσε πολυ φτηνά.απο τότε εδω κ 6 χρόνια κανει την θεραπεία στο λαϊκό.ο γιατρός εκει τον έβαλε κ τον τσιμπήσουν μεχρι κ 6 χωρις να εχει καμια αντίδραση.περσι τον τσίμπησε μια ηταν stand by με τα φάρμακα αλλα δεν έγινε κάτι.νομιζω αξίζει να το προσπαθήσεις το μονο μειονέκτημα οτι στον πρώτο καιρο οι επισκέψεις σου θα ειναι πολυ σύντομες στο νοσοκομείο στο τελικό στάδιο αν θυμάμαι καλα δεν πηγαίνεις μια φορα τον μήνα αλλα πολυ παραπάνω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Είμαι αλλεργικός
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Αλλεργικός στο μέλι;
» Καλως σας βρισκω.
» Προσεχώς ερασιτέχνης μελισσοκόμος
» Είμαι ευτυχής που σας βρηκα ...
» Πρεπει αν ειμαι αγροτισσα ή οχι???

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Ασθένειες, εχθροί και άλλα κακά-
Μετάβαση σε: